"Olimpinė panorama" 2014 m. rugpjučio 9 d. 10:20 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sportas – visuomenės bukinimo priemonė?

Sočcialinių mokslų daktaras pažvelgė į sporto poveikį visuomenės kritiškumui ir milžinišką žiniasklaidos įtaką

Sportas – sveikata! Šį posakį žino kiekvienas. Kiekvienas žino ir tai, kad šiandien sportas reiškia daug daugiau. Tai ir pramogų, verslo, konkurencijos, strategijos, skandalų, madų, identiteto kūrimo ir ko tik nori objektas. Šįkart žurnale "Olimpinė panorama" – apie sporto poveikį visuomenės kritiškumui.

Bandydami klasifikuoti sporto reikšmės įvairovę laikykime, kad sportą sudaro du pagrindiniai dėmenys – emocijų ir kritinis. Kitaip tariant, domėdamiesi sportu galime lavinti savo emocijas arba (ne)kritiškumą. Būtent nuo sporto naujienų pateikimo ir sporto įvykių interpretacijos žiniasklaidoje priklauso sporto poveikis visuomenei. Nuo to, kokie pjūviai naudojami sporto žinioms pateikti, ir priklauso sporto, kaip socialinio reiškinio, vieta visuomenėje. 
 
Dėmėsys bulvarinėms žinioms
Vertinant mūsų didžiųjų naujienų portalų veiklą matyti, kad pastaruoju metu ryškėja keletas pagrindinių sporto pateikimo tendencijų. Viena tokių – pastebimai padidėjęs žiniasklaidos dėmesys bulvarinėms sporto žinioms, t.y. naujienoms, susijusioms su sportininkų buitimi, romantiniais, šeimyniniais santykiais, atostogomis, prabanga ir pan. Nykstamai mažėjant analitinių straipsnių, pereinama prie elementarių sporto įvykių pranešimų – naujienų tarnybų, įvairių sporto šakų asociacijų ar lygų skelbiamos informacijos. Į akis krinta ir smarkiai banguojantis dėmesys sportui: artėjant didiesiems sporto įvykiams (olimpinėms žaidynėms, pasaulio ar Europos čempionatams) pučiamas informacinis burbulas, dar labiau išryškinantis abi anksčiau minėtas tendencijas. Pasibaigus grandioziniams įvykiams visuomenei tarsi leidžiama pailsėti nuo sporto.
 
Atskirai reikėtų pakalbėti apie specializuotus sporto naujienų portalus. Čia padėtis gerokai skiriasi – minėtos tendencijos ne tokios ryškios, o kai kada net ir nepastebimos. Ir nors rimtų tiriamojo pobūdžio publikacijų bei solidžios ekspertizės galėtų būti daugiau, analitinio sporto temų esama. Tačiau neturint statistikos apie visuomenės domėjimosi sportu įpročius ir pagrindinius informacijos šaltinius sunku pasakyti, kuri pusė dominuoja. Kita vertus, mums tai ne taip ir svarbu. Kur kas svarbiau suvokti, kokį poveikį šios dvi skirtingos sporto naujienų pateikimo kryptys turi visuomenės kritiškumui ugdyti.

Lietuvoje ir Vakaruose
Šio paragrafo tikslas – ne desperatiškai žvilgčioti į Vakarus ir aikčioti iš susižavėjimo. Tai greičiau noras lokalizuoti Lietuvos situaciją platesniame kontekste ir atpažinti bei įvertinti turimus pranašumus ir trūkumus. Žvilgtelėkime, pavyzdžiui, į anglakalbes šalis. Ten tendencijos panašios. Tiesą sakant, tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek JAV dėmesys sporto bulvarui netgi didesnis visų pirma dėl tose šalyse gyvuojančių gilesnių bulvarinės spaudos tradicijų. Tariamas sensacijų ir skandalų vaikymasis neretai pasiekia tokį lygį, kad Lietuvos sporto žvaigždės turėtų jaustis, lyg gyveną itin ramų ir beveik nuošaliai privatų gyvenimą. 
Vis dėlto vertinant platesnes tendencijas yra vienas „bet“. Kiekvienas rimtas leidinys (ar tai būtų „The Guardian“, „The Daily Telegraph“, „The New York Times“ ar „USA Today“) pateikia rimtų analitinių straipsnių. Pranešimai apie įvykius ar plika statistika čia retai dedama be jokio komentaro. Kiekvieną straipsnį lydi išsami analizė, argumentuota prognozė, priežasčių komentavimas ar ekspertų vertinimas.
 
Neaušinsiu burnos apie profiliuotų leidinių specifiką. Tie, kurie domisi sportu, supranta, ką turiu omenyje (o tie, kurie neskaito, kažin ar pradės). Ypatingos dramos čia nėra – Vakarų sporto vartotojų auditorijos milžiniškos, todėl ir šią nišą siekiančių užpildyti iniciatyvų, besiskiriančių savo lygiu ir profiliu, – begalė. Pakanka pažvelgti į įvairių sporto šakų lygų, asociacijų ar tiesiog komandų komunikaciją su sirgaliais: rasime visko – nuo bulvaro iki itin rimtos analizės.



Analizė ar lengva pramoga
Vertinant sporto poveikį visuomenės kritiškumui ugdyti ar slopinti, iš to, kas pasakyta, galime brėžti skirtį tarp skirtingo minėtų sporto pateikimo krypčių poveikio visuomenei. Nebūsiu itin originalus pastebėdamas gan akivaizdų dalyką – pateikiant visuomenei sugromuliuotas, apibendrintas, gatavas, analizuoti ir mąstyti neprovokuojančias naujienas kritiškumas nėra skatinamas. Darytina prielaida, kad Lietuvoje dominuoja sporto, kaip užuovėjos nuo kasdienės rutinos, samprata. Ši užuovėja suprantama kaip lengvas sporto įvykių įsisavinimas, tarsi savotiškas atsipalaidavimas nuo kritiško mąstymo. Esą mąstyti, analizuoti, prognozuoti reikia darbe, todėl bent jau skaitant ar klausant sporto naujienų galima atsipalaiduoti, žvilgtelėti į prabangius sportininkų pirkinius ar įvertinti jų žmonų ar draugių grožį.
 
Yra ir kita kryptis – tie, kurie rimtai domisi sportu, seka įvykius itin plačiu rakursu ir susiranda Lietuvos žiniasklaidoje neskelbiamų naujienų. Vis dar stebina kai kurių sirgalių turimos sporto analizės bei ekspertizės gylis, kurio pavydėtų net ir rimti sporto analitikai. Gebėjimų savo malonumui išnarstyti rungtynių strategijas ar vesti asmeninę (skirtingų pjūvių) statistiką galėtų pasimokyti ir solidūs tyrinėtojai. Vieniems tokia informacija – „neformatas“, kitiems ji atstoja emocinio sporto perspektyvą.

Vėlgi be statistikos negalima kalbėti apie šių tendencijų proporcijas. Akivaizdu viena – tikrai ne sportas bukina visuomenę. Žiniasklaida, užimdama tarpininko vaidmenį, kartais ne tik atliepia, bet ir pagal savo įsivaizdavimą pati ima formuoti visuomenės poreikius. Pernelyg didelė koncentracija į sportą, kaip į emocijų, o ne strateginio mąstymo ir analizės židinį, sukuria nepramušamą širmą, rimtai maskuojančią kitą sporto pusę bei kitokį galimą poveikį visuomenei. Žinoma, sportas be emocijų netektų savo žavesio. Bet dilemą dėl šių aspektų proporcijų tenka įminti kiekvienam individualiai. Pats sportas skatina būdrauti tiek nuolatinį kritiškumą, be kurio būtų sunku suvokti žaidimo strategijas, naudojamus derinius, laimėjimų ir pralaimėjimų priežasčių analizę, sezonų prognozę ir t.t., tiek gilias emocijas, kurių patiriame po įspūdingų pergalių ar graudžių pralaimėjimų. Tik nuo mūsų pačių priklauso, kuriuo dėmeniu labiau žavimės ir kuriam pasiduodame. 

Vis dar stebina kai kurių sirgalių turimos sporto analizės bei ekspertizės gylis, kurio pavydėtų net ir rimti sporto analitikai. Gebėjimų savo malonumui išnarstyti rungtynių strategijas ar vesti asmeninę (skirtingų pjūvių) statistiką galėtų pasimokyti ir solidūs tyrinėtojai.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas