Ingvaras Butautas 2014 m. rugpjučio 11 d. 11:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Plaukimas padėjo atsikratyti cigaretės

Šveicarijos maratono organizatoriui A.Juodeškai ne kartą teko gelbėti skęstančiuosius. Jo nuomone, baseine pripratusiam plaukioti žmogui jūra - pavojinga

Plaukimas pakeitė A.Juodeškos gyvenimą.
Plaukimas pakeitė A.Juodeškos gyvenimą.
Jonavos r. Šveicarijos plaukimo maratono varžybos pirmą kartą buvo surengtos prieš penkerius metus. Jos idėjos autorius – 52 m. Arlandas Antanas Juodeška – tam rinkosi datą, kuri netrukdytų kitiems panašiems renginiams: Lampėdžių, Platelių ir Sudeikių plaukimo maratonams. Pasirinko Jonines.
 
2014-aisiais A. Juodeška su pagalbininkais surengė ne vien tik plaukimo varžybas. Šveicarijoje vyko visa sporto šventė: triatlono (šaudymo, plaukimo ir bėgimo) varžybos, mažojo futbolo turnyras. O šventės pabaigą vainikavo kamerinio orkestro koncertas A. Juodeškos sodyboje.

Iš daugiau nei septynių dešimčių šventės dalyvių ir dar dukart tiek žiūrovų nebuvo nė vieno ja nusivylusio.
 
„Baseinai vasarą uždaromi ir žmonės, norėdami plaukti, susigalvoja tokią pramogą kaip plaukimo maratonas. Tiesa, mūsų maratonas, kurio distancija – 1,5 km, nėra tokio ilgio, koks jis yra užsienyje – 5 kilometrai. Kad ir kaip būtų, dėl mūsų šalies šalto vandens ir oro sąlygų nuplaukti 1,5 km tikrai užtenka“, – apie didžiulę plaukimo mėgėjų šventę kalbėjo A. Juodeška.

Juolab kad Lietuvoje priimta plaukti be šildomųjų kostiumų. Taip buvo šiemet ir per Šveicarijos plaukimą. Nors nuo kitų metų jo taisykles ketinama keisti.

„Lietuvoje iškraipomos taisyklės. Čia plaukiama be kostiumo, nors tarptautinės taisyklės sako, kad esant temperatūrai, mažesnei nei 20 °C, kostiumą galima naudoti. Taigi nuo kito plaukimo Šveicarijoje, esant žemesnei temperatūrai, bus galima būti su kostiumu, kad žmonės nesusirgtų, kad mūsų plaukimas būtų sveikas. Tegu ir būsiu pirmas Lietuvoje, kuris tai išsakys“, – kalbėjo A.Juodeška.
 
Padėjo atsisakyti cigaretės
Plaukimas A. Juodeškai buvo vaikystės užsiėmimas. Prie jo vyras sugrįžo, pasiekęs gilią brandą.
 
„Plaukimą lankiau iki 11 metų. Kodėl tik tiek? Labai paprasta istorija. Mano treneris Leonidas Bezubovas norėjo gyventi geriau. Jis iš darbo Kūno kultūros institute (KKI) perėjo dirbti į 28-ąją vidurinę – arčiau savo namų. O aš – Vilijampolės vaikas. Man jau į KKI važiuoti buvo toli. Į 28-ąją keliauti buvo dar toliau. Nuėjęs į savo rajono 24-ojoje vidurinėje mokykloje vykstančias treniruotes nepritapau prie kolektyvo. Padariau pauzę. Kol mokykloje mane susirado šiuolaikinės penkiakovės treneris. Nuėjau ten. Per ketverius metus tapau Lietuvos čempionu, užėmiau trečiąją vietą SSRS, bet vėliau įstojau į Medicinos institutą ir baigėsi visi mano sportavimai“, – pasakojo A.  Juodeška.
 
Pats A. Juodeška sako, kad buvo padaręs 30-ies metų pertrauką, kol vėl atrado plaukimą. Ir jis vyrą per kelerius metus labai stipriai pakeitė.

„Užsiėmiau kitais reikalais, ne sportu. Filosofija buvo kita – reikia viską išgerti, surūkyti, kad kitiems neliktų, sveikesni būtų. O jei rimčiau, alkoholio atsisakiau 1995-aisiais. Mesti rūkyti buvo sunkiau. Pavyko tai padaryti iš ketvirto karto. Dabar tai jau praėjęs mano gyvenimo etapas. Ir rūkymo atsikratyti padėjo tai, kad grįžau į plaukimą. Sukakus 45-iems pajutau, kad visa mano sukaupta energija pradėjo silpti. Reikėjo rasti alternatyvą. Vaikai užaugę, nereikia jais rūpintis, viskas yra, tik štai – jėgų... Jau negaliu tiek padaryti, jau nenoriu. Teko rasti tikrą hobį. Kuris sektųsi, teiktų gerų emocijų, sveikatos. Visa tai radau plaukimo veteranų judėjime. Čia man sekėsi ir gerinti savo amžiaus rekordus, aplenkti varžovus. Ir pajutau, kad šeima, vaikai nustebo, aplinkiniai ėmė kitaip žiūrėti, darbe pradėjo kitaip sektis. Tiesiog tapau kitokiu žmogumi“, – pasakojo A. Juodeška.

Pasvarstęs su veteranais, ką galėtų sukurti gero, vyras suprato, kad neblogai būtų išnaudoti puikias Šveicarijos kaimelio apylinkių sąlygas.

„Mano organizaciniai gebėjimai niekada nebuvo prasti. Vieni žmonės yra aktyvesni, kiti – pasyvesni, o aš niekada nebuvau „paskutinis ant suoliuko“, – tikino sporto šventės organizatorius.

Kodėl būtent Šveicarija?

„Jaunystėje buvau kaunietis. Nuo 1994-ųjų persikėliau į Vilnių. Dar vėliau – į trečią vietą, Šveicariją. Mano tėvai sodą išmainė į sodybą toje gražioje vietovėje. Aš taip pat nusipirkau sklypą šalia. Taip esu apžergęs visą Lietuvą: Kaunas–Vilnius–Šveicarija“, – sako A. Juodeška.

Anot jo, Šveicarija yra patogi susirinkti vieta, tvenkinys saugus, gana tikslus atstumas.


 
Sunkiausia plaukti jūroje
Pats A. Juodeška Šveicarijos maratono varžybose nedalyvavo, nes buvo šių varžybų direktorius. Tik po to, kai visi dalyviai nuplaukė ir 1,5 km, ir 300 m, o triatlono dalyviai dar nebuvo visko iššaudę, jis nuplaukė 150 metrų.
 
Tačiau varžybose veteranas dalyvauja dažnai.

„Pernai štai sudalyvavau 19-oje varžybų skirtingose šalyse ir beveik visose tapau savo amžiaus čempionu. Praktiškai iš kiekvienų varžybų atkeliauja visų spalvų medalių“, – kalbėjo A. Juodeška.
 
Jis pripažįsta, kad kur kas maloniau jam plaukti baseine nei tvenkinyje ar kitame atvirame vandens telkinyje.

A. Juodeškai teko plaukioti ir jūroje. Ir ne tik plaukioti, bet ir dirbti gelbėtoju. Jūra, jo vertinimu, bene blogiausia vieta žmogui, pripratusiam plaukti baseine.

„Galiu pasakyti, kad taip toli nuo kranto kaip vietiniai gelbėtojai aš negalėdavau nuplaukti dėl psichologinių priežasčių. Jūroje aš tuoj pat pasimesdavau ir baimės būdavo pilnos kelnės. Jie ten buvo pripratę, o aš ne jūros, bet baseino vaikas. Jūroje visai kitoks plaukimas. Reikia ir galvą mokėti iškelti pasižiūrėti, kur plauki, susigaudyti, kur tave gali nešti srovė. Suprasti, kada pakyla didesnė banga.“

Teko gelbėti skęstančiuosius
A. Juodeška yra išgelbėjęs tris skendusius žmones. Bet ne jūroje. Neramios jūros sąlygomis jis bandė padėti, bet ši istorija neturėjo laimingos pabaigos.
 
„Kaip vakar prisimenu, kaip bandžiau išgelbėti žmogų, kai banga ėjo per molus. Kai tokios sąlygos, neįmanoma galvoti apie teisingą gelbėjimą, kokie aprašyti knygutėse. Neįsivaizduoju, kokiu reikia būti monstru, kiek turėti sveikatos, kad tomis sąlygomis imtum ir pagal visas taisykles išgelbėtum žmogų. Mano atveju pabaiga buvo letalinė. Tik tiek, kad kūną ištraukiau... Šiaip tris žmones esu ištraukęs. Iš Neries, karjero, ežero. Bet ne iš jūros“, – kalbėjo plaukikas.

A. Juodeška, pabaigęs Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, iki 2001 m. dirbo mediku. Dabar dirba rinkodaros pardavimo vadovu vienoje užsienio medicininės įrangos bendrovėje.

 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas