LSSA inf. | 2014 m. rugpjučio 13 d. 12:17 |
![]() ![]() |
"Jaunimas pamatė, dėl ko verta sportuoti"
Europos universitetų sporto žaidynėse kitų šalių atstovai ne kartą gyrė lietuvius už patriotiškumą ir vieningumą
Daugiau nei dvi savaites Roterdame (Olandija) Europos universitetų sporto žaidynėse tarp 150 universitetų iš 45 skirtingų šalių varžėsi ir gausi Lietuvos sportininkų delegacija. Mūsų šalies vardas skambėjo ir per apdovanojimų ceremonijas - į Lietuvą parvežti visų spalvų medaliai.
Geriausiai sekėsi Mykolo Romerio universiteto (MRU) krepšininkams, kurie neturėjo lygių ir iškovojo aukso medalius. Sidabro medaliu pasipuošė Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovas irkluotojas Žygimantas Gališanskis, bronzos medalius iškovojo Vilniaus universiteto stalo tenisininkių komanda: Ieva Venslavičiūtė, Auksė Gecevičiūtė, Ingrida Preidžiūtė bei Monika Tamulionytė.
Apie praėjusias žaidynes kalbamės su Lietuvos studentų sporto asociacijos (LSSA) prezidentu, Europos universitetinio sporto asociacijos (EUSA) vykdomojo komiteto nariu Česlovu Garbaliausku.
Esame mažos valstybės atstovai, tačiau bendroje medalių įskaitoje aplenkėme daugybę Vokietijos, Anglijos, Olandijos, Turkijos, Rusijos, Prancūzijos, Ispanijos, Belgijos Kroatijos ir kitų šalių žinomų universitetų komandas. Turbūt tai džiugina?
Tiek prieš dvejus metus Kordoboje (Ispanija) vykusiose žaidynėse, tiek šiemet Roterdame iškovojome visų spalvų medalius. Tai žinoma, malonu.
Pirmosiose Europos universitetų sporto žaidynėse, kurios vyko 2012 m. Kordoboje aukso medalius iškovojo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) krepšininkai vaikinai, Lietuvos kūno kultūros akademijos (LKKA, dabar jau LSU) merginos rankinio varžybose pelnė sidabro medalius, o šio universiteto krepšininkės - bronzos medalius.
Tąkart Europos studentų sporto asociacija Lietuvos delegacijai įsteigė prizą už ryškiausią pažangą. Galbūt atrodytų keista, tačiau vos tris milijonus gyventojų turinti valstybė šiose žaidynėse buvo kone labiausiai pastebima ir girdima - lietuvių skanduotės, šūkiai ir vieningumas suvirpino ne vienos užsienio šalies sportininkų širdis.
Panašiai buvo ir Roterdame. Užsienio šalių delegacijos ne kartą buvo priėjusios prie mūsų šalies sportininkų, kurie itin nuoširdžiai palaikė saviškius, gyrė už patriotiškumą ir vieningumą.
Mūsų studentai sportininkai - tikri savo šalies patriotai, aukščiausio lygio ambasadoriai, Lietuvos vardo garsintojai. Lietuvos įvaizdžio kūrėjai Lietuvos garsinimui išleidžia milijonus litų, tačiau vargu, ar tie skiriami milijonai suteikia tiek naudos, kiek savo pergalėmis ir kovingumu duoda mūsų sportininkai.
Tiesa, Roterdame galėjome iškovoti ir daugiau medalių, tačiau dėl įtempto tarptautinio varžybų grafiko į žaidynės negalėjo vykti gausus būrys mūsų geriausių irkluotojų: Donata Vištartaitė, Mindaugas Griškonis, Milda Valčiukaitė, Rolandas Maščinskas ir Saulius Ritteris. Net neabejoju, kad mūsų iškovotų medalių kraitis būtų dar gausesnis.
Malonų įspūdį paliko irkluotojas Žygimantas Gališanskis. Jis Roterdame galėjo tapti ne vicečempionu, o čempionu. Buvo labai arti šios pergalės, tačiau galbūt šiek tiek per vėlai pradėjo finišuoti ir tai jam pakišo koją. Ketvirtą vietą užėmė Klaipėdos universiteto irkluotojai.
Anglijos Oksvardo ir Harvardo universitetai turi gilias irklavimo tradicijas, tačiau lietuvaičiai jiems nenusileidžia.


Kiek iš viso lietuvių varžėsi Roterdame?
Visą Lietuvos delegaciją, su treneriais ir kitais asmenimis, sudarė apie 150 žmonių. Lietuviai varžėsi beveik visų žaidynių sporto šakų varžybose. Neturėjome subūrę tik regbio, merginų futbolo ir merginų rankinio ekipų.
Jei ne Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos parama, į žaidynes būtų galėję vykti tik 20-30 žmonių. Ačiū jiems labai už paramą ir pagalbą.
Reikia suprasti, kad geriausiems Lietuvos studentams sportininkams tokios žaidynės - itin reikalingos. Jaunimas pamato dėl ko verta sportuoti, dėl ko verta stengtis. Tai sportininkams suteikia papildomos motyvacijos, noro ir ryžto kopti į viršų. Juk į tokio lygio žaidynes susirenka patys geriausi Europos šalių studentai sportininkai.
Kokį įspūdį paliko šios žaidynės?
Jei lyginti su Kordobos žaidynėmis, trūko pačių šeimininkų - olandų gausesnio dalyvavimo. Taip pat norėjosi ir aktyvesnio savanorių būrio. Kalbant apie sporto bazes, jos Olandijoje - puikios.
Lietuvos sportininkai pajuto tikrą žaidynių atmosferą: gyvenimo ir maitinimo sąlygos buvo puikios. Noriu pabrėžti, kad geriausi Lietuvos studentai pateks į rinktinę ir kitąmet dalyvaus Pietų Korėjoje vyksiančioje universiadoje. Jiems stengtis tikrai buvo dėl ko.
Džiugu ir tai, kad dauguma sporto federacijų suprato, kad studentų sportas yra reikšmingas: jei nebus remiamas studentų sportas, tada piramidė nebus stabili. Malonu, kad naujoji Kūno kultūros ir sporto departamento valdžia tai suprato ir į studentų sportą žvelgia palankiai. Juk studentas yra žmogus, kuris siekia dvigubos karjeros: ir diplomo, ir sporto aukštumų. Jis tampa pavyzdžiui jaunajai kartai, kad reikia ne tik sportuoti, bet ir mokytis. Kai buvęs Kūno kultūros ir sporto departamento vadovas Klemensas Rimšelis manęs paklausė: "Kam išvis reikalingas studentų sportas?", tiesiog nustėrau. Kaip tai gali sakyti sporto vadovas? Tai visiškas absurdas. Mes ketverius metus atkentėjome ir džiugu, kad atėjo naujoji valdžia ir naujasis Kūno kultūros ir sporto departamento vadovas Edis Urbanavičius į studentų sportą žvelgia kardinaliai kitaip, palankiai kaip ir visas pasaulis.
Jei Kūno kultūros ir sporto departamentas susikoperuotų su Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos sporto federacijomis, remtų dalyvavimą pasaulio studentų čempionatuose, Universiadose, tada visas procesas suaktyvėtų. Galėtume tikėtis dar geresnių rezultatų.
Pavyzdžiai rodo, kad ne vienas garsus sportininkas į aukštesnį lygį pakilo būtent per studentų sportą. Tarkime, kad ir šviesios atminties rankininkė Aldona Nenėnienė savo karjerą pradėjo Kūno kultūros institute, o vėliau tapo dukart olimpine čempione. Taip pat ir praeityje buvę itin žinomi krepšininkai klaipėdiečiai Rytis Vaišvila ir Saulius Štombergas studijavo Kaune, žaidė Kauno "Atlete", vėliau pateko į Kauno "Žalgirį" ir Lietuvos rinktinę. Rytis Vaišvila tapo Atlantos olimpiniu prizininku, Saulius Štombergas - Atlantos ir Sidnėjaus olimpinių žaidynių prizininku, Europos čempionu.
Reikia suprasti, kad universitetuose yra sportinis potencialas, kuris gali prisidėti prie sportinių rezultatų: ir medikai, ir mitybos specialistai, atliekama reabilitacija, atsistatymai po fizinių krūvių... Apjungus pajėgas, galima pasiekti gerų rezultatų. Jei kiekvienas eisime kas kur, tada nieko nepasieksime.
Po dviejų metų Europos universitetų žaidynės vyks Kroatijoje, Zagrebe. Reikia dėti visas pastangas, kad jose lietuvaičiai pasirodytų dar geriau.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.