Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" 2014 m. lapkričio 5 d. 11:44 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Motinystė – ne kliūtis sportui

Ir du sūnus auginanti stalo tenisininkė R.Paškauskienė, ir neseniai pirmagimį pagimdžiusi septynkovininkė A.Skujytė taško olimpinėje karjeroje nededa

A.Skujytė ir jos vyras Valdas rugpjūtį tavo tėvais.
Alfredo Pliadžio nuotr.
A.Skujytė ir jos vyras Valdas rugpjūtį tavo tėvais.
   
Ir Rūta Paškauskienė, ir Austra Skujytė jaučia turinčios noro ir jėgų pakovoti dėl dar vieno olimpinio kelialapio, rašo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto žurnalas "Olimpinė panorama".
 
Olimpinę karjerą R.Paškauskienė pradėjo Atlantos olimpinėse žaidynėse. Po to keliavo į Sidnėjų ir Pekiną, o štai Londono olimpines žaidynes stebėjo per televiziją. Kartėlio, kad tąkart liko tik stebėtoja, trejų olimpinių žaidynių dalyvė nejaučia. „Jeigu būčiau dėl traumos praleidusi žaidynes, gal būtų buvę kitaip. Juk aš laukiausi – jaučiausi labai gerai“, – šypsosi septynmetį Dovydą ir dvejų metukų Tadą auginanti moteris. 
 
Pirmagimis R.Paškauskienės sportinę karjerą pristabdė neilgam – prabėgus porai mėnesių po gimdymo jaunoji mama vėl žaidė. Susilaukusi antrojo sūnaus stalo tenisininkė stabtelėjo ilgesniam laikui.

„Nežaidžiau apie pusmetį, specialiai neskubėjau, nenorėjau forsuoti.“ Po tokių pertraukų pradėti žaisti R.Paškauskienei nebuvo labai sunku. „Sužaidi vienose kitose varžybose – ir įeini į tą patį ritmą“, – patikina sportininkė.

Sakoma, po gimdymo į sportą moteris grįžta su dar didesne jėga. Po pirmojo sūnaus gimimo sugrįžusi prie teniso stalo R.Paškauskienė vienintelį kartą per savo ilgą karjerą vienetų varžybose tapo Europos čempione. Vis dėlto teigti, kad motinystė prideda jėgų, sportininkė nesiryžta: „Man atrodo, kad jėgų lieka mažiau, nes daugiau nei pusę laiko reikia atiduoti šeimai. Šiemet Dovydas pradėjo eiti į mokyklą – daug vežiojimo, laiko sau lieka vis mažiau, mažiau ir sportui. O palaikyti formą privalau.“  

Patogus grafikas laiko Rusijoje

Šis sezonas 37-erių R.Paškauskienei prasidėjo rugsėjo pabaigoje Europos komandiniu čempionatu, kuriame Lietuvos moterų rinktinė užėmė 24 vietą. „Truputėlį trūko pasirengimo – anksčiau čempionatas vykdavo spalio vidury, pirmą kartą taip anksti buvo surengtas. Prieš čempionatą žaidžiau tik viename turnyre Čekijoje. Gal galėjau pasirodyti geriau, bet antrojoje lygoje irgi yra gerų žaidėjų, visą laiką sunku viską laimėti“, – savo pasirodymą čempionate vertina Lietuvos moterų rinktinės lyderė. 

Spalio viduryje tenisininkė išvyko žaisti pirmųjų rungtynių į Rusijos lygą – ji atstovauja Tiumenės klubui. „Labai geras varžybų grafikas, todėl ir pasirinkau Rusiją. Kai yra du vaikai, norisi daugiau pabūti namie. Važinėjimas irgi labai vargina. Pavyzdžiui, kai žaidžiau Prancūzijoje, kas antrą savaitę reikėdavo vykti“, – klubo pasirinkimo motyvus dėsto Kaune su šeima įsikūrusi sportininkė. 

Rusijos lygoje R.Paškauskienės laukia penki turai, paskui prasidės atkrintamosios varžybos. „Penki turai – penki nuvažiavimai. Nuvažiuoji dieną prieš varžybas, tada tris dienas žaidi ir grįžti namo“, – savo darbo grafiką dėsto stalo tenisininkė.

Tiumenės klube R.Paškauskienė žaidė ir praėjusiais metais. Su šiuo klubu tapo Rusijos čempione. Be to, praėjusiais metais klubas dalyvavo Čempionų lygoje ir Europos taurės varžybose, todėl žaisti tekdavo daugiau. Šiemet dėl nestabilios finansinės padėties klubas dalyvaus tik Rusijos lygoje. 
 
Trūksta treniruočių partnerių

Nors kelionių ir varžybų sumažėjo, šis sezonas, pasak stalo tenisininkės, jai bus ypač nelengvas. Mat didžiausias kaunietės galvos skausmas – kur rasti lygiaverčių treniruočių partnerių. „Baigę mokslus visi iš Kauno važiuoja studijuoti į Vilnių. Dingsta motyvacija, kai taip sunku treniruotis, bet po kiek laiko vėl atsigauni, įeini į vėžes, supranti, kad tai tavo darbas, ir sportuoji toliau“, – bėdomis dalijasi sportininkė. 

Šiemet į sostinę išvyko ir stalo tenisininkas Ignas Navickas, su kuriuo R.Paškauskienė treniruodavosi Kaune. „Dabar ką pagaunu, su tuo treniruojuosi, nors gaudyti nelabai yra ką“, – apgailestauja sportininkė. Todėl treniruotis ir meistriškumui palaikyti jai pačiai gali tekti važinėti į Vilnių. Kita galimybė – stovyklos užsienyje. „Man užtenka ir penkių dienų pasitreniruoti Austrijoje ar kokioje kitoje šalyje. Tai duoda labai daug – penkios dienos be vaikų, be jokių rūpesčių. Namie sunku: valgyti pagaminti, vaikus nuvežti ir parvežti – laiko stipriai sumažėja“, – sako pašnekovė.  

R.Paškauskienė neslepia, kad gimus vaikams treniruotės smarkiai sutrumpėjo. Kita vertus, ilgametė patirtis daug ką atperka: „Fizinio pasirengimo dabar reikia daugiau negu žaidimo prie stalo. Įdirbis padarytas ir proto, kaip žaisti, yra daugiau.“ 

Močiutė treniruoja anūką

Prižiūrėti vaikus stalo tenisininkei padeda jos tėvai. „Vakare vyras vaikus pažiūri, bet daugiausia ši našta gula ant tėvų pečių. Dar auklytę turiu. Kai einu į treniruotę keletui valandų, Tadą nuvežu – taip ir sukuosi. Stipriai sumažinau varžybų skaičių, stengiuosi ilgam laikui neišvažiuoti“, – gyvenimo rutiną dėsto sportininkė. 
 
Jos vyresnėlis Dovydas, prižiūrimas močiutės, stalo teniso trenerės Romos Garkauskienės, jau ir pats stalo tenisą bando žaisti. „Ranką gerą turi ir kamuoliuką labai gerai jaučia, bet matau, kad jį reikės versti“, – sako R.Paškauskienė, pridurdama, kad kol kas sūnus, nepaisydamas mamos atkalbinėjimų, labiau norėtų žaisti futbolą, o ne tęsti giminės stalo tenisininkų dinastiją.   


Nepatinka žaisti blogai

Į šoną raketės R.Paškauskienė nededa, nes savo žaidimu vis dar yra patenkinta. „Jeigu pajausčiau, kad nebegaliu, man nebeįdomu, nuolat pralaimiu – baigčiau karjerą, – neabejoja. – Man labai nepatinka blogai žaisti, negaliu sau to leisti. Važiuoti vien dėl pinigų? Ne. Pagaliau ir pinigai ne kažin kokie: stalo tenisas – ne krepšinis ir ne futbolas. Kol laimiu, kol jaučiu pasitenkinimą – žaidžiu. Tą dariau visą gyvenimą, žaisti moku ir dėl to smagu.“

Taip mėgaudamasi žaidimu stalo tenisininkė po truputį artėja ir prie dar vienų olimpinių žaidynių. „Iš pradžių maniau, kad vykti į Rio de Žaneirą visiškai nerealu. Kai gimė Tadas, net minčių tokių nebuvo. Bet viskas klostosi gerai, kol žaidžiu ir yra noro, viskas įmanoma“, – neatsisako minties dar kartą išmėginti jėgas olimpiniame turnyre Rūta. Kokia atranka laukia stalo tenisininkės į olimpines žaidynes, šiandien ji pati dar tiksliai negali pasakyti, mat Tarptautinė stalo teniso federacija žada pokyčių.

Nekantrauja be sporto

Rugpjūčio vidury pirmagimio sūnaus Jokūbo susilaukusi olimpinė vicečempionė Austra Skujytė pamažu bando grįžti į sportinį ritmą. Spalio pradžioje mankštintis pradėjusi septynkovininkė rimčiau sportuoti ims po mėnesio ar poros. „Pasiilgau sporto. Gydytojai sportuoti rekomendavo pradėti nuo gruodžio, bet jaučiu, kad gal ir greičiau imsiu, labai nekantrauju, – neslepia Austra. – Sportas – didelė mano gyvenimo dalis, yra dar noras grįžti, noriu judėti.“ 
 
Kol kas septynkovininkė pasimankština su savo auklėtinėmis. A.Skujytė keturis kartus per savaitę veda treniruotes 10–13 metų mergaitėms. „Pabėgiojame kartu – palaikau kompaniją“, – sako. Kaip pavyksta suderinti jaunos mamos pareigas ir trenerės darbą? „Kaip išeina, taip sukuosi“, – teprasitaria olimpinė vicečempionė, savo šeimyninį gyvenimą laikanti po devyniais užraktais. 

Pradėjusi treniruoti kitus patyrusi sportininkė kitaip pažvelgė ir į savo pratybas. „Savo klaidas ėmiau vertinti kitaip. Be to, dirbdama trenere ir rodydama kitiems, kaip reikia daryti, padariau labai daug imitacinių pratimų. Manau, man tai irgi išeis į naudą. Nuo sporto nebuvau visiškai atitrūkusi, mokiau kitus. Jaučiu, kad iš to ir pati gausiu naudos, – tikisi pašnekovė. – Yra klaidų, kurias reikia man pačiai taisyti. Tikslas toks ir būtų: atkreipti dėmesį į klaideles, jas ištaisyti ir siekti rezultato.“  

Jėgas bandys vasarą

A.Skujytė tikisi, kad vasarą jau galės išmėginti savo jėgas varžybose. „Šią žiemą dar tikrai nepavyks. Bet vasarą norėčiau dalyvauti Lietuvos čempionate. Nežinau, kaip bus su daugiakove, bet bent pasitikrinsiu, kaip sekasi atskirose rungtyse – šuolių į aukštį ir tolį, rutulio stūmimo. Tikslas – pasirengti dalyvauti varžybose dar po metų“, – ateities planais dalijasi septynkovininkė. 

Austra nusiteikusi pakovoti ir dėl olimpinio kelialapio į Rio de Žaneirą. „Londono žaidynės paliko labai neskanų prieskonį. Maniau, kad su jomis gal ir baigsis mano karjera, bet po tokių žaidynių nenorėjau dėti taško. Dar norėtųsi kažkam kažką įrodyti. Gal ir nebeįrodysiu, bet tikiu, kad galiu pasiekti aukštą rezultatą, o kaip susiklostys, bus matyt“, – ketveriose olimpinėse žaidynėse dalyvavusi septynkovininkė dar turi motyvų, stumiančių pakovoti dėl penktojo olimpinio kelialapio. 

Austra įsitikinusi, kad dar yra pajėgi pasiekti pasaulinio lygio rezultatą ir surinkti apie 6500 taškų. „Tikiu, kad galiu ir dar geriau, žiūrėsime, kaip viskas vyks“, – neskuba užbėgti įvykiams už akių. 

Koks amžius – riba septynkovininkėms? „Net nežinau. Bet jeigu pavyks iškovoti teisę dalyvauti žaidynėse, manau, būsiu vyriausia iš visų. Viskas priklauso nuo organizmo būklės – man pastaraisiais metais viskas klostėsi gerai, traumos nekankino, tad dar yra noro išmėginti jėgas“, – savo galimybėmis tiki 35-erių metų septynkovininkė. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas