Algirdas Klimkevičius 2014 m. lapkričio 10 d. 18:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lyderis - visur, kur prisilietė

Lietuvos aviacijos viršininkas sportą ir lakūno mundurą laikė nesuderinamu dalyku ir nešykštėjo S. Dariui papeikimų, baudų, net pasiūlymų mesti aviaciją

S. Darius (ketvirtas iš dešinės) atstovavo įvairių sporto šakų komandoms.
S. Darius (ketvirtas iš dešinės) atstovavo įvairių sporto šakų komandoms.
   
1933 m. liepos 16-ąją visa Lietuva laukė iš anapus Atlanto oro keliu sugrįžtančių tautiečių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno. Kauno aerodrome tūkstančiai susirinkusiųjų valandų valandas akimis ieškojo danguje pasirodančio juodo taškelio – Atlanto nugalėtojų orlaivio. Veltui. Apie lakūnų tragišką žūtį Lietuva ir visas pasaulis sužinojo kitos dienos vidurdienį. 
 
Buvo apnuodytas dujomis

Steponas Darius (Jucevičius-Darašius) gimė 1896 m. sausio 8 d. Tauragės apskr., Bubiškių kaime. 1907 m. šeima emigravo į JAV. Jaunystė prabėgo semiantis žinių vidurinėje, vėliau technikos mokykloje. Šeimai padėjo dirbdamas aviacijos reikmenų parduotuvėje, o mokslus tęsė koledže.

Pirmasis pasaulinis karas – pirmasis išbandymas. Priklausydamas antrosios tėvynės – JAV – kariuomenei, su vokiečiais kariavo Prancūzijoje, buvo sužeistas, apnuodytas dujomis.

Po karo grįžęs į JAV, studijavo Čikagos universitete, lankė artilerijos karininkų kursus. Sužinojęs apie Lietuvoje vykstančias nepriklausomybės kovas su bolševikais, lenkais ir bermontininkais, įstojo į savanorių būrius, vykstančius Lietuvos ginti. 

1920-ųjų vidurvasarį grįžęs Lietuvon, įstojo į Karo mokyklą ir papildomai mokėsi karo aviatorių grupėje. 

1923 m. S. Darius galutinai pasirinko aviacijos sritį, įstojo į Valstybinį universitetą. 1924 m. gruodžio 1 d. įgijo karo lakūno laipsnį, o gruodžio 18 d. jam suteiktas vyresniojo leitenanto laipsnis, 1927 m. pakeltas į kapitonus.

Gyvenimas, susietas su sportu

S. Dariaus visas gyvenimas JAV ir Lietuvoje susijęs su sportu. Nuo pirmųjų dienų mokykloje miklino jėgas krepšinio, beisbolo, amerikietiškojo futbolo aikštėse. Mėgo lengvosios atletikos rungtis: bėgimą, šuolius, čiuožimą, reiškėsi ir kaip organizatorius.

Apie S. Darių, kaip žinomą JAV sportininką, gandai buvo pasiekę ir atgimstančių Lietuvą. Žinomo kompozitoriaus Juozo Naujalio brolis Tadas parašė S. Dariui laišką, kviesdamas į Lietuvą „pamokyti įvairių sportų“.

Tad S. Darius, grįžęs Lietuvon, be mokslo karo mokykloje, pasinėrė į gimstančio sportinio judėjimo sūkurį.

S. Darius ir beisbolas

S. Darius – beisbolo Lietuvoje pradininkas. 1922 m. jo pastangomis sukurtos dvi beisbolo komandos – Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos (LFLS) ir „Aviacijos“. Tarp jų ir įvyko pirmasis Lietuvos beisbolo čempionatas. Vienintelėse rungtynėse „Aviacija“ nusileido LFLS. Beisbolas, neatlaikęs futbolo ir krepšinio konkurencijos (nebuvo aikščių, trūko inventoriaus), nustojo egzistuoti 1926 metais.

S. Darius, stengdamasis plėtoti beisbolą, 1922 m. buvo parašęs knygą „Beisbolas“.

S. Darius ir žiemos sportas

S. Darius žiemos metu su artimais draugais slidėmis raižydavo Kauno Ąžuolyno lygumas. 1922 m. sausį rašė savo broliui į JAV: „Turiu pranešti tau svarbią naujieną: būtent, kad aš žaidžiu „hockey“ ant ledo ir labai dažnai čiuožinėju (kiekvieną pavakarį einu čiuožti ant ledo, o dieną skraidom). Tačiau nepasakyk motinai, nes ji dieną ir naktį rūpinsis.“

Beje, iki 1922-ųjų Lietuvoje buvo žaidžiama 11-a su 11-a. S. Dariaus pastangomis ir, ypač iš studijų Vokietijoje sugrįžus Kęstučiui Bulotai, pradėtas diegti kanadietiškasis (šeši su šešiais, kitos lazdos) žaidimas. 1926 m. S. Darius su draugais, žaisdamas LFLS sudėtyje, tapo pirmaisiais ledo ritulio čempionais.


S. Darius ir boksas

S. Darius su boksu, Lietuvoje dažnai vadintu muštynėmis, artimai buvo susipažinęs JAV. 

Jau minėtame laiške broliui jis rašė: „Manęs klausei, ar aš boksuojuos. Turiu pabrėžti, kad kitą žiemą manau boksuotis dėl Lietuvos čempiono vardo.“ Vėliau apgailestavo, kad dėl didelio užimtumo neranda laiko bokso treniruotėmis. Tačiau vis dėlto į bokso ringą išeidavo – buvo teisėjas.

S. Darius ir krepšinis

Prie krepšinio, tada vadinto „krepšiniasvydžiu“, plėtros nemažai pasidarbavo ir S. Darius. 1922 m. balandžio 23-iąją, tapusią Lietuvos krepšinio gimtadieniu, – įvyko pirmosios vyrų komandų rungtynės tarp LFLS ir Kauno rinktinės (8:6), spauda rašė: „Publika širdingai džiaugėsi puikiu krepšininkų žaidimu ir nesigailėjo katučių vykusiems S. Darijaus (S. Dariaus) ir V. Dineikos (garsaus futbolininko ir aktoriaus) metimams ir pasuotėms (...). Tikėta, kad šis žaidimas galėsiąs atvesti mūsų sportininkus prie didesnių laimėjimų.“
 
S. Darius 1922 m. parašė ir išleido mokomąją knygą „Basketbolo žaidimas ir oficialios basketbolo žaidimo taisyklės“. 1925 m. S. Darius, Lietuvos sporto lygai paskyrus, tarptautines krepšinio taisykles sulietuvino. Žaisdamas LFLS ekipoje jis tapo Lietuvos čempionatų prizininku.
 
S. Darius ir futbolas

S. Darius, gindamas LFLS vartus, 1922 ir 1923 m. tapo šalies čempionu. Jam buvo patikėta ginti ir Lietuvos futbolo rinktinės garbę pirmosiose tarpvalstybinėse rungtynėse žaidžiant su Estija. S. Dariaus kaip vartininko vardas ne kartą garsintas spaudoje.

Be LFLS Lietuvos rinktinės, S. Darius dar žaidė Karo mokyklos, aviatorių, o 1925–1926 m. ir Kauno įgulos futbolo rinktinėse, buvo jų treneris ir organizatorius.

S. Darius – vienas iš organizatorių, bandžiusių sukomplektuoti Lietuvos futbolo rinktinę 1924 m. Paryžiaus olimpinėms žaidynėms. Be to, jis ir pats tikėjosi dalyvauti olimpiadoje – Lietuvos sporto lygos (LSL) futbolo rinktinės paraiškoje Olimpiniam komitetui S. Darius įrašytas kaip pirmasis vartininkas. Tačiau jo neišvykimas į žaidynes iki šiol apipintas mįslėmis ir spėlionėmis.

Apie vieną iš versijų rašė teniso, stalo teniso bei krepšinio legenda Vilius Variakojis: „Po olimpiados daugiausia užkliuvo S. Dariaus pavardė. Steponas labai sielojosi dėl jį užgriuvusių užgauliojimų. Visas triūsas Lietuvos sporto labui, kuriam Steponas paaukojo tiek energijos, laiko ir lėšų, atnešė jam vien nemalonumus. Pats Lietuvos aviacijos viršininkas sportą ir lakūno mundurą laikė nesuderinamu dalyku ir nešykštėjo S. Dariui papeikimų, baudų, net pasiūlymų apleisti lakūnų gretas. Sunku buvo puikiajam sportininkui ir lakūnui patirti tokias nepelnytas nuoskaudas. S. Darius nusprendė vėl išvažiuoti į JAV.“

Sporto organizatorius

S. Darius kartu su to meto Lietuvos sporto ir kitų sričių lyderiais kūrė šalies sporto organizacines struktūras – LSL ir Lietuvos futbolo lygą, Kauno futbolo apygardą, Kariuomenės sporto draugiją. Dalyvavo ir daugelio kitų sporto organizacijų veikloje.

Jau pirmomis dienomis Lietuvoje įsitraukęs į ką tik įkurtą LFLS, S. Darius liko jai ištikimas iki pat paskutinių Lietuvoje praleistų dienų. 1922 m. vasario 22 d. išrinktas į LFLS valdybą, o po trijų dienų – LFLS futbolo sekcijos vadovu. 1923–1926 m. buvo LFLS valdybos pirmininkas. Veikdamas LFLS sutiko itin artimą draugą K. Bulotą. Abu žaidė futbolą, ledo ritulį, čiuožė. Abiejų pastangomis buvo parengtas pirmojo Lietuvoje stadiono (LFLS, vėliau ir valstybinio, dabar S. Dariaus ir S. Girėno) projektas. 1927 m. S. Darius, išvykdamas į JAV, K. Bulotai perleido LFLS vadovo postą.

S. Darius – vienas iš iniciatorių, steigiant sporto inventoriaus bendrovę, buvo „Sporto“ žurnalo redakcinės kolegijos narys, įvairių sporto šakų spaudoje propaguotojas.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas