Lina Daugėlaitė | 2014 m. gruodžio 2 d. 09:26 |
![]() ![]() |
Beldžiasi į profesionalų pasaulį
Žaidžiant smiginį, uždirbti galima. Ir tikrai nemažas sumas. Kaunietis Darius Labanauskas duoną valgyti norėtų taip pat iš šio žaidimo
![]() |
Rumunijoje vykusiose Europos taurės varžybose kaunietis Darius Labanauskas asmeninėje rungtyje iškovojo sidabro medalį. Iki tol nė vienas iš Lietuvos smiginio žaidėjų tokio rango varžybose prie medalio dar nebuvo priartėjęs. Tad, atvertęs naują Lietuvos smiginio istorijos puslapį, Darius įteikė puikią dovaną ir sau pačiam – būtent šiemet sukanka dešimt metų, kai jis ėmė laidyti strėlytes į taikinį.
Dešimtmečio proga kaunietis rado laiko peržvelgti nueitą kelią ir suskaičiavo visus savo laimikius – 85 medaliai, iš kurių aukščiausios prabos sudaro jau didžiąją dalį, ir apie 180 taurių.
Lietuvos smiginio žaidėjų reitinge, Latvijos bei Skandinavijos šalių reitinguose karaliaujantis kaunietis gerai prisimena savo pirmąjį medalį – bronzą, iškovotą Šiauliuose vykusiose varžybose. Po kurio laiko tame pačiame mieste jis pasidabino ir pirmuoju savo aukščiausios prabos apdovanojimu. „Ta pergalė įsimintina dėl to, kad pirmąkart įveikiau legendinį Arūną Čyplį – iki tol jam pralaimėjau net 12 kartų, aštuoniskart iš jų – finale“, – auksinio medalio kainą mena D. Labanauskas. A. Čiplys – vienas pagrindinių Dariaus varžovų Lietuvoje, susižėręs šešis Lietuvos čempiono vardus. Tačiau jau trejus metus iš eilės geriausio Lietuvos žaidėjo sosto D. Labanauskas neužleidžia niekam.
Be abejo, tarp brangiausių apdovanojimų – ir Europos taurės sidabras. Ant krūtinės Rumunijoje suspindęs medalis ir pačiam D. Labanauskui buvo netikėtas. Europos taurės turnyre jis dalyvavo vos antrąkart. Sidabro medalį asmeninėje rungtyje iškovojęs kaunietis prieš dvejus metus tokios pat prabos apdovanojimu džiaugėsi kartu su A. Čypliu – tąkart lietuviai antri buvo dalyvaudami porinėje rungtyje. „Porinė rungtis kitokia – ten ne viskas nuo tavęs priklauso. Pusė per pusę. Žvelgdamas prieš šias varžybas į ištrauktus burtus, tikrai nesitikėjau taip toli nueiti. Buvo stiprių varžovų pakeliui, be to, neturiu patirties žaisti vadinamuosiuose televiziniuose turnyruose (tokiuose, kuriuos transliuoja televizija – aut. past.), tad, maniau, kad bus sudėtinga“, – įspūdžiais iš šių metų Europos taurės turnyro dalijasi D. Labanauskas. Tačiau varžovai krito vienas po kito, o pilkasis kardinolas iš Lietuvos nužygiavo iki pat finalo. Jame po gana lygios kovos lietuvis pripažino airio Davido Concannono pranašumą.
Antras bandymas užsienyje
Smiginį prieš dešimt metų D. Labanauskas pradėjo žaisti su draugu kaip mėgėjas. Vėliau nusipirko elektroninį taikinį. „O kartą, kaip tik per draugo gimtadienį, pamačiau skelbimą, kad Kaune vyksta tokių elektroninių taikinių turnyras. Nuvykome pabandyti, taip ir užsikabinau“, – D. Labanauskas prisimena, kaip pradėjo treniruotis Kauno „Trajektorijos“ klube, į kurį žaidėjai rinkdavosi kartą per mėnesį. „Ne daug nuo to laiko esu varžybų Lietuvoje praleidęs“, – prisimena.
Jau dveji metai, kai kaunietis pakeitė klubą, – dabar jis Klaipėdos smiginio klubo narys. Šiemet D. Labanauskas pradėjo dalyvauti ir užsienyje rengiamuose turnyruose, rinkdamas reitingo taškus ir bandydamas atverti duris į profesionalų sportą. „Pamėginau smiginį žaisti užsienio turnyruose ir prieš aštuonerius metus, tačiau tada pralaimėjau jau pirmame rate ir nuo to karto nebevažiavau – važiuoji toliausiai, 20 min. pažaidi ir išvažiuoji atgal...“ – sako sportininkas.
Ir tai jam neblogai sekėsi, nes po aštuonerių metų pertraukos vėl pabandęs dalyvauti užsienio turnyruose skaičiavo ne pralaimėjimus, o pergales: „Šiemet pirmą kartą užsienio turnyre buvau vienas iš prizininkų – Brėmene iš 600 dalyvių laimėjau trečiąją vietą. Suomijoje buvau antras, taip pat ir Estijoje.“ Pergales jis skynė ir su įvairiais porininkais, dalyvaudamas porinėje rungtyje, – Čekijoje vykusiame turnyre tapo čempionu, Austrijoje ir Belgijoje buvo antras, Šveicarijoje ir Lenkijoje – trečias. „Užsienyje stiprių varžovų daug. Skirtumas tarp geriausių ir gerų žaidėjų nėra didelis. Ir kartais žaidžiant užsienyje jau antrame ar trečiame rate, o kartais ir pirmame reikia žaisti taip, kaip Lietuvoje finale“, – sakė žaidėjas.
Šiandien kaunietis pasauliniame reitinge iš 3 000 kvalifikuotų žaidėjų užima 5-ąją vietą, o prestižiniame Britų smiginio organizacijos (BDO) reitinge – 19-ąją. „BDO reitingas yra svarbesnis – pagal jį atrenkami žaidėjai į komercinius turnyrus. Svarbiausia laikytis BDO reitingo 16-uke, bet tai gana sunku, nes yra daug gerų žaidėjų“, – smiginio subtilybes dėsto kaunietis.
Kitų metų sausio pirmomis dienomis prestižinio turnyro Leiksaide duris pravers ir D. Labanauskas. Jis pagal praėjusio sezono reitingą (reitingavimas baigiasi spalio mėnesį) gavo kvietimą į šį turnyrą. „Burtai jau ištraukti. Jeigu iškrisiu po pirmo rato, vien už tai, kad žaidžiau jame, gausiu per 3 000 svarų. Pirmąją vietą laimėjusiajam atiteks 100 tūkst. svarų prizas“, – pasakoja D. Labanauskas.
Žaidžiant smiginį, uždirbti galima. D. Labanauskas duoną valgyti norėtų taip pat iš šio žaidimo. „Geri, profesionalūs žaidėjai per metus uždirba ir po milijoną svarų, – pasakoja kaunietis. Jis ekonominės krizės metu netekęs darbo dabar visą savo dėmesį sutelkė į smiginį. – Pabandžiau užsiimti tuo, kas patinka. Būna gyvenime pokyčių – jeigu pats nepakeiti, pakeičia aplinka.“
Visiems prieinamas sportas
Nors smiginio profesionalai žarsto didelius pinigus, bet pats smiginis – pigus sportas, prieinamas kiekvienam. Varžybose kiekvienas žaidžia su savo strėlytėmis, o jos kainuoja nuo 80 iki 130 litų. Strėlių yra įvairių formų ir svorių. Įsigyti taikiniui reikės dar apie 150–200 litų.
Pasak jo, smiginis įdomus, nes čia viską reikia atlikti pačiam: „Nei tu draugą apkaltinsi, nei varžovą – nei tave pastūmė, nei laikė, laukti, kad laikas pasibaigtų, kaip žaisdamas krepšinį, taip pat negali – turi ateiti ir padaryti savo darbą.“
Pats sau treneris
Smiginio treniruotėms specialių patalpų nereikia. „Žaidžiant 80 proc. sėkmės lemia galva – ramus ar neramus esi, ar netrukdo pašalinės mintys. O visa kita – technika, metimas. Su galva man lyg ir viskas gerai, o techniką reikia tobulinti“, – kalba patyręs žaidėjas.
D. Labanauskas treniruojasi namie, kartą per savaitę nueina į klubą. Treniruotėms skiria maždaug po 4 val. per dieną. Bet daugiausia, pasak jo, patirties pasisemti galima per varžybas. „Yra kompiuterinė programa, „Youtube“ medžiagos galima rasti. Kai pradėjau žaisti, žiūrėjau, kaip žaidžia geriausi žaidėjai – A. Čiplys, Jaroslavas Svirskas. Žiūri, klausi, bandai. Rimti žaidėjai turi ir savo vadybininkus, ir psichologus, ir specifinių treniruočių, kad stiprintų ranką. Varžybos trunka 9–10 val.: žaidi 20 min., tada – laukimas, stovėjimas, vaikščiojimas. Kažkas suskaičiavo, kad žmogus per varžybas nueina apie 8 km, tad fizinis pasirengimas reikalingas. Juolab kad smiginio žaidėjo stovėsena nėra taisyklinga – svoris permetamas ant vienos kojos, pasvyrama į priekį ir reikia ant tos vienos kojos išlaikyti pusiausvyrą, o ranka siūbuoti. Sujudėsi kelis milimetrus, o ties taikiniu jau bus centimetras...“ – pasakoja D. Labanauskas. Tačiau jis pats tokio profesionalumo lygio, kad rengtųsi varžyboms ir fiziškai, dar nepasiekė: „Tobulinu techniką. Nežinau, ar teisingu keliu einu. Rezultatai rodo, kad gal teisingu, bet man kaskart, kai paimu strėlę į rankas, atrodo, kad vis kitaip metu. Lietuvoje nėra tokių specialistų, kurie galėtų pasakyti – gerai dirbi ar ne. Pas mus tai – pionieriška sporto šaka.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.