Rita Eriksonienė | 2014 m. gruodžio 5 d. 10:35 |
![]() ![]() |
Po triumfo - ir apie problemas
Krašto apsaugos ministras J.Olekas: "Krepšininkai iškovojo gražių pergalių, tačiau paramos sukoncentravimas vien šiai sporto šakai nėra visai teisingas"
![]() |
Sidabro medalius ir vieną aukso medalį, laimėtą asmeninėje įskaitoje, į Vilniaus oro uostą ketvirtadienį parskraidino Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos 5 pilotų komanda, grįžusi iš Pietų Afrikos Respublikoje vykusio pasaulio čempionato.
Čempionatas ypatingas buvo tuo, kad čia kovojo dviejų kategorijų pasaulio pilotai. Tai yra pagal tą pačią programą, bet atskiroje įskaitoje varžėsi lėktuvų „JAK-52“ klasės atstovai ir pereinamosios (Intermediate) kategorijos pilotai, rungęsi įvairių tipų lėktuvais.
Čempionatas ypatingas buvo tuo, kad čia kovojo dviejų kategorijų pasaulio pilotai. Tai yra pagal tą pačią programą, bet atskiroje įskaitoje varžėsi lėktuvų „JAK-52“ klasės atstovai ir pereinamosios (Intermediate) kategorijos pilotai, rungęsi įvairių tipų lėktuvais.
Į lėktuvų „JAK-52” kategorijos įskaitą organizatoriams daugiausiai pavyko pritraukti Rusijos pilotų. Tad šie ir pasiglemžė didžiumą medalių bei laimėjo komandinį auksą. Mūsų šalies pilotui Žilvinui Lidžiui pavyko tiksliausiai suskristi antrąją (laisvąją) programą.
Trečios, vadinamos tamsiąja programa, kurioje įrodoma tikroji meistrystė, dėl sugedusių orų nebaigė tik keli pilotai. Trūko vienos valandėlės, kad Eltono Meleckio ir Aurimo Bezaro puikiausiai atlikti šios programos skrydžiai taptų įskaitiniais.
Lakūnų laimėti medaliai įrodo ir kitą tiesą – mėginimus gaivinti Lietuvos akrobatinio skraidymo sportą. Pirmąją gaivinimo pagalbą šiemet jiems suteikė naujasis Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos prezidentas Vytautas Galvonas. Jis mano, kad keičiant mūsų valstybės ginkluotos gynybos koncepciją be Šaulių sąjungos gretų ir kito auginamo jaunimo į taip trūkstamų karių gretas galima įtraukti akrobatinio skraidymo pilotus ir juos visapusiškai, tai yra valstybiškai, remti.
Šia tema į klausimus sutiko atsakyti Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Taigi, ar reikia remti akrobatinį sportą, ar jo neremia valstybė?
Akrobatinio skraidymo sportas turi senas tradicijas Lietuvoje, gražių pasiekimų, puikių rezultatų. Mano nuomone, kaip ir kitos sporto šakos, taip ir akrobatinio skraidymo sportą derėtų remti pagal jų pasiekimus ir rezultatus bei pagal jaunesnės kartos įtraukimą ir sudominimą. Dėl konkretaus valstybės rėmimo reikėtų patikslinti sporto rėmimo taisykles, atsižvelgiant į akrobatinio skraidymo sporto specifiką.
Mūsų visuomenei buvo pateikti sociologinės apklausos rezultatai, kuriais remiantis bandyta prieiti prie išvados, kad Lietuva nesugebės arba negalės apsiginti, jei įvyktų atitinkama agresija iš Rusijos. Pakomentuokite tai.
Aš nesutikščiau su jūsų tokia išvada. Sociologinės apklausos atvirkščiai rodo, kad Lietuvos žmonės supranta Rusijos vykdomą informacinį karą ir agresyvią propagandą prieš Lietuvą. Jie taip pat mato Rusijos didėjančią militarizaciją ir agresyvią retoriką prieš Lietuvą bei yra pasirengę tėvynės gynybai. Lietuvos žmonės labai konkrečiai remia Lietuvos kariuomenę. Tai mes galime pailiustruoti Lietuvos žmonių finansine parama Lietuvos kariuomenei, ženkliai augančiomis Lietuvos šaulių sąjungos gretomis ir kitais konkrečiais pavyzdžiais.


Kas yra patriotiškumas ir pilietiškumas? Ką jums reiškia praeitis ir kokie istorijos ar šiandienos pavyzdžiai uždegtų mūsų jaunimą ginti Tėvynę?
Tai meilė savo tautai, valstybei, pasididžiavimas savo šalies istorija, kultūra, aktyvus dalyvavimas valstybės valdyme. Daugelį mūsų uždega garbinga mūsų valstybės ir tautos istorija, didžiosios Lietuvos kariuomenės pergalės Žalgirio, Oršos, Durbės ir kituose mūšiuose, taip pat pokario partizanų kovos, tremtinių tvirtybė, garsios mūsų sportininkų pergalės, kultūros, mokslo veikėjų pasiekimai. Manau, kad šiandien mūsų karių profesionalumas, motyvacija, pasiryžimas ginti tėvynę, garbingas Lietuvos atstovavimas tarptautinėse operacijose ir misijose bei sportininkų, mokslininkų ir kultūrininkų pasiekimai yra uždegantis pavyzdys mūsų jaunimui.
Ar yra pasaulyje šalių pavyzdžių, kurios atitinkamą krašto apsaugos biudžeto dalį skirtų savo valstybės sukarintai sportinei struktūrai išlaikyti?
Mano žiniomis, daugelyje pasaulio valstybių krašto apsaugos sistema skiria lėšas sportininkams ir sporto struktūroms išlaikyti. Lietuva čia nėra išimtis. Lietuvos kariuomenėje yra sporto klubas, kariai aktyviai sportuoja, Lietuvos kariuomenės atstovai nuolat sėkmingai pasirodo ne tik rengiamose Europos, pasaulio karių sporto čempionatuose, bet ir parveža čempionų laurus Lietuvai dalyvaudami Europos, pasaulio čempionatuose ir olimpinėse žaidynėse. Lietuvos kariuomenės sporto klube yra parašiutinio sporto sekcija. Šiuo metu svarstome apie klubo papildymą ir kitomis sporto šakomis.
Žinia, akrobatinis skraidymas yra pats brangiausias sportas: tai ir milžiniškos degalų sąnaudos ir, kiek žinau, mes neturime šiuolaikiško akrobatinio lėktuvo, kuriuo galėtume rungtis pasaulyje. Kokių galime tikėtis perspektyvų?
Iš tikrųjų akrobatinio skraidymo sportas yra vienas iš brangiausių dėl savo einamųjų sąnaudų ir, turbūt, komercializuota sporto šaka. Dėl šiuolaikiško akrobatinio skraidymo lėktuvo įsigijimo visgi pagrindinis rūpestis tektų Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijai, o mes galėtume galvoti apie glaudesnį akrobatinio skraidymo federacijos bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomenės sporto klubu.
Lietuvoje akrobatinio skraidymo pilotams, priešingai nei krepšininkams, neleidžiama dalyvauti atitinkamų paramos teikimo programų konkursuose, kurių kūrėjai apeliuoja į tai, kad valdyti lėktuvą ir dar akrobatinį yra pernelyg ekstremalu ir pavojinga. Kokia Jūsų nuomonė? Juk ginti tėvynę taip pat yra pavojinga?!
Nors mūsų krepšininkai iš tikrųjų iškovojo gražių pergalių, tačiau paramos sukoncentravimas vien šiai sporto šakai, mano nuomone, nėra visiškai teisingas. Manau, reikėtų daugiau remti ir kitas sporto šakas atsižvelgiant į rezultatus ir jaunimo pritraukimą. Krašto apsaugos ministerija pasirengusi svarstyti techninių sporto šakų pritraukimą prie Lietuvos kariuomenės sporto klubo ir per tai galimą didesnę paramą joms.
Jei rasis koncepcija pilotus akrobatus įtraukti į lanksčiai veikiančias krašto apsaugos savanoriškąsias ar kitokias pajėgas, kokia galima tos koncepcijos eiga ir įgyvendinimo laikas?
Jei sutarsime dėl glaudesnio bendradarbiavimo tarp Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos, įgyvendinimas galėtų prasidėti artimiausiu metu.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.