"Olimpinė panorama" | 2015 m. kovo 25 d. 14:46 |
![]() ![]() |
Rekordas išsilaikė 72 metus
Nors prieš kiekvieną prieškario Pabaltijo turnyrą mūsų šalies spauda mirgėdavo optimistinėmis prognozėmis, Lietuvos futbolininkų rezultatai nedžiugino
Per pirmąjį atkurtos nepriklausomybės laikotarpį (1918–1940 m.) Lietuvos sportas buvo pastebimai atsilikęs nuo kitų Baltijos šalių Latvijos ir Estijos. Tą įrodo ir futbolo, tada populiariausio žaidimo Lietuvoje, rinktinės pasirodymas dešimtyje Pabaltijo turnyrų. Nors prieš kiekvieną jų mūsų šalies spauda mirgėdavo optimistinėmis prognozėmis, rezultatai nedžiugino: Lietuva šį turnyrą laimėjo tik du kartus (1930 m. Kaune ir 1935 m. Taline), Estija tris, o Latvija – penkis.
Žinomiausi to laikmečio futbolininkai buvo Antanas Lingis, Romualdas Marcinkus ir Romualdas Žebrauskas.
A.Lingis dirbo banke Kaune. Šis, anot to meto spaudos, gyvenime elegantiškas, o aikštėje virtuoziškas vidurio puolėjas Lietuvos rinktinėje žaidė 33 rungtynes ir įmušė 12 įvarčių. Šis rekordas buvo pagerintas tik po 72-ejų metų! A.Lingis mirė 1941 m. užsikrėtęs vidurių šiltine, tada siautėjusia Vilniuje. Jam tebuvo 34-eri.
Karo lakūnas, ilgametis rinktinės kapitonas ir vidurio saugas R.Marcinkus Lietuvai atstovavo 41 rungtynėse ir įmušė du įvarčius. Jo likimas tragiškas: išvykęs iš Lietuvos karui prasidėjus įstojo į Prancūzijos armijos oro pajėgas, o jai kapituliavus – į Didžiosios Britanijos karališkąsias oro pajėgas, dalyvavo oro kovose prieš nacius. 1942 m. vokiečiams numušus jo pilotuojamą „Hurricane“, pateko į nelaisvę, lageryje organizavo pabėgimą – iškastu požeminiu tuneliu pabėgo kartu su 76 įvairių tautybių belaisviais, bet buvo sugautas ir sušaudytas. Tada jam buvo 36-eri.
Valstybės tarnautojas R.Žebrauskas, šaliai atstovavęs 28 rungtynėse ir pelnęs vieną įvartį, žaidė kairiuoju gynėju. Buvo visapusiškai išsilavinęs. Teko bendrauti su juo. Rodė sąžiningai rinktus savo laimėjimų liudijimus: didžiulį albumą su nuotraukomis, spaudos iškarpas ir sporto žurnalų komplektus. R.Žebrauskas mirė 1981 m. Kaune, sulaukęs 75-erių metų.