Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2015 m. kovo 30 d. 08:27 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kelio į tikslą ieško svetur

Išugdyti gerą šuolininką į vandenį trunka 8–10 metų. Ir tam reikia ne tik baseino. Tad Lietuvos talentams tinkamų sąlygų tenka žvalgytis svetur

Didžiausia Lietuvos šuolių į vandenį viltis – I.M.Girdauskaitė.
Didžiausia Lietuvos šuolių į vandenį viltis – I.M.Girdauskaitė.
   
Birželį į pirmąsias Europos žaidynes atstovauti mūsų šaliai vyks ir du šuolininkai į vandenį. Pretendentai varžytis Baku yra trys, visi jie 2014 m. pasaulio senjorų čempionato Monrealyje dviejų aukso ir vieno sidabro medalio laimėtojos kaunietės Astos Locaitytės-Girdauskienės mokiniai – trenerės dukra Indrė Marija Girdauskaitė, Daniela Aleksandravičiūtė ir Martynas Pabalys. Kas vyks į Baku, paaiškės po atrankos varžybų – Lietuvos moksleivių bei jaunimo ir jaunių čempionatų.

Šiandien mūsų pašnekovai – Kauno plaukimo mokyklos šuolių į vandenį trenerė A.Girdauskienė ir Lietuvos plaukimo federacijos Vykdomo komiteto narys Kęstutis Autukas, net 24 kartus tapęs Lietuvos čempionu. 

Ką galite pasakyti apie mūsų kandidatus, pretenduojančius tapti pirmųjų Europos žaidynių šuolių į vandenį varžybų dalyviais?
K.Autukas: Manau, realiausios kandidatės dalyvauti Europos žaidynėse yra Lietuvos čempionė I.M.Girdauskaitė, trečius metus besimokanti ir besitreniruojanti Rusijoje, Penzos srities olimpinio rezervo rengimo mokykloje, kurioje yra labai stipri šuolininkų į vandenį mokykla, ir mūsų šalies čempionatų prizininkė D.Aleksandravičiūtė. Abi labai jaunos, bet jau pasiekė neblogą meistriškumą. Indrė 2013 m. Poznanėje per Europos jaunių (14–15 m.) čempionatą pateko į finalą ir užėmė dešimtą vietą. Metais jaunesnė Daniela ir fiziškai silpnesnė, ir treniruočių stažo turi mažiau, bet šuolininkė labai grakšti, elegantiška.
 
Merginų varžybose paprastai nebūna labai didelės konkurencijos, ko nepasakytum apie vyrų. Martyno programa pagal sudėtingumą nevisiškai atitinka šiuolaikinius reikalavimus, bet jis neturi sąlygų sudėtingiems elementams parengti.

Merginų Baku lauks šuoliai nuo vieno ir trijų metrų tramplinų bei nuo bokšto, o jeigu į Baku pateks Martynas, neaišku, kokią rungtį jis pasirinks, bet greičiausiai šokinės nuo metro tramplino. 

A.Girdauskienė: Meistriškumu išsiskiria mano dukra Indrė. Lietuvoje nėra gerų sąlygų olimpinei svajonei įgyvendinti, todėl pradėjau ieškoti, kur tada dar dvylikametė dukra galėtų mokytis ir sportuoti. Per tarptautines varžybas susipažinusi su Rusijos treneriais išsiaiškinau, kad šuolininkams sudarytos geros sąlygos Penzoje. Ten yra bendrabutis, kuriame vaikai gyvena ir maitinasi, o aukštesniojoje mokykloje mokosi ir treniruojasi. Logiška, kad dukra pasekė mano pėdomis, juk didžiajame sporte buvau kone dešimt metų (1974–1982 m.) ir man gana neblogai sekėsi šokinėti nuo bokšto. Galima sakyti, Indrė baseine ir užaugo, o šokinėti pradėjo nuo šešerių – 2004-aisiais. Dukra šokinėja tik nuo tramplino. Vasario pabaigoje Vokietijoje dalyvaudama viename pasaulio „Grand Prix“ etapų suaugusiųjų grupėje liko dvidešimta. 

Penkiolikmetė D.Aleksandravičiūtė norėtų patekti į Rūtos Meilutytės Lietuvoje išgarsintą Plimutą, kuriame treniruojasi ir Londono olimpinių žaidynių šuolių į vandenį bronzos medalio laimėtojas Thomas Daley. Vasarą Daniela ketina kokiam mėnesiui nuvykti į Plimutą ir išbandyti save. Kalbėjomės su britų treneriais, jie mielai priims mūsų sportininkę, nuvykę aptarsime ir visas treniruočių galimybes. 

Šešiolikmetis M.Pabalys gana stiprus šuolininkas, bet kaip ir Daniela, kol kas neturi geros programos, kurią tikimės parengti per treniruočių stovyklas. 

Kokios vietos Europos žaidynėse planuojamos mūsų sportininkams? 
K.Autukas: Federacija mūsų šuolininkėms suplanavo užimti 22 ir 24 vietas tarp maždaug 40 dalyvių. Nenustebčiau, jeigu nudžiugintų I.M.Girdauskaitė, kurios programa yra šiuolaikinė, ji atlieka sudėtingus šuolius nuo trijų metrų tramplino. Tik Indrė dar šiek tiek stokoja stabilumo, kuris atsiranda nuo dažno šuolių kartojimo bei treniruočių stažo. Kuo daugiau kartų šokinėji, tuo stabiliau atlieki sudėtingus elementus. 

Palyginti su kitų šalių sportininkais, mūsų šuolininkai dar labai jauni, jiems trūksta patirties. Europos žaidynės mūsų šuolininkams – didelė meistriškumo mokykla, jie bus šalia pačių stipriausių ir galės įvertinti savo meistriškumą, programą, pasižiūrėti, ką reikia tobulinti: akrobatiką ar choreografiją, o gal šuolių sudėtingumą.
 
A.Girdauskienė: Būčiau labai laiminga, jeigu dukra patektų į pirmąjį aštuonioliktuką, o dar laimingesnė – jeigu pakliūtų į finalą, tai yra į dvyliktuką. Danielai arba Martynui linkėčiau, kad jie savo šuolius atliktų taip, kaip moka, o apie vietą nelabai svarstau. 


Lietuvai Baku atstovaus moksleiviai, kuriems teks rungtyniauti su vyresniais varžovais. Negi mūsų šalyje nėra vyresnių šuolininkų į vandenį?
K.Autukas: Lietuvos plaukimo federacija, kuriai priklausome, nusprendė, kad didžiausią dėmesį reikia skirti jaunimui. Esame ypač apriboti lėšų, praėjusiais metais mūsų sporto šaka tegavo 25 tūkst. litų, šiemet truputėlį mažiau. Matome, kad kelti suaugusiųjų meistriškumą labai sunku, todėl mes juos tiesiog palaikome, džiaugiamės, jog jie dar sportuoja ir sudaro konkurenciją jaunimui.
 
Lietuvos vaikų ir jaunimo centre reikia nemažai mokėti, o mūsų šuolininkai į vandenį gyvena kukliai, negalime vienodai duoti pinigų ir suaugusiems, ir jaunimui, todėl šiemet prioritetą nutarėme teikti jaunimui.

Labai daug padeda tėvai, randame vieną kitą rėmėją. Mūsų sporto šaka nėra populiari, bet nuotaiką ypač pakėlė televizijos projektas „Šuolis“. Atsirado daug suaugusiųjų, norinčių gražiai šokinėti kregždute, Lietuvos vaikų ir jaunimo centre netgi suburtos dvi mokamos suaugusiųjų grupės. 

Anksčiau šuolininkų į vandenį grupės veikė Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Kokia padėtis dabar?
K.Autukas: Labai graudu, bet mūsų geografija smarkiai sumažėjo. Grupės veikia tik Vilniuje ir Kaune. Parengti didelio meistriškumo šuolininką į vandenį, pretenduojantį dalyvauti olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose, prireikia 8–10 metų. Į Lietuvos čempionatus susirenka 20–26 sportininkai (moterų iki 10, vyrų – iki 16). 
 
Vilniuje šuolininkus į vandenį ugdo trys treneriai. Labai džiugu, kad galiu tikėtis sulaukti įpėdinių – trys mano auklėtiniai svajoja tapti treneriais. Vilniuje keturis kartus per savaitę treniruojamės Vaikų ir jaunimo centre bei porą kartų Lazdynų baseine, bet Lazdynuose nėra vieno ir trijų metrų tramplinų, tiktai trijų, penkių, septynių su puse ir dešimties metrų bokštai. 

Kai rengėmės dalyvauti pasaulio čempionato sinchroninių šuolių rungtyje nuo trijų metrų tramplino, vykome treniruotis į Baltarusiją, Latviją, Ukrainą. Bet dažnai neprivažinėsi – brangu. Namie būtina turėti bent jau minimalias sąlygas. Kol neturime geros sporto bazės, iki tam tikro lygio galime rengti tik vaikus, kad jie galėtų dalyvauti jaunių ir jaunimo čempionatuose. Neturime oro pagalvių, todėl negalime užtikrinti sportininkų saugumo ir daryti oro triukų, neturime ir gerai įrengtų salių. Juk be fizinio, choreografinio, akrobatinio pasirengimo, šuolininkams būtinas ir specialus pasirengimas, kuriam reikalinga įranga.

A.Girdauskienė: Kaune šuolininkus rengia du treneriai, pratybos vyksta plaukimo mokyklos „Vilija“ baseine. Kaune nešokinėjame nuo bokšto, tiktai nuo tramplino. Šiandien turime pakankamai vandens, bet nėra jokios salės didelio meistriškumo šuolininkams rengti. Vien dėl to, kad trūksta specializuotos salės, savo dukrą išleidau į Penzą. 
 
Salėje turi būti porolono duobė arba minkštų čiužinių, sausas tramplinas ir batutas. Pastarųjų dviejų mes niekada nesame turėję. Be specialios salės nepaprastai sudėtinga išugdyti gerą šuolininką į vandenų. Į Minską vien dėl salės ir važinėjame. Labai laukiame naujų baseinų Vilniuje ir Klaipėdoje. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas