Mažvydas Laurinaitis | 2015 m. gegužės 16 d. 17:53 |
![]() ![]() |
Europos krepšiniui nereikia sukrėtimų
Krepšinio treneris Š. Sakalauskas – apie "Olympiakos" trenerio pergudrautą CSKA, "Real" stiprybę ir "Žalgirio" galimybę patekti į finalo ketvertą
![]() |
Madridas ir Europos krepšinio gerbėjai šį savaitgalį gyvena krepšinio ritmu. Ispanijoje sostinėje vyksta stipriausio Senojo žemyno klubinio krepšinio turnyro Eurolygos finalo ketvertas. Keturios stipriausios šių metų ekipos penktadienį stojo į kovas, po kurių paaiškėjo, kad dėl čempionų titulo kovos šeimininkų „Real“, kuriame rungtyniauja Jonas Mačiulis, ir Pirėjo „Olympiakos“ ekipos.
Pirmieji neturėjo vargo įveikdami Stambulo „Fenerbache-Ulker“, o graikai paskutinėmis sekundėmis 70:68 palaužė favoritais laikytą Maskvos CSKA klubą, kurio pasirodymą liūdnai stebėjo aukščiausi šalies pareigūnai. Tokį Rusijos klubo fiasko lėmė psichologinė įtampa ir per dažni keitimai, mano žinomas Lietuvos treneris Šarūnas Sakalauskas, šiuo metu einantis direktoriaus pareigas Vilniaus krepšinio mokykloje.
„Tai nėra Europos čempionatas, tai nėra olimpinės žaidynės, kur trečia vieta yra garbinga. Eurolygoje garbinga vieta yra pirma ir tos pralaimėjusios ekipos žaidžia dėl nieko. Todėl pusfinalyje lengviau žaisti tai ekipai, kuri nėra laikoma favorite. „Olympiakos“ žaidėjų niekas nebūtų smerkęs pralaimėjimo atveju. Starto pozicijos nebuvo lygios, bet kartu reikia pripažinti, kad CSKA yra stipresnė komanda.
Pirėjo klubo trenerio Gianniso Sfairopouloso veiksmai lėmė, kad „Olympiakos“ pralaimint, jie toliau tikėjo pergale. Jis, nežiūrint to, kad Vassilis Spanoulis prametė pirmus vienuoliką metimų, toliau leido jam žaisti, davė laisvę ir tai pasiteisino. Tuo tarpu CSKA ekipoje nesimatė to smogiamojo penketo. Treneris kiekvienose rungtynėse ieško tų žaidėjų, kurie jaučiasi, žaidžia gerai ir sudaro tą smogiamąjį penketą. Treneris tiek keitė žmones, kad nei Sony Weemsas, Andrejus Kirilenka nei kiti žaidėjai negalėjo įsižaisti ir jautėsi nesaugūs. O kada rungtynės lygios, nesaugiai besijaučiančio krepšininko veiksmai nebūna optimaliausi. Manyčiau, kad šioje vietoje tas pergalės raktas ir buvo“, – mano Š.Sakalauskas.
Specialisto pagyrų nusipelnė tiek laimėtojų treneris G. Sfairopoulosas, tiek CSKA vadovaujantis Dimitris Itoudis. Pasak Š.Sakalausko, maskviečiai buvo paruošę itin gerą gynybos planą, kuris visiškai neutralizavo pagrindinį „Olympiakos“ ginklą – žaidimą du prieš du, o ūgio persvara ir puiki pagalba ginantis neleido užbaigti atakų iš po krepšio. Tačiau graikai po didžiosios pertraukos pakeitė puolimo planą ir galiausiai pelnė pergalę.
„Tai buvo be galo sunkus uždavinys komandai, kuri visą sezoną sėkmnigai naudojosi žaidimu du prieš du, o staiga CSKA pasiūlė tokią gynybą, kad varžovai strigo. Jie nesugebėjo įmesti iš po krepšio, nesužaidė du prieš du, tad beliko greitas puolimas, metimai ir prasiveržimai. Graikai neturi daug metikų, todėl teko ieškoti pataikančių žaidėjų ir kurti jiems progas. „Olympiakos“ trenerio atsakas, visiškai pakeičiant puolimo stilių, laikytis jo ir pasiekti pergalę yra fantastika“, – pagyrų negaili Š. Sakalauskas.
Antrajame pusfinalyje žiūrovai jau neišvydo tokios atkaklios kovos – „Real“ laimėjo antrąjį kėlinį 35:14 ir greitai išsprendė visus klausimus dėl nugalėtojo.
„Turkų pralaimėjimą turbūt lėmė neturėjimas gerai vienas prieš vieną besiginančių gynėjų, kurie gali spausti visoje aikštėje. Tai neleido jiems sustabdyti greito ‚Real“ žaidimo. Jie rungtyniavo kaip įprasta greitai pereidami iš gynybos į puolimą, kai ataka trunka 6-8 sekundes. Bet tai nėra skuboti metimai – jeigu žaidėjas yra laisvas, jis turi teisę mesti. Antroje rungtynių pusėje „Fenerbache-Ulker“ treneris Želko Obradovičius priėmė labai įdomų sprendimą ir pabandė rungtynes pasukti retai taikomu būdu – žaisti agresyviai, grubiai, provokuojančiai, kad išmuštų Madrido ekipą ir įtrauktų į mikro konfliktus, žaidėjai pradėtų nervuotis, dingtų koncentracija. Jiems pavyko sumažinti skirtumą iki 12-14 taškų, bet traukinys jau buvo nuvažiavęs“, – antrąjį pusfinalį, kurį karališkasis klubas laimėjo 96:87, vertino specialistas.


Madrido klubas Eurolygos finale žais trečius metus iš eilės. Tuo tarpu „Olympiakos“ čempionų taurę kėlė 2012 ir 2013 metais. Būtent 2012/2013 m. sezono finale graikai 100:88 nugalėjo „Real“. Š. Sakalauskas viliasi, kad trečiasis kartas nemeluos ir Madrido klubas pagaliau taps stipriausiu Europoje.
„Norėtųsi, kad laimėtų „Real“, nes čia žaidžia J. Mačiulis. Vėlgi, Madridas turi stipresnę ekipą ir daugiau lygiaverčių žaidėjų. „Olympiakos“ suolelis trumpesnis. Tačiau jie neturės favoritų etiketės, o „Real“ visų ispanų ir klubo darbuotojų galvose matomas kaip čempionas. Kaip jie susitvarkys su tą įtampa daug ką lems. Jeigu „Olympiakos“ turės pakankamai jėgų gerai gintis vienas prieš vieną, stabdyti greitas atakas primetant pozicinį žaidimą ir prailginti „Real“ atakas nuo 8-14 iki 16-20 sekundžių, tada viskas įmanoma. Manau, kad lamėti turėtų „Real“, tačiau jei pirmoji rungtynių pusė baigsis apylygiai, šansai taps lygūs“, – spėja Š. Sakalauskas.
Matant nuolat dėl Eurolygos titulo besikaunant tik turtingiausius klubus, dažnas pagalvoja, ko reikėtų Lietuvos ekipoms, kad jos pagaliau pravertų Europos krepšinio elito duris. Šiuo metu Eurolygoje nuolat rungtyniauja tik Kauno „Žalgiris“, kuris turbūt niekada arba bent artimiausiu metu, kaip ir kiti lietuviški klubai, negalės pasigirti itin plačia pinigine.
„Tam reikia geros jaunimo programos ir klubo koncepcijos. Jeigu „Žalgirio“ neslėgtų skolos ir nebūtų darytos žaidėjų įsigyjimo ir komplektavimo klaidos ne vienerius metus, prie tokių žaidėjų kaip Jamesas Andersonas, Robertas Javtokas ir Paulius Jankūnas, kurie rungtyniauja puikiai, pridėjus dar 2-3 J. Andersono lygio žaidėjus ir prijungus turimą jaunimą, tikrai būtų galima galvoti apie finalinį ketvertą“, – mano Š. Sakalauskas.
Specialistas taip pat išskiria tai, kad finansinis stiprumas dar nelemia ekipos pajėgumo. Nereikia pamiršti ir klubo filosofijos, ideologijos ir socialinio vaidmenio. Žaidėjai turi suprasti už ką žaidžia, ką ekipa reikšia miestui ir šaliai: „To negalima įrašyti jokiame kontrakte, kad žaidėjas kovotų ir stengtųsi. Nes pinigų atidirbimas ir kova yra du skirtingi dalykai“.
Š. Sakalausko manymu, kauniečių jaunimo programa ir tinkamas darbas gali juos atvesti tarp stipriausių ekipų. Tam reikėtų talentingos jaunimo kartos, sujungtos su pajėgiais Lietuvos ir užsienio žaidėjais.
„Mes matėme, kaip buvo 1999 m. Tada „Žalgirį“ sudarė lietuviai, beveik visi žaidę rinktinėje ir trys labai stiprūs užsieniečiai. Tada dominavome Eurolygoje. Lietuvos rinktinė toliau išlieka tarp geriausių pasaulyje, tačiau ne visi žaidėjai yra laimingi klubuose. Nemanau, kad Martynas Pocius ar Linas Kleiza dabar yra laimingi ten, kur yra. Tokie žaidėjai ieško, kur jiems geriau ir yra galimybė, kad dalis rinktinės narių ateis į „Žalgirį“. Tada klubas jau neturės tiek skolų ir jeigu bus gerai valdomas finansiškai, pridėjus 2-3 aukštos klasės žaidėjus, galime papulti į ketvertą. Aš tikiu tuo“, – optimistiškai kalba treneris.
Pirmąjį žingsnį kauniečiai jau žengė į ekipą integruodami būrį jaunų žaidėjų. Iš Lietuvos krepšinio lygos (LKL) kovoms registruotų 15 žaidėjų, net septyni yra 23 metų ir jaunesni. „Tai atrodo labai galingai, nes tas jaunimas žaidžia Eurolygoje ir žaidžia gerai“.
Srategas nebūtų linkęs pritarti ir FIBA užmojams kurti naują lygą, kuri turėtų nukonkuruoti Eurolygą. Jo manymu, tinkamiausias sprendimas būtų darbas išvien.
„Eurolygos turnyras yra labai įdomus, čia žaidžia geriausi krepšininkai, yra gera organizacija. Dabar siūloma viską sugriauti ir iš naujo pastatyti. Būčiau šalininkas, kad FIBA sėstų su Eurolyga ir dirbtų kartu, o ne kurtų alternatyvą, kuri ilgai užtruks. Tikiu FIBA pajėgumu, nes tai pasaulinė organizacija, bet ėjimas aplinkui nėra naudingas Europos krepšiniui“, – įsitikinęs Š. Sakalauskas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.