Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") | 2015 m. birželio 11 d. 10:20 |
![]() ![]() |
Į baidarę – nuo šachmatų lentos
Nedaug trūko, kad į Europos čempionatą Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo rinktinei būtų tekę vykti be Igno Navakausko. Jis buvo patekęs į avariją.
![]() |
Baidarininkui Ignui Navakauskui per šių metų Europos čempionatą Čekijoje pelnytas 200 m distancijos bronzos medalis buvo netikėtas, bet labai lauktas. Iki tol pati svariausia jo pergalė buvo pasiekta 2013-aisiais Kazanėje vykusioje universiadoje, kurioje jis laimėjo 200 m nuotolio varžybas.
Europos čempionato bronzos medaliais Rečicėje sprinto distancijoje pasipuošė ir dvivietės baidarės įgula Edvinas Ramanauskas bei Aurimas Lankas.
„Su treneriu visada stengiamės analizuoti klaidas, treniruočių planus, nevengiame eksperimentuoti. Šiuo metu atradome tai, kas mane veda į priekį“, – prasitaria I.Navakauskas.
Tiesa, nedaug trūko, kad šio medalio baidarininkas būtų neiškovojęs. Iki Europos čempionato likus pusantro mėnesio Lietuvos rinktinės irkluotojai rengėsi į treniruočių stovyklą Kroatijoje. Likus vos valandai iki išvykimo lietingu oru Vilniuje I.Navakauskas nesuvaldė mašinos ir atsitrenkė į betono atitvarą.
„Mašiną sudaužiau nepataisomai, bet man nieko neatsitiko. Atvažiavo policija, viską apiforminome ir kartu su atskubėjusiais komandos draugais spėjome į lėktuvą“, – pasakoja I.Navakauskas.
Europos čempionato medalininko treneris Romas Petrukanecas savo auklėtinį vadina labai kruopščiu, precizišku, atkakliu, pasitikinčiu savimi ir žinančiu, ko nori. „Kai Ignas atvažiavo studijuoti į Vilnių, tarp savo bendraamžių baidarininkų Lietuvoje buvo penktas šeštas. Jo meistriškumas smarkiai ūgtelėjo atsiradus naujai olimpinei 200 m distancijai. Ši rungtis Ignui labai tiko pagal fizinius duomenis ir įgimtas savybes. Nepaisant gana sudėtingos atrankos, Ignas turi gerų perspektyvų patekti į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes. Gal netgi iš pirmo karto, svariai pasirodęs per pasaulio čempionatą“, – viliasi R.Petrukanecas.
Netrukus I.Navakauskas vėl gins Lietuvos garbę - jis lenktyniaus Baku rytoj startuojančiose Europos žaidynėse.
Ignai, kiek metų jau irkluoji?
Penkiolika. Į baidarių irklavimą patekau atsitiktinai. Gyvenau Marijampolėje, tėvams padėjau statyti namą ir sykį po darbų nuvažiavome į užtvanką išsimaudyti. Ten sutikau kelis draugus, kurie pasiūlė lankyti irklavimo pratybas. Atsidūriau labai rūpestingo ir gero trenerio Beno Jankevičiaus grupėje.
Vienu metu keturvietę baidarę irklavau su savo broliais – dvyniu Tomu ir vyriausiuoju Aivaru. Su Tomu dar sėsdavau į dvivietę baidarę, tačiau jis gavo traumą ir metė irkluoti. Dabar jis pasinėręs į kultūrizmą. Visa mano šeima sportiška: mama buvo plaukikė, o tėtis – sunkumų kilnotojas.
Ar baidarių irklavimas buvo tavo pirmoji sporto šaka?
Ne. Daug metų žaidžiau šachmatais, net tapau atskyrininku. Vieną dieną pabuvau ir futbolininku, bet šachmatų treneris neleido lankyti šios sporto šakos pratybų.
Kuo tau patrauklus baidarių irklavimas?
Puiki gamta, grynas oras, vanduo, saulė. Žiemą einame treniruotis į sporto salę, žaidžiame futbolą, stiprėjame fiziškai. Baidarių irklavimas – įvairiapusiška sporto šaka, todėl mane ir žavi.
Marijampolėje sportinį kelią pradėjo pasaulio ir Europos čempionas baidarininkas Egidijus Balčiūnas. Ar jis turėjo kokios nors įtakos tavo pasirinkimui irkluoti?
Jaunystėje jis man buvo vienas didžiausių autoritetų. Egidijų taip pat treniravo B.Jankevičius. 2013-aisiais mes pagaliau susitikome, sėdome į dvivietę baidarę ir Europos čempionate užėmėme ketvirtą vietą.

Kada pasiekei pirmąsias pergales?

Kada pasiekei pirmąsias pergales?
Aštuonerius metus per įvairias Lietuvos varžybas buvau autsaideris, turėjau prastos kokybės vokišką baidarę. Bet nenuleidau rankų, daug treniravausi, labai stengiausi. Mane ypač palaikė tėvai, draugai.
Pamažu pralaužiau ledus, ėmiau tobulėti, tikėjau savimi. Treneris nupirko geresnę valtį, kurią buvo kur kas lengviau irkluoti.
Pamažu pralaužiau ledus, ėmiau tobulėti, tikėjau savimi. Treneris nupirko geresnę valtį, kurią buvo kur kas lengviau irkluoti.
Pirmąją pergalę pasiekiau seniai. Prisimenu, tada Šiauliuose ilgą distanciją pakeitė 200 m nuotolis, kuris kitais metais buvo įtrauktas į olimpinių žaidynių programą. Tapau nugalėtoju ir pajutau, kad 200 m yra mano nuotolis. Ji man – nuostabi Dievo dovana.
Lietuvos sporto universiteto laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad esu įgimtas sprinteris, o genetiniai kraujo tyrimai patvirtino, jog esu gimęs irkluoti trumpą distanciją. Labai aukštas ir mano šuolis – iš vietos pašoku 81 cm. Profesoriaus Juozo Skernevičiaus teigimu, mano raumenys labai staigūs.
200 m nuotolis – labai trumpas, bet dirbti reikia ypač daug. Čia nugalėtoją lemia tūkstantosios sekundės dalys. Netgi padaryta mažiausia klaidelė gali nustumti į rikiuotės galą. Reikia irkluoti labai atsakingai, gerai apgalvoti kiekvieną yrį.
Ar atvažiavęs studijuoti į Vilnių greitai čia apsipratai?
Marijampolėje baigiau Rygiškių Jono gimnaziją ir 2008 m. atvažiavau studijuoti kūno kultūros į Lietuvos edukologijos universitetą. Daug dėmesio skyriau mokslui. Keldavausi šeštą ryto ir eidavau irkluoti, o po to skubėdavau į paskaitas.
Labai norėjau treniruotis pas R.Petrukanecą, kuriam aktyvaus sportavimo metais irgi geriausiai sekėsi 200 m distancijoje. Jis mane tobulina nuo pirmosios dienos, kai tik atvykau čia studijuoti. Treneris perteikia didžiulę savo patirtį, ypač puikiai išmano techniką, yra puikus psichologas. Pas mano trenerį, kuris yra ir Lietuvos baidarių irklavimo rinktinės vyr. treneris, treniruojasi visi geriausi šalies baidarininkai sprinteriai.
Priprasti prie naujos aplinkos iš pradžių buvo sunku, bet palyginti greitai pavyko prisitaikyti. Ketverius metus gyvenau Lietuvos edukologijos universiteto studentų bendrabutyje, o dabar – Lietuvos olimpinio sporto centro viešbutyje. Treniruojuosi dukart per dieną, laisvo laiko kaip ir neturiu.
Irkluodamas dvivietę baidarę su E.Balčiūnu nepatekai į Londono olimpines žaidynes. Kodėl nebandai toliau irkluoti dvivietės?
Bandžiau irkluoti ir su perspektyviu baidarininku Matu Grikšu, bet nepavyko. Lietuvoje yra geresnė įgula – Europos čempionato bronzos medalininkai Edvinas Ramanauskas ir Aurimas Lankas. Tad su treneriu nusprendėme, kad aš irkluosiu vienvietę baidarę.
Europos čempionato medalis įkvėpė siekti naujų pergalių?
Medalis parodė, kad su treneriu dirbame teisinga linkme. Manau, kuo tolyn, tuo viskas bus geryn. Medalis motyvuoja, bet nesėkmės dar labiau. Mano stipriausia vieta – startas, pati varžybų pradžia. Per šiųmetį Europos čempionatą didžiąją distancijos dalį pirmavau, bet prieš pat finišą pritrūkau jėgų.
Baigei Lietuvos edukologijos universitetą, turi bakalauro diplomą, o dabar studijuoji Mykolo Romerio universitete ir sieki magistro diplomo. Ar baigęs sportinę karjerą nesirengi papildyti trenerių gretų?
Studijuoju sporto industrijų vadybą. Liko labai nedaug: du egzaminai ir parašyti magistro darbą. Man 25-eri, nesu jaunas, todėl galvoju apie savo ateitį – baigęs sportinę karjerą nenorėčiau būti bedarbis. Jeigu bus galimybė, bandysiu dirbti treneriu, o jeigu ne, reikės kažką galvoti.
Pasekei savo trenerio pavyzdžiu ir Europos čempionate iškovojai bronzos medalį. Savo mokytoją norėsi ir pralenkti?
Mano vienintelis tikslas – tapti olimpiniu čempionu.
Ar sudėtinga Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių atranka?
Baidarininkams iškovoti kelialapį į Rio nėra taip paprasta. Šiemet iš pasaulio čempionato į olimpines žaidynes pateks vos aštuoni vienvietininkai baidarininkai, o kitais metais dar du. Todėl pagrindinis šių metų mano tikslas – gerai pasirengti pasaulio čempionatui, kuris rugpjūčio viduryje vyks Milane.
Palaikai ryšius su savo pirmuoju treneriu?
Taip, treneris labai džiaugėsi mano medaliu, paskambino ir pasveikino. Pasakė, kad ir Marijampolėje bus įrengta 200 m distancija. Prieš penkerius metus Marijampolėje pastatyta nauja irklavimo bazė, kurioje yra puikios sąlygos treniruotis. Neabejoju, kad čia išaugs ne vienas didelio meistriškumo irkluotojas. Ši irklavimo bazė netoli mano namų, mašina nuvažiuoti trunka vos keletą minučių. Kai grįžtu namo, visada nuvykstu į šią bazę pairkluoti.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.