Marius Grinbergas - iš Baku | 2015 m. birželio 22 d. 17:23 |
![]() ![]() |
Europos žaidynių bronza - per atostogas
Mūšiai dėl bronzos: R.Aksionovai perlaužti kovą padėjo trenerio patarimai, o su armėnu kovojęs R.Matukas Baku arenoje buvo palaikomas kaip savas.
Nors 17-metė rumunė, pasaulio ir Europos jaunimo čempionatų prizininkė Codrina Ionescu pirma sėkmingai atidarė taškų sąskaitą mače dėl Europos žaidynių svorio kategorijos iki 52 kg bronzos medalio, devyneriais metais vyresnė R.Aksionova du kartus sėkmingai atakavo ir išplėšė pergalę.
Diplomuota psichologė R.Aksionova apdovanojimą Baku pelnė laimėjusi vos vieną kovą. Ketvirtfinalyje ji turėjo susidurti su 24-erių baltaruse Alesia Staraverava. Tačiau ši prieš pat varžybas atsidūrė ligoninėje, tad lietuvei įskaityta pergalė.
"Iš pradžių išsigandau, kad ir vėl galiu pralaimėti, nes kažkas nesigauna. Bet po truputį atsigavau, treneris sakė, ką daryti, parodyti, ką galiu. O aš galiu daug veiksmų padaryti. Sakė: "Imk kairę ranką, dirbk parteryje, kentėk. Skaičiavo man, kiek sekundžių liko. Jis labai man padėjo", - po laimėtos dvikovos dėl bronzos treneriui Svajūnui Polikevičiui dėkojo R.Aksionova.
Pusfinalyje jai teko grumtis su Heidaro Alijevo arenose galingą palaikymo užnugarį turinčia Azerbaidžano kovotoja 21 metų Nazakat Chalilova. R.Aksionova nesugebėjo pasipriešinti varžovei. "Čia labai svarbūs paėmimai. Man jie nesigavo, o varžovei pavyko. Aš negalėjau atlikti savo veiksmų," - po pralaimėjimo sakė Lietuvos sportininkė.
R.Aksionovos Baku iškovotas medalis papildė jos gausią apdovanojimų kolekciją, kurioje yra Europos čempionato bronza, žemyno jaunimo čempionės auksas, universalios kovos pasaulio ir Europos čempionės titulai, daugybė kitų sambo ir dziudo varžybose iškovotų prizų.
Paklausta, ar Baku iškovotas medalis - svarbiausias jos karjeroje laimėjimas, kovotoja svarstė: "Trečia buvau ir pernai Europos čempionate. O Europos žaidynės - pirmos, tai nežinau, kaip vertinti. Čia susirinko maždaug pusė Europos čempionate matytų varžovių. Tos, su kuriomis kovojau, man nepažįstamos. Gal pavadinčiau viena didžiausių pergalių."
Europos žaidynių medalių taupyklėje Lietuva dabar turi keturis apdovanojimus - kanojininko Henriko Žustauto iškovotą auksą, taip pat - paplūdimio tinklininkių Ievos Dumbauskaitės ir Monikos Povilaitytės bei sambo kovotojų R.Aksionovos ir R.Matuko bronzą.
Sambo imtynininkė iš Europos žaidynių parko arenos tribūnų stebėjo, kaip bronzą iškovojo tinklininkės. Joms iki medalio prireikė septynių mačų ir šešių pergalių. R.Aksionovos medalio kaina - viena pergalė. "Išties, man mažiau teko kovoti, užteko vienos laimėtos kovos. Bet ir tą vieną pergalę labai sunku iškovoti. O po to labai ilgai ta kova sukasi galvoje", - teigė sportininkė.
R.Aksionova treniruotes lanko nuo devynerių metų: "Pradėjau nuo dziudo, po to atsirado ir sambo. Dabar treniruojuosi abi šias sporto šakas, jos panašios. Pasaruoju metu daugiau dalyvauju sambo varžybose, nes ši sporto šaka suteikia daugiau galimybių. Man ji ir labiau patinka." Gal yra galimybė tapti olimpiete kovojant ant dziudo? "Būtų labai sudėtinga. Pirmiausia, dėl finansavimo. Pradžiai reiktų dirbti už savo pinigus", - atviravo smulkutė kovotoja.
Imtynininkė neabejoja, kad baigtos psichologijos studijos jai padeda sporte: "Geriau save pažįstu ir galiu save kontroliuoti." Tiesa, ji dirba ne pagal specialybę - yra Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos darbuotoja. "Kolektyvas mane labai palaiko, surengė puikias palydas į žaidynes. Mes visi daug sportuojame, turime futbolo komandą", - pasakojo R.Aksionova.
Į Europos žaidynes sportininkė atvyko savo atostogų sąskaita. Ir jau kitą dieną po Joninių keliaus į darbą. Kokios dar svarbios varžybos laukia šiais metais, R.Aksionova nežino: "Buvau patyrusi traumą, negalėjau dalyvauti Lietuvos čempionate, Todėl nežinau, ar pateksiu į pasaulio čempionatą."
Svorio kategorijoje iki 90 kg R.Matukas taip pat užkopė ant garbės pakylos iškovojęs vieną pergalę. Laimėjo būtent tada, kai to labiausiai reikėjo. Kai mače dėl bonzos atsilikdamas 0:1 lietuvis atliko dviejų taškų vertės metimą nuo kelio per pečius prieš 30-metį armėną Ašotą Danielianą, Heidaro Alijevo arenos tribūnos, rodėsi, sprogs iš džiaugsmo. Priešprieša tarp Armėnijos ir Azerbaidžano dėl Kalnų Karabacho visus armėnų varžovus žaidynėse Baku paverčia publikos numylėtiniais, tad lietuvis kovodamas galėjo jaustis lyg namie.
27 metų Lietuvos sportininkas buvo aktyvus ir toliau. Jis išsaugojo pranašumą iki kovos pabaigos ir prie anksčiau laimėtų pasaulio ir Europos čempionatų apdovanojimų pridėjo Europos žaidynių medalį.
"Kova buvo labai sunki, abu visą laiką sunkiai dirbome. Po sėkmingo veiksmo teko ir toliau atakuoti, nes jei būčiau gavęs dar vieną įspėjimą, būčiau pralaimėjęs. Teko rizikuoti. O kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Šį kartą buvau geresnis aš. Anksčiau esame su juo susitikę. Praėjusį kartą pralaimėjau, šįsyk atsilošiau. Padėjo ir salės palaikymas. Girdėjosi ir lietuvių balsai. Visiems tikriausiai aišku, dėl ko palaikė visi kiti žiūrovai", - kalbėjo R.Matukas.
Ketvirtfinalyje R.Matukas po atkaklios kovos nusileido triskart pasaulio čempionui 31-erių baltarusiui Andrejui Kazusionakui. Patyręs Baltarusijos kovotojas prasibrovė į finalą ir suteikė lietuviui galimybę laimėti bronzą.
Paprastai šis Lietuvos sportininkas kovoja svorio kategorijoje iki 82 kg, tačiau Europos žaidynėse kategorijų skaičius buvo sumažintas, tad vilniečiui teko rinktis aukštesnę, iki 90 kg. "Skirtumas ženklus. Pirmas pora minučių, kai turiu energijos, viskas gerai. O po to jaučiasi, kad sunkesni varžovai dar turi jėgos atsargų, o maniškės senka", - tikino kovotojas.
Heidaro Alijevo arenoje lietuvos grūmėsi su tvarsčiu ant galvos - taip jis saugojo po lūžio gyjančia ausį. Tačiau nemano, kad toks raištis galėtų tapti pergalių talismanu: "Ausis jau baigia pagyti, tačiau nenoriu jos užgauti iš naujo, nes labai nemalonus gydymas. Bet kovoti su raiščiu nepatogu."
R.Matuko nuomone, jo titulų kolekcijoje Baku laimėtas medalis užims garbingą vietą, nes iškovotas pirmosiose žaidynėse. "Labai džiaugiuosi jį laimėjęs", - prisipažino atletas. Jis yra iškovojęs ir daugybę titulų dziudo varžybose, tačiau jose nebedalyvauja: "Tai ilga istorija. Pasakysiu trumpai - dėl kai kurių žmonių ambicijų man neleidžiama kovoti dziudo varžybose". Jis dažnai išbando jėgas kitų stilių kovose - graplingo imtynių, brazilų džiudžitsų: "Stengiuosi visur save išmėginti. Papildomos varžybos - papildoma praktika."
Vis dėlto daug laiko tenka skirti ne sportui, o darbui - R.Matukas yra Viešojo saugumo tarnybos pareigūnas. "Tarnauju tėvynei. Mūsų tarnyba konvojuoja kalinius, jei reikia, tramdo masines riaušes, neramumus kalėjimuose, saugo svarbius valstybinius objektus - tarptautinį Vilniaus oro uostą, s0uskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje", - paaiškino sportininkas.
Jis, kaip ir R.Aksionova, į Europos žaidynes Baku atvyko savo laisvadienių sąskaita. Ir ketvirtadienį jau grįš į tarnybą.
Europos žaidynių medalius laimėję sambo kovotojai sulaukė Lietuvos prezidentės ir premjero sveikinimų.
„Šie medaliai – kasdienio Jūsų darbo ir ištvermės įvertinimas. Jais didžiuojamės mes visi – Jūsų artimieji, treneriai ir visa Lietuva, tikinti, kad dar nekart pradžiuginsite mus skambiomis pergalėmis", – rašoma prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinime.
Šalies vadovė Lietuvos atstovams palinkėjo stiprybės ir sėkmės būsimose varžybose.
„Žaviuosi Jūsų geležine valia, kurios ypač reikia dvikovinėse sporto šakose, džiaugiuosi iškovotais medaliais, dėkoju už mūsų šalies garsinimą ir linkiu sėkmės ateities varžybose“, – sakoma premjero Algirdo Butkevičiaus sveikinime.