tennis.lt 2015 m. rugpjučio 25 d. 16:12 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vyrams nelengva paklusti moters sprendimui

Lina Berankytė-Astrauskienė: “Teniso teisėjo pareiga - užtikrinti sklandų teniso spektaklį žiūrovams ir suvaldyti sportininkų emocijas korte"

L.Berankytė-Astrauskienė jau daug metų teisėjauja teniso varžyboms.
L.Berankytė-Astrauskienė jau daug metų teisėjauja teniso varžyboms.

Daviso taurės mačo tarp Lietuvos ir Ukrainos rinktinių, kuris rugsėjo viduryje vyks "Siemens" arenoje Vilniuje, jau dėlioja paskutinius šio susitikimo akcentus. Vienas svarbiausių iš jų - teisėjų darbas. Daviso taurės savaitgalio metu lietuvių ir ukrainiečių kovą stebės ir jai teisėjaus 25-ių teisėjų brigada, kurios didesnę pusę sudarys specialistai iš užsienio - Prancūzijos, Kroatijos, Suomijos, Estijos, Lenkijos, Čekijos, Rumunijos, Graikijos. 

Beveik 15 savo gyvenimo metų teniso teisėjos profesijai skyrusi Lina Berankytė-Astrauskienė sako, jog teisėjauti tokio lygio varžybose - didelis, atsakingas ir sunkus darbas. Anot geriausio Lietuvos tenisininko Ričardo Berankio sesers, pagrindinis teniso teisėjų uždavinys - užtikrinti kokybišką vaizdą tribūnose esantiems šios sporto šakos entuziastams bei raminti tenisininkų aistras korte. Tam būtinas tvirtas charakteris, psichologinis pasiruošimas ir be galo daug praktikos.

Teniso teisėjas - gana egzotiškas amatas. Kaip ir kodėl jį pasirinkote?

Viskas prasidėjo, kai man buvo 16 metų. Tuomet dar dar pati aktyviai žaidžiau tenisą. Kažkaip išėjo, jog mane pakvietė teisėjauti bokštelyje Prezidento taurės turnyre. Manau, jog tas pirmas kartas man pavyko visai neblogai. Galbūt todėl, jog pakliuvo nesudėtingas susitikimas. Taip viskas ir įsisuko. Tiesą sakant, dauguma šią profesiją pasirinkusių žmonių vienaip ar kitaip yra susiję su tenisu ir būtent aistra šiam sportui atveda juos čia, kur esu ir aš. 

Žaisdavote tenisą, kartu apsiimdama teisėjos darbus?

Tuo metu degiau noru žaisti, tapti profesionalia žaidėja, o teisėjavimas buvo kaip papildoma maloni veikla. Kai būdavau laisvesnė, su mielu noru apsiimdavau teisėjauti Prezidento taurėje ar kituose turnyruose. Po to, kai nebegalėjau žaisti teniso, ši veikla tapo ir malonumu, ir vienu iš pragyvenimo šaltinių. Pradėjau teisėjauti užsienyje, išsilaikiau visas reikalingas kategorijas.

Kas nutiko, kodėl nebegalėjote gainioti kamuoliuko kortuose?

Patyriau čiurnos traumą, kuri gijo, gijo, bet taip iki galo ir nesusitvarkė. Šią problemą bandžiau spręsti įvairiais būdais, tačiau skausmas nesitraukė, todėl teko pamiršti profesionalų tenisą.

Be teisėjavimo užsiimate ir mažųjų tenisininkų ugdymu. Ar nesunku suderinti šias dvi veiklas?

Žinoma, tai nėra lengva. Kai turi išvykti teisėjauti savaitei ar dešimčiai dienų į užsienį, kartais nukenčia treniruotės, bet dėka gerų kolegų viską spėju susiderinti. Teisėjavimas yra be galo įdomus ir atsakingas darbas, o treniruotės man teikia didžiulį džiaugsmą, nes žinau, jog savo patirtį ir žinias galiu suteikti tiems, kuriems jų reikia. Kai du darbai yra arti širdies ir nė vieno nenori atsisakyti, stengiesi juos atlikti maksimaliai gerai ir viską suspėti. Džiaugiuosi, jog tai man pavyksta. 

Grįžkime prie teisėjavimo. Kur šio amato išmokstama ir kaip tampama teisėju?

Išmokti ir gauti tam tikrą kategoriją yra vienas dalykas. Kitas ir daug svarbesnis yra praktika. Turi pamatyti daugybę šalių, kultūrų, dalyvauti įvairiausio tipo turnyruose, stebėti, kaip dirba patyrę kolegos, kaip jie suvaldo tam tikras stresines situacijas.

Manau, jog šioje profesijoje beveik visas supratimas, patirtis ir žinių tobulinimas ateina būtent iš praktikos. Žinoma, teorinės žinios visada praverčia, bet kuo daugiau pamatai teisėjavimo darbo virtuvės, tuo tau lengviau bus dirbti ateityje. Juo labiau, kai teisėjauti prireikia ne tik iš bokštelio, bet ir prie linijos ar vyriausiojo teisėjo pareigose.

Kuo Jus žavi teisėjos darbas? 

Visi teniso teisėjai sudaro nematomą sistemą, kuri bet kokiam mačui ar turnyrui suteikia aiškią struktūrą. Jeigu nebūtų teisėjų, nebūtų solidaus, gražaus, sklandaus teniso spektaklio. Būtent tuo mane teisėjavimas ir žavi - esi beveik nematomas, tačiau visi žino jog tu atlieki savo pareigas ir užtikrini, kad viskas vyktų sklandžiai. Čia kalbu tiek apie bokštelio ir linijos teisėjus, tiek vyriausiąjį turnyro teisėją, kuris daugiau užsiima administraciniais ir organizaciniais reikalais.

Kokių žmogiškųjų savybių reikalauja Jūsų profesija?

Teniso pasaulyje sportininkai varžybų metu bet kokiu atveju visada išliks herojais. O teisėjas dažnai bus traktuojamas kaip blogietis. Todėl tai yra psichologiškai sunkus darbas, kurį dirbti gali anaiptol ne visi. Kai su tavo sprendimu nesutinkantis tenisininkas rodo nepasitenkinimą ir tau už nugaros atsiranda šimtai jam pritariančių, būna be galo sunku. Ką jau bekalbėti apie konfliktų sprendimą. Manau, kad svarbiausias faktorius dirbant šį darbą yra stiprus charakteris, psichologinis pasiruošimas, užtikrintumas - tai galioja bet kurioje pozicijoje dirbančiam teisėjui. 

O kurioje pozicijoje esančiam teisėjui yra sunkiausia?

Manau, kad esančiam bokštelyje. Turi susitvarkyti ne tik su savimi, žaidėjais, bet ir publika. Bokštelyje sėdintis teisėjas turi saugotis ir pačių žaidėjų, nes jie gali padaryti didžiulę įtaką mačo eigai, teisėjo elgesiui, jo priimamiems sprendimams. Patyrę, aukšto lygio žaidėjai geba puikiai perprasti kiekvieną teisėją, juos mato tiesiog kiaurai. Todėl, bet kokioje situacijoje turi parinkti tinkamiausią toną, veido išraišką, atrasti dialogą su žaidėju, būti įtikinantis, nepasiduoti manipuliacijoms. Žmogui iš tribūnų tai atrodo paprasta, tačiau tai yra tikrų tikriausias menas ir sunkus darbas! Būtent todėl man bokštelyje teisėjauti labiausiai ir patinka. 

O kai teisėjaujama vyrams..? Ar tokiu atveju moteriai nėra sunku suvaldyti tam tikras stresines situacijas varžybų metu?

Kai kuriems žaidėjams sunku priimti tai, jog tą minutę turi paklusti moters sprendimui! Vis dėlto dauguma labai pagarbiai žiūri į mano teisėjavimo stilių ir formą, priimtus sprendimus. Netgi kai suklystu, jie parodo tam tikrą kantrybės ženklą ir paprašo kitą kartą atidžiau sekti mačą. Metams bėgant mano patirtis parodė, jog kuo aukštesnio lygio žaidėjas, tuo didesne kultūra, pakantumu jis pasižymi. 

Kokias akis reikia turėti, jog sugebėtum įžvelgti kamuoliuką, kartais skriejantį daugiau nei 200 km/h greičiu? Ar teisėjo klaidos kaina didžiulė?

Tai yra išlavinama ir ateina su patirtimi. Juo labiau, teisėjas turi reguliariai tikrintis akis, o gydytojas duoda tam tikrų užduočių ar specialių pratimų. Tam, kad mūsų sprendimai kuo dažniau būtų teisingi. Būtent per patirtį ateina ir pasitikėjimas savo priimtais sprendimais, o jeigu juo sportininkas netiki, turi kaip nori jį savo teisumu įtikinti. 

Kalbant apie teisėjų klaidas, jų nėra įmanoma išvengti. Čia galioja žmogiškasis faktorius, kaip kad ir daugelyje sporto šakų. Aukštesnio lygio žaidėjai yra supratingi ir žino, jog suklysti teisėjas gali bet kada. Manau, jog žmogiškasis faktorius iš teisėjavimo pusės taip pat prideda žavesio šiai sporto šakai. 

Artėjantį Daviso taurės mačą stebėsite iš tribūnų, ar turėsite kokių nors pareigybių?

Turėsiu. Aš esu atsakinga už linijų teisėjų kuravimą. Tai daugiau užkulisinis, bet vis tiek labai atsakingas ir įdomus darbas. Šį kartą, teisėjų brigadą sudarys daugiau nei 20 žmonių, kurių bent pusė atvyks iš užsienio.

Kam toks didelis skaičius teisėjų?

Daviso taurės, juo labiau pirmos grupės mačas, yra didžiulis ir aukšto lygio sporto renginys, kuriam turi būti pasiruošta visu 100 procentų. Kalbant apie teisėjus, toks jų kiekis reikalingas tam, kad būtų užtikrinta sklandi varžybų eiga, greitas konfliktinių situacijų sprendimas ir maksimalus tikslumas varžybų metu.

Minėjote, jog pusę brigados sudarys užsieniečiai. Kodėl?

Todėl, jog Lietuvoje mes kol kas neturime pakankamai kvalifikuotų linijos teisėjų. Pusė linijinių teisėjų bus lietuviai, kita pusė iš užsienio. Bokšteliuose valdžią į rankas paims didelę patirtį turintys suomis Harri Louhosas bei kroatė Tamara Vrhovec. Tarptautinė teniso federacija jau dabar yra paskyrusi vyriausią varžybų teisėją iš Prancūzijos Stephane Apostolou. 

Beje, kodėl gi darbuositės užkulisiuose, nejaugi nenorėtumėte užlipti ant bokštelio? 

Tik todėl, kad mano brolis atstovaus savo šaliai! Kol Ričardas žaidžia už Lietuvą, jo sesei teisėjauti niekas neleis.

Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas