sportas.info 2015 m. spalio 19 d. 19:19 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Veidai keitėsi, ištikimybė išliko

Daugelis "Žalgirio" futbolininkų ir "Pietų IV" narių dar nebuvo gimę, kai susikūrė pirmoji Lietuvoje organizuotų fanų grupė

"Pietų IV" - 30 metų
Kristinos Černiauskaitės nuotr.
"Pietų IV" - 30 metų
Šiandien "Žalgirio" aistruolius sveikina visi: pradedant jų mėgiamu futbolo klubu, baigiant fanų grupėmis ir atskirais futbolo gerbėjais ir iš Lietuvos, ir iš užsienio. 30-ąjį savo gimtadienį švenčia seniausia Lietuvoje fanų organizacija - Vilniaus "Žalgirio" aistruolių grupė "Pietų IV".

Pavadinimas „Pietų IV“ kilo nuo sostinės „Žalgirio“ stadiono tribūnos, kur rinkdavosi karščiausi komandos gerbėjai. Nors dabar šis stadionas uždarytas, o stipriausia Lietuvos futbolo komanda namų mačus žaidžia LFF arenoje, istorinis pavadinimas išliko.

"Jei rimtai, niekas nėra tikras, ar iš tiesų būtent 1985-ųjų spalio 19-osios mačas su Minsko "Dinamo" ir buvo tos pirmosios rungtynės, kai aktyviausieji "Žalgirio" gerbėjai apsistojo Pietų IV. Anksčiau aktyvieji aistruoliai klajojo po įvairias stadiono tribūnas: vieną du mačus - ten, vieną ar kelis kitus - kitur. Taip kartą užklydo į Pietų IV. Ir kažkodėl tenai nusėdo ilgam laikui. O su laiku organizuota "Žalgirio" fanų grupė ėmė vadintis Pietų IV, lyg pabrėždama, kad organizuotas aistruolių judėjimas ir prasidėjo nuo to apsistojimo. Nors kažin ar tai vienareikšmiška tiesa. To organizuotumo buvo ir prieš tai", - pasakojo dar pačią "Pietų IV" pradžią matęs 47-erių metų Ingvaras Butautas, tribūnoje vadinamas Storu.

Vienas iš „Pietų IV“ kūrėjų buvo dabartinis politikas Gintaras Steponavičius. Ilgus metus rimtas „Pietų IV“ aistruolis buvo Konstitucinio Teismo teisėjas Dainius Žalimas. Lietuvos krepšinio rinktinės gerbėjų simbolis Sėkla išvažinėjo pusę sovietų šalių palaikydamas "Žalgirį". Sovietmečiu „Pietų IV“ lankydavosi buvęs LFF prezidentas Liutauras Varanavičius, ledo ritulininkas Darius Kasparaitis, vėliau – dabartinis „Žalgirio“ futbolininkas Algis Jankauskas.

Per ilgą laiką keitėsi žaidėjų ir aistruolių kartos, "Žalgirio" stadionas tapo nebenaudojamu, o klubas persikėlė į LFF stadioną, kuriame Pietų IV sektorių fanams pakeitė užvartinis PA sektoriukas.

Nepaisant to, aistringiausių "Žalgirio" fanų grupė pavadinimo keisti neketino.

"Aš nemanau, kad pasikeitė pati esmė. Šiaip dažniausia fanų judėjimas pats savaime - konservatyvus, tradicija jame gerbiama. Kiekiai, aišku, kitokie - tais laikais Pietų IV rinkdavosi gerokai daugiau žmonių, nei dabar į visą stadioną. Palaikymo stilius yra kiek pakitęs. Galbūt ne pakitęs, o išsivystęs. Šiaip ar taip sovietmečio pabaiga buvo šio judėjimo pradžia, galima sakyti - pirmi žingsniai, pirmos skanduotės, gal kiek banalios, nesusisteminti vaizdinio palaikymo elementai - kaip ir  kiekviena pradžia. Vėliau viskas šiek tiek gerėjo, rimtėjo. Taip pat didėjo ir organizuotumas", - apie pasikeitimus ir tradicijas pačioje "Pietų IV" kalbėjo Storas.

Sovietmečiu ištikimiausi "Žalgirio" gerbėjai keliavo po visą SSRS, kur tekdavo susitikti su kitų komandų fanais. Kokie santykiai buvo su jais? Ar "Pietų IV" turėjo ir draugų, ir priešų? "Į sovietmečio pabaigą draugai buvo Kijevo "Dynamo", Lvovo "Karpaty", Tbilisio "Dinamo" fanai. Priešai - praktiškai visi Rusijos klubų gerbėjai. O į kailį ir duoti, ir gauti teko tikrai dažniau, nei dabartiniams Lietuvos futbolo aistruoliams, tarp kurių kokie nors susirėmimai vyksta ypač retai.  Galbūt dėl to, kad daugumos grupių nariai viename sektoriuje palaiko Lietuvos rinktinę. Konfliktai čia kyla išskirtinai retai. Ilgiausias mūsų karas, kurį kariavome su FBK „Kauno“ gerbėjais, tęsėsi gal metus. O didžiausias nepriklausomybės laikų incidentas buvo dar "Romar" laikais Mažeikiuose. Tame miestelyje, beje, išskirtinai neramu būdavo ir nesenais laikais, kai rungtyniavome su "Mažeikiais". 

Iki šiol tebedraugaujam su tais pačiais užsienio sirgaliais, su kuriais draugiški santykiai siejo dar sovietmečiu. Su Kijevo ir Lvovo fanais. Per keliones į Armėniją per Gruziją atnaujinome santykius su gruzinais. Suprantama, geri ir draugiški santykiai - su latviais. Dar nuo sovietmečio išlikę nesutarimai su Minsko "Dinamo", kai kurių Rusijos klubų fanais, persidavė ir naujosioms kartoms. Nelabai sekasi sugyventi ir su Lenkijos klubų fanais", - teigė I.Butautas.


 
"Žalgirio" fanai garsėja ne tik ištikimybe komandai, bet ir išskirtiniu palaikymu, vadinamosios choreografijos išradingumu. Kartais jos pagaminimui pakanka kelių dienų, kartais sugaištama daugiau nei savaitė. Pinigai šiems dalykams gaunami įvairiai. "Žalgirio" gerbėjai yra įkūrę oficialią organizaciją, tad ją galima paremti skiriant du procentus mokesčių. Tai daro ir patys aistruoliai, ir jų draugai. Taip pat pinigai uždirbami iš atributikos gamybos, išvykų organizavimo, surenkami tribūnoje.

2009-aisiais tuometinei "Žalgirio" vadovybei atsisakius finansuoti klubą, "Pietų IV" aistruoliai patys išlaikė komandą, ir neleido jai išnykti, kol sulaukė geresnių laikų.

Dabar "Žalgiris" siekia jau trečiojo šalies čempionų titulo paeiliui.

Aistruoliai savo jubiliejaus paminėjimui žada skirti net dvejas rungtynes - LFF taurės ketvirtfinalio susitikimą su Kauno "Spyriu" antradienį ir A lygos dvikovą su Kauno "Stumbru" kitą pirmadienį. Šeštadienį "Metro" klube jie organizuos vakaronę su koncertu.

Paklaustas, ką pasakytų bet kokio amžiaus futbolo gerbėjui, norinčiam tapti „Pietų IV“ nariu, Storas teigė: Pasakyčiau paprastai: „Ateik į futbolo varžybas. Kur pamatysi aktyviausiai besireiškiančius žmones, tai mes.“ Kiekvienas gali ateiti, prisijungti, įsilieti. Ir ne „Pietų IV“ sprendžia: tinkamas žmogus mums ar ne, tą daro pats žmogus. Buvimas „Pietų IV“ nariu kiekvienam gali reikšti kitką. Man tai reiškia ir bendravimą, ir draugus, dažnai – pasididžiavimą, o kartas ir gėdą."

"Žalgirio" sveikinimas

Spalio 19-ąją minime seniausios ir ištikimiausios Vilniaus „Žalgirio“ sirgalių bendruomenės, mūsų tvirčiausio užnugario, kurį jaučiame jau 30 metų, gimtadienį.

„Tai yra labai gražus jubiliejus. Paskirti „Žalgiriui“ tiek metų ir atiduoti savo širdis ne kalbomis, o konkrečiais darbais, taip mylėti komandą, visur ją lydėti, kartu išgyventi nesėkmes ir kartu džiaugtis pergalėmis, prikelti komandą iš pelenų – tai yra kažkas ypatingo.

Viskas, ką mes pasiekėme, įvyko mūsų sirgalių dėka. Jaučiu jiems labai didelę pagarbą ir didžiuojuosi, kad „Žalgiris“ turi tokius fanus. Džiaugiuosi, kad galime justi jų palaikymą visur ir visada.

Linkiu, kad jie visada išliktų tokie, kokie yra. O jie yra patys geriausi. Visa komanda labai didžiuojamės, kad turime tokį tvirtą užnugarį ir visada jaučiame besąlygišką palaikymą. Be „Pietų-IV“ nebūtų skambių „Žalgirio“ pergalių“, - sakė žalgiriečių kapitonas Deividas Šemberas.

Algis Jankauskas, kuris pats anksčiau priklausė „Pietų-IV“, sakė puikiai žinantis, ką jiems reiškia „Žalgiris“ ir kaip karštai jie palaiko komandą, o to tiesiog neįmanoma apsakyti žodžiais.

„Tik jų dėka šis klubas gyvuoja ir siekia naujų pergalių, naujų aukštumų. Dėl to visada stengiamės jiems atsidėkoti trofėjais. Kiekvieną pergalę skiriame mūsų ištikimiausiems sirgaliams. Linkiu, kad jie gyvuotų dar bent 100 metų, o jų gretos tik didėtų. Taip pat linkiu, kad jie visada būtų garsūs ir galingi“, - gerų žodžių negailėjo komandos vicekapitonas.

Visas „Žalgirio“ kolektyvas sveikina „Pietų-IV“ sirgalių bendruomenę su 30-ies metų jubiliejumi. Jūs esate ta jėga, kuri mus veda pirmyn! Ačiū jums, kad visada esate kartu su „Žalgiriu”.


Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas