Vilma Venckutonytė 2016 m. rugsėjo 22 d. 09:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuva triukšmingai sutiko parolimpiečius

Į Vilnių parskridę Lietuvos parolimpiečiai mėgavosi dėmesiu, tačiau iškart po to prabilo apie neįgaliųjų sportininkų rengimo sistemos problemas.

Parolimpiečių sutiktuvės.
pliadisfoto.com nuotr.
Parolimpiečių sutiktuvės.
   
Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Vilniaus oro uoste gausus būrys žmonių pasitiko iš Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių su dviem aukso ir vienu sidabro medaliais  sugrįžusią Lietuvos parolimpinę delegaciją.
 
“Superinis jausmas, iš karto labai daug adrenalino gavau“, - išvydęs pilną oro uosto salę žmonių sureagavo parolimpinis rutulio stūmimo čempionas ir disko metimo vicečempionas Mindaugas Bilius.
 
Medalių neiškovoję sportininkai džiaugėsi parolimpiadoje pagerintais asmeniniais, kiti – sezono, Lietuvos ar regiono rekordais bei atrodė pavargę ir laimingi, sulaukę pilnos oro uosto salės sveikinančių svečių ir šilčiausių sveikinimų.
 
Laukia didelės reformos

Džiaugsmingą nuotaiką dar labiau stiprino parolimpiečių ir jų trenerių viltis, kad pagaliau nuo asmeninės iniciatyvos ir individualaus ryžto bus pereita prie sisteminių veiksmų. Tikimasi, jog Lietuvoje bus suformuota tinkama įstatyminė bazė ir sukurta neįgaliųjų sportininkų rengimo sistema.
 
„Tai vienas geriausių visų laikų pasirodymų parolimpinėse žaidynėse. Išvažiuodami turėjome vilčių tik dėl vieno medalio. Rezultatas yra stulbinantis. Matau, kad laukia didelės reformos. Galų gale turime suprasti, kad reikia kažką keisti - pradedant nuo parolimpiados transliavimo per televiziją ir baigiant visų įstatymų, diskriminuojančių neįgaliuosius, pakeitimu“, - sutiktuvėse pasisakė Lietuvos parolimpinės delegacijos misijos vadovas Gintaras Zavadckis. 
 
Padvigubintos premijos – tik ledkalnio viršūnė

Pasak G.Zavadckio, padvigubintos parolimpiečių premijos yra tik ledkalnio viršūnė, nes jos bus skirtos tik keletui žmonių, o sistema vis tiek nedirba. 
 
„Jeigu sistemoje nebus nieko keičiama, situacija tik blogės, o ne gerės. Neįgaliųjų sporto klubai tušti, žmonių pritraukti neišeina, trenerių neturime. Jeigu nėra pagrindo – kaip paskui tas čempionas gali atsirasti? Dabar Seimas atmetė ir sporto įstatymas mums nepalankiu būdu grįžo į neįgaliųjų reikalų tarybą. Reikia vėl grįžti į Seimą ir aikškintis. Jeigu mes nieko nepakeisime įstatyminėje bazėje, tai nebus apie ką toliau kalbėti“, - realią situaciją apibūdino G.Zavadckis.
 
Asmenine iniciatyva pasiektas pergales būtina paversti sistema

Parolimpiečių pasveikinti atvykusi neįgaliųjų sporto veteranė, Atlantos ir Atėnų parolimpinių žaidynių čempionė ir Pekino vicečempionė Aldona Grigaliūnienė taip pat kalbėjo, kad neįgaliųjų sportas „važiuoja“ tik sportininkų ir trenerių iniciatyvos dėka.
 
„Dabar sportininkams linkiu tik atsigauti, pailsėti, pasidžiaugti, o paskui suvokti, ką jie iš tikrųjų padarė. Visą tą jų nuopelną reikia paversti realybe, kad sportininkų asmeninė iniciatyva būtų paversta sportininkų parengimo sistema. Šitie nuopelnai yra pasiekti tik asmenine iniciatyva – kiek savo ryžtu jie išsikovojo, tiek ir turi, bet turi būti parengimo sistema. Reikia kitokios įstatyminės bazės ir kitokio požiūrio. Kaip Mindaugas Bilius darė – važinėjo po stovyklas, su sveikaisiais treniravosi, va šitaip ir reikia. O dabar jiems – sveikatos, stiprybės, sėkmės ir dar tokių medalių“, - užsidegusi kalbėjo parolimpinė čempionė A.Grigaliūnienė. 
 
V.Alekna: Lietuva turi ištaisyti savo klaidas

Sutiktuvėse parolimpiečiams rankas spaudęs olimpinis disko metimo čempionas Virgilijus Alekna šypsojosi, nes, pasak jo, tai – džiugi diena visai Lietuvai ir parolimpiniam judėjimui. 
 
„Visiems parolimpiečiams noriu pasakyti, kad svarbiausia buvo dalyvauti, nes įveikti atranką ir išvažiuoti į parolimpiadą irgi nebuvo lengva. Dabar Lietuva jau turėtų žiūrėti, kaip juos sutikti ir ištaisyti savo klaidas, kurios buvo daromos ilgai, nekreipiant dėmesio į parolimpinį judėjimą“, - sakė V.Alekna. 
 
Disko metikui V.Aleknai ne kartą teko rungtyniauti viename sektoriuje su M.Biliumi, todėl garsiausias Lietuvos olimpinis čempionas iš arti žino parolimpiečių treniravimosi sąlygas.
 
„Jie visisiškai neturi bazių, kur treniruotis. Sąlygos yra visiškai ne tokios, kokios turi būti. Rezultatai rodo, kad žmonės negaudami atlyginimų, dirbdami už dyką, iš idėjos gali padaryti tokius dalykus. Todėl valstybė turi įdėti savo indėlį į tai“, – įsitikinęs daugkartinis olimpinis čempionas V. Alekna.


 
Ministrė džiaugėsi 4 metų pažanga

Parolimpiečių sutiktuvėse dalyvavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė džiaugėsi, kad Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių metu kilo visuomenės sujudimas ir pagaliau atkreiptas dėmesys į žmones su negalia.
 
„Labai geras jausmas čia būti. Labai džiaugiuosi, kad visuomenėje yra toks sujudimas, pagaliau atkreiptas dėmesys į tuos žmones, kurie galbūt turi tam tikrą negalią, bet jie yra lygiai tokie patys ir net stipresni. Šiandien reikia pasidžiaugti ne tik visais medaliais, bet apskritai, kad Lietuva yra garsinama tokių žmonių. Manau, mes kiekvienas turime mokytis iš jų stiprybės, ištvermės, tikslo siekimo. Tai, ką jie padarė, ilgam nuguls mūsų širdyse“,  - kalbėjo ministrė. 
 
Ji teigė, kad pilna salė pasitinkančių žmonių įrodo, kad nėra jokios ribos tarp neįgaliųjų ir sveikųjų. 
 
„Esmė, kad jie turi ryžto, drąsos dalyvauti ir tas dalyvavimas tikrai Lietuvai labai daug duoda. Man atrodo, per paskutiniuosius ketverius metus iš tiesų visuomenėje požiūris keitėsi, o mums tai yra labai svarbu. Nuo to ir reikėtų pradėti, nes tik per visuomenės požiūrį galima pakeisti visuomenės požiūrį į negalią turinčius žmones“, - pabrėžė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
 
Tikisi, kad Tokijo parolimpiadą transliuos TV

Vienintelei iš Lietuvos valdžios atstovų Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse buvusiai Neįgaliųjų reikalų departamento direktorei Astai Kandratavičienei didžiulį įspūdį paliko tai, kad tokios mažos valstybės kaip Lietuva golbolininkai įveikė varžovus iš didžiosios JAV.
 
„Labai liūdna, kad parolimpinių žaidynių netransliavo ir dauguma žmonių nežino, kokios tos sporto šakos, koks tas golbolas. Bet aš manau, kad kita parolimpiada bus transliuojama ir sulauks tokio paties dėmesio, kaip ir olimpiada“, - vylėsi A.Kandratavičienė.
 
Rinktinėje – septyni naujokai

Iš visos trylikos sportininkų Lietuvos delegacijos septyni parolimpinėse žaidynėse dalyvavo pirmą kartą, o dviems sportininkams tai jau buvo penktoji parolimpiada.

Vyriausiajam Lietuvos parolimpiečiui – 49 metai, jauniausias – septyniolikmetis – kitą savaitę grįš į mokyklą. Rio de Žaneire Lietuvai atstovavo aštuoni parolimpiečiai su regėjimo negalia ir penki – su judėjimo.
 
Du medalius Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse iškovojo šiaulietis lengvaatletis M/ Bilius. Jis diską numetė 53,50 m, pasiekė asmeninį rekordą ir iškovojo parolimpinį sidabro medalį. Rutulį M.Bilius nustūmė 16,80 m ir,  palikęs varžovus toli už nugaros, iškovojo parolimpinį auksą. Po abiejų rungčių M.Bilius labiausiai dėkojo savo treneriui Rimvydui Plungei.
 
Geriausi golbolo puolėjai ir gynėjas - lietuviai

Šešių golbolo vyrų krūtines Rio de Žaneire taip pat papuošė aukso medaliai. Po septynių atkaklių rungtynių, be pralaimėjimų žaidusi Lietuvos golbolo komanda, finale įveikė JAV rinktinę ir nusipelnė aukščiausių apdovanojimų. Komandos kapitonas Genrikas Pavliukianecas tapo rezultatyviausiu parolimpiados golbolo žaidėju, o jo kolega Justas Pažarauskas buvo trečias pagal rezultatyvumą. 

Lietuvos centro gynėjas Mantas Brazauskis tapo geriausiu parolimpiados golbolo gynėju. 
 
Golbolo vyrų rinktinę taip pat sudarė Mantas Panovas, Nerijus Montvydas ir Mindaugas Suchovejus, treneris Karolis Levickis, jo asistentė Adelė Markevičiūtė ir sporto medicinos gydytoja Dalia Slaninaitė.
 
Nelaimėjus medalio užsidaryti – reikštų negyventi

Trečiąkart parolimpinėse žaidynėse dalyvavusi lengvaatletė iš Klaipėdos Ramunė Adomaitienė Rio de Žaneire dalyvavo šuolio į tolį rungtyje. Į tolį nušokusi 4 m 52 cm ji vienu centimetru nusileido bronzos laimėtojai ir finale užėmė 4 vietą.  
 
„Nelaimėjus medalio užsidaryti ar liautis sportuoti – tai reikštų negyventi“, - sakė lengvaatletė R. Adomaitienė. 
 
Kitas patyręs Lietuvos sportininkas Kęstutis Skučas prieš tai keturiose parolimpiadose dalyvavo kaip plaukikas, o šiemet išbandė savo jėgas lengvojoje atletikoje.

Lietuvos sveikatos universiteto docentas K.Skučas diską numetė 17,08 m ir pagerino asmeninį rekordą bei užėmė ketvirtą vietą. 100 metrų vežimėlių lenktynėse K.Skučas atvažiavo septintas. Jo rezultatas – 21,03 sek.
 
22 metų silpnaregis dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis (treneris Algis Mečkovskis) įrodė, kad jis buvo vertas vardinio kvietimo į parolimpines žaidynes. Dziudo imtynininkas įveikė du stiprius priešininkus ir svorio kategorijoje iki 66 kg iškovojo 5-ąją vietą.
 
Lietuvai tradiciškai būdingų parolimpinių sporto šakų sąrašą Rio de Žaneire praplėtė 26 metų irkluotojas Augustas Navickas (treneris Liudvikas Mileška), užėmęs 10-ąją vietą vienviečių valčių varžybose.

“Į finalinį plaukimą suėjo visas dviejų metų pasiruošimas. Rezultatu labai džiaugiuosi. Anksčiau visi čia esantys mane aplenkdavo, o dabar džiaugiuosi, kad aplenkiau du stiprius irkluotojus. Po keturių metų būsiu dar greitesnis”, - optimistiškai nusiteikęs vienas iš jauniausių parolimpiados irkluotojų A. Navickas.
 
Silpni nepatenka į parolimpiadą

Jauniausias rinktinės dalyvis ir vėliavnešys – 17-metis neregys plaukikas Edgaras Matakas iš Kauno atkakliai varžėsi net trijose rungtyse. 100 metrų laisvu stiliumi jis nuplaukė per 1 min. 6,09 sek. ir užėmė 10 vietą, aplenkęs labiau patyrusius plaukikus iš Australijos, Kolumbijos ir Moldavijos.  
 
400 metrų laisvu stiliumi lietuvis nuplaukė per 5 min. 30,66 sek. ir pagerino asmeninį sezono rekordą. 
 
50 metrų laisvu stiliumi (S11 klasėje) lietuvis nuplaukė per 27,86 sek. ir pagerino Lietuvos rekordą.
 
„Pagal Edgaro amžių, jo dar laukia mažiausiai trys parolimpiados. Silpni nepapuola į parolimpiadą. Varžybos yra pati geriausia treniruotė. Šiose parolimpinėse žaidynėse jis pasisėmė tikrai neįkainojamos patirties“, - po paskutiniojo E.Matako plaukimo Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse optimistiškai kalbėjo jo treneris Ramūnas Leonas.
 
Lietuva – 44 vietoje pagal medalių skaičių

Pirmąkart parolimpiadoje dalyvavęs 37 metų šiaulietis Jonas Spudis Rio de Žaneire varžėsi ieties metimo rungtyje. Po sėkmingiausio bandymo ietį numetęs 50,79 m jis užėmė 10 vietą. 
 
„Pirmam kartui užimti 10 vietą ir papulti į stipriausių pasaulio ieties metikų viduriuką – labai geras pasiekimas. Įgijęs dar daugiau varžybinės patirties Jonas dar geriau pasirodys kitoje parolimpiadoje“, - sakė jo treneris Deimantas Jusys.
 
Iš viso Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse dalyvavo daugiau kaip 4000 sportininkų, kurie rungėsi 22-jų sporto šakų varžybose. Pagal iškovotų medalių skaičių Lietuva užėmė 44 vietą iš 160 valstybių.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas