Dainius Genys/"Olimpinė panorama" | 2016 m. spalio 20 d. 12:38 |
![]() ![]() |
Greitoji sporto psichologija?
Per Rio žaidynes kilo diskusija dėl sporto psichologų vaidmens Lietuvos rinktinėje. Ar galėjo jie kaip greitosios pagalbos gydytojai padėti atletams?
![]() |
Vieno ir visiems priimtino recepto čia tikrai nėra. Juk skiriasi tiek patys sportininkai, tiek jų atstovaujamos sporto šakos – pradedant sociodemografinėmis charakteristikomis (tokiomis kaip lytis, amžius, išsilavinimas), sporto šakos specifika (asmeninė ar komandinė rungtis) ir baigiant individualia patirtimi (lyderystė, sėkmė, vaidmuo komandoje ir t.t.). Todėl gana akivaizdu, kad tik patys atletai gali tiksliau vertinti sporto psichologo vaidmenį ir poreikį apskritai. Kita vertus, stebint kai kurių sportininkų pasirodymus net ir per televiziją buvo galima pamatyti ir pajusti neužtikrintumą, išsiblaškymą ar, priešingai, pernelyg didelį susikaustymą. Gal tai ir buvo psichologinio pasirengimo spragos?
Kodėl pastaruoju metu sporto psichologija vis labiau afišuojama? Niekam ne paslaptis, kad sporte psichologiniai aspektai ypač svarbūs. Bet kai kam jie atrodo pernelyg sureikšminti ir primestiniai. Daugelis skeptikų klausia, kodėl anksčiau tokio poreikio nebuvo, o šiandien į gerą psichologinį pasirengimą žiūrima kaip į panacėją. Ar tikrai psichologas gali padėti sportininkui tinkamai pasiruošti atsakingam startui?
Jei išties egzistuotų nenuginčijamas sąlyginis ryšys tarp sporto psichologų ir sėkmingų sportininkų pasirodymų, nėra abejonių, kad šie du dėmenys būtų neišskiriami. Bet grįžkime prie bendresnio klausimo: kodėl šiandien vis dažniau akcentuojamas sporto psichologijos vaidmuo, kas pasikeitė?
Svarstydamas apie pergalės reikšmės kaitą esu rašęs: „Globalios vartotojiškumo tendencijos lemia sparčią kaitą, kuri neaplenkia ir sporto pasaulio. Takios visuomenės kontekste, silpstant socialiniams santykiams, senkant vertybių gelmei ir mažėjant jų funkcionalumui, nebesuprantamai atrodo kai kurių vertybių reikšmės. Pergalės reikšmė taip pat keičiasi ir daugeliu atvejų naujoji jos versija, paremta vartotojiškumo logika, atrodo gana groteskiškai. Išaukštinta pergalės reikšmė tapo tikslu, dėl kurio visos veiklos priemonės yra pateisinamos.“ Šiandien noriu pridėti – tai tapo tikslu, kuris turi būti pasiekiamas nedelsiant.
Kova ir pergalė – dvi svarbiausios sporto kuriamo spektaklio dedamosios. Jei mylimos komandos pasirodymas nevainikuojamas pergale, net ir atkakli kova su stipresniu oponentu (o juk dažniausiai laimi stipresni) nedžiugina. Nusiviliame, jei įnirtingą kovą lydi palaikomos komandos ar atleto pralaimėjimas. Naujos pergalės poreikis toks didelis, kad staiga pamirštami net patys skambiausi ankstesni atletų laimėjimai. Dėl to sportininkams tenka atlaikyti neregėto masto spaudimą.

Kartais stebėdami įspūdingus sporto spektaklius, atkaklias ir įnirtingas kovas užsižiūrime į tik išrinktiesiems pasiekiamą meistriškumo aukštumą ir pamirštame, kad sportininkai – ne antžmogiai, o paprasti mirtingieji, kuriems būdingos visiems mums nesvetimos silpnybės. Sportas nėra kažkas anapus šio pasaulio ribų, tai kasdienio gyvenimo atspindys, turintis savitą logiką ir taisykles. Bendrosios pasaulio tendencijos būdingos ir sportui.
Didelė bėda, kad neregėtas pergalės išaukštinimas sportininkus įstumia į keblią padėtį. Kad ir kaip atkakliai jie kovotų, jei nepasiekia pergalės, vis tiek sulaukia kritikos strėlių. Šiandien individualų meistriškumą linkstama apibrėžti pagal santykį su iškovotais titulais, bet tai nėra iki galo sąžininga sportininkų atžvilgiu.
Apibendrinant akivaizdžias tendencijas galima daryti bent dvi prielaidas, lemiančias psichologijos poreikio suvešėjimą sporte. Pirma, intensyvėjanti kasdienio gyvenimo kaita verčia nekantriai laukti tik pergalių. Norime mes to ar ne, pergalė, bet ne kova šiandien tampa didesniu sporto gėrėjimosi akstinu. Antra, tai skatina didesnius mūsų lūkesčius ir naują sportininkų spaudimo taktiką – po nesėkmių jie vis labiau remiami prie sienos ir verčiami dėstyti pasiteisinimų strategijas. Pergalės kulto laikais sportininko nesėkmė imama vertinti kaip kažkas nenatūralaus, nors turint omenyje pralaimėjimo neišvengiamumą toks vertinimas atrodo gana paradoksaliai. Tai stipriai veikia sportininką ir sukuria naujų psichologinių savybių poreikį.
Vis dėlto sporto psichologas – tikrai ne greitosios medicininės pagalbos teikėjas. Valandą prieš varžybas pasišnekėjęs su sportininku jis kalnų nenuvers. Tai turi būti ilgas ir nuoširdus, abipusiu pasitikėjimu paremtas darbas. Ar atletui reikia psichologo, pasitaręs su treneriu turėtų nuspręsti pats sportininkas.
* * *
Čia rasite pokalbį su Rio de Žaneire dirbusia Lietuvos olimpiečių sporto psichologe Aiste Žemaityte>>>
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.