Julius Bliūdžius 2010 m. spalio 17 d. 17:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Bokso talentai šiltnamio sąlygomis neauga

Bokso treneris Vincas Murauskas: „Į žaidimus, kur galima pasislėpti už kito nugaros, jaunimas dar eina, o į indivudualias sporto šakas – nenori“

Stasio Petkaus nuotr.
   
Traksėdiškis Evaldas Petrauskas šių metų pasaulio jaunimo (iki 18 m.) bokso čempionate pelnė sidabro medalį, pirmosiose jaunimo olimpinėse žaidynėse Singapūre – auksą. Dabar sportininkas treniruojasi Vilniaus olimpiniane sporto centre, tačiau pirmasis boksininko treneris – šilutiškis Vincas Murauskas. Tai, kad Šilutės kraštas garsėja puikiais boksininkais – didžiausias būtent šio specialisto nuopelnas. Nuo 1971 metų, kai V.Murauskas Šilutėje pradėjo organizuoti bokso užsiėmimus, šiame krašte buvo išugdyti 158 Lietuvos bokso čempionai.

„Darbe ir žemaitiškame charakteryje. Viskas pasiekiama per juodą darbą, užsispyrimą“, - paklaustas, kur glūdi Šilutės boksininkų sėkmės paslaptis, sakė Vincas Murauskas.

Treneri, ar sunku jaunimą prikalbinti lankyti bokso treniruotes?

Kuo toliau, tuo sunkiau. Ne tik Šilutėje, visoje respublikoje ši problema juntama. Ypatingai individualiose sporto šakose. Jaunimas dabar ieško lengviausių kelių. Į žaidimus, kur galima pasislėpti už kito nugaros, dar eina, o į indivudualias sporto šakas - nenori.

Imtynėse, bokse, štangos kilnojime, kur kiekvienas atsako už save, kur reikia įdėti daug pastangų ir darbo, norinčiųjų vis mažėja. Čia reikia pasiaukojimo. Reikia aukoti ir laisvalaikį, ir pramogas, kurios jaunimui dabar yra didžiausias prioritetas.

Einame per mokyklas, kviečiame. Iš dešimt atėjusių pabandyti, jei vienas lieka – tai normalu. Bet jau tikri lieka. Būna, matome, kad vaikas išties gabus boksui, bet nenori ir viskas. O savo noru tik vienas kitas ateina.

Kaip Evaldas Petrauskas atsidūrė jūsų akiratyje? Ar iškart supratote, kad iš šio vaiko gali išaugti elitinis boksininkas?

Boksą lankė vyresnis Evaldo brolis Arvydas, Evaldas, būdamas pirmokas, atėjo paskui jį. Negaliu pasakyti, jog iškart įžvelgiau Evaldo talentą. Mušant maišą vaikas gali atrodyti labai greitas, gali išryškėti ir kitos teigiamos savybės, bet kai reikia kontakte su priešininku dirbti – viskas būna kitaip. Evaldas nuo pat pradžių buvo labai darbštus, nebuvo jokių problemų su juo dirbti, o, kaip sakiau, viskas ateina per darbą. Žmogus fanatas turi būti.

Sakote, kad jaunimas dabar nenori dirbti. Ar tai reiškia, kad trenerio darbas dabar sunkesnis nei prieš dešimt ar dvidešimt metų?

Taip, sunkiau. Ieškant kontingento – žymiai sunkiau. Salėse žymiai mažiau vaikų. Visuomet pabrėžiame, kad mūsų tikslas nėra paruošti čempioną, mūsų tikslas – paruošti žmogų. Gabesni, aišku, siekia ir aukštesnių tikslų, tačiau mes pirmiausia norime, kad boksas jaunuoliui padėtų tapti tikru žmogumi.

Boksas tam tinkama priemonė?

Tai sporto šaka, kur žmogus išmoksta pastovėti už save. Išmoksta žymiai greičiau priimti sprendimus. Bet kokioje situacijoje, ne tik ringe. Tokai sporto šaka, kur nėra kada galvoti – sprendimus reikia priimti žaibiškai. Gyvenime dažnai tai praverčia. Šilutėje yra nemažai žmonių, praėjusių bokso mokyklą, bet nebūtinai tapusių boksininkais. Jie dirba firmų vadovais ir panašiai. Visi jie dėkingi, kad praėjo bokso mokyklą. Ne kaip sportą, bet kad gyvenimui paruošė.Vis dėlto – ieškote motyvuotų vaikų ar renkatės bet ką, ir motyvaciją bei norą dirbti bandote įskiepyti treniruočių metu?

Į boksą išlepę vaikai neateina. Ateina iš sunkesnių šeimų, ateina tie, kurie, pavyzdžiui, tėvo neturi. Kurie neturi, kas juos užstotų. Pirmas motyvas dažniausiai būnas noras apginti save. Vėliau dirbdmi įsitraukia į rimtesnes treniruotes, ir pradeda siekti kitų tikslų. Aišku, ne visuomet taip būna. Kaip sakiau, labai daug vaikų atkrenta. Boksas – tai sporto šaka, kur ne tik nuvargsti, bet ir smūgių praleidi, ir fizinį skausmą patiri. Tie, kurie šiltanmio sąlygomis auga, tai patyrę iškart meta treniruotes.

Aš pats prieš armiją bokso treniruotes lankiau Sovietske. Reikėdavo 50 km į treniruotes važiuoti. Bet, žinote... mes norėjome. Todėl dabar ir keista, koks vaikų išlepimas. Gyvena per kilometrą nuo salės, ateina į treniruotę, prieš tai vieną praleidęs, klausiu – kodėl nebuvai? Sako, kad tėtis neturėjo laiko atvežti... Klaikiomis akimis žiūri į jį – taip negali būti.

Bokso varžybos kadais Lietuvoje sutraukdavo ne tik pilnas sales, bet ir pilnas arenas žiūrovų. Kaip jūs paaiškintumėte, kodėl šiandien boksas toli gražu nėra toks populiarus kaip anksčiau?

Dabar viską užgožęs krepšinis. Vaikino ūgis 170 cm, o tėvai įsitikinę, kad jis gali Saboniu tapti. Grūda į krepšinio salę, moka pinigus, ir nekreipdami į vaiko norus tikisi, kad iš jo krepšininkas išaugs. Net jei būna akivaizdu, kad bokse vaikas gali žymiai daugiau pasiekti, tėvai vistiek nori, kad jis žaistų krepšinį.


Ar po E.Petrausko pergalių Šilutėje tikitės didesnio bokso bumo?

Aišku, Evaldo pergalė Singapūre yra labai didelė, bet jų būdavo ir anskčiau. Raimondas Pupšys, Arvydas Petrauskas, Edgaras Skurdelis – visi jie buvo Europos čempionatų prizininkai. To bumo nepajutome. Tiesa, pradėjome Vainute vaikus treniruoti. Ten atsirado didelis vaikų susidomėjimas boksu. Kaimo vaikai dar nėra visiškai išlepę, jie labiau nori dirbti.

Papasakokite trumpai apie savo paties bokso kelią Šilutėje?

Tas kelias – nuo 1971-ųjų, kai į Šilutę grįžau iš armijos. Šilutėje tuo metu nebuvo bokso. Taip ir pradėjau dirbti. Iš pradžių – visuomeniniais pagrindais. Pamenu, patys darydavome maišus, neturėjome jokios įrangos. Kuris periodas buvos sunkiausias? Niekada lengva nebuvo. Visada reikėjo dirbti. Dirbant Šilutėje – jau aštuntoje vietoje mūsų salė. Vienoje vieotje padirbi, meta lauk, kitoje vėl įsikuri, padirbi – ir vėl meta.

Negi dar nesate Šilutėje išsikovoję tvirtų pozicijų?

Šilutė – miestelis mažas, o sporto šakų daug. Nepasakysi, kad ir kitos prastus rezultatus rodo. Ir krepšinis, ir imtynės, ir stalo tenisas, ir irklavimas, ir lengvoji atletika, ir sunkioji... Tikrai daug sporto šakų, ir mes nenorime sakyti, kad esame pranašesni už kitus.
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas