Ingvaras Butautas 2016 m. gruodžio 27 d. 10:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nepabūgęs nei valdžios, nei ginklo

Legendinis futbolo arbitras Romualdas Juška teigia, kad Baltijos šalių teisėjai, skirtingai nuo likusios SSRS, garsėjo nepaperkamumu.

R. Jušką ir dabar dažnai galima sutikti futbolo rungtynėse.
Alfredo Pliadžio nuotr.
R. Jušką ir dabar dažnai galima sutikti futbolo rungtynėse.
Gruodžio 26 d. 75-erių metų sukaktį šventė legendinis futbolo teisėjas Romualdas Juška.

Gimęs Kvėdarnoje iš karto po Kalėdų neramiaisiais 1941 m., Romualdas mamos buvo pajaunintas. Jo gimimo datą užrašė savaite vėliau – 1942 m. sausio 2 dieną.

Vos karui pasibaigus, šeima išsikėlė į Klaipėdą. Joje R. Juška ir susipažino su futbolu.

1962 m. jis pateko į reprezentacinę to meto komandą – Vilniaus „Žalgirį“. Su kelerių metų pertrauka, kai rungtyniavo Lvovo SKA, Maskvos CSKA ir Charkovo „Metalist“, Vilniaus klube R. Juška žaidė iki 1971 metų.

1970 m. R. Juška buvo išrinktas geriausiu Lietuvos futbolininku. O 1972 m. jis, būdamas žaidžiantysis Vilniaus „Pažangos“ treneris, arbitrui neatvykus, paėmė teisėjo švilpuką. Taip prasidėjo R. Juškos – futbolo teisėjo karjera, per kurią jis tapo dar įžymesnis, negu būdamas futbolininkas.

Netrukus R. Juška ėmė teisėjauti ir SSRS aukščiausiosios lygos mačams, taip pat Europos turnyrų kovoms. Yra teisėjavęs ir vienose 1984 m. Europos pirmenybių finalinio etapo rungtynėse.
1983 m. lietuvis buvo pripažintas geriausiu SSRS teisėju. Tais pačiais metais jis skrido į Meksiką teisėjauti pasaulio jaunimo čempionate.

Ištirpęs uždarbis

„Pamenu, iš Meksikos parvežiau 5,5 tūkst. dolerių. Už juos gavau 75 šveicariškus frankus. Skirtumas yra?“ – pasakoja R. Juška apie to meto teisėjų uždarbį. 
 
Tūkstančius dolerių, kuriuos tarptautinė futbolo asociacija FIFA skirdavo teisėjams, atimdavo sovietų valdžia. Nes sovietiniam žmogui siekti turto, didelių uždarbių nederėjo.

„Kai atskrisdavai iš užsienio į Maskvą, pirmiausia turėdavai atsiskaityti, atiduoti pinigus. Ir tada gali eiti į traukinį „Lietuva“ ir važiuoti į Vilnių“, – atskleidžia Meksikoje teisėjavęs lietuvis. 


Tiesa, FIFA parūpinta apranga teisėjui iš Lietuvos liko. „Į Meksiką aš važiavau 23 dienoms – visam pasaulio čempionatui. Prieš penkias dienas iki rungtynių ten laikėme fizinio pasirengimo normatyvus. FIFA ten tave aprengdavo nuo galvos iki kojų – ir paradiniu kostiumu, ir darbo. Ir švilpuką, ir korteles įteikdavo“, – prisimena legendinis teisėjas.

Visai kitaip buvo Sovietų pirmenybėse. Čia teisėjas turėjo viskuo pasirūpinti pats. O tai nebuvo labai lengva visuotinio deficito laikais. „Pamenu, eidavome į plastmasės fabriką ir ieškodavome geltonos spalvos plokščių. Iš jų išsikirpdavome geltonas korteles. Ir vėliavėles patys gamindavome“, – teigia R. Juška.

Lietuvoje teisėjaujantys teisėjai už rungtynes Lietuvoje gaudavo tris rublius, SSRS pirmenybėse – 17,5 rublio.

Lietuviai nepaperkami

Be Meksikos, toliausiai R. Juška yra teisėjavęs Chabarovske. „Mums duodavo pasidairyti, pamatyti šalį. Baltijos šalių teisėjai dažnai teisėjaudavo Baku, Tbilisyje, Jerevane, Almatoje, kai vietos komandos žaisdavo su Rusijos komandomis. Gal dėl to, kad nacionaliniuose pakraščiuose teisėjautų ne rusai, o gal ir dėl to, kad baltus buvo sunkiau papirkti nei kitų SSRS tautų teisėjus ir jais labiau pasitikėdavo Pietuose, kur kyšiai būdavo siūlomi ypač dažnai. Aš noriu pasakyti, kad lietuviai iš tiesų buvo mažiau korumpuoti nei rusai, ukrainiečiai ar kiti. Ir jei įvykdavo kažkokie panašūs nesusipratimai, bent jau aš visada informuodavau SSRS futbolo federaciją apie tai“, – tikina R. Juška.
 
Kartą lietuvis arbitras dėl nešališkumo ir nukentėjo. Almatoje per vietos komandos „Kairat“ mačą su Kijevo „Dinamo“ lietuviui buvo kone liepta „ištraukti už ausų“ į žemesnę lygą smingančią geriausią Kazachstano ekipą. R. Juška atsisakė. Kijevo komanda laimėjo 3:1, „Kairat“ iškrito į pirmąją lygą, o R. Juška buvo apkaltintas blogu teisėjavimu. Nors pats lietuvis įsitikinęs, kad tai buvo geriausiai sušvilptos jo rungtynės tą sezoną.

R. Juška buvo išbrauktas iš geriausių teisėjų dešimtuko, bet teigia įrodęs SSRS futbolo federacijai, kad juo niekas nemanipuliuos.

Vis dėlto garsiausiai nuskambėjusios rungtynės, kuriose teisėjavo R. Juška, įvyko 1977 metais. Tada po finalinio švilpuko nepatenkinti rezultatu 0:0 žiūrovai įsiveržė į aikštę ir kilo riaušės. Du žmonės žuvo. Tas rungtynes savo knygoje yra aprašęs tuometis Gruzijos KP pirmasis sekretorius Eduardas Ševardnadzė, vėliau buvęs ir nepriklausomos Gruzijos prezidentu. Jam tąkart teko raminti stadione sukilusius tautiečius. „Liko tikrai nemalonūs prisiminimai“, – sako R. Juška.

Tačiau tai nebuvo pirmas lietuvio teisėjo nuotykis toje Pietų šalyje. R. Juška prisimena ir įvykius antrajame pagal dydį Gruzijos mieste Kutaisyje. „Prieš mačą pas mane į teisėjų kambarį įsiveržia vyras. Sako: Miroslavas Stuparas (teisėjas iš Ukrainos – aut. past.) po šiuo stalu slėpėsi. Žiūrėk, kad ir tau taip nebūtų. Ir padėjo ant to stalo pistoletą. Sako: čia jei mes pralošime. „Torpedo“ tada pralaimėjo 1:4. O po rungtynių tas pats vyras apsikabino, mane vadino „chorošij čelovek“ ir panašiai. Tiesiog bando prieš rungtynes paveikti – o jei išsigąsi? O po jų gali bendrauti, lyg nieko neįvykę. Toks jau jų charakteris, matyt“, – atvirai sako R. Juška.

Dabartis – šviesesnė

Legendinis Lietuvos arbitras pripažįsta, kad jo kartos teisėjai atsilieka nuo dabartinių fiziniu pajėgumu ir dar daug kuo. Nes dabartinės teisėjo sąlygos nepalyginamai skiriasi nuo to, ką teko patirti R. Juškai ir jo kartos arbitrams.

„Na, dabar apmokėjimas už teisėjavimą yra geresnis ir teisėjai daugiau ruošiasi rungtynėms. Jų ir fizinis pasirengimas daug geresnis, negu būdavo mūsų, jie labiau laikosi sportinio režimo. Žodžiu, tvarkos dabar daugiau. Taip ir turi būti – dabar yra visai kitokios sąlygos negu tada. Aprūpinimas, stovyklos. Anksčiau ką mes patys susikombinuodavome, tą turėjome. Kai aš dirbau „Nemuno“ sporto draugijoje, rengiau „Palangos Juzės“ turnyrą. Tai ir buvo geriausių Lietuvos teisėjų stovykla, kurioje mes su Jonu Muliuoliu vesdavome teisėjams pamokas. J. Muliuolis buvo labai geras teoretikas. Dabartiniai teisėjai turi kur kas daugiau galimybių įvairiems seminarams“, – pripažįsta įžymiausias Lietuvos arbitras.

Tvirti ryšiai

Su žmona Živile R. Juška užaugino dukterį Liną ir sūnų Aidą. Dabar legendinis teisėjas turi šešis vaikaičius.
 
Su kitų sovietinių respublikų to meto arbitrais R. Juška nebuvo stipriai susibičiuliavęs. Tačiau su teisėjais iš Lietuvos ir savo kartos „Žalgirio“ futbolininkais, treneriais, komandos vadovais kontaktus palaiko. Net kalbėtis su „Sporto“ žurnalistu garsųjį arbitrą atlydėjo buvęs jo treneris Vytautas Čiegis.

„Visada palaikydavome santykius su Romualdu Grušu. Bendraujame su Kęstučiu Latoža. Kai susitinkame su klaipėdiečiu Vytautu Gedvilu, puolame į glėbį, labai nuoširdžiai išsikalbame. Visada geri santykiai su Algimantu Liubinsku. Aišku, yra iš tų žmonių, su kuriais žaidžiau, ir labai pasikėlusių, bet kam čia juos įvardyti. Gal tai jau ir paskutinis mano interviu, tai ką aš čia blogai apie žmones kalbėsiu... Nenori tie žmonės, tai nenori. Nelįsi jiems į akis. Kasmet gruodį susitinkame buvę teisėjai. Bet gal jau ne mano kartos, jaunesni. Tų, su kuriais kartu teisėjavau, jau nesutinku. Gal tik nebent kokį Anatolijų Rezepovą“, – sako R. Juška.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas