Marius Grinbergas | 2017 m. sausio 25 d. 21:05 |
![]() ![]() |
Sportą gali sudrebinti dar daugiau reformų
Nuo 2018 m. sporto šakų federacijos turėtų būti finansuojamos tiesiogiai iš biudžeto, gali atsirasti nauja ministerija, LOSC pereiti į kitas rankas.
Kūno kultūros ir sporto departamente surengtas Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos, Vidaus reikalų ministerijos, KKSD Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, olimpinių sporto šakų federacijų, asociacijų ir sąjungų atstovų susitikimas.
Pagrindinė susitikimo, kurį iniciavo Kęstučio Smirnovo vadovaujama Seimo komisija, tema – nerimstančios aistros dėl Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) reformos, nuo šių metų sausio 1 d. pakeitusios šalies sporto finansavimo sistemą.
Pagal naują tvarką, LOSC tampa pilnai atsakingas už tinkamą individualių olimpinių sporto šakų sportininkų pasirengimą olimpinėms žaidynėms, finansuos visų kriterijus atitinkančių Lietuvos olimpinės rinktinės narių - maždaug 60 žmonių – pasirengimą. Jų pasiruošimui, neskaitant trenerių, medikų paslaugų, valstybės stipendijų, ar naudojimosi LOSC turima infrastruktūra, valstybė kasmet skirs apie 1 mln. 200 tūkst. eurų.
Jau pasirašytos sutartys su keturiolikos federacijų 45 sportininkais: irklavimo – 12, lengvosios atletikos ir baidarių ir kanojų irklavimo – po 6, dziudo ir imtynių – po 4, šiuolaikinės penkiakovės – 3, sunkiosios atletikos ir gimnastikos – po 2, biatlono, bokso, buriavimo, dailiojo čiuožimo, greitojo čiuožimo, tekvondo – po 1.
Plaukimo ir dviračių sporto federacijų atstovai sutarčių dar nepasirašė. Iš jų į olimpinę rinktinę pagal kriterijus patektų 13 sportininkų.
Tuo tarpu perspektyviausi olimpinės pamainos sportininkai tiesiogiai LOSC finansuojami nebebus, tačiau galės naudotis centro infrastruktūra, inventoriumi, bet ne specialistais. Finansavimu šiems sportininkams palikta rūpintis pačioms federacijoms, kreipiantis dėl lėšų į savivaldybes ir LTOK.
Pasak LOSC direktoriaus Lino Tubelio, pernai centro sąrašuose buvo 106 olimpinės rinktinės kandidatai. Jiems buvo skirta 1,06 mln. eurų. 30 atletų per metus savo sportinei veiklai gavo po 20,3 tūkst. eurų, 22 – po 14 tūkst., 54 – po 2 tūkst. Taip pat buvo paliktas 35 tūkst. eurų rezervas nenumatytoms išlaidoms.
Dar pusę milijono eurų LOSC skyrė Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, o iš Tarptautinio solidarumo fondo 8 sportininkams skirta 59 tūkst. eurų.
Tad kiekvienam rinktinės kandidatui vidutiniškai per metus teko po 15,3 tūkst. eurų.
LOSC taip pat mokėjo olimpinės rinktinėms kandidatams stipendijas – iš viso 425 tūkst. eurų. Šiemet sportininkams bus išdalinta panaši suma, tik ją skirstys KKSD.
Olimpinės perspektyvinės pamainos sąrašuose, kurių šiemet nebėra, buvo 164 sportininkai. Jiems pernai paskirstyta 118 tūkst. eurų.
14 pamainos sąrašo atletų gavo po 5 tūkst, eurų 30 – po 1,6 tūkst, o 50 tiesiogiai nebuvo finansuojami, bet galėjo naudotis LOSC specialistais, treneriais, bazėmis. Iki rugsėjo pamainos grupei priklausė ir 70 moksleivių, kurių ugdymo atsakomybę buvo prisiėmęs LOSC. Dabar ši programa perkelta ant Ozo gimnazijos pečių.
2017 m. be olimpinės rinktinės nariams skiriamų 1,2 mln. eurų dar 42 tūkst. eurų numatyta sportinio rengimo aptarnavimui – medicininėms išlaidoms (vaistams, tyrimams, transportui, ryšiams), 524 tūkst. eurų – trenerių darbo užmokesčiui, 226 tūkst. eurų – aptarnaujančiam personalui (medikams, psichologams, vadybininkams), 129 tūkst. eurų – administravimui, įskaitant ir LOSC valdomų sporto bazių personalą.
Personalo šiemet mažiau nei pernai – LOSC etatų skaičius nuo 190,5 sumažintas iki 159.
Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas priminė pažadą į LOSC globojamų sportininkų sąrašą įtraukti ir parolimpiečius.
KKSD generalinis direktorius Edis Urbanavičius dar kartą patvirtino, jog tai bus padaryta. Tiesa, baigus pasirašyti sutartis su olimpinės rinktinės nariais.
„Tada ir pradėsime kalbėtis su parolimpinių sporto šakų federacijomis. Dabar Parolimpiniame komitete – rinkimų etapas, galimi pasikeitimai. Bet po rinkimų nustatysime kriterijus ir tikrai atsiras sportininkų, kurie bus verti valstybės finansavimo, - tikino E.Urbanavičius.

Olimpinę šeimą papildė net penkių naujų sporto šakų, įtrauktų į 2020 m. Tokijo žaidynių programą, federacijos – beisbolo ir softbolo, sportinio laipiojimo, banglenčių, karatė ir riedlenčių. Vienos jų atstovei paklausus, kaip jų atletams gauti LOSC finansavimą, buvo atsakyta – reikia įvykdyti nustatytus kriterijus.
Lietuvos sporto federacijos sąjungos (LSFS) prezidento Rimanto Kveselaičio nuomone, jau šešerius metus tvyrančius nesutarimus šalies sporto bendruomenėje galėtų numalšinti numalšinti didesnės autonomijos sportui suteikimas.
„Pagal Europos Sąjungos norminius aktus, sportas turi turėti autonomiją, savireguliacijos mechanizmą. Nes dabar valstybė dar nuo sovietmečio pasiliko daug netipinių funkcijų, pavyzdžiui, sportininkų rengimą olimpinėms žaidynėms. Valstybė sportininkų rengimui turi suteikti lėšas ir bazes, bet ne ruošti juos. LOSC valdymas turėtų būti perduotas kuriai nors skėtinei organizacijai, gal net LSFS ar LTOK. Tada federacijos pačios spręstų, kad turi patekti į nacionalines komandas, jų rezervą, pačios nustatyti kriterijus. Tada nebeliks pykčių. Nes dabar, kai valstybė prisiima atsakomybę už sportininkų rengimą, ji sprendžia klausimus taip, kaip jai atrodo geriausia“, - kalbėjo R.Kveselaitis.
Jam iš dalies pritarė ir Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Kęstutis Smirnovas: „Seimas ir mūsų komisija taip pat galvoja, kad nevalstybinis sektorius turi būti stiprus, federacijos – kuo daugiau savarankiškos, juk jos atsakingos už savo sporto šakos plėtrą, rinktinių sudarymą, varžybų vykdymą, sportininkų parengimą ir išvežimą į Europos ar pasaulio čempionatus. LOSC turėtų valdyti arba pačios federacijos, arba jų sąjunga. Nes tik pačios federacijos geriausiai žino, kas turi atstovauti rinktinėms. Negali valstybė iš viršaus nurodinėti, kurie sportininkai geriausi. Manau, visos problemos kyla dėl diskusijų nebuvimo. Mes siekiame tai pakeisti.“
K.Smirnovas prakalbo ir apie galimybę sportui pakilti iki ministerijos lygmens.
„Kalbama, kad gali atsirasti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Jau dabar nemažai sporto mokyklų priklauso švietimo sistemai. O kitos – ne. Todėl jos gyvena pagal skirtingas sistemas, treneriai atlyginimus gauna pagal skirtingus kriterijus. Viskas turi būti suvienodinta“, - aiškino Seimo komisijos vadovas.
Pasak K.Smirnovo, jau nuo kitų metų šalies sporto šakų federacijos po ilgos pertraukos vėl bus finansuojamos tiesiogiai iš valstybės biudžeto, Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondą paliekant sporto visiems programoms, smulkaus inventoriaus įsigijimui, projektų finansavimui ir regionų sporto plėtrai.
Sporto šakų federacijų vadovams daugiausia neaiškumų kilo dėl pamainos finansavimo, kurio nebeliko LOSC.
„Norėtume, kad LTOK ir KKSD tarpusavyje susitartų ir mums pateiktų schemą, kaip finansuoti pamainą“, – teigė Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis. Jam antrino ir kitų federacijų vadovai.
K.Smirnovo nuomone, tuo pasirūpinti turėtų pačios federacijos, kurios per LTOK generalinę asamblėją galėtų patvirtinti joms reikalingą biudžetą.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.