Marius Naruševičius | 2017 m. balandžio 22 d. 13:18 |
![]() ![]() |
Dėl Sporto įstatymo – daug neaiškumų
Dėl daugybės spragų naujoje Kūno kultūros ir sporto įstatymo versijoje siūloma jį iš naujo svarstyti Vyriausybėje. Tam pritaria ir garsūs šalies atletai.
![]() |
Jį pasirašinėjo beveik visi nepriklausomos Lietuvos prezidentai, pradedant Algirdu Brazausku, baigiant Dalia Grybauskaite. Jį taisė kelios sportininkų ir jų trenerių kartos, bet iki šiol jo tobulu nepavertė. 11 – tiek kartų jį pildė, redagavo, o dabar, per pastaruosius ketverius metus ruošiama nauja versija, kuri turėtų sutvarkyti didžiąją dalį betvarkės Lietuvos sporte. Mes kalbame apie Kūno kultūros ir sporto įstatymą, kurio trečioji versija skinasi kelią į Seimo plenarinį posėdį.
Kūno kultūros ir sporto įstatymas pirmą kartą priimtas 1995-ųjų gruodį, vėliau iš esmės buvo taisytas 2008-aisiais. Dabar įstatymas apibrėžia sporto organizacijų ir sporto klubų veiklą, kalba apie kūno kultūros ir sporto propagavimą bei draudžiamas priemones sporte, apibrėžia visą sporto valdymo sistemą, išaiškina profesionalaus sportininko sąvoką, kalba apie varžybas ir kitus sporto renginius bei paaiškina visą sporto medicinos ir draudimų sistemą.
Seime buvo organizuota konferencija „Nauji kūno kultūros ir sporto iššūkiai“, kurioje dalyvavo 7 Seimo nariai (Artūras Skardžius, Algimantas Salamakinas, Kęstutis Smirnovas, Algirdas Butkevičius, Juozas Olekas, Raminta Popovienė, Mindaugas Bastys ir Gediminas Kirkilas), 40 skirtingų organizacijų atstovų, Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidenė Daina Gudzinevičiūtė, Anykščių rajono, Trakų rajono, Vilniaus miesto savivaldybių sporto padalinių vadovai, įvairių klubų vadovai ir atstovai. Šią konferenciją organizavo Lietuvos socialdemokratų frakcija, nes Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisija būtent šiai frakcijai pateikė savo išvadas ir pasiūlė aptarti.
Konferencijoje buvo kalbama, kad kūno kultūros ir sporto įstatymą reikėtų grąžinti svarstyti Vyriausybei arba stengi jame esančias spragas užlopyti Seime..
„Po paskutinės įstatymo redakcijos dingo daug sąvokų apie centrinių sporto organizacijų veiklą, apie ministerijų ir savivaldybių veiklą kūno kultūros ir sporto srityje. Labiausiai liūdina tai, kad šiame įstatyme nevyriausybinių organizacijų sektorius yra silpnai išreikštas, nors būtent šis sektorius išsivysčiusiose pasaulio šalyse dažniausiai yra atsakingas už sporto plėtrą, o valstybė ją tik finansuoja ir koordinuoja“, - pasakojo Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ generalinis sekretorius Vytas Nėnius.
Tokie pokyčiai įstatyme iššaukė ne tik įvairių sporto organizacijų, bet ir pačių sportininkų nepasitenkinimą. Baidarininkai Aurimas Lankas, Edvinas Ramanauskas, irkluotojai Mindaugas Griškonis, Rolandas Masčinskas, Saulius Ritteris, Donata Karalienė, Milda Valčiukaitė, penkiakovininkai Justinas Kinderis, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, boksininkas Edgaras Petrauskas, dviratininkė Simona Krupeckaitė, plaukikas Simonas Bilis, parolimpietis Mindaugas Bilius, lengvaatletė Airinė Palšytė, buriuotoja Gintarė Volungevičiūtė-Scheidt pasirašė kreipimąsi į Prezidentę, Premjerą ir Seimo pirmininką. Šie sportininkai išreiškė susirūpinimą dėl skatinimo tvarkos už pasiektus rezultatus, mat iš sąrašų buvo išbraukti jų medikai, trenerių padėjėjai, kiti personalo darbuotojai, o palikti tik pagrindiniai treneriai.
Lietuvos sporto federacijų sąjunga pateikė labai didelį paketą klausimų, ypač liečiančių sveikatos priežiūros įstaigas. Kaip teigia V. Nėnius, per paskutiniąsias įstatymo pataisas buvo labai susiaurintas įstaigų ratas, kurios gali patikrinti sveikatą ir suteikti teisę sportuoti. Įstatymas tokią veiklą leido vykdyti tik penkioms įstaigoms – sporto medicinos centrams didžiuosiuose miestuose.
„Rajonų grandis buvo palikta be tokių paslaugų. Iki pataisų buvo galima gauti tokias paslaugas bet kurioje gydymo įstaigoje, o dabar sportininkams tenka keliauti iki Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ar Panevėžio“, - sako V. Nėnius.


LSD „Žalgiris“ generalinio sekretoriaus teigimu, valstybės biudžeto pinigai skiriami tik sportininkams, besirengiantiems olimpinėms ir parolimpinėms žaidynėms. Tokiems dalykams, kaip visuotinis sportinis aktyvumas ar sporto visiems programoms lėšų tenka ieškoti įvairiuose fonduose ir kituose šaltiniuose.
Įstatymo redakcijos grąžinimui į Vyriausybę trečiadienį pritarė Seimo sveikatos reikalų komitetas. Jis taip nutarė atsižvelgdamas į tai, kad dėl įstatymo projekto gauta labai daug pastabų ir pasiūlymų iš įvairių kūno kultūros ir sporto srityje veikiančių asociacijų dėl įstatymo projekte vartojamų sąvokų, numatytų kūno kultūros ir sporto srityje veikiančių valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų bei nevyriausybinių organizacijų kompetencijų, kūno kultūros ir sporto srities finansavimo ir skatinimo sistemos, kūno kultūros ir sporto organizavimo švietimo įstaigose, nepakankamo neįgaliųjų kūno kultūros ir sporto, techninių sporto šakų reglamentavimo. Komiteto narių nuomone, taip pat svarstytina, ar netikslinga būtų atskirai reglamentuoti kūno kultūros ir sporto, kaip skirtingų tikslų siekiančių veiklos sričių.
Švietimo ir mokslo reikalų komitetas kol kas sprendimo nepriėmė, o Jaunimo ir sporto reikalų komisija šį klausimą svarstys kitą savaitę.
Švietimo ir mokslo reikalų komitetas kol kas sprendimo nepriėmė, o Jaunimo ir sporto reikalų komisija šį klausimą svarstys kitą savaitę.
Naujosiose įstatymo pataisose turėtų būti reglamentuotas fizinio aktyvumo ir sporto mėgėjų finansavimas. Taip pat bus siekiama išplėsti sportininkų medicininės priežiūros centrus į rajonus. Galiausiai, turėtų būti reformuota sportininkų ir juos rengiančių specialistų skatinimo sistema, į ją galimai bus įtraukti trenerių pagalbininkai, medikų personalas, masažuotojai ir kiti prie sportininko rezultato prisidėję asmenys.
Pasak V. Nėniaus, atlikta Lietuvos olimpinio sporto centro reorganizacija sulaukė sportininkų pasmerkimo, nes iš 250 didelio meistriškumo sportininkų finansuojami tik 59. Visų likusių atetų reikalai sukrauti ant federacijų ir savivaldybių galvos.
Kol kas numatyti, kaip Seime klostytųsi kūno kultūros ir sporto įstatymo pataisų priėmimas, sunku. Kaip teigia V. Nėnius, dalis Seimo narių akcentuoja tik vieną ar kitą dalį pataisų. „Per kelias dienas į tokios didelės apimties įstatymą Seimo nariui įsigilinti sunku. Todėl buvo pasiūlyta pakviesti ekspertus, sudaryti grupes ir detaliai išnagrinėti pateiktų įstatymo pataisų turinį“, - sako LSD „Žalgiris“ generalinis sekretorius.
Balandžio 26 dieną Seimo jaunimo ir sporto komisija aptarinės šitą klausimą, ji išsakys savo nuomonę, o galutinį žodį turėtų tarti Švietimo ir mokslo reikalų komitetas. Tada Seimo valdyba turės nuspręsti, ar reikia šį klausimą įtraukti į darbotvarkę. Jei taip, iki gegužės 30 dienos įstatymo pataisos turi būti pradėtos svarstyti plenariniame Seimo posėdyje. Jeigu įstatymo pataisų svarstymas į darbotvarkę įtrauktas nebus, jis grįš į Vyriausybę, kur bus pildomas ir iš naujo pateikiamas svarstymui.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.