fkzalgiris.lt | 2017 m. balandžio 29 d. 12:59 |
![]() ![]() |
40 klausimų A.Skerlai
2013 m. su FK „Žalgiriu“ Lietuvos čempionu tapęs, o dabar klubo trenerių štabe dirbantis Andrius Skerla balandžio 29-ąją d. švenčia 40-mečio jubiliejų
2013 metais su FK „Žalgiriu“ Lietuvos čempionu tapęs, o dabar legendinio futbolo klubo trenerių štabe dirbantis Andrius Skerla šiandien, balandžio 29-ąją dieną, švenčia 40-mečio jubiliejų. Daugiausiai rungtynių nacionalinėje šalies rinktinėje sužaidusio gynėjo dar ilgai nepamirš ne tik sostinės klubo, bet ir poros kitų ekipų aistruoliai.
Karjerą pradėjęs „Žalgiryje“ vėliau A.Skerla vilkėjo Eindhoveno PSV (Olandija), „Dunfermline Athletic“ (Škotija), Tomsko „Tom“ (Rusija), Vilniaus „Vėtros“, Kelcų „Korona“ ir Balstogės „Jagiellonia“ (abi – Lenkija) ekipų marškinėlius. „Dunfermline Athletic“ ir „Jagiellonia" paliko ypatingai ryškų pėdsaką futbolininko karjeroje, o šis jiems atsidėkojo nuoširdumu, pasiaukojančiu žaidimu ir istoriniais įvarčiais.
2004-aisiais Škotijos taurės finale žalgirietis smūgiu galva išvedė kuklaus Danfermlino miestelio ekipą į priekį, tačiau Henriko Larssono vedamas Glazgo „Celtic“ klubas buvo stipresnis. Vis dėlto po šešerių metų A.Skerla jau tapo didvyriu, tik ne Škotijoje, o Lenkijoje. Kaimyninės šalies taurės finale vilnietis pelnė pergalingą įvartį į Ščecino „Pogon“ vartus ir padovanojo „Jagiellonia“ pirmą klubo istorijoje trofėjų.
Dramatiškais 2013-aisiais gynėjas triumfavo Lietuvoje, padėdamas „Žalgiriui“ po 14 metų pertraukos sugrįžti į Lietuvos čempionato viršūnę, o po įsimintinų paskutinių to sezono rungtynių su Marijampolės „Sūduva“ baigė karjerą. Dabar A.Skerla padeda pildyti trofėjų lentyną tai pačiai ekipai, kurioje pradėjo savo futbolininko kelią.
Pagerbiant A.Skerlą – 40 klausimų ir 40 įdomių atsakymų.
Kokia buvo geriausia gimtadienio dovana?
Iš vaikystės prisimenu, kad geriausia dovana buvo futbolo kamuolys. Nuo pat mažų dienų domėjausi futbolu ir jį kieme žaisdavau. Draugai, susirinkę į gimtadienį, padovanojo kamuolį, bet tada šventimas baigėsi ir ėjome į lauką iš karto žaisti.
Koks buvo kvailiausias ar labiausiai nustebinęs žurnalisto klausimas?
Nepapuoliau ant kvailų klausimų, kad jie labai įsimintų. Negaliu pasakyti.
Jei nebūtumėte futbolininkas, kokią profesiją pasirinktumėte?
Tai skamba juokingai. Buvau įstojęs į kulinarijos technikumą ir tai sužinojęs mano pirmasis treneris Gintas Buzas, uždraudė man ten eiti. Kitą dieną nuvažiavau ten, atsiėmiau dokumentus ir toliau mokiausi mokykloje. Juokingas įvykis, kuris gal ir nulėmė mano ateitį futbole.
Kas įkvėpė stoti būtent ten?
Net nežinau, kaip sugalvojau ten stoti. Man net dabar keista. Pasigamindavau kartas nuo karto, bet ne tai, ką pats sugalvodavau, o ką paruošdavo mama. Galva neišneša, kaip nusprendžiau ten stoti.
Esate vilnietis, tad teko lankytis legendinio „Žalgirio“ rungtynėse. Kokie prisiminimai?
Tai yra patys geriausi mano vaikystės prisiminimai ir iki dabar labai retai būna, kad stadionai būna pilni su tokia atmosfera, kokia vyravo tada. Tai buvo neapsakoma. „Žalgirio“ rungtynių laukdavome prieš savaitę, pertraukų metu bėgdavome į kioskelį ne spurgų pirkti, o klausti, ar pardarvinėjami bilietai.
Ar turite trenerio idealą?
Trenerio idealo neturiu, bet stebiu ir seku visus.
Visą karjerą praleidote gynybos centre. Ar nenorėjote savęs išmėginti kitose pozicijose?
Tam, kad išmėgintume save ir kitose pozicijose, reikia sugebėti tą daryti. Geriausiai jaučiausi žaisdamas vidurio gynėju, teko žaisti ir krašto gynėju, bet galėdavau tik iš dalies užlopyti tą skylę, jeigu labai reikėdavo. Tai nebuvo mano stipriausia pozicija.
Su kokiu varžovu buvo sunkiausia kovoti?
Daugiausia kartų Škotijoje teko žaisti su „Celtic“, tai būdavo ypatinga komanda, kurioje žaisdavo puikūs žaidėjai. „Celtic“ tada žaisdavo Čempionų lygoje ir buvo prasibrovęs iki UEFA taurės finalo. Žaisti su jais namuose, ar išvykoje, kai rungtynes stebi 60 tūkstančių, buvo kažkas nepakartojamo. Per visą savo karjerą, net ir žaisdamas rinktinėje, niekur nemačiau tokios atmosferos, kokia buvo „Celtic Park“ ar „Ibrox“ stadionuose.
Koks buvo geriausias visų laikų komandos draugas?
Negalėčiau pasakyti, nes pakeičiau nemažai komandų. Nebuvo taip, kad su vienu žaisčiau ilgą laiką, bet tuo metu, kai žaidžiau rinktinėje, gyvendavau su Tomu Žvirgždausku. Kai mes žaidėme ir gyvenome kartu, galbūt tai buvo jis. Dabar ryšiai kiek pasikeitę. Jis gyvena Švedijoje, o aš – Lietuvoje, tad labai retai tenka susitikti. Paskutinį kartą matėmės gal prieš porą metų, todėl ryšiai kiek prislopo. Sutardavau su daug kuo gerai. Kai yra galimybė, su Tomu Danilevičiumi ir Deividu Šemberu neretai susitinkame, išgeriame kavos. Visgi visi turi savo gyvenimus ir darbus, užimtumas pas visus dabar didelis.
Kuri pergalė klubiniame futbole buvo pati saldžiausia?
Tai buvo pergalės, atnešusios trofėjus. Esu nemažai žaidęs taurių finaluose ir daugumoje jų pelnęs įvartį. Išskirčiau taurės finalą su „Jagiellonia“, kai laimėjome prieš Ščecino „Pogon“ ir tai buvo pirmasis trofėjus klubui. Grįžus su taure, sutikimas mieste buvo fantastiškas. Buvo kažkas nerealus jaustis tos pergalės dalimi. Esu gynėjas, įmušęs vienintelį rungtynių įvartį, tad tai buvo kažkas ypatingo.
Prisiminkite ir Škotijos taurės finalą, kuriame pelnėte įvartį.
Didelis ažiotažas buvo ir Škotijoje. Klubas, kuriame žaidžiau, yra iš mažo miestelio ir tuo metu finalas vyko Glazge, 50 tūkstančių vietų stadione, kur žaidžia rinktinė. Atvažiavo 15 tūkstančių sirgalių iš Danfermlino – daugiau negu telpa miestelio stadione. Jiems tai buvo kažkas ypatingo. Po pirmo kėlinio pirmavome 1:0, atmosfera ir jausmas buvo nerealus. Ilgą rungtynių dalį mes pirmavome, bet, deja, pralaimėjome 1:3. Tuo metu „Celtic“ žaidė tikrai puikūs žaidėjai, tai buvo paskutinės Henriko Larssono rungtynės, kuris ten yra legenda. Apmaudu, bet turbūt taip ir turėjo įvykti.
Kuris pralaimėjimas buvo karčiausias karjeroje?
Atsimenu etapą iš rinktinės laikų, kai per dvejas rungtynes pralaimėjome Gruzijai 0:4 ir Vengrijai 1:6. Važiavome iš Kauno su keliais rinktinės žaidėjais automobilyje ir vienas kitam nepasakėme nė žodžio. Viskas įstrigo ir tai buvo didelis šokas. Vienas iš juodžiausių karjeros etapų.
Kaip vyko perėjimas iš „Žalgirio“ į PSV?
Tuo metu trise turėjome vykti į Maskvos „Dinamo“ – aš, Deividas Šemberas ir Nerijus Radžius, bet paskutiniu momentu klubo prezidentas Janušas Loputis paskambino ir pasakė, kad ten nevažiuosiu, o turiu pasiūlymą vykti į PSV. Atsimenu, kad prieš keletą dienų mačiau jų rungtynes Čempionų lygoje su Kijevo „Dinamo“. Tai buvo kažkas iš kosmoso – nerealus jausmas.
Kaip pavyko prasibrauti į pagrindinę komandos sudėtį?
Iš karto nevykau į pirmą PSV komandą – tris savaites praleidau peržiūroje, kai visi Lietuvoje po sezono atostogavo. Palikau neblogą įspūdį ir mane vėl pakvietė sugrįžti. Kai grįžau, pasirašiau kontraktą. Būdavo taip, kad žaisdavau už jaunimo komandą ir su ja treniruodavausi, o vienu metu treneris Dickas Advocaatas pakvietė prisijungti prie pagrindinės, tada ir likau su ja treniruotis. Tuo metu ten žaidė daug žvaigždžių, buvo sunku į ją prasibrauti, bet po pusės metų visos žvaigždės išvyko ir susibūrė nauja komanda – atvažiavo gal 13 naujų žaidėjų, todėl atsirado didesnės galimybės žaisti.
Sužaidėte trejas rungtynes Čempionų lygoje. Kas šauna į galvą visa tai prisiminus?
Prisimenu išėjimą į aikštę ir skambantį Čempionų lygos himną – kažkas neralaus. Galima tai prilyginti žaidimui Lietuvos rinktinėje, kai giedamas Lietuvos himnas.
Prisiminkite savo debiutą „Žalgiryje“. Koks jis buvo?
Galima sakyti, kad to net neprisimenu. Tuo metu tokių dalykų taip neakcentuodavau, nebūdavo tokios spaudos ir interneto, kaip dabar. Debiutas man neįstrigo: negaliu pasakyti, kada debiutavau, ar tai buvo Lietuvos čempionatas, ar Sandraugos turnyras Maskvoje. Tuo metu buvau tiek antroje, tiek pirmoje „Žalgirio“ komandoje.
O kaip atrodė paskutinės karjeros rungtynės „Žalgiryje“?
Jausmas – dvejopas. Tai buvo paskutinės mano karjeros rungtynės ir galėjo nulemti labai daug. Mes pralaimėjome „Sūduvai“ 1:3, bet laimėjome čempionatą ir to džiaugsmo nebuvo per daug. Jis buvo, pas kai kuriuos žaidėjus buvo ašarų, juk tai buvo pirmas čempiono titulas po ilgos pertraukos. Prisiminus tų metų čempionatą, viskas turėjo būti ne taip. Manau, sezono pabaiga ir nulėmė mano karjeros pabaigą. Likus trims mėnesiams iki čempionato galo, mes užtikrintai pirmavome, turėjome puikų sezoną Europoje ir turėjome virš dešimties taškų persvarą prieš „Atlantą“. Buvo itin didelis nuovargis. Kai pralaiminėjome „Sūduvai“, mintyse buvo tos būsimos čempioniškos rungtynės su „Atlantu“, galvojau, kaip reikės jas išbėgioti, nes fiziškai jaučiausi labai sunkiai.
Kurios rungtynės su „Žalgiriu“ suteikė daugiausiai džiaugsmo?
Manau, tai buvo Europos lygos rungtynės, kai laimėjome prieš Poznanės „Lech“. Buvo pilnas stadionas ir mažai kas tikėjo, kad galime juos įveikti. Matėme lenkų sirgalius, kurie barė savo žaidėjus po rungtynių. Tai buvo kažkas ypatingo.
Ką davė tie Škotijoje praleisti metai?
Davė labai daug. Praleisti puikūs penkeri metai ir labai daug atsiminimų, susijusių su futbolu. Mano pirmoji dukra gimė Škotijoje, taip pat ten vedžiau. Klube buvau pagrindinis žaidėjas. Kiek pamenu, tik vienerias rungtynes buvau paliktas ant suolo, tai buvo pati pabaiga, kai ruošiausi iš ten išvažiuoti.
Kokie jausmai apima išgirdus žodį „Tomskas“?
Atsimenu savo pirmą kelionę iš oro uosto į miestą, buvo didelis šokas. Kai neprivažiavome miesto, mačiau apgriuvusias trobas, miškus ir visiškai kitą pasaulį negu Europoje. Pats miestas – tarybinis. Ėjome gatve ir grojo radijas, buvo kažkaip keista.
Ką veikėte, kai „Vėtros“ stadione siautėjo „Legia“ sirgaliai?
Pamenu, kad sėdėjome rūbinėje, bandėme išeiti į lauką, bet gavome dujų porciją ir sulindome atgal. Laukėme, kad tai kuo greičiau pasibaigtų.
Ar per savo karjerą dar kada teko susidurti su tokio pobūdžio riaušėmis?
Ne, kažko panašaus daugiau nebuvo.
Ar „Jagiellonia“ laimės šių metų Lenkijos čempionatą?
Jie turi visas galimybes. Dideli Lenkijos klubai turi autoritetą tarp teisėjų ir juos gali palaikyti viename ar kitame momente. Tikrai labai nuoširdžiai noriu, kad jie taptų čempionais, tai būtų kažkas nerealaus klubo istorijoje.

Ar tikite, kad Lietuvos klubas žais Čempionų lygos grupių etape?
Reikia labai daug sėkmės ir prie to turi susidėti viskas. Čempionate turi atsirasti daugiau konkurencingų komandų, kad konkurencija augtų ir būtų didesnė. Labai sudėtinga sukurti vieną klubą, kuris viso čempionato metu rodytų aukščiausio lygio futbolą ir gerai žaistų Europoje. Žaidimas Lietuvoje ir Europoje skiriasi kaip diena ir naktis, o išlaikyti Čempionų lygos standartus labai sudėtinga. Tikiu, kad kažkada Lietuvos klubas tikrai žais grupių etape ir taip gali atsitikti.
O Lietuvos rinktinės dalyvavimas Europos ar Pasaulio čempionato finaliniuose etapuose?
Aš realistas. Kol kas sunku rasti pagrindą manyti, kad artimiausiu metu galime ten patekti. Visi matome, kas yra Lietuvos futbole – iš pradžių reikia jame susitvarkyti. Reikia bendraminčių ir kol kas jų nėra daug. Prieš kiekvieną atranką visi kalbame, kad galime užimti antrą vietą, bet man tokios kalbos yra juokingos. Tam, jog man ir daugeliui atsirastų tikėjimas rinktine, reikia kelerių sėkmingų metų, gerų rezultatų ir stabilaus žaidimo. Kol kas matome, kad ta problema, kuri buvo anksčiau – mes galime sublizgėti, bet kitame etape vėl nusileisti į apačią. Reikalinga konkurencija, daugiau žaidėjų. Dabar turime ribotą žaidėjų skaičių, kurie gali žaisti rinktinėje.
Ar šiame amžiuje tikitės pamatyti Nacionalinį stadioną?
Nežinau, ar aš sulauksiu, bet gal šiame amžiuje jį ir pastatys.
Kada ir kaip nusprendėte baigti karjerą?
Likus trims mėnesiams iki 2013 metų sezono pabaigos, dar galvojau, kad metus galėčiau pažaisti, bet ta labai sunki atkarpa paprasčiausiai atėmė iš manęs visas jėgas ir tą tikėjimą, kad dar galiu žaisti. Visgi dėl to sprendimo niekada nesigailėjau. Manau, išėjau laiku, o ne traumuotas ar koks nors šleivas ar kreivas.
2014 metais Deividas Šemberas žadėjo Jus pabandyti įkalbinti sugrįžti į „Žalgirį“. Nesigavo?
Sprendimas buvo jau priimtas. Nors jeigu visa tai vyktų lapkričio mėnesį, būčiau apie tai pagalvojęs. Žaisti rinktinėje su tokiu meistru, kaip Deividas Šemberas, man buvo didžiausias malonumas.
Kokie buvo didžiausi iššūkiai iš futbolininko tapus treneriu?
Gyvenimo ritmas yra visiškai kitoks, pajaučiau tą nuo pat pirmų metų, o ypač praėjusiais, kai reikėjo dirbti su pagrindine ir „B“ komanda. Buvo labai sunkūs metai. Visą savo laisvalaikį tu turi skirti futbolui – treniruočių organizavimui, analizėms ar kitų varžovų stebėjimui.
Ar patraukiate per dantį trenerį Rolandą Džiaukštą, jog šis rinktinėje taip ir nepasižymėjo?
Pats sužaidžiau daug rungtynių rinktinėje, bet įmušiau tik vieną įvartį. Rinktinėje daug žaidėjų, kurie žaidė daug, tačiau taip ir nepasižymėjo. Kartais patraukiu Rolandą per dantį, bet nėra ko čia džiaugtis. Vienas įvartis – irgi nėra daug. Viskas juoko forma.
Koks buvo keisčiausias trenerio nurodymas?
Rungtynėse Škotijoje su „Celtic“ teko visas rungtynes asmeniškai dengti Craigą Bellamy, buvo kažkoks košmaras. Būnant gynėju, teko po visą aikštę bėgioti paskui jį ir palikti savo saugomą zoną. Pasigirti nėra kuo: įvarčio jis nepelnė, bet atliko tris rezultatyvius perdavimus. Viskas tuo ir užsibaigė.
Ar laisvalaikiu be futbolo dar užsiimate kokiu nors sportu?
Buvo toks etapas, kai su draugu žaidėme badmintoną. Įdomus sportas.
Kurios rungtynės rinktinėje buvo įsimintiniausios?
Išskirsiu, visgi, dvejas. Jaunam žaidėjui iš Lietuvos žaisti 40 tūkst. sirgalių stadione rungtynėse su airiais buvo kažkas nenormalaus, tada sužaidėme 0:0. Be abejo, dar rungtynės prieš italus. Kai jie tapo čempionais, atsivežė mums parodyti taurę, mes į ją pasižiūrėjome, turėjome labai daug sėkmės, bet sužaidėme lygiosiomis.
Kaip manote, ar 84-erių rungtynių rekordas rinktinėje bus pagerintas?
Rekordus visą laiką kažkas pagerins, juk jie tam ir sukurti.
Koks smagiausias įvykis iš rinktinės laikų?
Tada nebuvo taip smagu, bet dabar visa tai prisimenu su šypsena. Skridome į Farerų salas su karo lėktuvu, viską sudėjome lėktuvo viduryje, surakinome ir sėdėjome kaip desantininkai – betrūko tik parašiutų. Nebuvo juokinga, kai reikėjo skristi atgal, nes dvi dienas negalėjome iš ten išskristi. Kai skridau atgal, nežinau, iš kur pas mane atsirado rankose rožančius. Taip jį laikiau, kad net rankos tapo raudonos. Tai buvo vienas iš baisiausių skrydžių.
Iš kur atsirado pravardė „Voras“?
Nes keistai bėgiojau, rankomis plačiai ir dėl kibumo.
Ar buvo kontraktas, kurį norėjote priimti, bet pašaliniai veiksniai tam sutrukdė?
Škotijoje buvo toks atsitikimas. Buvo suderintas persikėlimas į Kazanės „Rubin“, suderinti pinigai, klubas liepė atsisveikinti, nežaidžiau rungtynių. Per pertrauką nuėjau atsisveikinti, o po trijų dienų žaidžiau su „Celtic“, kur pralaimėjome 0:5 – grįžau į realybę. Buvo viena iš sunkiausių savaičių mano karjeroje, nes galvojau, kad jau esu kažkur kitur. Skambino iš to klubo, užsirašė visus rūbų ir avalynės dydžius, bet taip jau atsitiko, kad ten neišvažiavau.
Ar visos Jūsų, kaip futbolininko, svajonės išsipildė?
Kiekvienas futbolininkas kartais turi ir nerealių svajonių, bet aš buvau realistas. Buvau vidutinis žaidėjas ir, manau, pagal savo žaidimo lygį, pasiekiau tikrai pakankamai.
Kokį save įsivaizduojate per 50-ąjį gimtadienį?
Žilą ir šiek tiek ramesnį. Gal iš pažiūros atrodau ramus žmogus, bet esu impulsyvus. Tikiuosi, kad tvardysiuosi ir būsiu ramesnis.
Kokį įsivaizduojate „Žalgirį“ po 30-ies metų per 100-ąjį jubiliejų?
Įsivaizduoju tokį patį galingą, koks jis yra dabar. Daug trofėjų, o Mantas Kuklys bus trenerių štabe. Tikiuosi, kad šis klubas augs ir žmonės grįš į stadionus, kur žiūrės į komandą, gerai rungtyniaujančią tiek A lygoje, tiek Europoje.
Karjerą pradėjęs „Žalgiryje“ vėliau A.Skerla vilkėjo Eindhoveno PSV (Olandija), „Dunfermline Athletic“ (Škotija), Tomsko „Tom“ (Rusija), Vilniaus „Vėtros“, Kelcų „Korona“ ir Balstogės „Jagiellonia“ (abi – Lenkija) ekipų marškinėlius. „Dunfermline Athletic“ ir „Jagiellonia" paliko ypatingai ryškų pėdsaką futbolininko karjeroje, o šis jiems atsidėkojo nuoširdumu, pasiaukojančiu žaidimu ir istoriniais įvarčiais.
2004-aisiais Škotijos taurės finale žalgirietis smūgiu galva išvedė kuklaus Danfermlino miestelio ekipą į priekį, tačiau Henriko Larssono vedamas Glazgo „Celtic“ klubas buvo stipresnis. Vis dėlto po šešerių metų A.Skerla jau tapo didvyriu, tik ne Škotijoje, o Lenkijoje. Kaimyninės šalies taurės finale vilnietis pelnė pergalingą įvartį į Ščecino „Pogon“ vartus ir padovanojo „Jagiellonia“ pirmą klubo istorijoje trofėjų.
Dramatiškais 2013-aisiais gynėjas triumfavo Lietuvoje, padėdamas „Žalgiriui“ po 14 metų pertraukos sugrįžti į Lietuvos čempionato viršūnę, o po įsimintinų paskutinių to sezono rungtynių su Marijampolės „Sūduva“ baigė karjerą. Dabar A.Skerla padeda pildyti trofėjų lentyną tai pačiai ekipai, kurioje pradėjo savo futbolininko kelią.
Pagerbiant A.Skerlą – 40 klausimų ir 40 įdomių atsakymų.
Kokia buvo geriausia gimtadienio dovana?
Iš vaikystės prisimenu, kad geriausia dovana buvo futbolo kamuolys. Nuo pat mažų dienų domėjausi futbolu ir jį kieme žaisdavau. Draugai, susirinkę į gimtadienį, padovanojo kamuolį, bet tada šventimas baigėsi ir ėjome į lauką iš karto žaisti.
Koks buvo kvailiausias ar labiausiai nustebinęs žurnalisto klausimas?
Nepapuoliau ant kvailų klausimų, kad jie labai įsimintų. Negaliu pasakyti.
Jei nebūtumėte futbolininkas, kokią profesiją pasirinktumėte?
Tai skamba juokingai. Buvau įstojęs į kulinarijos technikumą ir tai sužinojęs mano pirmasis treneris Gintas Buzas, uždraudė man ten eiti. Kitą dieną nuvažiavau ten, atsiėmiau dokumentus ir toliau mokiausi mokykloje. Juokingas įvykis, kuris gal ir nulėmė mano ateitį futbole.
Kas įkvėpė stoti būtent ten?
Net nežinau, kaip sugalvojau ten stoti. Man net dabar keista. Pasigamindavau kartas nuo karto, bet ne tai, ką pats sugalvodavau, o ką paruošdavo mama. Galva neišneša, kaip nusprendžiau ten stoti.
Esate vilnietis, tad teko lankytis legendinio „Žalgirio“ rungtynėse. Kokie prisiminimai?
Tai yra patys geriausi mano vaikystės prisiminimai ir iki dabar labai retai būna, kad stadionai būna pilni su tokia atmosfera, kokia vyravo tada. Tai buvo neapsakoma. „Žalgirio“ rungtynių laukdavome prieš savaitę, pertraukų metu bėgdavome į kioskelį ne spurgų pirkti, o klausti, ar pardarvinėjami bilietai.
Ar turite trenerio idealą?
Trenerio idealo neturiu, bet stebiu ir seku visus.
Visą karjerą praleidote gynybos centre. Ar nenorėjote savęs išmėginti kitose pozicijose?
Tam, kad išmėgintume save ir kitose pozicijose, reikia sugebėti tą daryti. Geriausiai jaučiausi žaisdamas vidurio gynėju, teko žaisti ir krašto gynėju, bet galėdavau tik iš dalies užlopyti tą skylę, jeigu labai reikėdavo. Tai nebuvo mano stipriausia pozicija.
Su kokiu varžovu buvo sunkiausia kovoti?
Daugiausia kartų Škotijoje teko žaisti su „Celtic“, tai būdavo ypatinga komanda, kurioje žaisdavo puikūs žaidėjai. „Celtic“ tada žaisdavo Čempionų lygoje ir buvo prasibrovęs iki UEFA taurės finalo. Žaisti su jais namuose, ar išvykoje, kai rungtynes stebi 60 tūkstančių, buvo kažkas nepakartojamo. Per visą savo karjerą, net ir žaisdamas rinktinėje, niekur nemačiau tokios atmosferos, kokia buvo „Celtic Park“ ar „Ibrox“ stadionuose.
Koks buvo geriausias visų laikų komandos draugas?
Negalėčiau pasakyti, nes pakeičiau nemažai komandų. Nebuvo taip, kad su vienu žaisčiau ilgą laiką, bet tuo metu, kai žaidžiau rinktinėje, gyvendavau su Tomu Žvirgždausku. Kai mes žaidėme ir gyvenome kartu, galbūt tai buvo jis. Dabar ryšiai kiek pasikeitę. Jis gyvena Švedijoje, o aš – Lietuvoje, tad labai retai tenka susitikti. Paskutinį kartą matėmės gal prieš porą metų, todėl ryšiai kiek prislopo. Sutardavau su daug kuo gerai. Kai yra galimybė, su Tomu Danilevičiumi ir Deividu Šemberu neretai susitinkame, išgeriame kavos. Visgi visi turi savo gyvenimus ir darbus, užimtumas pas visus dabar didelis.
Kuri pergalė klubiniame futbole buvo pati saldžiausia?
Tai buvo pergalės, atnešusios trofėjus. Esu nemažai žaidęs taurių finaluose ir daugumoje jų pelnęs įvartį. Išskirčiau taurės finalą su „Jagiellonia“, kai laimėjome prieš Ščecino „Pogon“ ir tai buvo pirmasis trofėjus klubui. Grįžus su taure, sutikimas mieste buvo fantastiškas. Buvo kažkas nerealus jaustis tos pergalės dalimi. Esu gynėjas, įmušęs vienintelį rungtynių įvartį, tad tai buvo kažkas ypatingo.
Prisiminkite ir Škotijos taurės finalą, kuriame pelnėte įvartį.
Didelis ažiotažas buvo ir Škotijoje. Klubas, kuriame žaidžiau, yra iš mažo miestelio ir tuo metu finalas vyko Glazge, 50 tūkstančių vietų stadione, kur žaidžia rinktinė. Atvažiavo 15 tūkstančių sirgalių iš Danfermlino – daugiau negu telpa miestelio stadione. Jiems tai buvo kažkas ypatingo. Po pirmo kėlinio pirmavome 1:0, atmosfera ir jausmas buvo nerealus. Ilgą rungtynių dalį mes pirmavome, bet, deja, pralaimėjome 1:3. Tuo metu „Celtic“ žaidė tikrai puikūs žaidėjai, tai buvo paskutinės Henriko Larssono rungtynės, kuris ten yra legenda. Apmaudu, bet turbūt taip ir turėjo įvykti.
Kuris pralaimėjimas buvo karčiausias karjeroje?
Atsimenu etapą iš rinktinės laikų, kai per dvejas rungtynes pralaimėjome Gruzijai 0:4 ir Vengrijai 1:6. Važiavome iš Kauno su keliais rinktinės žaidėjais automobilyje ir vienas kitam nepasakėme nė žodžio. Viskas įstrigo ir tai buvo didelis šokas. Vienas iš juodžiausių karjeros etapų.
Kaip vyko perėjimas iš „Žalgirio“ į PSV?
Tuo metu trise turėjome vykti į Maskvos „Dinamo“ – aš, Deividas Šemberas ir Nerijus Radžius, bet paskutiniu momentu klubo prezidentas Janušas Loputis paskambino ir pasakė, kad ten nevažiuosiu, o turiu pasiūlymą vykti į PSV. Atsimenu, kad prieš keletą dienų mačiau jų rungtynes Čempionų lygoje su Kijevo „Dinamo“. Tai buvo kažkas iš kosmoso – nerealus jausmas.
Kaip pavyko prasibrauti į pagrindinę komandos sudėtį?
Iš karto nevykau į pirmą PSV komandą – tris savaites praleidau peržiūroje, kai visi Lietuvoje po sezono atostogavo. Palikau neblogą įspūdį ir mane vėl pakvietė sugrįžti. Kai grįžau, pasirašiau kontraktą. Būdavo taip, kad žaisdavau už jaunimo komandą ir su ja treniruodavausi, o vienu metu treneris Dickas Advocaatas pakvietė prisijungti prie pagrindinės, tada ir likau su ja treniruotis. Tuo metu ten žaidė daug žvaigždžių, buvo sunku į ją prasibrauti, bet po pusės metų visos žvaigždės išvyko ir susibūrė nauja komanda – atvažiavo gal 13 naujų žaidėjų, todėl atsirado didesnės galimybės žaisti.
Sužaidėte trejas rungtynes Čempionų lygoje. Kas šauna į galvą visa tai prisiminus?
Prisimenu išėjimą į aikštę ir skambantį Čempionų lygos himną – kažkas neralaus. Galima tai prilyginti žaidimui Lietuvos rinktinėje, kai giedamas Lietuvos himnas.
Prisiminkite savo debiutą „Žalgiryje“. Koks jis buvo?
Galima sakyti, kad to net neprisimenu. Tuo metu tokių dalykų taip neakcentuodavau, nebūdavo tokios spaudos ir interneto, kaip dabar. Debiutas man neįstrigo: negaliu pasakyti, kada debiutavau, ar tai buvo Lietuvos čempionatas, ar Sandraugos turnyras Maskvoje. Tuo metu buvau tiek antroje, tiek pirmoje „Žalgirio“ komandoje.
O kaip atrodė paskutinės karjeros rungtynės „Žalgiryje“?
Jausmas – dvejopas. Tai buvo paskutinės mano karjeros rungtynės ir galėjo nulemti labai daug. Mes pralaimėjome „Sūduvai“ 1:3, bet laimėjome čempionatą ir to džiaugsmo nebuvo per daug. Jis buvo, pas kai kuriuos žaidėjus buvo ašarų, juk tai buvo pirmas čempiono titulas po ilgos pertraukos. Prisiminus tų metų čempionatą, viskas turėjo būti ne taip. Manau, sezono pabaiga ir nulėmė mano karjeros pabaigą. Likus trims mėnesiams iki čempionato galo, mes užtikrintai pirmavome, turėjome puikų sezoną Europoje ir turėjome virš dešimties taškų persvarą prieš „Atlantą“. Buvo itin didelis nuovargis. Kai pralaiminėjome „Sūduvai“, mintyse buvo tos būsimos čempioniškos rungtynės su „Atlantu“, galvojau, kaip reikės jas išbėgioti, nes fiziškai jaučiausi labai sunkiai.
Kurios rungtynės su „Žalgiriu“ suteikė daugiausiai džiaugsmo?
Manau, tai buvo Europos lygos rungtynės, kai laimėjome prieš Poznanės „Lech“. Buvo pilnas stadionas ir mažai kas tikėjo, kad galime juos įveikti. Matėme lenkų sirgalius, kurie barė savo žaidėjus po rungtynių. Tai buvo kažkas ypatingo.
Ką davė tie Škotijoje praleisti metai?
Davė labai daug. Praleisti puikūs penkeri metai ir labai daug atsiminimų, susijusių su futbolu. Mano pirmoji dukra gimė Škotijoje, taip pat ten vedžiau. Klube buvau pagrindinis žaidėjas. Kiek pamenu, tik vienerias rungtynes buvau paliktas ant suolo, tai buvo pati pabaiga, kai ruošiausi iš ten išvažiuoti.
Kokie jausmai apima išgirdus žodį „Tomskas“?
Atsimenu savo pirmą kelionę iš oro uosto į miestą, buvo didelis šokas. Kai neprivažiavome miesto, mačiau apgriuvusias trobas, miškus ir visiškai kitą pasaulį negu Europoje. Pats miestas – tarybinis. Ėjome gatve ir grojo radijas, buvo kažkaip keista.
Ką veikėte, kai „Vėtros“ stadione siautėjo „Legia“ sirgaliai?
Pamenu, kad sėdėjome rūbinėje, bandėme išeiti į lauką, bet gavome dujų porciją ir sulindome atgal. Laukėme, kad tai kuo greičiau pasibaigtų.
Ar per savo karjerą dar kada teko susidurti su tokio pobūdžio riaušėmis?
Ne, kažko panašaus daugiau nebuvo.
Ar „Jagiellonia“ laimės šių metų Lenkijos čempionatą?
Jie turi visas galimybes. Dideli Lenkijos klubai turi autoritetą tarp teisėjų ir juos gali palaikyti viename ar kitame momente. Tikrai labai nuoširdžiai noriu, kad jie taptų čempionais, tai būtų kažkas nerealaus klubo istorijoje.

Ar tikite, kad Lietuvos klubas žais Čempionų lygos grupių etape?
Reikia labai daug sėkmės ir prie to turi susidėti viskas. Čempionate turi atsirasti daugiau konkurencingų komandų, kad konkurencija augtų ir būtų didesnė. Labai sudėtinga sukurti vieną klubą, kuris viso čempionato metu rodytų aukščiausio lygio futbolą ir gerai žaistų Europoje. Žaidimas Lietuvoje ir Europoje skiriasi kaip diena ir naktis, o išlaikyti Čempionų lygos standartus labai sudėtinga. Tikiu, kad kažkada Lietuvos klubas tikrai žais grupių etape ir taip gali atsitikti.
O Lietuvos rinktinės dalyvavimas Europos ar Pasaulio čempionato finaliniuose etapuose?
Aš realistas. Kol kas sunku rasti pagrindą manyti, kad artimiausiu metu galime ten patekti. Visi matome, kas yra Lietuvos futbole – iš pradžių reikia jame susitvarkyti. Reikia bendraminčių ir kol kas jų nėra daug. Prieš kiekvieną atranką visi kalbame, kad galime užimti antrą vietą, bet man tokios kalbos yra juokingos. Tam, jog man ir daugeliui atsirastų tikėjimas rinktine, reikia kelerių sėkmingų metų, gerų rezultatų ir stabilaus žaidimo. Kol kas matome, kad ta problema, kuri buvo anksčiau – mes galime sublizgėti, bet kitame etape vėl nusileisti į apačią. Reikalinga konkurencija, daugiau žaidėjų. Dabar turime ribotą žaidėjų skaičių, kurie gali žaisti rinktinėje.
Ar šiame amžiuje tikitės pamatyti Nacionalinį stadioną?
Nežinau, ar aš sulauksiu, bet gal šiame amžiuje jį ir pastatys.
Kada ir kaip nusprendėte baigti karjerą?
Likus trims mėnesiams iki 2013 metų sezono pabaigos, dar galvojau, kad metus galėčiau pažaisti, bet ta labai sunki atkarpa paprasčiausiai atėmė iš manęs visas jėgas ir tą tikėjimą, kad dar galiu žaisti. Visgi dėl to sprendimo niekada nesigailėjau. Manau, išėjau laiku, o ne traumuotas ar koks nors šleivas ar kreivas.
2014 metais Deividas Šemberas žadėjo Jus pabandyti įkalbinti sugrįžti į „Žalgirį“. Nesigavo?
Sprendimas buvo jau priimtas. Nors jeigu visa tai vyktų lapkričio mėnesį, būčiau apie tai pagalvojęs. Žaisti rinktinėje su tokiu meistru, kaip Deividas Šemberas, man buvo didžiausias malonumas.
Kokie buvo didžiausi iššūkiai iš futbolininko tapus treneriu?
Gyvenimo ritmas yra visiškai kitoks, pajaučiau tą nuo pat pirmų metų, o ypač praėjusiais, kai reikėjo dirbti su pagrindine ir „B“ komanda. Buvo labai sunkūs metai. Visą savo laisvalaikį tu turi skirti futbolui – treniruočių organizavimui, analizėms ar kitų varžovų stebėjimui.
Ar patraukiate per dantį trenerį Rolandą Džiaukštą, jog šis rinktinėje taip ir nepasižymėjo?
Pats sužaidžiau daug rungtynių rinktinėje, bet įmušiau tik vieną įvartį. Rinktinėje daug žaidėjų, kurie žaidė daug, tačiau taip ir nepasižymėjo. Kartais patraukiu Rolandą per dantį, bet nėra ko čia džiaugtis. Vienas įvartis – irgi nėra daug. Viskas juoko forma.
Koks buvo keisčiausias trenerio nurodymas?
Rungtynėse Škotijoje su „Celtic“ teko visas rungtynes asmeniškai dengti Craigą Bellamy, buvo kažkoks košmaras. Būnant gynėju, teko po visą aikštę bėgioti paskui jį ir palikti savo saugomą zoną. Pasigirti nėra kuo: įvarčio jis nepelnė, bet atliko tris rezultatyvius perdavimus. Viskas tuo ir užsibaigė.
Ar laisvalaikiu be futbolo dar užsiimate kokiu nors sportu?
Buvo toks etapas, kai su draugu žaidėme badmintoną. Įdomus sportas.
Kurios rungtynės rinktinėje buvo įsimintiniausios?
Išskirsiu, visgi, dvejas. Jaunam žaidėjui iš Lietuvos žaisti 40 tūkst. sirgalių stadione rungtynėse su airiais buvo kažkas nenormalaus, tada sužaidėme 0:0. Be abejo, dar rungtynės prieš italus. Kai jie tapo čempionais, atsivežė mums parodyti taurę, mes į ją pasižiūrėjome, turėjome labai daug sėkmės, bet sužaidėme lygiosiomis.
Kaip manote, ar 84-erių rungtynių rekordas rinktinėje bus pagerintas?
Rekordus visą laiką kažkas pagerins, juk jie tam ir sukurti.
Koks smagiausias įvykis iš rinktinės laikų?
Tada nebuvo taip smagu, bet dabar visa tai prisimenu su šypsena. Skridome į Farerų salas su karo lėktuvu, viską sudėjome lėktuvo viduryje, surakinome ir sėdėjome kaip desantininkai – betrūko tik parašiutų. Nebuvo juokinga, kai reikėjo skristi atgal, nes dvi dienas negalėjome iš ten išskristi. Kai skridau atgal, nežinau, iš kur pas mane atsirado rankose rožančius. Taip jį laikiau, kad net rankos tapo raudonos. Tai buvo vienas iš baisiausių skrydžių.
Iš kur atsirado pravardė „Voras“?
Nes keistai bėgiojau, rankomis plačiai ir dėl kibumo.
Ar buvo kontraktas, kurį norėjote priimti, bet pašaliniai veiksniai tam sutrukdė?
Škotijoje buvo toks atsitikimas. Buvo suderintas persikėlimas į Kazanės „Rubin“, suderinti pinigai, klubas liepė atsisveikinti, nežaidžiau rungtynių. Per pertrauką nuėjau atsisveikinti, o po trijų dienų žaidžiau su „Celtic“, kur pralaimėjome 0:5 – grįžau į realybę. Buvo viena iš sunkiausių savaičių mano karjeroje, nes galvojau, kad jau esu kažkur kitur. Skambino iš to klubo, užsirašė visus rūbų ir avalynės dydžius, bet taip jau atsitiko, kad ten neišvažiavau.
Ar visos Jūsų, kaip futbolininko, svajonės išsipildė?
Kiekvienas futbolininkas kartais turi ir nerealių svajonių, bet aš buvau realistas. Buvau vidutinis žaidėjas ir, manau, pagal savo žaidimo lygį, pasiekiau tikrai pakankamai.
Kokį save įsivaizduojate per 50-ąjį gimtadienį?
Žilą ir šiek tiek ramesnį. Gal iš pažiūros atrodau ramus žmogus, bet esu impulsyvus. Tikiuosi, kad tvardysiuosi ir būsiu ramesnis.
Kokį įsivaizduojate „Žalgirį“ po 30-ies metų per 100-ąjį jubiliejų?
Įsivaizduoju tokį patį galingą, koks jis yra dabar. Daug trofėjų, o Mantas Kuklys bus trenerių štabe. Tikiuosi, kad šis klubas augs ir žmonės grįš į stadionus, kur žiūrės į komandą, gerai rungtyniaujančią tiek A lygoje, tiek Europoje.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.