Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. birželio 24 d. 11:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ir vardadienis, ir jubiliejus

Legendiniam vandensvydininkui, treneriui, tarptautinės kategorijos teisėjui Jonui Čirūnui birželio 24–ąją – dviguba šventė: ir vardadienis, ir 80-metis.

J.Čirūnas švenčia 80-metį.
pliadisfoto.com nuotr.
J.Čirūnas švenčia 80-metį.
Jubiliejų J. Čirūnas sutiks vandensvydininkų, draugų ir artimųjų būryje Kauno jachtklube.  Porą dienų prieš tai jis susirengė į Ruklą pagrybauti ir miško gėrybėmis žada pavaišinti savo bičiulius, kurie puikiai žino jubiliato didelius kulinarinius sugebėjimus. 
 
Jonas Čirūnas – neeilinė Lietuvos vandensvydžio figūra. Garsus sportininkas, treneris, tarptautinės kategorijos teisėjas. 
 
Kaip vertinate savo aštuonias dešimtis metų?, - paklausėme J. Čirūno.
Man dar vis nesijaučia, kad jau tiek. Yra toks pavyzdys: klausia generolo, ar jis dabar norėtų būti leitenantu. Aišku, norėčiau, atsako. Leitenantas jaunas ir gražus, o dabartinis generolas senas ir netikęs. 
 
Labiausiai įsiminė metai, kada Lietuvoje buvo didžiausias vandensvydžio suklestėjimas. 
 
Užaugo gera komanda, kuri 1979-aisiais per SSRS tautų spartakiadą, dalyvaujant ir keturioms užsienio komandoms, užėmė dešimtą vietą. 
 
Per SSRS aukštųjų mokyklų studentų vandensvydžio čempionatą Minske  „Politechnika“, kurią treniravo Kęstutis Šmitas, buvo ketvirta.  
 
„Politechnikos“ komanda buvo vadinama „profesorių komanda“, nes visi žaidėjai buvo baigę aukštuosius mokslus.  Aš irgi buvau kalbinamas studijuoti Politechnikos institute, žaisti toje komandoje, tačiau atbaidė fizika, matematika. Pasirinkau Kūno kultūros institutą. 
 
Treneris Kęstutis Šmitas kiek pyktelėjo, ir buvau savotiškai nubaustas: manęs neįtraukė į Lietuvos rinktinę, žaidusią I SSRS tautų spartakiadoje. 

Tačiau vėliau dalyvavau visose SSRS tautų spartakiadose: trijose žaidžiau, trijose buvau Lietuvos rinktinės treneris, o dar dvejose teisėjavau. 

Kurį laiką buvau Lietuvos vandensvydžio rinktinės kapitonas. Žaidžiau puolėjo pozicijoje, devynis kartus tapau Lietuvos čempionu. Atstovavau Kauno „Pramprojektui“ ir „Raudonajam spaliui“. 

Man dar ir šiandien akyse III SSRS tautų spartakiada Maskvoje. Tada pelniau devynis įvarčius ir buvau vienas rezultatyviausių spartakiados žaidėjų.

Iki šių dienų turiu išlaikęs visus savo apdovanojimus, taures, diplomus, prizus, nuotraukas.


Ar visą laiką buvote tik vandensvydininkas?
Ne. Atstovavau Kauno „Žalgirio“ jaunių krepšinio komandai, per SSRS jaunių pirmenybes iškovojome ketvirtą vietą. 
 
Lygiagrečiai žaidžiau krepšinį ir vandensvydį. Teko rungtyniauti su dailininku Stasiu Krasausku, kuris buvo mūsų komandos kapitonas. 

Vandensvydį pradėjome žaisti, neturėdami nieko – tik Lampėdžių ežerą. Pirmenybės dar vykdavo Zarasuose, nes žiemos baseinų nebuvo. 

Per visą Lietuvos vandensvydžio istoriją buvo pakilimų, bet buvo ir nuosmukių. Vienu metų buvo susibūrę net 12 komandų. 

Mano gyvenime dar buvo ir futbolas bei ledo ritulys. Kai praėjusiais metais Lietuvos ledo ritulio federacija minėjo savo 90 metų jubiliejų, neužmiršo ir manęs – padovanojo ritulį.  

1961-aisiais tapau treneriu, pavyko išugdyti dvi puikias vandensvydininkų kartas, mano vadovaujamos komandos dominavo Lietuvos vandensvydyje. 

Iš aktyvaus trenerio darbo buvau priverstas pasitraukti 2005–aisiais. Suaugusius žaidėjus teko iškeisti į vaikus. 

O prieš dešimt metų iš vandensvydžio buvau visiškai išstumtas, tapau niekam nereikalingas.      

Kas labiausiai įsiminė teisėjo karjeroje?
Teisėjavau per Maskvos ir Seulo olimpines žaidynes. Turėjau teisėjauti ir Los Andželo olimpiadoje. 

Skridome į Ameriką, o nutūpėme Kuboje, Havanoje. SSRS boikotavo olimpines žaidynes ir buvau priverstas grįžti namo.  

Tačiau Los Andžele vis dėlto buvau. Metais anksčiau ten vyko olimpinės savaitės – Pasaulio taurės - vandensvydžio varžybos, kuriose teisėjavau. 

Paskutinį kartą teisėjavau Barselonoje 1991-aisiais per tarptautinį turnyrą. Man buvo patikėta vadovauti rungtynėms dėl trečiosios vietos.  

Buvo paskelbta, kad vienas iš teisėjų yra Jonas Čirūnas, bet ne SSRS, o – Lietuva. Visiems nuolat sakydavau, kad esu iš Lietuvos. 

Ar esate optimistas?
Kas iš to. Žinoma, norėtųsi, kad Lietuvoje būtų daugiau baseinų, vandensvydžio komandų, trenerių, kurie šiandien skaičiuotini vos ne ant vienos rankų pirštų, kad Lietuvos sporto universitete būtų vandensvydžio specializacija. Tačiau ar aš viso to sulauksiu? Kažin.

* * * 
 
Jonas Vidmantas Čirūnas gimė 1937 m. birželio 24 d. Kaune. 1962 baigė LVKKI. Treneris -  K. Šmitas. 1956-1971 m. Lietuvos vandensvydžio vyrų rinktinės žaidėjas, Pabaltijo čempionas (1966 m.).  Žaidė Kauno rinktinėje, Kauno „Pramprojekto“, „Raudonojo spalio“ vyrų vandensvydžio komandose. 

Devynis kartus Lietuvos čempionas (1956-1958 m., 1963 m., 1967 m. su Kauno komanda, 1961 m.,  1962 m., 1964 m. su „Pramprojektu“, 1968 m. su „Raudonuoju spaliu“, Lietuvos taurės laimėtojas (1961 m., 1966 m. 1968 m. 

Lietuvos vandensvydžio rinktinės vyr. treneris r. (1971-1984 m., 1992-1998 m.). Nuo 2000 m. - Kauno plaukimo mokyklos vandensvydžio treneris, nuo 1998 m. klubo „Ruonis“ prezidentas. 

J. Čirūno treniruojamas „Raudonasis spalis“  net 15 kartų tapo Lietuvos čempionu, „Lituanica“ - 11, „Dainava“- 1 kartą. 

FINA tarptautinės A kategorijos teisėjas (1982), Lietuvos vandensvydžio federacijos  teisėjų kolegijos pirmininkas  (1961-1979 m.). 

Teisėjavo SSRS tautų spartakiadose (1983 m., 1987 m.), Maskvos (1980 m.), Seulo (1988 m.) olimpinėse žaidynėse, pasaulio vandensvydžio čempionatuose Ekvadore (1982 m.), Italijoje (1984 m.), Ispanijoje (1986 m.), Pasaulio taurės varžybose Los Andžele (1983 m.) ir Barselonoje (1991 m.), Europos čempionatuose Romoje (1983 m.), Sofijoje (1985 m.) ir Bonoje (1989 m.), pasaulio universiadose Bukarešte (1981 m.) ir Zagrebe (1986 m.), pasaulio „Draugystės“  varžybose Havanoje (1984 m.), pasaulio „Geros valios“ žaidynėse Maskvoje (1986 m.). 
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas