Darius Grinbergas | 2017 m. liepos 20 d. 15:27 |
![]() ![]() |
Automobilių sporto žvaigždės – iš arti
Pasaulio ištvermės lenktynių čempionato užkulisiuose tvyro demokratija. Tik „Toyota“ ir „Porsche LMP“ savo automobilius ir jų dalis saugo nuo smalsuolių
Šio straipsnio nuotraukų galerijoje nerasite nei vienos nuotraukos iš lenktynių trasos. Visos jos darytos lenktynių užkulisuose, į kuriuos gali patekti kiekvienas norintis. Jei „Formulės 1“ lenktynes yra tekę stebėti ne tik per televizorių, suprasite apie ką aš. F1 realybė - barjerai, draudimai arba šimtai ir tūkstančiai eurų už galimybę bent iš šiek tiek arčiau pamatyti geriausius pasaulio lenktynininkus ir jų techniką. Bet yra ir alternatyva, kur greičio, garso ir garsių vardų ne ką mažiau. Tai WEC (World Endurance Championship) – Pasaulio ištvermės lenktynių čempionatas.
„Ferrari“, „Aston Martin“, „Ford GT“ klasės automobiliai, LMP2 klasės prototipai sukuria tikrą lenktynių spektaklį, bet tikros žvaigždės čia dvi – „Toyota“ ir „Porsche LMP1“ superautomobiliai. Iki 1000 AG turinčios hibridinės jėgainės šiuos monstrus link finišo veža beprotišku greičiu, o konkurencija tokia, kad po 6 valandų lenktynių nugalėtojų trejetuką kartais skiria tik kelios sekundės. Ir svarbiausia, bet kuris žiūrovas čia be kliūčių gali patekti į dalyvių parką ir net sutikti savo dievinamą pilotą ir paspausti jam ranką.
„Ferrari“, „Aston Martin“, „Ford GT“ klasės automobiliai, LMP2 klasės prototipai sukuria tikrą lenktynių spektaklį, bet tikros žvaigždės čia dvi – „Toyota“ ir „Porsche LMP1“ superautomobiliai. Iki 1000 AG turinčios hibridinės jėgainės šiuos monstrus link finišo veža beprotišku greičiu, o konkurencija tokia, kad po 6 valandų lenktynių nugalėtojų trejetuką kartais skiria tik kelios sekundės. Ir svarbiausia, bet kuris žiūrovas čia be kliūčių gali patekti į dalyvių parką ir net sutikti savo dievinamą pilotą ir paspausti jam ranką.
2017 metų WEC sezone tik 4 lenktynės iš 9 vyksta Europoje. Artimiausia ir viena įdomiausių trasų – legendinis Niurburgringas yra tik už 1600 km nuo Vilniaus, tad mūsų sprendimas buvo aiškus – važiuojam. Kelionės iniciatorius buvo jaunas lenktynininkas Gustas Grinbergas, 2016 metais iškovojęs pasaulio „Rok Junior“ kartingo klasės vicečempiono vardą, o šiuo metu pirmaujantis Italijos „Rok Junior Nord“ kartingo čempionate. Jo šalmą jau kelis metus puošia „Lexus“ logotipas, tad nenuostabu, kad „Toyota“ ir „Lexus“ atstovybės Lietuvoje „Mototoja“ ir „Toyota Baltic“ dėka nebuvome eiliniai žiūrovai WEC 6 valandų lenktynėse. Apie susitikimus su „Toyota Gazoo Racing“ lenktynininkais ir diskusijas apie jaunų lenktynininkų galimybes patekti į WEC papasakosiu kitą kartą. O šįkart į kelionę leidomės beveik visa šeima. Dviese į kelionę buvome palydėti „Toyota“ atstovų, o Gusto mamai Daivai Niurburgringo interneto svetainėje nupirkome paprastus bilietus.
Pastarąjį kartą Niurburgringe buvau 2001 metais. Stažuotė „WIGE Media“ kompanijoje tuomet padėjo perprasti lenktynių filmavimo ypatumus, kurie buvo sėkmingai perkelti į Palangos 1000 km lenktynes. „WIGE Media“ iki šiol prodiusuoja didžiausias Vokietijoje vykstančias lenktynes, bet Niurburgringas per 16 metų pasikeitė neatpažįstamai. Muziejus, tribūnos, bulvaras po stogu ir nauji viešbučiai iškilo kažkada buvusiuose purvinuose parkinguose ir žvyro aikštelėse. Deja 2009 metais pastatytas „Ring Racer“ atrakcionas, leisdavęs adrenalino mėhėjams pasiekti 217 km/h greitį per 2,5 sek. nebeveikia. 2013 metais jis uždarytas, o dabar jo bėgiai tik rūdyja šalia trasos. Beje, 2014 metais legendinį, 1927 metais pastatytą lenktynių kompleksą įsigijo rusas milijardierius Viktoras Charitoninas.
Tik likus porai savaičių iki lenktynių gavome mūsų akreditacijų patvirtinimą iš organizatorių. Puolėme ieškoti lėktuvų bilietų, bet išsigandome. Aviakompanijoms kraustantis iš Vilniaus į Kauną bilietų kainos pakilo ne vieną kartą, todėl sprendimas išbandyti naują „Toyota Prius“ gimė labai lengvai. 5.30 val. ryte praėjusį penktadienį mes jau beldėmės į degalinės šalia Niurburgringo duris. Nesėkmingai. Vokiečiai duris atvėrė lygiai 6 val. ir nedidelę degalinę/kavinę užplūdo į trasą skubantys draugiški teisėjai, dalyviai, trasos šlavimo traktorių ir kitokios technikos vairuotojai. Kava, sumuštinis ir visi juda toliau. Po valandos akreditacijų centre gauname savo leidimus ir atsiduriame dalyvių parke, kur veiksmo visuomet daugiau nei pačioje trasoje. Lenktynių miestas jau nemiega – šildomi varikliai, renkasi komandas aptarnaujantis personalas, lenktynininkų dar nematyti. Autografų medžiotojai, o jų jau geras šimtas, laukia prie vartų.
WEC savaitgalio metu vyksta ir kitų čempionatų lenktynės, kurių lenktynininkai pirmieji pradeda penktadienio treniruotes. Kažkada buvusi galinga Formula Renault 3.5“ lenktynių serija, į „Formulę 1“ kelią nutiesusi daugybei lenktynininkų, įskaitant Fernando Alonso ir Sebastianą Vettelį bei Robertą Kubicą, šiemet gerokai sumažėjusi. Starte rikiuojasi tik 12 formulių, nors garsių vardų ir čia yra. Alfonso Celis jau du kartus treniruotėse pilotavęs „Force India“ F1 automobilį ir Pietro Fittipaldi, žymiojo Emersono anūkas, Niurburgringe įspūdingesnių rezultatų nedemonstravo, tačiau žvelgiant į jų karjerą, labai tikėtina, kad artimiausiu metu juos išvysime „Formulės 1“ lenktynėse. „Formulės Renault“ Europos taurės etape startavo net 31 lenktynininkas, daugelį jų dar pernai galima buvo sutikti kartingo lenktynėse. Tikėjomės išvysti nemažai dar nepatyrusių lenktynininkų daromų klaidų, tačiau buvome nustebinti gražia kova trasoje ir profesionaliais lenkimais. Daugiausiai šypsenų kėlė „Porsche Racing Weekend“ lenktynių dalyviai. Jau pirmos treniruotės pirmame rate visi jie be išimties pasivažinėjo žole priešpaskutiniame trasos posūkyje. O ir lenktynių metu netrūko žioplų avarijų ir keistų klaidų.
Taigi, nuo penktadienio ryto iki sekmadienio vakaro lenktynių trasa pilna veiksmo ir tikriems automobilių sporto gerbėjams buvo į ką pažiūrėti. O gerbėjų buvo nemažai, pagrindinės tribūnos buvo visiškai užpildytos, dalyvių parke kartais tekdavo ir pečiais pasistumdyti. Tuo pačiu žavėjo lenktynių komandų atsipalaidavimas ir demokratiškumas – dešimtis tūkstančių eurų kainuojančios atsarginės dalys, padangų komplektai tiesiog išrikiuoti prie boksų durų, tačiau niekam net į galvą neateina, kad visą šį turtą reikia saugoti. Tik „Toyota“ ir „Porsche LMP“ komandos savo automobilius ir jų dalis saugo nuo bet kokio pašalinio žvilgsnio, o visi į boksus užsukę svečiai perspėjami nefotografuoti ir nefilmuoti, kad netyčia nebūtų paviešintas kokios labai naujos ir svarbios detalės atvaizdas.
Ištikimiausiems fanams WEC net du kartus per savaitgalį atveria techninės priežiūros zonos vartus. Nustatytomis valandomis čia gali patekti kiekvienas ir visiškai iš arti stebėti važiavimams ruošiamus automobilius, o jei pasiseks, ir užkalbinti lenktynininkus. Dar labiau dėl autosporto išprotėję žiūrovai turi galimybę nusipirkti specialų bilietą ir patekti į starto rikiuotę. Čia jau jokių apribojimų nėra o su savo garbinamu lenktynininku minioje gali tiesiog ir kaktomis susidaužti.
Jei pavargsite nuo automobilių keliamo triukšmo, galima apsilankyti didžiuliame po stogu esančiame bulvare, kur veikia keli restoranai ir daugybė suvenyrų parduotuvių. Bent pusvalandžiui verta užsukti į muziejų, kuriame surinkta nemaža lenktyninių automobilių ir Niurburgringo istorijos kolekcija. Tačiau jei esate su automobiliu, privaloma atlikti ir pačią svarbiausią pareigą – bent vieną ratą įveikti senuoju Niurburgringu. Šiek tiek daugiau nei 20 km ir 73 Nordschleife posūkiai paliks neišdildomą įspūdį bet kuriam automobilininkui, o sumokėti 30 eurų bus teisingiausiai tądien išleisti pinigai. Žinoma, jei persistengsite ir pamasažuosite trasos atitvarus, tuomet 30 eurų neužteks. Teks susimokėti už viską – evakuatorių, trasos tarnybų darbą, pačius atitvarus, jų išrinkimą ir surinkimą ir t.t. Sąskaita sieks ne vieną šimtą ar net tūkstantį eurų, tad jei iš miego pažadinti negalite iškart išvardinti visų Nordschleife posūkių pavadinimų, geriau trasoje elgtis atsargiai ir dažnai žvilgčioti į veidrodėlį. Nes užmerktomis akimis galinčių be klaidų pravažiuoti visus 20 km čia tikrai yra ir vairuoja jie ne pačius lėčiausius automobilius.
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.