Ingvaras Butautas | 2017 m. liepos 27 d. 13:07 |
![]() ![]() |
„Shkendija“ ultros neturi jokių stabdžių
"Ballistet" gali ir svečiuose sumušti ne tik varžovų fanus, bet ir komandą. Tiesa, Vilniuje taip nebus. Čia grėsmingųjų „Shkendija“ ultrų atvyksta tik 11.
![]() |
Net ir futbolo aistruolių išsišokimais garsėjančiuose Balkanuose jie laikomi tikrais begalviais. Jiems nieko nereiškia iškelti šūkį „Serbai – Europos vėžys“, sudaužyti pro šalį važiuojančius Juodkalnijos Podgoricos „Budučnost“ gerbėjų autobusus ir jų keleivius, nuplėšti Makedonijos vėliavą svetimame stadione ir jos vieton iškelti Albanijos, o kitame – sumušti ne tik šeimininkų varžovus, bet ir komandą, išniekinti Makedonijos didvyrių paminklus per šalies nepriklausomybės dieną ar subadyti peiliais nuo pagrindinės „Cracovia“ aistruolių masės nuklydusį lenką (tiesa visa „Cracovia“ fanų armija jiems pasirodė per daug rimtas priešininkas, nuo kurio teko nešti kudašių patiems).
Jie – radikalūs nacionalistai. Kiekvienų rungtynių pradžioje gieda Albanijos himną, o išgirdę Makedonijos himną visada ima švilpti, svajoja apie Donbaso separatistų pavyzdžiu sukurtą „Tetovo respubliką“ ir nekenčia visko, kas slaviška.
Dėl jų grasinimų Makedonijoje kartais nukeliamos rungtynės, ar komandos žaidžia tuščiuose stadionuose.
Jų priešai tikina, kad tarp jų nemažai 2001-ųjų įvykiuose (kai susirėmė Albanų tautinio išsilaisvinimo armija-UCK ir Makedonijos kariuomenė) dalyvavusių kovotojų. Jie dažnai lankosi Kosove ir pagerbia kare žuvusius albanus.
Jie – tai „Ballistet“, šiandienos „Trakų“ varžovės Europos lygoje, Makedonijos vicečempionės Tetovo „Shkendija“ ultros - pastaruoju metu sėkmingiausiai žaidžiančio Makedonijos albanų tautinės mažumos klubo gerbėjai.
Tiesa, iš karto reikėtų nuraminti, kad baimintis kokių nors incidentų per rungtynes Vilniuje neverta. „Shkendija“ aistruoliai, skirtingai nei jų tėvynainiai ir priešai Skopjės „Vardar“ ar Bitolos „Pelister“ fanai, jei ir pasirodo tolimose tarptautinėse išvykose, tai labai nedideliais kiekiais.
Šiandien, anot „Trakų“ rinkodaros vadovo Roberto Davidovičiaus, svečių gerbėjų žada būti 11.
Vargu ar incidentų tarp besivaržysiančių komandų gerbėjų gali būti ir per atsakomąjį komandų susitikimą Makedonijoje. Visų pirma „Trakai“ neturi juos visur lydinčių fanų grupės, antra – vargu ar lietuviai yra „Ballistet“ prioritetiniai priešai. Juolab rungtynės vyks ne šalies šiaurės vakaruose Tetove, kur albanai sudaro gyventojų daugumą, o visiškai priešingame Makedonijos gale – pietryčiuose Strumicoje, kur 90 procentų gyventojų – makedonai.
Ultrų grupės pavadinimas „Ballistet“ kildinamas nuo antrojo pasaulinio karo metu veikusio judėjimo „Balli Kombetar“ („Nacionalinis Frontas“). Šis nacionalistinis judėjimas buvo suformavęs marionetinę Albanijos vyriausybę nacių okupacijos laikais.
Kaimyninės slavų tautos „Balli Kombetat“ kovotojų būrius kaltina serbų ir makedonų žudynėmis.
Subyrėjus Jugoslavijos federacinei respublikai nepriklausoma Makedonija išvengė karo. Tačiau pačioje šio amžiaus pradžioje ji buvo ant pilietinio karo slenksčio.
2001 metais kai kuriuose didžiausios šalies tautinės mažumos – albanų (25 procentai gyventojų) gyvenamuose Makedonijos rajonuose (tame tarpe ir prie Tetovo miesto) ėmė kilti ginkluoti albanų UCK ir Makedonijos ginkluotųjų pajėgų konfliktai.
Metų pabaigoje, spaudžiant tarptautinei bendruomenei, Makedonijos albanų ir makedonų politikai Ohrido mieste sėdo už bendro stalo ir po ilgų derybų pasirašė sutartį, gerokai išplėčiančią šalyje gyvenančių albanų teises ir suteikiančią jiems autonomiją.
Daug žmonių ir vienoje ir kitoje pusėje tokia sutartimi buvo nepatenkinta, bet pilietinio karo grėsmė nuslopo. Arba jis įgavo kitą formą – futbolo aistruolių mūšius. Nes tautinė neapykanta niekur nedingo.
Aršieji „Shkendija“ aistruoliai – šio karo albaniškosios pusės avangardas.
Ir išties miesto derbiai tarp „Shkendija“ ir makedonų palaikomo „Teteks“ primena pilietinio karo stovį. Net ant kojų sukelta visa Tetovo policija ne visada sugeba išskirti susikibusius klubų fanus. Tuos gatvės mūšius dažniausiai laimi „Ballistet“. Tai suprantama – jų daugiau ir jie yra geriau organizuoti. Tiesa, pastaruosius du metus Tetove ramiau – „Teteks“ žaidžia antrojoje lygoje ir su „Shkendija“ dažnai nesusitinka.
Susitaikymo šioje konfrontacijoje modelis galėtų būti trečiasis miesto klubas – „Liuboten“, kurio aistruolių tribūnose draugiškai sugyvena ir albanai, ir makedonai. Tiesa žaidžia jis tik Tetovo ir jo apylinkių lygoje.
Pilietinis futbolo fanų karas vyksta ir per „Shkendijos“ rungtynes su kitų miestų slaviškais klubais. Ypač tais, kurie turi gausų palaikymą.
„Shkendija“ gerbėjai nenori būti asocijuojami su Makedonija. Makedonai nemėgsta „Shkendija“ ir jos gerbėjų. Nemėgsta tiek, kad dauguma jų per tarptautines rungtynes palaiko „Shkendija“ varžovus.
Todėl "Trakai" gali tikėtis plojimų Strumicoje.