Ingvaras Butautas 2017 m. liepos 27 d. 13:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Shkendija“ ultros neturi jokių stabdžių

"Ballistet" gali ir svečiuose sumušti ne tik varžovų fanus, bet ir komandą. Tiesa, Vilniuje taip nebus. Čia grėsmingųjų „Shkendija“ ultrų atvyksta tik 11.

"Shkendija" fanai
Ballistet Facebook paskyros nuotr.
"Shkendija" fanai

Net ir futbolo aistruolių išsišokimais garsėjančiuose Balkanuose jie laikomi tikrais begalviais. Jiems nieko nereiškia iškelti šūkį „Serbai – Europos vėžys“, sudaužyti pro šalį važiuojančius Juodkalnijos Podgoricos „Budučnost“ gerbėjų autobusus ir jų keleivius, nuplėšti Makedonijos vėliavą svetimame stadione ir jos vieton iškelti Albanijos, o kitame – sumušti ne tik šeimininkų varžovus, bet ir komandą, išniekinti Makedonijos didvyrių paminklus per šalies nepriklausomybės dieną ar subadyti peiliais nuo pagrindinės „Cracovia“ aistruolių masės nuklydusį lenką (tiesa visa „Cracovia“ fanų armija jiems pasirodė per daug rimtas priešininkas, nuo kurio teko nešti kudašių patiems).

Jie – radikalūs nacionalistai. Kiekvienų rungtynių pradžioje gieda Albanijos himną, o išgirdę Makedonijos himną visada ima švilpti, svajoja apie Donbaso separatistų pavyzdžiu sukurtą „Tetovo respubliką“ ir nekenčia visko, kas slaviška.


Dėl jų grasinimų Makedonijoje kartais nukeliamos rungtynės, ar komandos žaidžia tuščiuose stadionuose.

Jų priešai tikina, kad tarp jų nemažai 2001-ųjų įvykiuose (kai susirėmė Albanų tautinio išsilaisvinimo armija-UCK ir Makedonijos kariuomenė) dalyvavusių kovotojų. Jie dažnai lankosi Kosove ir pagerbia kare žuvusius albanus.

Jie – tai „Ballistet“, šiandienos „Trakų“ varžovės Europos lygoje, Makedonijos vicečempionės Tetovo „Shkendija“ ultros - pastaruoju metu sėkmingiausiai žaidžiančio Makedonijos albanų tautinės mažumos klubo gerbėjai.

Tiesa, iš karto reikėtų nuraminti, kad baimintis kokių nors incidentų per rungtynes Vilniuje neverta. „Shkendija“ aistruoliai, skirtingai nei jų tėvynainiai ir priešai Skopjės „Vardar“ ar Bitolos „Pelister“ fanai, jei ir pasirodo tolimose tarptautinėse išvykose, tai labai nedideliais kiekiais.

Šiandien, anot „Trakų“ rinkodaros vadovo Roberto Davidovičiaus, svečių gerbėjų žada būti 11.

Vargu ar incidentų tarp besivaržysiančių komandų gerbėjų gali būti ir per atsakomąjį komandų susitikimą Makedonijoje. Visų pirma „Trakai“ neturi juos visur lydinčių fanų grupės, antra – vargu ar lietuviai yra „Ballistet“ prioritetiniai priešai. Juolab rungtynės vyks ne šalies šiaurės vakaruose Tetove, kur albanai sudaro gyventojų daugumą, o visiškai priešingame Makedonijos gale – pietryčiuose Strumicoje, kur 90 procentų gyventojų – makedonai.

Ultrų grupės pavadinimas „Ballistet“ kildinamas nuo antrojo pasaulinio karo metu veikusio judėjimo „Balli Kombetar“ („Nacionalinis Frontas“). Šis nacionalistinis judėjimas buvo suformavęs marionetinę Albanijos vyriausybę nacių okupacijos laikais.Kaimyninės slavų tautos „Balli Kombetat“ kovotojų būrius kaltina serbų ir makedonų žudynėmis.

Subyrėjus Jugoslavijos federacinei respublikai nepriklausoma Makedonija išvengė karo. Tačiau pačioje šio amžiaus pradžioje ji buvo ant pilietinio karo slenksčio.

2001 metais kai kuriuose didžiausios šalies tautinės mažumos – albanų (25 procentai gyventojų) gyvenamuose Makedonijos rajonuose (tame tarpe ir prie Tetovo miesto) ėmė kilti ginkluoti albanų UCK ir Makedonijos ginkluotųjų pajėgų konfliktai.

Metų pabaigoje, spaudžiant tarptautinei bendruomenei, Makedonijos albanų ir makedonų politikai Ohrido mieste sėdo už bendro stalo ir po ilgų derybų pasirašė sutartį, gerokai išplėčiančią šalyje gyvenančių albanų teises ir suteikiančią jiems autonomiją.

Daug žmonių ir vienoje ir kitoje pusėje tokia sutartimi buvo nepatenkinta, bet pilietinio karo grėsmė nuslopo. Arba jis įgavo kitą formą – futbolo aistruolių mūšius. Nes tautinė neapykanta niekur nedingo.

Aršieji „Shkendija“ aistruoliai – šio karo albaniškosios pusės avangardas.

Ir išties miesto derbiai tarp „Shkendija“ ir makedonų palaikomo „Teteks“ primena pilietinio karo stovį. Net ant kojų sukelta visa Tetovo policija ne visada sugeba išskirti susikibusius klubų fanus. Tuos gatvės mūšius dažniausiai laimi „Ballistet“. Tai suprantama – jų daugiau ir jie yra geriau organizuoti. Tiesa, pastaruosius du metus Tetove ramiau – „Teteks“ žaidžia antrojoje lygoje ir su „Shkendija“ dažnai nesusitinka.

Susitaikymo šioje konfrontacijoje modelis galėtų būti trečiasis miesto klubas – „Liuboten“, kurio aistruolių tribūnose draugiškai sugyvena ir albanai, ir makedonai. Tiesa žaidžia jis tik Tetovo ir jo apylinkių lygoje.


Pilietinis futbolo fanų karas vyksta ir per „Shkendijos“ rungtynes su kitų miestų slaviškais klubais. Ypač tais, kurie turi gausų palaikymą.

„Shkendija“ gerbėjai nenori būti asocijuojami su Makedonija. Makedonai nemėgsta „Shkendija“ ir jos gerbėjų. Nemėgsta tiek, kad dauguma jų per tarptautines rungtynes palaiko „Shkendija“ varžovus.

Todėl "Trakai" gali tikėtis plojimų Strumicoje.

Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas