Ingvaras Butautas 2017 m. rugpjučio 9 d. 15:15 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Baltijos klubams - naujos lygos projektas

Buvęs LFF vadovas L. Varanavičius tikisi, kad jau nuo 2018-ųjų startuos Šiaurės Europos lyga, kurios nugalėtojas laimės bilietą į Europos lygos grupes.

"Žalgiris" dažniausiai apsiriboja dvejomis rungtynėmis Europoje
fkzalgiris.lt nuotr.
"Žalgiris" dažniausiai apsiriboja dvejomis rungtynėmis Europoje
Iš keturių UEFA varžybose šį sezoną startavusių Lietuvos klubų kovą Europos lygoje tęsia tik vienas – ketvirtajame atrankos etape kovos Marijampolės „Sūduva“. Ir tai yra laikoma dideliu Lietuvos klubinio futbolo pasiekimu. Ypač, jei palygintume su kaimynais latviais ar estais, kurių ekipos neprasibrovė toliau Europos turnyrų atrankos antrųjų etapų.
 
Kurio nors iš dviejų žemyno klubų turnyrų grupių etapas Baltijos šalių ekipoms – svajonių viršūnė. Tokioje aukštikalnėje iki šiol yra pabuvojęs vienintelis regiono klubas – Latvijos „Ventspils“. 2009-aisiais jam pavyko prasmukti į Europos lygos grupių varžybas.
 
Dažniausiai Baltijos šalių klubų dalyvavimas Europos turnyruose apsiriboja 2-4 rungtynėmis. Ir tuo Baltijos kaimynės yra nepatenkintos. Nes UEFA turnyrai – ir galimybė nemažai užsidirbti, ir kur kas didesnis nei nacionalinėse lygose žiūrovų bei žiniasklaidos dėmesys.
 
Pavyzdžiui, Lietuvos čempionas Vilniaus „Žalgiris“, kuris į A lygos namų rungtynes renka kelis šimtų žiūrovų, per Europos varžybų mačus surenka jei ne pilną, tai bent apypilnį LFF stadioną. Bėda tik, kad pastaruosius ketverius metus tokios namų rungtynės „Žalgiriui“ tebūdavo vienerios. Po savaitės žaidimo Čempionų lygos atrankoje visas viltis vilniečiams tekdavo atidėti kitiems metams.
 
Tiesa, jau nuo 2018-ųjų metų Baltijos šalių čempionams Europos turnyrų sezonas bet kokiu atveju truks ilgiau nei savaitę ar dvi. Mat reformavus atrankos sistemą, iškritę iš Čempionų lygos atrankos Baltijos šalių čempionai dar žaistų bent vienerias rungtynes Europos lygos atrankos varžybose.
 
Tačiau patekti į grupių turnyrą jiems bus dar sunkiau, negu buvo iki šiol. Nuo 2018 metų Lietuvos čempionai turės įveikti jau 4, o ne 3 varžovus nesuklupę, kad patektų į Čempionų lygos grupes arba 3, o ne 2 oponentus, kad žaistų Europos lygos grupėse. Tiesa, su galimybe pasitaisyti po vienos nesėkmės.

Idėja
 
„Veikiausiai, tai bus jau mano paskutinis projektas, susijęs su futbolu, bet suprasdamas klubų situaciją, aš nusprendžiau pabandyti jiems padėti“, - sakė buvęs Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius.
 
Jis su kitais bendraminčiais subūrė tarptautinę  verslo konsultacijų bendrovę „Workforce Bank Limited“ ir pateikė naujos Šiaurės Europos lygos projektą.
 
Planuojama, kad šioje lygoje žaistų trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – komandos.
 
Bandymai
 
Tris šalis vienijančią Baltijos lygą įkurti buvo bandyta ne vieną kartą. Tačiau visi tie bandymai jeigu ir pasiekdavo dienos šviesą, neilgai trukus žlugdavo.
 
Pirmasis toks bandymas buvo dar 1990-aisiais (tuo metu geriausios Lietuvos ir Estijos komandos jau buvo pasitraukusios iš SSRS čempionato, o latviai – ne).
 
Buvo surengtos 18 komandų pirmenybės, kuriose dalyvavo 9 Lietuvos, 6 Latvijos, 2 Estijos ir 1 Rusijos klubas.
 
Tačiau po metų Baltijos čempionatas suiro ir stipriausios Lietuvos komandos ėmė žaisti savo šalies pirmenybėse.
 
Vėlesni Baltijos pirmenybių bandymai nebuvo alternatyva nacionaliniams šalių čempionatams. Jie vyko drauge su šalių pirmenybėmis.
 
1993-iųjų Baltijos lygoje dalyvavo 8 komandos (3 iš Lietuvos, 2 iš Latvijos, po 1 iš Estijos, Rusijos ir Baltarusijos).
 
2006-aisiais ir 2011-asiais buvo surengtos Baltijos šalių čempionų varžybos.
 
2007 ir 2008 metais Baltijos lygoje dalyvavo po keturiais Lietuvos, Latvijos ir Estijos komandas.
 
2009-2010 ir 2010-2011 matais Baltijos pirmenybės buvo vykdomos atkrintamųjų varžybų sistema. Pirmąjį tokios formos varžybų sezoną žaidė 6 Lietuvos, po 5 Latvijos ir Estijos ekipas, antrąjį – 6 Latvijos, po 5 Lietuvos ir Estijos komandas. Trečiojo sezono jau nebuvo.

Prieš kelis metus sklido idėja sujungti į vieną Lietuvos ir Latvijos lygas. Vis dėlto tai tebuvo tik kalbos, kad ir iš rimtų futbolo veikėjų lūpų.
 
Visi šie projektai nuslopo, kadangi pirmenybės negarantavo dalyviams nei rimtų pajamų, nei vietų Europos turnyruose.
 
Kadangi tuose pasiūlymuose įvardijamos pinigų sumos nebuvo labai didelės, o ir niekas nežadėjo vietų Europos turnyruose, aplenkiant jų atranką, klubai didelio entuziazmo dalyvauti tuose turnyruose nerodė.

 
Projektas
 
Šiaurės Europos lyga gali atrodyti kur kas patraukliau.
 
„Workforce Bank Limited“ planuose yra numatyta ir finansinė motyvacija klubams, ir vieta visų jų geidžiamame Europos lygos grupių turnyre.
 
„Idėja yra tokia: pirmajame turnyre dalyvauja po penkias komandas iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Veikiausiai dar pasikviestume vieną į Europos turnyrų grupių varžybas nepatekusią komandą iš Baltarusijos ar Lenkijos. 16 komandų sužaistų grupių turnyrą, ketvirtfinalius, pusfinalius ir finalą. Rungtynės vyktų Europos lygos turnyro dienomis, išskyrus vasario mėnesį,“ – pasakojo L. Varanavičius.
 
Skirtingai, nei buvusi idėja sujungti Lietuvos ir Latvijos lygas, tokio formato Baltijos lygos turnyras nesikirstų su nacionaliniais šalių čempionatais ir jiems nepakenktų. Ir tai puikiai atitiktų UEFA, deklaruojančiai šalių čempionatus, kaip svarbią klubų futbolo pakopą, idėjas.
 
„Reikėtų, kad UEFA paremtų šį projektą viena vieta Europos lygos grupių turnyre nugalėtojui ir 10 milijonų eurų. 1,5 milijono eurų prisidėtų WFB. UEFA pinigai būtų skirti prizų fondui ir varžybų vykdymui apmokėti, o visas Lygos organizacines išlaidas padengtų konsultacinė įmonė iš savo investicijos. O po trejų metų, jei norėtų, turnyrą galėtų perimti UEFA, kompensavusi konsultacijų bendrovei išlaidas“, - kalbėjo L. Varanavičius.
 
Jis įsitikinęs, kad ši suma UEFA nėra labai didelė ir negali jos išgąsdinti.
 
Pinigai būtų mokami klubams pagal pasiekimus. Panašiai, kaip daroma UEFA turnyruose.
 
Lygos nugalėtojas gautų apie pusę milijono eurų.
 
„Dėl ko UEFA turėtų priimti šį pasiūlymą? Kaip tik yra susiklosčiusi puiki situacija tam. UEFA bręsta klubų turnyrų atrankos sistemos reformos. Kitais metais ji bus šiek tiek pakeista stipriųjų klubų naudai, dar labiau sumažintas plyšys patekti į Čempionų lygą silpnesniųjų šalių čempionams. Aišku tai nepatinka mažesnėms šalims. Bet šis keitimas – laikinas. Iki 2021-ųjų UEFA žada išdirbti dar rimtesnių pakeitimų planą. Vienas iš svarstomų variantų – atrankos į Europos turnyrus varžybas pakeisti regioninėmis lygomis. Tokiu atveju jau veikianti Šiaurės Europos lyga gali pasitarnauti, prijungus prie jos daugiau šalių ir nustačius naujas patekimo į Europos lygų grupių turnyrus proporcijas“,  - dėstė buvęs LFF prezidentas.
 
Anot L. Varanavičiaus, sužinojusi idėją, UEFA jos neatmetė.
 
„Tą idėją buvo planuojama įgyvendinti jau prieš metus. Tai yra, Šiaurės lyga turėjo startuoti jau šiemet. Bet sutrukdė pasikeitimai Lietuvos futbolo federacijoje. O su UEFA buvo kalbėtasi generalinio sekretoriaus ir varžybų vykdymo skyriaus lygyje. Mes pristatėme jiems ir turnyro viziją, ir nuostatus. Juos labai nustebino toks pasiruošimo lygis. Atsakė, kad reikia UEFA vadovybės pritarimo, o integruoti šį turnyrą į UEFA kalendorių yra pasiryžę.  Girdėjau, kad  UEFA prezidentas Aleksandras Čeferinas teigė, jog šį klausimą reikia apsvarstyti darbo grupėse. UEFA gali laikytis tokio modelio ar ieškoti kitokio, bet reikalinga iniciatyva iš Baltijos šalių federacijų pusės. Tai yra - stumti projektą per UEFA kabinetus turėtų nacionalinės federacijos. Liko laukti to momento, kai LFF baigsis šis tarpuvaldžio laikotarpis ir bandyti grįžti prie Šiaurės Europos lygos temos iš naujo“, - kalbėjo L. Varanavičius.
 
Jis tikisi, kad „Workforce Bank“ projektas startuos 2018 metų rudenį.
 
Kol Šiaurės lyga rūpinsis pati, jai vadovauti „Workforce Bank“ skirtų prezidentu Anglijoje gyvenantį rusą verslininką Romaną Dubovą, valdybos pirmininku - buvusį Anglijos futbolo asociacijos vadovą Dave‘ą Richardsą, o generaliniu direktoriumi – L. Varanavičių.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas