fkzalgiris.lt 2017 m. spalio 8 d. 20:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

"Žalgiris" visada bus mano širdyje

Legendinis Vilniaus "Žalgirio" gynėjas Algirdas Kulikauskas: "Su „Žalgiriu“ praėjau visą mokyklą – ne tik futbolo, bet ir gyvenimo".

"Žalgirio" legenda - Algirdas Kulikauskas
"Žalgirio" legenda - Algirdas Kulikauskas
   
Šiemet 70-metį švenčiančio „Žalgirio“ komandoje žaidė šimtai futbolininkų, darbavosi dešimtys trenerių. Vieni legendiniame Lietuvos futbolo klube atliko didesnį, kiti – gal tik epizodinį vaidmenį. Bet tuo pačiu kiekvienas prisidėjo prie „Žalgirio“ legendos kūrimo.

1933 m. sausio 10 d. Marijampolėje gimęs Algirdas Kulikauskas Vilniaus meistrų futbolo komandoje debiutavo 1953 m. balandžio 19 d., kai tuometinis „Spartakas“ turėjo pirmą galimybę susigrumti su pajėgiausiomis Sovietų Sąjungos ekipomis Aukščiausioje – A klasėje. Pirmose rungtynėse 17 tūkstančių žiūrovų akivaizdoje 3:1 nugalėjo Maskvos „Torpedo“, prie šios istorinės pergalės prisidėjo ir A.Kulikauskas.  Iš viso elitiniame SSRS futbolo divizione (1953 ir 1960-1962 metais) jis sužaidė 98 rungtynės, dar 258 kartus reprezentacinės Lietuvos komandos garbę gynė žemesnėje – B klasėje.
 
„Aš niekada nepamiršiu „Žalgirio“, nes jame praleidau 13 metų, buvau treneriu, komandos viršininku. „Žalgiris“ liko mano širdyje, aš sergu už šią komandą ir visada už ją sirgsiu. Su „Žalgiriu“ praėjau visą mokyklą – ne tik futbolo, bet ir gyvenimo. Su šia komanda pamačiau pasaulį, apsilankiau įvairiose šalyse. Tokių dalykų neįmanoma užmiršti“, – teigė šiuo metu Marijampolėje gyvenantis legendinis žalgirietis A.Kulikauskas.
 
Nuo 1953 iki 1965 m. „Žalgiryje“ žaidęs A.Kulikauskas sulaukė pripažinimo ne tik Lietuvoje. „Oro karaliumi“ tituluotas ir puikiu aikštės matymu pasižymėjęs vidurio gynėjas buvo kviečiamas ir į šeštojo dešimtmečio viduryje Sovietų Sąjungoje dominavusią Maskvos  „Spartako“ ekipą, taip pat žaidė SSRS B klasės ir antrojoje rinktinėse, buvo olimpinės ir pirmosios rinktinių kandidatas. 1997 m. jis buvo išrinktas į visų laikų geriausiųjų Lietuvos futbolininkų simbolinę rinktinę.
 
Kaip jūsų gyvenime atsirado futbolas? Kada supratote, kad jūsų laukia Vilniaus meistrų komanda?
Futbolu susidomėjau besimokydamas Marijampolės vidurinėje mokykloje. Pirmasis treneris – fizinio lavinimo mokytojas Vytautas Karlikauskas, kuris mane treniravo Marijampolės sporto mokykloje.  Be abejo, futbolą žaisdavome ne tik mokykloje, bet ir kiemuose, gatvėse. Tai ir galima vadinti futbolo karjeros pradžia. Marijampolėje turėjome stiprią komandą, Lietuvoje kovojome dėl aukščiausių vietų. Ten mane ir pastebėjo futbolo specialistai.  Žaidžiau Marijampolės moksleivių rinktinėje ir Respublikos jaunių pirmenybėse iškovojome prizinę vietą. Netrukus sulaukiau kvietimo ir į Lietuvos jaunių-moksleivių rinktinę. 1950 m. su šia rinktine SSRS pirmenybėse užėmėme trečią vietą, o aš buvau išrinktas geriausiu turnyro gynėju. Tada į mane atkreipė dėmesį ir rimti šalies futbolo specialistai, galiausiai mane pas save prisiviliojo Vilniaus „Spartakas“.  Tada komandoje žaidė ir dar keli buvę jaunių rinktinės nariai – Vladas Tučkus, Raimondas Beinoravičius. Iš viso meistrų komandoje atžaidžiau 13 metų – nuo 1953 iki 1965 m. Baigęs žaisti dar kelis metus dirbau komandoje treneriu, o 1976 metais buvau „Žalgirio“ komandos viršininku. Tad mano gyvenime „Žalgiris“ visada vaidino svarbų vaidmenį.
 
Vilniaus „Spartako“ ekipoje debiutavote 1953 m. ir iš karto patekote į SSRS A klasę. Kokie prisiminimai liko iš to meto?
Esu tikras, kad tas „Spartakas“ buvo viena geriausių visų laikų Lietuvos futbolo komandų. Iš tiesų, tada  turėjome puikų kolektyvą, kuriame išsiskyrė vyresnės kartos futbolo asai – Zenonas Ganusauskas ir Vytautas Saunoris, taip pat broliai Aleksandras ir Juozas Mačiuliai, Romas ir Pranas Liutkevičiai, vartininkai Vladas Tučkus, Algirdas Stelmokas ir kiti.
 
Futbolas tuo metu buvo aukšto lygio, turėjome daug išskirtinių, talentingų futbolo asmenybių, ko šiais laikais labiausiai ir trūksta. Dabartiniai žaidėjai jiems neprilygsta. Ryškiausias to meto įspūdis – pilni stadionai žmonių. Futbolas tada žmonėms buvo viskas, o futbolininkai buvo kaip dievukai. Atsilygindami žiūrovams mes stengėmės žaisti gražiai, tačiau pagrindinis tikslas – laimėti rungtynes.

Ar nebuvo baugu stoti į kovą su ryškiausiomis to meto sovietinio futbolo žvaigždėmis?
Žaisdamas futbolą aš nieko nebijojau, man visos to meto futbolo žvaigždės nedarė jokio įspūdžio, su visais susitvarkydavau. Kita vertus, labai rimtai žiūrėjau į futbolą, stengiausi daryti viską, kad galėčiau koncentruotis tik šią veiklą. Laikiausi sportinio režimo, nevartojau jokio alkoholio. Tiesa, kai kada tekdavo ir nusižengti savo principams. Neretai po Vilniuje laimėtų rungtynių mane kviesdavo pas save į tribūną Antanas Sniečkus (Lietuvos Komunistų partijos vadovas). Ten būtinai reikėdavo su juo pakelti taurelę, atsisakymų nepriimdavo. Tai čia ir buvo vienintelė išimtis. Tiesa, dar vienais metais komandos gydytojas nusprendė, kad prieš rungtynes reikia visiems išgerti vyno. Tai bent po taurelę futbolininkai išgerdavo eidami į aikštę. Bet aš tokių priemonių nenaudojau.
 


Be abejo, atmintyje liko ir dvikovų su pajėgiausiomis SSRS ekipomis – Maskvos „Spartaku“, „Dinamo“, „Torpedo“ prisiminimai. Prieš rungtynes su tokiais varžovais ažiotažas buvo milžiniškas, stadione nebuvo nei vienos tuščios vietos. Beje, po sėkmingo pasirodymo Vilniaus meistrų komandoje sulaukiau pasiūlymo persikelti į Maskvą ir apsivilkti šio miesto „Spartako“ aprangą. Futbolininkai gyveno klubo bazėje Tarasovkoje, sąlygos buvo labai geros, atlyginimai – dideli. Kartu su Maskvos spartakiečiais pirmą kartą išvykau į užsienį, lankėmės Indonezijoje, žaidėme su tos šalies futbolo komandomis. Pamenu, kad buvo labai karšta, tvanku, bet mums gerai sekėsi, laimėjome visas rungtynes.
 
Kodėl nepasilikote Maskvoje?
Neslėpsiu, man daug kas priekaištavo, kad būdamas lietuviu žaidžiu Maskvoje. Tad galiausiai grįžau į Vilnių. Tiesą sakant, aš ir pats norėjau žaisti Lietuvoje, už savo šalies komandą. Geriausiais savo karjeros metais  buvau tikrai labai populiarus, dėl manęs varžėsi aukščiausios SSRS lygos klubai, siūlė geras finansines sąlygas. Buvau kviečiamas ir į SSRS rinktines, pirmasis iš visų Lietuvos futbolininkų išmėginau jėgas ir pirmoje SSRS rinktinėje.
 
1965 m. SSRS B klasės pirmenybėse sužaidėte net 41 rungtynes, o kitą sezoną pradėjote jau „Žalgirio“ trenerių kolektyve. Kodėl nusprendėte baigti futbolininko karjerą?
Tuo metu man buvo 32 metai, pagal to meto standartus – solidus amžius. Tikrai dar galėjau žaisti toliau. Ir žaidžiau, net iki 43 metų, bet tik Lietuvos čempionate. O su meistrų komanda nusprendžiau atsisveikinti. Tuo metu „Žalgiryje“ pasikeitė futbolininkų kartos, į komandą atėjo jauni, perspektyvūs žaidėjai. Galvojau, kad būdamas treneriu geriau padėsiu jiems atsiskleisti. Man tas virsmas iš futbolininko į trenerį nebuvo sunkus. Nebuvau naujokas, žinojau, kaip reikia dirbti, Maskvoje ir Kijeve lankiau trenerių kursus. O labiausiai trenerio darbe man padėjo futbolininko patirtis
 
1966 metais „Žalgiris“ liko per žingsnį nuo patekimo į SSRS A klasę. Ko pritrūko komandai?
Man atrodo, kad buvome verti A klasės. Bet tuo metu labai daug priklausydavo nuo teisėjų. Manau, kad tik jų dėka mes ir likome už borto. Ne paslaptis, kad tais laikais teisėjai  gaudavo tam tikrą „paramą“ iš kai kurių komandų, ir būtent tas komandas palaikydavo. Pamenu, kai žaidžiant Donecke teisėjai neįskaitė net kelių mūsų įvarčių. Tai nuošalė, tai dar kažkas. Matėme, kad mums paprasčiausiai neleis laimėti.
 
Minėjote, kad futbolą aktyviai žaidėte iki 43 metų. Panašu, kad traumos jūsų karjerai nekliudė?
Visko buvo, bet viską atlaikiau. Kol buvau jaunas, man niekas nekenkdavo, pasekmes pajutau daug vėliau. Per rungtynes Charkove patyriau labai rimtą galvos traumą, buvau praradęs sąmonę, po to suprastėjo regėjimas, nepadėjo ir gydymas. Teko ir kelias kelių operacijas iškęsti, o dabar rimčiausia problema – širdies stimuliatorius. Jau kartą keičiau, bet matau, kad artimiausiu metu ir vėl reikės keisti.
 
Kita vertus, tai yra kaina, kurią tenka mokėti. Mano nueitas kelias futbole buvo sudėtingas, bet pasiekiau aukščiausias viršūnes. Žaidimas SSRS pirmoje ir olimpinėje rinktinėse yra geriausias to įvertinimas. Nors šiuo metu kiek nutolau nuo futbolo, bet vis dar juo domiuosi, žiūriu Lietuvos rinktinės ir geriausių šalies futbolo klubų rungtynes. Reikia pasakyti, kad talento prasme dabartiniai žaidėjai neprilygsta mano kartos futbolininkams. Nors dabar yra aibė įvairiausių futbolo mokyklų, bet jų parengiamas produktas yra nekokybiškas. Anksčiau pas mus komandoje žaidė tik geriausi Lietuvos futbolininkai, atlaikę žiaurią konkurenciją. O dabar paprasčiausiai nėra jokio pasirinkimo. Tai rodo ir rinktinės žaidimas, kuris, atvirai sakant, labai silpnas.
 
Ką reikėtų daryti, kad padėtis pasikeistų?
Reikia atsigręžti į vaikus. Futbolas Lietuvoje nuo seno buvo mėgiamas, plačiai kultivuojamas. Kai baigęs futbolininko karjerą pradėjau dirbti Respublikinėje Lietuvos vaikų ir jaunių sporto mokykloje, pasirūpinau, kad Panevėžyje būtų įsteigtas sporto internatas, ten užaugo kelios kartos geriausių futbolininkų. Ten buvo telkiami geriausi, perspektyviausi jaunieji  futbolininkai iš visos Lietuvos. Baigę mokyklą jie iš karto patekdavo į meistrų komandas. Kodėl? Nes buvo gerai treniruoti ir tinkamai pasiruošę. Aš važinėjau po visą Lietuvą, stebėdavai vaikus, jų trenerius, viską žinojau kas, kur ir kaip. Beje, anksčiau ir treneriai kitaip dirbo, gal buvo labiau atsidavę savo darbui, o ne tik norėjo kuo daugiau užsidirbti pinigų. Su treneriais nuolat bendravau, tardavomės, planuodavome treniruočių programas. Buvome suformavę solidžią futbolo piramidę ir tai davė labai gražius vaisius. Manau, kad ši patirtis praverstų ir dabartiniais laikais. 

Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas