Inga Jarmalaitė/"Olimpinė panorama" 2017 m. spalio 27 d. 11:37 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Treneriai pasijuto lyg šaltkalviai

„Tarp planų, reformų, institucijų, procentų, eurų ir kablelių kažkur pasimeta pats sportininkas“, - teigia pasaulio čempiono treneris V.Kidykas.

V.Kidykas.
pliadisfoto.com nuotr.
V.Kidykas.
Disko metikas Andrius Gudžius rugsėjo pradžioje sezoną užbaigė dviem skambiais akordais – laimėdamas pasaulio čempionatą ir Deimantinės lygos finalinį etapą. 

Apie auksinį sezoną, toliaregiškus įrašus dienoraščio puslapiuose, popierinius sporto klubus, šaltkalviams prilyginamus trenerius ir apie nerimą keliančias sporto reformas kalbamės su pasaulio čempiono treneriu olimpiečiu Vaclovu Kidyku.
 
Ar A.Gudžiaus traumos praėjo be padarinių? Galbūt kažką po sezono teko koreguoti? 
Jau praėjęs sezonas parodė, kad traumos praėjo be padarinių. Jo sveikata gera.

Po pirmosios traumos bent džiaugėmės, kad iki žaidynių dar toli. Bet kai gavo antrą traumą, abu patyrėme šoką. Šiek tiek atsigavę vos ne vienbalsiai pasakėm: bet iki žaidynių dar yra vilties pasveikti. Viltis ir gynė į priekį. Vasarą prieš Rio žaidynes, kai Andrius su kojos įtvaru diską mėtė, man vis siūlė pabandyti užsimauti batą – taip jis vadino šį įtvarą, su kuriuo tris mėnesius vaikščiojo ir sportavo. Įsikalė ir neatstojo: „Treneri, prašau pabandykit, įkiškit koją – juk nesunku.“ Kai įkišau koją į gipsą, nesupratau, kaip jis ne tik sportuoti, mesti diską, bet ir apskritai vaikščioti gali. Tai tik dar kartą parodė, kad jis neįsivaizduojamai stiprios valios žmogus. 

Jau seniai garsiai kartojate, kad Andrius – pajėgus disko metikas. Dar prieš trejus metus sakėte, kad jūsų auklėtinis pajėgus numesti 70 metrų, jei ne – tai bus akmuo į jūsų daržą. Visada juo tikėjote. Ar po iškovoto pasaulio čempionato aukso A.Gudžius pradėjo pats savimi labiau tikėti?
Be abejo. Ypač turint omenyje tą sudėtingą situaciją, kai būdamas vienvaldis Europos lyderis, o pasaulyje turėdamas antrą rezultatą net nebuvo kviečiamas į aukščiausio lygio varžybas – Deimantinės lygos kovas. Jam tai buvo stresas. Juk be varžybų, į kurias susirenka patys geriausi disko metikai, be ten tvyrančios atmosferos būtų neįmanoma gerai jaustis atvykus į pasaulio čempionatą. Nuolatinė tarptautinių varžybų, kuriose grūdinama ir technika, ir charakteris, ir pasirengimo modelis, patirtis būtina, be jos gerai pasirodyti aukščiausio rango varžybose mažai tikėtina. 

Dar mėgstate kartoti, kad jūsų auklėtinis yra kuklus. O jūs pats tiesiai šviesiai sakote, kokių rezultatų ir vietų iš jo laukiate. Nesate prietaringas?
Sakyčiau, aš esu realistas. 69 metrai Londono olimpiniame stadione yra nuostabus rezultatas, bet būtų naivu tiek tikėtis, jeigu jis nieko panašaus nebūtų rodęs per treniruotes. 68–69 metrai būdavo numetami kiekvienoje treniruotėje be jokio vėjo. 
 
Dar tada, kai galėjome tik pasvajoti, kad tapsime pasaulio čempionais, mano treniruočių plane buvo parašyta. Štai atsiverčiu pirmą puslapiuką: 2016–2017 m. sezono trys pagrindiniai tikslai: numesti diską 70 metrų (šiek tiek nepavyko, bet nedaug trūko), pasaulio čempionate užimti 1–5 vietą (pavyko) ir trečias punktas – laimėti Deimantinę lygą (irgi pavyko). Tai buvo labai drąsūs tikslai, bet juos įgyvendinome. 

Dar šis tas apie Andriaus kuklumą. Kai po pasaulio čempionato grįžome namo ir sulaukėme daug sveikinimų, jis manęs paklausė: „Ką mes čia tokio padarėme, kad mus taip sveikina?“ Bandžiau taisyti šį jo kuklumą paaiškindamas, kad pasiekus gerą rezultatą reikia mokėti ir pasidžiaugti. 

Ar jūsų minėtame dienoraštyje jau išdėlioti artėjančio sezono planai?
Tam tikri modeliai buvo sudėlioti dar prieš olimpines žaidynes, bet dėl traumuoto periodo kai ko negalėjome realizuoti. Visa medžiaga surinkta, sužymėta, kas ir kaip, bet treniruotės – tai ne tik planai, bet ir gyvas procesas. Jei esi numatęs vieną pratimą, bet jis tą dieną nepavyksta, jį keiti kitu.


 
Ateinantis sezonas bus šiek tiek ramesnis, iš aukščiausio lygio varžybų laukia tik Europos čempionatas. Aišku, dalyvausime ir Deimantinės lygos varžybose, į kurias, tikėkimės, nebereikės prašytis būti pakviestiems. Aną sezoną Andrius stabiliai mėtė 68 metrus, o šį būtų gerai ir 70 metrų ribą įveikti. Bet kuriuo atveju norėtume mėtyti ne prasčiau nei aną sezoną, nes ir konkurentai nesnaudžia. Pirmasis Europos ir pasaulio disko metikų penketas – labai pajėgus. Todėl nerimą kelia valstybės sporto politika.
 
Kalbate apie vėl laukiamą aukščiausio sportinio meistriškumo atletų rengimo reformą?
Tai ne atsitiktinumas, kad šiais metais Andrius pasiekė tokį laimėjimą – jam tapti pasaulio čempionu šiemet buvo sudarytos maksimaliai visos sąlygos. Kineziterapeutą turėjome tada, kada reikėjo, ir tiek, kiek reikėjo. O Andriaus be masažo neįsivaizduoju. Jis yra raumenų kalnas ir jo neišmasažavus kitą dieną tikėtis normalios treniruotės neįmanoma. Po Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) reformos nuo šių metų sausio 1 d. sportininkams buvo priskirti kineziterapeutai. Sakyčiau, šios reforma teigiama pusė mums davė apčiuopiamų rezultatų. 
 
Olimpinis centras buvo gerokai apvalytas ir optimizuotas. Jame liko, nebijau to pasakyti, tik elitiniai treneriai, o kas visų mūsų laukia nuo kitų metų sausio 1-osios – visiška nežinia. Iki šiol daugiau klausimų nei atsakymų: kas bus su aukščiausio lygio sportininkais, jų treneriais, medicininiu personalu, kas bus su perspektyvine pamaina – būsime atleisti iš LOSC, pervesti į federacijas, o kas toliau?

Kuo, jūsų manymu, ydinga naujoji Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) teikiama aukščiausio meistriškumo sportininkų rengimo tvarka, pagal kurią jie iš LOSC pereina federacijų globon? 
KKSD vadovo Edžio Urbanavičiaus ir šalininkų reformos esmė – mes turime rinktis Europos modelį, kurio apačioje yra sporto klubai. Tą girdėjome ir per Seimo posėdį, šiai minčiai pritarė Seime dirbantys buvę garsūs sportininkai – Sergejus Jovaiša, Virgilijus Alekna. Norime eiti pavyzdingos Europos, demokratijos link, bet pasižiūrėkime į realybę. Gal piramidės pagrindas klubai yra gerai, bet pasakykite bent vieną lengvosios atletikos klubą Lietuvoje. Pats didžiausias lengvosios atletikos klubas „Cosma“, įkurtas Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidento Eimanto Skrabulio, nė vienam treneriui atlyginimų nemoka, nė cento už bazes neišleidžia – viskas kitų sąskaita. Juk sportininkus užaugina, paruošia, treneriams pinigus moka sporto mokyklos. Tai koks čia klubas ir koks tas piramidės pagrindas? Iš klubo, kuriam atstovauja A.Gudžius, nesu gavęs suplyšusių marškinėlių. 
 
Lietuva – ne klubinės sistemos šalis. Pas mus – aš kalbu apie lengvąją atletiką, negaliu pasakyti, kaip yra krepšinio, plaukimo ir kitų sporto šakų klubuose – klubų kaip tokių nėra. Pasikartosiu – visus sportininkus paruošia sporto mokyklos, jeigu būtų priimtas sprendimas, kad sporto mokyklas lankantys sportininkai negali būti jokio klubo nariai, numirtų visi klubai, numirtų ir visa E.Urbanavičiaus sistema. 
Jau kelerius metus sporto bendruomenė draskoma nesutarimų, o siūlomos permainos sulaukia audringos reakcijos. Pastaroji KKSD reforma rengiama dėl aiškumo ir skaidrumo, kurių skirstant sporto pinigus esą trūksta. 
 
Į KKSD atėjus E.Urbanavičiui Lietuvos sporte daromos ne reformos, kurios būtų įgyvendinamos teisėtų, normalių dalykų pagrindu, o, drįstu pasakyti, jovalas, ardomoji veikla. Ką mes matome – tai nepamatuotas ambicijas, neatsakytus klausimus ir mistines idėjas, kurias puolama įgyvendinti visiškai nežiūrint į realią situaciją.
 
E.Urbanavičiaus arkliukas – bus daugiau skaidrumo. Kokio dar skaidrumo? Pasižiūrėkime, kaip dabar rengiamos paprasčiausios sporto stovyklos: į jas įtraukiami kokie tik nori žmonės, ar jie verti, ar neverti – niekas nežiūri, nes federacija tą daro savo nuožiūra. Kaip žmogui pakliūti į stovyklą, irgi nežinia – nei kriterijų, nei kokio nors viešumo nėra. Seime per posėdį KKSD vadovui sakiau, kad kol kas nėra svertų, kaip patikrinti federacijas. Ir jis sutiko, kad nėra. 
 
Jeigu kas nors paklaustų du trečdalius su geriausiais Lietuvos sportininkais dirbančių trenerių, jie pasakytų, kad aukšto meistriškumo pinigai turi būti palikti LOSC. Juk niekas nesuteikia jokių garantijų, kad federacijoms atidavus sporto pinigus jie bus tinkamai skirstomi. Pirmiausia federacijose turi būti sukurta aiškumo ir skaidrumo sistema.
 
O ką reiškia dabar nėra atsakomybės? Ar jūs, kaip treneris, nežinote, už ką esate atsakingas?
Čia yra demagogija ir nieko daugiau. Nei LOSC, nei LTOK nėra atsakingi už rezultatus. Už juos yra atsakingas tik sportininkas ir treneris. O visa kita tik demagogija. 
 
Iki sausio liko nepilni trys mėnesiai, bet iki šiol visi geriausi šalies sportininkai ir jų treneriai nieko tiksliai nežino. Kaip manote, ar tik sausio 1-ąją sužinosite, kas bus toliau, ar anksčiau gausite atsakymus į jums rūpimus klausimus?
Abejoju, ar iki to laiko bus bent kas paaiškinta. Lietuvos trenerių profesinės sąjungos atstovai sakė, kad nuo kitų metų sausio 1 d. KKSD biudžete nenumatyta pinigų skirti LOSC. Vadinasi, nors dar šnekamasi, neva bandoma rasti sprendimą, bet iš tiesų traukinys jau važiuoja sava vaga. Vėl kviečiami į Seimą federacijų atstovai. Bet ką tai reiškia kviesti žmones, kuriems žadi pervesti sporto pinigus – argi bus prieštaraujančių? 
 
O įsiklausyti reikėtų į vieną menką faktą. Liko 16 tvirtų federacijų, kurios turi aukšto meistriškumo sportininkų. Iš šių šešiolikos dvylika federacijų yra už tai, kad būtų paliekamas Lietuvos olimpinis sporto centras. Ne federacijų atstovus, o aukščiausio meistriškumo sportininkus ir bent po vieną trenerį reikia susodinti, paklausti nuomonės ir viskas pasidarytų aišku. 

Netgi atsakingai galėčiau pasakyti, kad yra ne keturios federacijos, kurios nori, kad LOSC neliktų sportininkų rengimo funkcijos, o trys, nes lengvosios atletikos visuomenės, trenerių niekas neklausė – tą E.Skrabulis nusprendė. Bet prezidentas nėra federacija. 
 
Tarp planų, reformų, institucijų, procentų, eurų ir kablelių kažkur pasimeta pats sportininkas.
 
Sportininkams reikia padėti, o ne trukdyti. Sporto galva yra departamento valdžia, o dabar ši valdžia tik daro žalą Lietuvos sportui. Kažkada žmonės buvo nusipelnę Lietuvos sporto treneriai. Dabar nebeliko nusipelniusių, yra tik kategorijos. Dabar mes lyg šaltkalviai – jie turi, regis, keturias, o mes šešias kategorijas. Tai tik dar vieno padaryto chaoso iliustracija.

Šaltkalvis lyg nebuvote, o štai poeziją rašėte, o gal teberašote. Kaip kuriate eiles – vienu atokvėpiu, kaip ir mesdamas diską, ar ties posmeliu tenka ilgėliau parymoti?
Anksčiau poeziją rašiau, bet kai truputį apmirė Lietuvoje poezija, taip ir mano sieloje apmirė poezijos jausmas. O eilėraščius rašydavau taip pat, kaip ir diską sviesdavau – vienu mostu. Spontaniškai eilės guldavo, ilgai galvoti nereikėdavo. Jų būdavo prirašyta mano sportiniame asmeniniame dienoraštyje. 
 
Abu su A.Gudžiumi esate žvejai. Pasaulio čempionato auksą jau sužvejojote. O kokį dabar esate numatę masalą kabinti ir kokį laimikį žvejoti?
Europos čempionate norėtume ne prasčiau nei pasaulio pirmenybėse pasirodyti. Kol kas apie rezultatus kalbėti dar anksti, bet ir Europos pirmenybių medalio norėtume, nes neturime. Dar yra minčių galbūt pavasarį nuvykti į Ameriką – ten, kur vėjai pučia. Ne vien su Andriumi, bet ir su antru pasaulio čempionate likusiu švedu Danieliu Stahliu bei bronzą iškovojusiu amerikiečiu Masonu Finley susitikti ir pasivaržyti. Tokie planai, bet ir gyvenimas savo planus diktuoja. Uždaviniai didžiuliai, o kaip bus – matysime, viskas Dievo rankose. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas