Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 14 d. 12:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Išretėjo sporto legendų gretos

Gruodžio 14 d, eidamas 82-uosius, mirė legendinis Lietuvos šuolininkas į tolį, olimpietis, ilgametis žurnalistas Antanas Vaupšas.

A.Vaupšas.
vilnius.lt nuotr.
A.Vaupšas.
Antanas Vaupšas – daugkartinis šalies čempionas ir rekordininkas, Tokijo olimpinių žaidynių dalyvis (14-a vieta, 7 m 43 cm), lgametis „Sporto“ ir „Tiesos“ laikraščių  darbuotojas  Antanas Vaupšas. 

1954 m. jis baigė Žagarės vidurinę mokyklą, o 1959 m. – Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakulteto rusų kalbos ir literatūros specialybę. 1962 m. A. Vaupšas buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. 

1964 m. A.Vaupšo pasiektas Lietuvos rekordas (8 m 1 cm) gyvavo iki 1980 m. 

Dar aktyviai sportuodamas, A. Vaupšas pradėjo reikštis respublikinėje spaudoje, jo rašinių buvo galima pamatyti „Sporto“ ir „Vakarinių naujienų“ laikraščiuose, žurnaluose „Jaunimo gretos“ ir „Švyturyje“. 

Tai ir nulėmė tai, jog A. Vaupšas pasirinko sporto žurnalisto kelią. Pirmoji jo darbovietė buvo „Sporto“ laikraštis, kuriame jis dirbo 1965-1974 m. 1997 m. A.Vaupšas buvo grįžęs į šio laikraščio redakciją ir dar metus darbavosi joje.

Beje, jis daugiausia rašė ne apie mėgstamą lengvąją atletiką, bet apie naujas veiklas – tada vadintą akademinį irklavimą ir baidarių ir kanojų irklavimą. „Sporto“ redakcijoje pas jį lankydavosi Lietuvos irklavimo legendos – ir sportininkai, ir treneriai, varžybų teisėjai.  Kaip pats sakė, lengvoji atletika jam buvo atsibodusi, penkerius metus net nėjo į stadioną.   

Vienas ar su bendraautoriais parašė knygas „Olimpiada iš arti“ (1965), „Čempionai šalia mūsų“ (1969), „Lietuvos boksas“ (1976), „Kūno kultūra ir sportas Lietuvoje“ (1977), „Su „Dinamo“ emblema“ (1977), „Danas“ (2004). Lietuvos nusipelnęs žurnalistas (1986).

A. Vaupšas buvo Lietuvos olimpiečių asociacijos valdybos narys ir ryšių su visuomene atstovas, Vilniaus olimpiečių klubo valdybos narys ir atstovas spaudai, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos Etikos komisijos narys.
 
Apdovanotas KKSD ordinu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, LTOK ir Tarptautinio kilnaus sporto elgesio komiteto Garbės diplomais, TOK diplomu,  LTOK Olimpine žvaigžde.

Taip, matyt, buvo lemta, kad A. Vaupšas paskutinį savo interviu 80 metų jubiliejaus proga pernai davė savo mokinei, šių eilučių autorei. 

Rašinys „Aštuoniasdešimtmetis optimistas“ buvo išspausdintas „Olimpinėje panoramoje“ praėjusiais metais gegužės mėnesį.
 
Ar greitai prabėgo aštuonios dešimtys metų?- tada paklausiau A. Vaupšo.  
Žinoma, greitai. Dabar atrodo, kad pradedu gyventi, nes turiu naują širdį. Balandžio pradžioje man ją sutvarkė, nes senoji jau buvo beveik atsisakiusi dirbti.

Po operacijos jaučiuosi kur kas geriau, mano svoris atitinka visus olimpinius reikalavimus. 

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės juokaudamas paklausiau, ar dabar priimtų į olimpinę rinktinę. 

Sakė, žinoma, juk pagal svorį tinku, tik dar kokius 6 metrus reikėtų pridėti šokant į tolį. 

Pagal savo svorį esu dešimtokas. Laukdamas operacijos per septynias dienas numečiau gal 10 kg ir svėriau gal tik 64 kg. Išeidavau į parduotuvę ir nežinodavau, ar grįšiu. 

Kada tapote lengvaatlečiu?
Beje, lengvaatlečiu tapau tik studijuodamas Vilniaus universiteto trečiame kurse, kai šuolių į aukštį sektoriuje įveikiau 1 m 75 cm ir įvykdžiau antrą atskyrį. Žagarėje, kurioje gimiau ir augau, vaikai žaisdavo tik krepšinį ir tinklinį. Lankydamas vienuoliktą klasę į aukštį peršokau 1 m 60 cm ir tapau rajono rekordininku. 
 
Mokykloje rašiau eilėraščius, buvau didelis romanų ir eilėraščių rijikas. Perskaičiau šimtus knygų. Jeigu ne sportas, gal būčiau tapęs poetu. Universitete mane pastebėjo lengvosios atletikos treneris Aleksas Sabeckis, kuris vėliau ir treniravo. 

Kaip pradėjote šokinėti į tolį?
Gana atsitiktinai. 1958-aisiais man buvo patikėta atstovauti universitetui Vilniaus lengvosios atletikos čempionate ir dalyvauti dešimtkovės varžybose. Per vieną iš treniruočių, šokant su bambukine kartimi, ji skilo ir aš į šuoliaduobę nukritau ant galvos. Beveik be sąmonės buvau nuvežtas į ligoninę. Sutino kaklas, skaudėjo sprandą. 
 
Dešimtkovės varžybose taip ir neteko dalyvauti. Negalėjau šokinėti ir į aukštį. Tačiau ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Beliko šuoliai į tolį. Jaunimo stadione nušokau 7 m 23 cm. Niekada negalvojau, kad tapsiu šuolininku į tolį. 1967 m. būdamas 31-erių baigiau savo sportinę karjerą. 

Šokinėjote į aukštį (geriausias rezultatas pasiektas 1961 m. – 1 m 91 cm), trišuoliu (1961 m. – 15 m 42 cm), į tolį (1964 m. – 8 m 1 cm). Kuri rungtis labiausiai patiko?
Žinoma, šuoliai į tolį. Buvau 1 m 89 cm ūgio, svėriau 72–73 kg. Pasižymėjau gera judesių koordinacija, gerai pavykdavo atsispirti nuo lentelės, jausdavau, kad skrendu. Tarp SSSRS šuolininkų į tolį buvau vienas fiziškai silpniausiai pasirengusių. Bet per rinktinės treniruočių stovyklas, šuoliuodamas su 200 kg sveriančia štanga, sustiprėjau. 

Kurios varžybos labiausiai įsiminė? 
Daug kam įsiminė mano pergalė 1963-aisiais Kauno sporto halėje per tarptautines varžybas, kuriose pavyko nugalėti pasaulio uždarų patalpų rekordininką I.Ter-Ovanesianą ir už pergalę gavau magnetolą „Vaiva“. 

Niekas nešnekėjo, kad dalyvavau Tokijo olimpinėse žaidynėse, bet visi kalbėjo apie šią mano pergalę Halėje. Savo gerą draugą Igorį „nokautavau“ trečiuoju šuoliu (7 m 80 cm), pasiekdamas Lietuvos uždarų patalpų rekordą. 

Igoris buvo atvykęs iš varžybų Niujorke, kur pasiekė pasaulio uždarų patalpų rekordą (8 m 13 cm), ir tikėjosi nesunkios pergalės Kaune. Kova vyko dramatiškai, kiekvienu bandymu vienas už kitą šokdavome vis toliau. Kauno halė buvo pilnutėlė, žiūrovai siautėjo taip, kad, rodėsi, kilnojasi Halės stogas. 

I.Ter-Ovanesianas į Kauną atvyko su žmona, kuri sėdėjo ant grindų, nes daugiau nebuvo kur atsisėsti. Tada su žmona gyvenome nedideliame butelyje Antakalnyje, Igoris su savo žmona viešėjo mūsų namuose.

Susidraugavo mudviejų šeimos, Igorio žmona dažnai atvažiuodavo pailsėti į Lietuvą, o Daina su sūnumi Mariumi viešėjo pas juos Maskvoje. 

Kodėl neparašėte solidžių knygų, juk tokią didelę žurnalistinę patirtį esate sukaupęs?
Tais laikais knygą nebuvo lengva parašyti ir ją išleisti. Ir redaktoriai ne viską praleisdavo, išbraukydavo geras vietas. Parašiau kelias knygeles, išleisti padėjo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos pirmininkas Mindaugas Barysas. O dabar jau nėra jėgų rašyti. Kol įjungiu surūdijusius galvos varikliukus, rūdims nubyrėti prireikia kelių valandų. 
 
*  *  *

Velionis bus pašarvotas Vilniaus laidojimo rūmuose (Olandų 22). Atsisveikinimas – šeštadienį nuo 10 val. iki 14 val.45 min. Urna išnešama 15 val. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas