Inga Jarmalaitė/"Olimpinė panorama" 2018 m. sausio 3 d. 11:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Laisvasis medicinos agentas (II)

D.Barkauskas: „Sporto medikai jau turėtų pradėti ruoštis Tokijo žaidynėms, bet dabar vyraujančiame chaose šis pasiruošimas kažkur pasimeta."

D.Barkauskas Lteam konferencijoje.
Vytauto Dranginio nuotr.
D.Barkauskas Lteam konferencijoje.
Net aiškindamas sudėtingus medicininius dalykus Dalius Barkauskas sako: „Viskas labai paprasta.“ Logiškai nepaaiškinamiems reiškiniams pavadinti turi savo terminą – Marijos žemės sindromas. Pavyzdys – sakyti, kad valstybei sporto medikai reikalingi, bet jų problemų nespręsti. 
 
Užsienyje daugelis gydytojų siekia, kad šalia jų pavardės būtų pridėtas įrašas „sporto medikas“, nes ši papildoma eilutė, rodanti atitinkamą gydytojo kvalifikaciją, pritraukia daugybę pacientų – ir sportininkų, ir paprastų žmonių. Lietuvoje ši magija irgi veikia, tik štai sporto medikų nėra daug – apie 60–70 aukštesnės ir žemesnės kvalifikacijos specialistų. 
 
Manyti, kad artimiausiu metu jų smarkiai padaugės, nėra pagrindo: jaunų sporto medikų beveik neateina, o su sportininkais dirbančiųjų laukia pertvarkos, po kurių gali praretėti ir esamos gretos. Elito sportininkų rengimo reformos D.Barkauskas nelinkęs dramatizuoti, o į šį reiškinį žvelgia sistemiškai ir paprastai: sporto srityje, kaip ir švietimo, sveikatos apsaugos ar kitose dešimtmečiais reformuojamose, įsigali eksperimentai ir chaosas.  

Iš Lietuvos olimpinio sporto centro išėjote kovą. Ar per šį laiką spėjote nutolti nuo olimpinės rinktinės reikalų? 
Ir toliau bendrauju su tam tikrais sportininkais, bet visokiais organizaciniais dalykais sau galvos nebekvaršinu. Esu LTOK sporto medicinos ir antidopingo komisijos pirmininkas, todėl nuo olimpinės rinktinės reikalų visiškai nenutolau, bet dabar, kaip pats sakau, esu laisvasis agentas. Neprivalau kaip anksčiau visokiuose tikrinimuose dalyvauti, būtinai veržtis į Europos ar pasaulio čempionatus. Dabar dirbu laisvu grafiku, žiūriu iš tų sportininkų, su kuriais bendradarbiauju, taško ir padedu jiems rengtis. 

Su geriausiais sportininkais dirbančių medikų nuo sausio mėnesio laukia permainos. Ar naujasis modelis, pagal kurį pačios federacijos samdysis medicinos personalą, yra racionalus? 
Pagyvensim – pamatysim. Per daug nespėliočiau, kas bus. Nors žvelgiant į rinkos kainas iš karto galima pasakyti, kad geriausių mūsų kineziterapeutų sporto federacijos neįpirks. Geri kineziterapeutai paklausūs, jie turi puikias sąlygas užsiimti privačia praktika ir nevažinėti po pasaulį su sportininkais. Vadinasi, federacijos turės samdytis mažiau patirties, mažiau profesionalumo sukaupusius medikus, todėl, mano akimis žiūrint, sportininkų aptarnavimo lygis bus truputėlį žemesnis arba jam trūks tam tikro sistemiškumo. Bet nebūčiau linkęs spėlioti, vis tiek kažkas iš to išsikristalizuos ir kažkaip bus.  

Kažin ar pavyktų rasti sportininką, kuris nevertintų sporto mediko darbo. Bet sportininkų premijų reglamentuotojai nesutaria, reikia ar nereikia iš premijos, skirtos atletui už pergalę, šiek tiek atriekti medikui. Ginčijamasi ir dėl priedų, pridedamų prie menko sporto medikų atlyginimo. Dėl ko kyla šie klausimai?
Jeigu pažiūrėtume į pasaulinę praktiką, pamatytume, kad su premijomis dažniausia nesielgiama taip, kaip yra pas mus. Jeigu sporto mediko atlygis priklauso nuo premijų, vadinasi, jis verčiamas siekti maksimaliausių rezultatų. Tai gal nėra visai etiška, nes medikas gali pasijusti stumiamas pabandyti ir nelegalių priemonių. Vakarų Europoje labai aiškiai suvokiama sporto mediko paskirtis. Tai nėra siekis gauti premijos dalį, bet turėti nuolatinį normalų atlygį, gerai atlikti patikėtą darbą ir dėl kitų dalykų nekvaršinti sau galvos. Premija – tai sportininko, trenerio skatinimas, o ne mediko.    
 
O priedai prie atlyginimo – čia jau, kaip aš sakau, Marijos žemės sindromas. Reikia nustoti kalbėti ir vieną kartą aiškiai pasakyti, ar sporto medikas reikalingas, ar nereikalingas. Štai ir viskas. Jeigu reikalingas, tada už darbą jam turi būti normaliai atlyginama, jeigu nereikalingas – tą reikia imti ir pasakyti. 

Jūsų kolegė Kauno sporto medicinos centro vadovė Alma Kajėnienė šiemet į Europos jaunimo olimpinį festivalį vėl galėjo išvykti tik savo atostogų sąskaita. Tai kaip čia išeina – sporto medikas reikalingas ar nereikalingas?
Anksčiau niekas dėl to problemų nekeldavo, bet dabar įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią niekaip kitaip iš valstybinės įstaigos negali išvykti, tik pasiėmęs atostogų. Anksčiau būdavo supratimas, kad yra tokia profesija, ir tarpinstituciniu susitarimu būdavo sudaromos sąlygos medikui išvykti dirbti. Dabar tokio susitarimo nebeliko. Bet palaukit, jeigu aš vykstu į žaidynes atostogų sąskaita, tai tada aš jose ir atostogausiu. 
Taip greičiau trukdymas nei pagalba sporto medikams ir kartu sportininkams.
 
Čia kyla iš to paties – tiesiog reikia įvertinti ir pasakyti, reikia sporto mediko ar ne. Tai institucinis dalykas, sportininkams, treneriams tokių klausimų nekyla. Ir Vyriausybė turėtų pasakyti, ar ši struktūra reikalinga. Jeigu taip, tada kiek ji reikalinga.



Apie kokią bendruomenę mes kalbame – kiek Lietuvoje yra profesionalių sporto medikų?
Mano žiniomis, sporto medicinos srityje dirba apie 60–70 žmonių, bet jų kvalifikacinis lygis labai skirtingas. Jaunų žmonių yra nepakankamai. Kita vertus, norint siekti aukštesnio lygmens, reikia turėti į ką lygiuotis ir matyti tam tikrus standartus. 

Kiek jums prireikė laiko suburti pastarųjų metų olimpinėse, jaunimo žaidynėse dirbusią sporto medikų komandą? Ir koks jos tolesnis likimas? 
Kol išsikristalizavo ir atsirinko tie žmonės, kurie tikrai gali dirbti komandoje, prireikė gero dešimtmečio. O kaip dabar bus – man sunku pasakyti. 
 
Ar patartumėte jaunam specialistui rinktis sporto mediko kelią? Kokiomis savybėmis jis turėtų pasižymėti?
Žiūrėkime labai paprastai. Jeigu tai būtų normaliai mokama specialybė – tada taip, siūlyčiau rinktis. Bet žiūrint iš tos pozicijos, kiek daug reikia įdėti, kad atsistotum ant kojų, – sakyčiau, ne. 
 
Toks žmogus visų pirma turi suprasti, kas yra sportas, ir pageidautina, kad jis pats kažkada būtų bent jau pusiau profesionaliai sportavęs.
 
Galbūt šiandienos sporto medicinos reiškiniams geriau suvokti sporto medikui reikia būti ne tik pačiam sportavusiam, bet ir savo organizmu išbandžiusiam dopingą – vieną didžiausių sporto rykščių? Ar esate ragavęs ar kitaip išbandęs kokių nors draudžiamųjų preparatų? 
Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kas tas dopingas. Kartais į vieną krūvą suplakamos ir prie dopingo priskiriamos organizmui atsigauti padedančios, žmogaus kūno adaptaciją prie didelių krūvių gerinančios ir jo fizinį pajėgumą didinančios medžiagos. Tai du skirtingi dalykai. Žmogaus galimybių didinimas senais metodais galimas, nieko nėra uždrausta, bet tai reikalauja žinių, pastangų, tyrimų ir panašiai, nes kiekvienas žmogus yra kitoks, todėl šios priemonės individualios. O dopinginės medžiagos – tai hormoniniai preparatai, psichostimuliatoriai ir panašios, suteikiančios greičio, ištvermės ir kitokių reikiamų savybių. Jos visos yra ne be šalutinio neigiamo poveikio. Čia nubrėžta labai aiški riba tarp to, kas galima, ir to, kas draudžiama. Profesionalus sportas yra galimybė siekti garbės, šlovės ir plius pinigų, todėl jis visada bus neatsiejamas nuo skandalų.  
 
Dopingas man visiškai neįdomus. Man įdomus žmogaus funkcinių galimybių didinimas, vadinkime, gyvenimiškomis priemonėmis, kaip mes galime savo kūną išnaudoti maksimaliai jį treniruodami ir veikdami leistinais metodais. O tabletės ar injekcinės priemonės mane domina mažiausiai.

Sporto medikai – kaip chemikai, savo galvose lyg mėgintuvėliuose maišantys įvairius sportininkams būtinus įveikti aklimatizacijos, adaptacijos, pakitusios aplinkos, temperatūros, oro drėgmės ir kitokius komponentus. Jeigu galvotumėte apie Tokijo vasaros olimpines žaidynes ir mūsų sportininkus, koks šio medicininio kokteilio komponentas būtų pagrindinis? 
Nėra pagrindinio komponento. Tai mūsų mąstymo ribotumas. Mes manome, kad kažkokia stebuklinga piliulė viską išspręs. Bet tokios piliulės nėra. Yra veiksnių visuma, yra nenusakomų veiksnių – ir visiems jiems reikia ruoštis. 
 
Ar jūsų gyvenimo kredo susijęs su darbu?
Susijęs. Mano profesija yra mano gyvenimo dalis. Tai neatsiejami dalykai. Kitaip tariant, mano darbas yra mano hobis. 
 
Dauguma sportininkų, sporto medikų yra idėjos žmonės, kuriems chaosas – turbūt ne pati geriausia aplinka dirbti?
Gyvenimas eina į priekį, reikia priimti taip, kaip yra. Gamta nemėgsta tuštumos, vieni išėjo, kiti ateis. O bus geriau ar blogiau – čia jau po kurio laiko galėsime analizuoti. 
 
Sporto medikai jau turėtų pradėti ruoštis Tokijo vasaros žaidynėms, bet dabar vyraujančiame chaose šis pasiruošimas kažkur pasimeta. Bus matyti, kiek sportininkų pelnys teisę dalyvauti žaidynėse. Jeigu pradeda braškėti sistema, automatiškai gali nukentėti ir sportininkų gebėjimas parodyti maksimalų rezultatą. Matysime.
 
Aš žiūriu taip: pertvarka reikalinga tada, kai žinai, ko sieki. Pavyzdžiui, geresnio rezultato, racionalių sprendimų, turi modelį, o daryti vien tam, kad pažiūrėtum, kaip bus, nors visi gūžčioja pečiais ir nežino, kaip bus, – nėra logiška. Bet pas mus tas pats vyksta nuolat – chaosas švietimo, sveikatos apsaugos ir kitose sistemose. Toliau eksperimentuosime ir žiūrėsime.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas