LPOK.lt inf. 2018 m. sausio 25 d. 13:02 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Jaučia grėsmę neįgaliųjų sporto ateičiai

LPOK prezidentas Mindaugas Bilius įspėja: chaosas šalies sporto sistemoje privers peržiūrėti ambicingus tikslus, iškeltus 2020 m. Tokijo parolimpiadai.

LPOK spaudos konferencija.
pliadisfoto.com nuotr.
LPOK spaudos konferencija.
   
Pasak Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK)  vadovų, Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) vykdoma reforma daro nepataisomą žalą neįgaliųjų sportui ir net kelia grėsmę jo ateičiai. LPOK prezidentas Mindaugas Bilius įspėja: chaosas šalies sporto sistemoje privers peržiūrėti ambicingus tikslus, iškeltus 2020 metų Tokijo parolimpinėms žaidynėms. Esą finansavimo kriterijai, Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) pertvarka ir naujasis Kūno kultūros ir sporto įstatymo projektas grasina neįgaliųjų sportą palikti dar didesniame užribyje.  
 
LPOK Vykdomasis komitetas vasarą patvirtino 2017-2020 m. strategiją, kurioje iškeltas tikslas – į Tokijo parolimpines žaidynes deleguoti mažiausiai 17 sportininkų, kurie Lietuvai atstovautų bent septyniose sporto šakose. Ilgalaikėje vizijoje – šalies atstovavimas visose 22 parolimpinėse vasaros sporto šakose, dalyvavimas žiemos parolimpinėse žaidynėse. 
 
Pasak M. Biliaus, LPOK planus sujaukė KKSD sprendimas nuo 2018 m. sausio 1 d. pertvarkyti LOSC, kuriam palikta vienintelė funkcija – sporto bazių administravimas. Būrys trenerių, gydytojų ir kineziterapeutų palikti likimo valioje, o su jais dirbę atletai – nežinioje. LOSC pertvarka, sukėlusi milžinišką pasipiktinimo bangą tarp sveikųjų sportininkų ir federacijų, kelia nerimą ir M. Biliui. 
 
„Turėjome planų šiemet pradėti bendradarbiauti su LOSC. Neįgaliems sportininkams ypatingai svarbi profesionali gydytojų priežiūra, kineziterapeutų paslaugos. Kiekvienas mūsų sportininkas verčiasi, kaip išmano ir iki šiol net svarbiausiose varžybose ne visada turėdavo profesionalią pagalbą. Norėjome pakeisti padėtį, nes tai daro milžinišką įtaką rezultatams. Dabar net nežinau, kaip elgsimės, iš kur paimsime pinigų gydytojams ir kineziterapeutams. Privati praktika kainuoja labai brangiai“, - skėsčiojo rankomis LPOK prezidentas. 

 
KKSD neįgaliųjų sportui iš 2018 m. valstybės biudžeto skyrė 258  058 eurus (93 484 eurus – Lietuvos aklųjų sporto federacijai, 90 292 eurus – Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijai, 74 282 eurus – Lietuvos parolimpiniui komitetui). M. Bilius stebisi, kad jau ne vienerius metus neįgaliųjų sporto dotacijos išlieka beveik tame pačiame lygyje, nors kitoms sritims iš valstybės biudžeto atriekiama daugiau. LPOK prezidentą stebina ir disproporcijos, lyginant su Kurčiųjų sporto komiteto finansavimu. Šiai organizacijai KKSD šiais metais skyrė beveik tokią pačią sumą – 257 979 eurus 
 
„Turime aiškią statistiką: Lietuvoje sportuoja 3000 neįgalių žmonių ir 600 kurčiųjų. Taip gaunasi, kad vienas kurtysis yra vertas penkių neįgaliųjų? Gal aš kažko nesuprantu, bet man tai niekaip nesisieja su elementaria logika. KKSD naujuose sporto finansavimo kriterijuose įtvirtino nuostatą, kad privaloma atsižvelgti į sporto masiškumą. Vieniems ši nuostata galioja, kitiems – ne. Mes ir vėl susiduriame su įsisenėjusiu skauduliu, kai vieni yra lygesni už kitus“, - sakė M. Bilius. 
 
LPOK prezidentas mano, kad pastarosios problemos sprendimui impulsą galėtų suteikti varžybų rango apibrėžimas naujame Kūno kultūros ir sporto įstatyme. Pusmetį rengto įstatymo projektas jau pasiekė Vyriausybę, bet M. Bilius viliasi įtikinti įstatymų leidėjus šių nuostatų būtinumu. 
 
„Aktyviai dalyvavome rengiant šį projektą, dalyvavome Švietimo ir mokslo ministerijos sudarytoje darbo grupėje. Gaila, kad ne visi mūsų siūlymai sugulė į projekto redakciją, bet kasdien dirbame ir tikime, jog būsime išgirsti. Norime, kad įstatymu būtų įtvirtintas varžybų rangas. Jau anksčiau kalbėjome, kad olimpinės žaidynės masiškumu, svarba ir žinomumu lenkia parolimpines. Tačiau parolimpinės žaidynės pagal šiuos kriterijus akivaizdžiai lenkia kurčiųjų žaidynes. Suprantame, jog varžybų rangas skiriasi ir siekiame protingo kompromiso“, - dėstė M. Bilius. 
 
LPOK prezidentas neslėpė, kad jo sprendimas stabdyti karjerą didžiąja dalimi susijęs su sporto reformos sukeltu chaosu ir sudėtinga situacija, kuri gali tapti tiesiog nevaldoma. 
 
„Noriu kalbėti gražiai, bet geriausiai šią situaciją iliustruoja žodis „balaganas“. Kurį laiką stebėjome šį procesą, bet priėjome ribą, kai tylėti nebegalime. Visa LPOK komanda daug dirba, kad mūsų sportininkai turėtų kuo geresnes sąlygas. O ką daro valdininkai? Iš mūsų atėmė medikus, mūsų treneriai diskriminuojami ir priversti emigruoti. Ar žinote, ką dabar veikia buvęs Lietuvos golbolo rinktinės treneris Karolis Levickis? Dirba paprastą darbą Norvegijoje. O ką veikia buvęs rinktinės lyderis Genrik Pavliukianec? Jis savo patirtimi dalinasi su Ukrainos ir Portugalijos golbolininkais, nes Lietuvoje to niekam nereikia. O mes kalbame apie Rio de Žaneiro parolimpiados didvyrius. Kažkaip greitai juos pamiršome, ar ne?“, - nusivylimo neslėpė M. Bilius. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas