Marytė Marcinkevičiūtė | 2018 m. vasario 28 d. 10:45 |
![]() ![]() |
Lietuvis rūpinosi net karalienės sveikata
Kaubojus per legendinį rodeo gydančiam Kanados medikui Jonui Zubiui Kalgario žaidynės dovanojo ne tik pažintį su olimpine čempione, bet ir žmoną.
Vasario 28 d. sueina lygiai 30 metų nuo Kalgario olimpinių žaidynių uždarymo. Ši olimpiada buvo išskirtinė Lietuvai, nes Kanadoje olimpinių žaidynių čempione tapo Vida Vencienė. Ji Kalgaryje dar pelnė ir bronzą.
16 dienų Kalgaryje liepsnojo olimpinė ugnis, viso pasaulio sporto mėgėjų žvilgsniai krypo į šį indėnų ir kaubojų miestą. Pirmą kartą olimpinės žiemos žaidynės vyko ne 13 dienų, bet trimis daugiau. Šešių sporto šakų varžybose rungtyniavo 1 423 sportininkai (1 122 vyrai ir 301 moteris) iš 57 šalių.
16 dienų Kalgaryje liepsnojo olimpinė ugnis, viso pasaulio sporto mėgėjų žvilgsniai krypo į šį indėnų ir kaubojų miestą. Pirmą kartą olimpinės žiemos žaidynės vyko ne 13 dienų, bet trimis daugiau. Šešių sporto šakų varžybose rungtyniavo 1 423 sportininkai (1 122 vyrai ir 301 moteris) iš 57 šalių.
Kai buvo atsisveikinta su svetingąja Albertos provincija, žaidynių dalyviai lyg susitarę sakė, kad 47-ąjį medalį, kuris nepasirodys jokiose varžybų ataskaitose, jie skiria kalgariečiams.
Svarus lietuvės indėlis
Du medalius į Lietuvą parvežė dabar Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete dirbanti V. Vencienė, tada atstovavusi daugiausia medalių (11 aukso, 9 sidabro ir 9 bronzos) iškovojusiai SSRS rinktinei. Lietuvė tapo olimpine čempione 10 km distancijoje, o įveikusi 5 km nuotolį iškovojo bronzą.
Ši trenerio Vilmanto Gineito auklėtinė galėjo tapti ir dukart olimpine čempione. Tačiau TSRS sporto funkcionieriai jos nepakvietė dalyvauti estafečių varžybose, kur sovietų slidininkės buvo ryškios šios rungties favoritės.
Rūpinosi karalienės sveikata
Kalgario olimpinėse žaidynėse buvo akredituotas ir ten gyvenantis sporto medicinos bei šeimos gydytojas Jonas Zubis, dirbęs ne tik per varžybas, bet ir su garbingais svečiais. Jam teko rūpintis Danijos karaliene, kad ši olimpiados dienomis gerai jaustųsi. Karalienei truputį sunegalavus, porą valandų Kalgario lietuviui teko pabūti ir jos asmeniniu gydytoju.
J. Zubiui, dideliam teniso, dviračių sporto, jogos ir kalnų slidinėjimo entuziastui (jis netgi Edmontoną, kur studijavo universitete, iškeitė į Kalgarį, kad galėtų slidinėti), tai buvo pirmosios olimpinės žiemos žaidynės. Iki šių dienų jos jam palieka didžiulį neišdildomą įspūdį.
Žaidynės dovanojo žmoną
Gydytojas žaidynių niekada neužmirš ir dėl to, kad per jas iš šio straipsnio autorės pirmąkart išgirdo apie būsimą žmoną – Vilniuje gyvenusią dailininkę Elytę Balkytę. Viengungis medikas susidomėjo pasakojimu apie simpatišką lietuvaitę, paskambino jai, vėliau atskrido į Lietuvą, kur susipažino akis į akį. Jie šeimą sukūrė prabėgus trejiems metams po olimpiados.
Gydytojo žmona, persikėlusi pas vyrą, buvo ilgametė Kanados lietuvių bendruomenės pirmininkė, o nuo 2008-ųjų yra jogos, pilateso, zumbos asmeninė trenerė, yra įkūrusi savo lengvojo kultūrizmo studiją, žavisi meditacija, kuri Kanadoje darosi ypač populiari. Laisvalaikiu ji piešia lietuviškus tautinius kostiumus.
Dabar Elytė ir Jonas Zubiai kone kasmet atvyksta į Lietuvą ir visada susitinka su V. Venciene. Beje, su ja gydytojas taip pat susidraugavo per Kalgario olimpines žiemos žaidynes.
„Kai Vida tapo olimpine čempione, mes iš pradžių nežinojome, kad ji – iš Lietuvos. Ir per televiziją, ir laikraščiuose buvo skelbiama, kad pirmąja Kalgario olimpine čempione tapo Vida Vencene. Pamanėme, kad tai Latvijos sportininkė. Vida nebuvo laikoma favorite, todėl, kai vos tik po olimpinių žaidynių buvo išleista knyga apie olimpiadą, joje net nebuvo pirmosios Kalgario olimpinės čempionės nuotraukos.
Aš taip pat domiuosi fotografija, niekada nesiskiriu su keliais fotoaparatais, juos nuolat keičiu į modernius, šiuolaikiškus, bet pirmą slidinėjimo varžybų dieną neatvažiavau į Kenmorą, kur vyko slidinėjimo varžybos. Tačiau, kai sužinojau, kad Vida Vencienė yra ne latvė, o lietuvė, per kitas lenktynes jau vykdavau į Kenmorą, esantį apie 100 km nuo Kalgario“, – prisimena pernai 10 dienų Lietuvoje viešėjęs J. Zubis.

Kailiniai liko Kanadoje
XV olimpinių žaidynių sostinėje išliko jos šerdis – Olimpinė aikštė miesto centre, kur kiekvieną dieną 19 val. prasidėdavo iškilmingas olimpinių žaidynių nugalėtojų apdovanojimas. Į aikštę sugužėdavo dešimtys tūkstančių žiūrovų ir stebėdavo ne tik medalių įteikimo ceremoniją, bet ir porą valandų trunkantį fejerverką.
Lazerio spindulys Kalgario debesyse raižydavo nugalėtojų pavardes, didžiuliuose ekranuose būdavo atkuriamos čempionų ir prizininkų pergalingos akimirkos, olimpiniai vaizdai, pradedant 1924-aisiais. Nė viena apdovanojimų diena neapsieidavo be dainų, šokių, indėnų pasirodymų.
„Man dar ir šiandien akyse – iškilmingas žaidynių atidarymas. Brangiausiai, manau, buvo aprengta SSRS olimpinė delegacija: moterys parade žygiavo pasipuošusios kailinukais, pasiūtais iš voveraičių, o vyrai – iš sabalų kailių. Olimpinių žaidynių dienomis Kalgaryje buvo kone pliusinė temperatūra, todėl, kiek teko girdėti, SSRS olimpiečiai tuos kailinukus pardavė vietiniams ir nemažai uždirbo“, – prisimena J. Zubis.
Jam didelį įspūdį darė ir olimpiniame „McMahono“ stadione dvi valandas trukusi olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija, kurioje dalyvavo 7 800 žmonių – iš jų apie 80 proc. buvo Kalgario gyventojai, bei po jų surengta puota: ne tik putojo alus, šaudė šampanas, bet atidarymo ceremonijoje dalyvavę žmonės buvo vaišinami ir bizonienos kepsniais.
Olimpinė ugnis į stadioną keliavo 89 dienas, ją nešė 6 520 kalgariečių, įveikę 18 tūkst. kilometrų. Pasak J. Zubio, jis ir patikėti negalėjo, kad per iškilmingą žaidynių atidarymą stadiono dangą puošė ne sniegas, o baltas smėlis, žaidynių dalyviams negėlęs kojų.
„Olimpinės ugnies nešimo bumas Kanadoje dar ilgai neslūgo. Prabėgus pusmečiui po jų už tą sportinę aprangą kanadiečiai nepagailėdavo mokėti ir po 5 tūkst. dolerių, kad tik gautų nusipirkti“, – sako gydytojas.
Kalgaris vėl galvoja apie žaidynes
Kalgaryje olimpiečius ypač žavėjo kaubojiška egzotika: drabužiai, kepurės su plunksnomis, kaubojiški odiniai batai, žirgų balnai. Ir, žinoma, olimpinės bazės. Kaip teigia J. Zubis, iš olimpinių bazių dar ir šiandien ypač populiari bobslėjaus trasa, o štai šuolių tramplinas – vienišas, nesulaukia entuziastų, tad jį ketinama nugriauti.
Anksčiau jis, kaip gydytojas, dirbo per įvairias ledo ritulio varžybas, o dabar daugiau nei 20 metų teikia paslaugas per kaubojų varžybas, kurios vyksta vieną kartą per metus liepos mėnesį ir trunka dešimt dienų. Į jas suvažiuoja dalyviai ir viso pasaulio. Pasitaikydavo, kad per dieną tekdavo dirbti net po 12 valandų.
„Dieną vyksta varžybos, o vakarais – įvairūs akrobatiniai pasirodymai, koncertai. Per ilgus darbo metus nepavyko išvengti ir skaudžių akimirkų – patyrę traumas mirė penki kaubojai“, – sako Kanadoje gimęs, bet puikiai lietuviškai kalbantis J. Zubis.
Kalgaris vėl ketina kviestis olimpines žiemos žaidynes – gal net 2026-aisiais. Tikėtina, kad bus griaunamas ir statomas naujas „McMahon“ stadionas.
„Iškils ir kitos naujos sporto bazės, kalnų slidininkus ypač traukia visame pasaulyje garsūs Uoliniai kalnai.
Kanada garsėja savo ledo ritulininkais, jų varžybos visada gausiai lankomos. Pas mus priimta sakyti, kad anoks tu kanadietis, jei vos gimęs sieki čiulptuko, o ne ledo ritulio lazdos. Juokaujama, kad Kanadoje naujagimiai pirmiausia ne vaikščioti mokomi, o žaisti ledo ritulį. Olimpinių žaidynių metais vien Kalgaryje veikė 32 uždaros ir daugiau nei 300 atvirų ledo ritulio aikštelių, dabar jų dar daugiau. Per XV olimpines žaidynes bilietai į ledo ritulio varžybas buvo išpirkti prieš kelis mėnesius.
Mes, kalgariečiai, tikimės, kad olimpinės žiemos žaidynės dar kartą pas mus sugrįš. Nebejoju, kad Lietuvos olimpinei rinktinei atstovaus ne viena sportininkė, o bus kokie 10–15 olimpiečių“, – teigia Kanados medikas J. Zubis.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.