Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. balandžio 7 d. 10:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Snieglentę iškeitusi į bėgimo taką

Lengvaatletė Modesta Morauskaitė buvo tarp kandidačių į Sočio žiemos olimpiadą, o vasarą ji tramdo jėgos aitvarą ir vandenlentę.

M.Morauskaitė.
Asmeninio archyvo nuotr.
M.Morauskaitė.
   
Trečius metus Ispanijoje besitreniruojanti 22-ejų lengvaatletė Modesta Justė Morauskaitė niekada neužmirš šiemet vasarį Madride vykusių „IAAF World Indoor Tour“ varžybų, kuriose ji 400 m nuotolį nubėgo per 53,21 sek. ir 0,26 sek. pagerino aštuonerius metus šiaulietei Eglei Balčiūnaitei priklausiusį Lietuvos rekordą. Bet rekordu ji džiaugėsi neilgai: po devynių dienų per Šveicarijos čempionatą dar greitesnė buvo Agnė Šerkšnienė (52,93 sek.), kuri 2 sek. pagerino savo asmeninį rezultatą ir įvykdė pasaulio uždarų patalpų čempionato Birmingame normatyvą. 
 
„Kai tapau šalies rekordininke, jaučiau didelę euforiją, buvau laiminga. Kai jo netekau, nenuliūdau. Gavau gerą motyvacijos spyrį tobulėti. Džiaugiuosi, kad Agnė atsigauna, mūsų mėgstamoje 400 m distancijoje dabar yra gana didelė konkurencija“, – sako M.J.Morauskaitė. 

Visos geriausios Lietuvos 400 m nuotolio bėgikės E.Balčiūnaitė, M.J.Morauskaitė ir A.Šerkšnienė yra draugės ne tik bėgimo take, bet ir gyvenime. 

Hobis – ekstremalus sportas 

M.J.Morauskaitė iš pradžių buvo žinoma kaip pajėgi Lietuvos snieglentininkė. Dar būdama šešerių ji jau skriejo nuo kalnų, vėliau atstovavo Lietuvai pasaulio jaunimo ir suaugusiųjų čempionatuose. Buvo viena kandidačių atstovauti šaliai Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse. Mėgstamiausios rungtys – akrobatinis nusileidimas (triukų atlikimas specialioje trasoje – „slopestyle“) ir snieglenčių krosas. Ekstremalus sportas dar ir šiandien yra lengvaatletės širdyje, tai jos hobis, puikus laisvalaikio leidimo būdas. Tačiau snieglentė kažkuriam laikui padėta į šoną, nes dabar didžiąją Modestos gyvenimo dalį užima lengvoji atletika. 
 
Snieglenčių sportas – didelė ir jos tėvo, Lietuvos rinktinės trenerio Artūro Morausko, ekstremaliu sportu užsiimančio nuo jaunystės iki šių dienų, bei penkiolikmečio brolio Motiejaus aistra. 
 
„Kalėdų proga tėtis man padovanojo snieglentę, tačiau nevertė domėtis šiuo sportu. Pati svajojau jį išbandyti. Mano treneriu tapo tėtis. Brolis vėliau irgi buvo kalbinamas lankyti lengvosios atletikos treniruotes, bet jam labiau patiko snieglenčių sportas“, – pasakoja Modesta. 

Motiejus dažniausiai su tėčiu arba vienas daug keliauja iš vienų varžybų į kitas, treniruočių stovyklas Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, šiemet treniravosi ir Kanadoje. Motiejus šį sezoną gana sėkmingai rungtyniavo Europos taurės varžybose Prancūzijos ir Šveicarijos Alpėse. 
 
Kaip snieglentininkės, Modestos gyvenime buvo visko. Ir džiaugsmo, ir liūdnų akimirkų. Ji buvo susilaužusi abi rankas, tik ne vienu metu. Pasitempusi kelio raiščius, gavusi smegenų sutrenkimą. Ilgainiui su tėčiu nutarė stabdyti dalyvavimą tarptautinėse varžybose. 

Šiemet vasarį ir kovą Modesta buvo Lietuvoje, dalyvavo šalies uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate ir laimėjo aukso medalį, stebėjo Pjongčango olimpines žiemos žaidynes ir per TV3 komentavo snieglenčių varžybas. Ji mėgavosi tomis akimirkomis ir prisipažino, kad pačiai norėjosi skrieti. Bet sportininkė gerai žino, kad kol tęsiasi lengvosios atletikos sezonas, tol ji to malonumo nepatirs. 

Snieglentės - ne vienintelė lengvaatletės mėgstama ekstremali sporto šaka. 2016 m. rudenį vandenlenčių parke „Wake Up Kaunas“ per šios sporto šakos mėgėjų čempionatą „Big air trick“ rungtyje į aukštį su vandenlente M.J.Morauskaitė iššoko 3 m 40 cm ir tapo nugalėtoja.

Į lengvąją atletiką – su drauge

Modestą į lengvąją atletiką prieš dešimt metų atvedė buvusi bendraklasė. Šeštą klasę lankančią mergaitę prikalbinti buvo nesunku, nes nuo mažens ji domėjosi įvairiomis lenktynėmis, bėgimu, klasėje buvo greičiausia. 2009-aisiais Modesta Kaune stebėjo Europos lengvosios atletikos iki 23 m. čempionatą. 
 
Dabar sportininkė negali pasakyti, kodėl pasirinko būtent 400 m bėgimą – vieną sunkiausių lengvosios atletikos rungčių. Matyt, lemtingas buvo jos trenerės, praeityje puikios bėgikės Irenos Jefimovos sprendimas per varžybas pasiūlyti Modestai bėgti šią distanciją. 

Jaunoji bėgikė gerai užsirekomendavo ir vos ne per kiekvienas varžybas gerino savo rezultatus, tapo įvairių amžiaus grupių Lietuvos čempione ir rekordininke. Kad Modesta iš tiesų yra talentinga, įsitikinta 2011-asiais, kai ji, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dešimtokė, Trabzone per Europos jaunimo vasaros olimpinį festivalį savo mėgstamą distanciją įveikė per 54,07 sek. ir pagerinusi Lietuvos 15-mečių rekordą tapo čempione. 

Tas laimėjimas ir buvo tramplinas į didįjį sportą. Modesta pajuto, kad bėgdama 400 m ji gali pasiekti daugiau nei snieglenčių sporte. Sportininkė dalyvavo pasaulio ir Europos jaunimo čempionatuose, Europos suaugusiųjų čempionate ir, kaip pati sako, nė nepastebėjo, kaip subrendo bėgimo take. 

Ne vienas lengvosios atletikos specialistas teigia, kad Modesta galėtų tapti didelio meistriškumo 400 m nuotolio barjerininke. „Kartais ir pati pagalvoju, nes lygiame 400 m bėgime ypač sunku prasimušti į pasaulio elitą. Kažkada 400 m barjerinio bėgimo trasoje esu rungtyniavusi. Vis dėlto man geriau bėgti paprastą 400 m nuotolį. Nežinau, sunkiau ar lengviau prasimušti tarp pačių geriausių bėgikių, bet man tai bus didelis iššūkis“, – tikina Modesta.


Ispanijoje – puikios sąlygos 

Prieš pustrečių metų M.J.Morauskaitė, geros draugės trišuolininkės Dovilės Dzindzaletaitės pakalbinta, nutarė treniruotis Valensijoje, Ispanijoje. „Planavau vykti į Ameriką, bet Dovilė pasiūlė atvykti į Ispaniją ir treniruotis pas jos trenerį Rafaelį Blanquerą Alcantudą, kuris išugdė daug didelio meistriškumo ispanų lengvaatlečių“, – pasakoja Modesta. 
 
Valensijoje ji gyvena klubui priklausančiame bute, esančiame prie pat stadiono, kurį bėgikė mato pro savo miegamojo langą. Tame pačiame name yra fizioterapijos kabinetai. „Turime štangos salę, yra 60 m bėgimo takai, šuoliaduobė į tolį. Viskas, ko reikia, yra pašonėje“, – sąlygomis džiaugiasi sportininkė, jau gerai išmokusi kalbėti ispaniškai. 

Kai Modesta grįžta namo, ja nuoširdžiai rūpinasi ir padeda pirmoji trenerė I.Jefimova. Sportininkė galvoja apie mokslus, nes kol kas niekur nestudijuoja. „Ir pačiai būtų įdomu, nes turiu nemažai laisvo laiko. Man patrauklios sporto medicinos ir vadybos specialybės“, – prasitaria mergina.  

Laukia Europos čempionatas

Kažkada Modesta yra prasitarusi, kad norėtų 400 m įveikti greičiau nei per 50 sek. Tačiau dabar yra atsargesnė. „Joks sportininkas negali pasakyti, kur yra jo galimybių riba, ji nėra lyg baltame popieriaus lape nubrėžta. Kasmet stengiamės kelti kartelę aukštyn, iš savęs spausti viską, ką tik galime“, – sako sportininkė. 
 
Dabar Modestai priklauso devyni įvairių amžiaus grupių Lietuvos rekordai: trys uždarose patalpose ir šeši stadione. Šiemet rugpjūčio 6–12 d. ji dalyvaus Europos lengvosios atletikos suaugusiųjų čempionate Berlyne. Normatyvas įvykdytas pernai per varžybas Ispanijoje, kai nuotolį įveikė per 53,28 sek.

Tai bus antrasis Modestos suaugusiųjų čempionatas ir pagrindinis šių metų startas (debiutuota 2014 m. Ciuriche, bet pasirodyta nesėkmingai: tada 18-metė vilnietė tarp 29 bėgikių liko 27-ta – 55,87 sek.). Pagrindinis Modestos tikslas šiųmečiame čempionate – kovoti ne tik dėl patekimo į finalą, bet ir dėl kuo aukštesnės pozicijos. 
 
Ar bėgant 400 m egzistuoja kokia nors taktika? Modestos tikinimu, rungtyniaujant maniežuose, kai po pirmojo rato visos bėgikės atsiduria viename take, svarbiausia užsiimti kuo geresnę poziciją ir tinkamai paskirstyti jėgas. Vasarą varžantis stadione taktikos kaip ir nėra, nes nuo starto iki finišo reikia bėgti savu taku. 

„Jeigu esu gerai pasirengusi, aš stipresnė antroje distancijos pusėje, kurioje dažniausiai atsigriebiu“, – atskleidžia bėgikė. 

Reali estafetės komanda

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidento Eimanto Skrabulio teigimu, dabar, kai susidarė gera 400 m bėgikių komanda (Agnė Šerkšnienė, Eva Misiūnaitė, Eglė Balčiūnaitė, Modesta Morauskaitė), būtų galima suburti pajėgų estafetės 4x400 m kvartetą. 
 
Modesta apie tai jau kalbėjo su komandos draugėmis ir jos pripažino, kad tikrai būtų konkurencingos geriausioms Europos estafečių komandoms, per čempionatą galėtų rimtai pakovoti dėl vietos finale. 

„Realu, kad mes sudarysime estafetės kvartetą. Svarbiausia, kad visos sportininkės būtų sveikos. Kaip komandos atsarginės dar būtų Erika Krūminaitė, 400 m barjerinio bėgimo distancijoje rungtyniaujančios Gabija Galvydytė ir Eglė Staišiūnaitė, besitreniruojanti Amerikoje“, – kvartetą lipdo Modesta. 

Prakalbusi apie laisvalaikį mergina tik šypteli: dažniausia būna laisvas tik sekmadienis, puiki proga susiruošti prie jūros. Parengiamuoju laikotarpiu tenka treniruotis dukart per dieną, pramogoms nebelieka jėgų. 

Per atostogas Lietuvoje ji su dideliu malonumu vyksta prie Kuršių marių – į Lietuvos jėgos aitvarų sostinę Svencelę. Jai šis sportas – tai pomėgis, kuris įsišaknijo visam gyvenimui. Bendri interesai ir jėgos aitvarų sportas ją suartino su draugu, gyvenančiu Vilniuje. „Draugaujame jau senokai, jis irgi keliauja po pasaulį, tai mes susitinkame ir gyvename kelyje“, – šypsosi Modesta, taip pat mėgstanti ir vandenlenčių sportą. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas