hockey.lt 2018 m. balandžio 19 d. 14:24 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Dėl karjeros neaukojo Lietuvos pilieybės

„Esu lietuvis, todėl manęs neimdavo į visus rajonų susitikimus, kur susirenka visi geriausi žaidėjai iš Švedijos", - prisimena Mantas Armalis.

M.Armalis.
hockey.lt nuotr.
M.Armalis.
Balandžio 22-28 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje įvyks pasaulio ledo ritulio čempionato IB diviziono kovos, o prieš didžiausią metų sporto renginį šalyje lietuviai tikisi surinkti geriausią visų laikų ledo ritulio rinktinę.

Pristatome į „svajonių komandą“ pretenduojančius žaidėjus, o šiandien siūlome susipažinti su Lietuvos rinktinės kandidatu Mantu Armaliu.
 
Mantas Armalis
25 metai – „Dinamo“ (KHL)
Pozicija: vartininkas
Lietuvos rinktinėje: 5 pasaulio čempionatai - 21 rungtynės (62 praleisti įvarčiai, 90,66% atremtų smūgių).
 
Pradžia ledo ritulyje
 
Manto Armalio tėvai iš Plungės į Švediją persikėlė kai jų vaikui tebuvo vos keturi mėnesiai. Būtent Švedijoje ir prasidėjo vartininko kelias ledo ritulyje: nepaisant to, jog jo tėvai buvo orientacininkai, jų pėdomis sūnus nepasekė ir būdamas šešerių metų pradėjo lankyti ledo ritulio treniruotes.
 
„Švedijoje ledo ritulys – labai didelis dalykas. Kai mokiausi mokykloje, pirmoje klasėje atėjo toks lapukas iš rajono klubo su klausimu, ar nori pradėti žaisti ledo ritulį. Buvau apie tai girdėjęs, turėjau kaimyną, kuriam patiko ledo ritulys, todėl parsinešiau lapelį namo ir užpildžiau. Tada mama pradėjo vežioti mane į ledo rūmus.“, - LRT pasakojo žaidėjas.
 
Nepaisant to, jog jaunuolis turėjo puikius duomenis ir talentą, jam Švedijoje kilo nemažai sunkumų, kurios buvo susijusios su žaidėjo pilietybe. Nors jis anksti išvyko į šią Skandinavijos šalį, lietuvis Švedijos pilietybės nepriėmė, o būdamas Lietuvos piliečiu jis nebuvo kviečiamas į rajonų susitikimus. Tai sukeldavo papildomų problemų.
 
„Esu lietuvis, todėl manęs neimdavo į visus rajonų susitikimus, kur susirenka visi geriausi žaidėjai iš Švedijos. Manęs niekada ten nepasiėmė, nors žinojau, kad esu geresnis už visus juos. Kas metus vyksta toks turnyras: surenka geriausius žaidėjus iš visų rajonų, padaro komandas ir žaidžia. Ten buvo tas pats, aš nežaidžiau. Paklausiau tiesiai, kodėl taip yra, atsakė, kad todėl, jog aš – ne švedas. Tada supratau, kodėl anksčiau manęs neėmė, kodėl nesu tarp geriausių žaidėjų. Tai vyko ir toliau. Gimnazijoje jie taip pat pasiima žaidėjus, kurie anksčiau buvo tose komandose. Kadangi aš nebuvau, jie manęs nematė. Prašiausi, bet niekas man net nedavė pabandyti.“, - nelengvą startą karjeroje prisiminė vartininkas.
 
Visgi talentingas vartininkas nesiruošė pasiduoti ir toliau sunkiai dirbo, kad galėtų žaisti ledo ritulį. Po žaidimo vietiniame klube iš pradžių patekęs į „Djurgardens“ jaunimo ekipą, vėliau jis persikėlė į „Mora IK“ organizaciją, kurioje ir prasidėjo profesionali žaidėjo karjera.
 
Klubinė karjera
 
„Mora IK“ klube pirmus metus žaidęs antroje Švedijos U-18 lygoje, jau kitais metais vartininkas pradėjo rungtyniauti ir elitinėje Švedijos U-20 lygoje. Po dviejų sezonų kovojant su jaunimu, 2011-2012 metų sezone M. Armalis gavo progą išbandyti save trečioje Švedijos lygoje, tačiau sužaidęs tik du mačus jis grįžo į „Mora IK“ jaunimo klubą.
 
Kitą progą sužibėti vyrų ledo ritulyje M. Armalis gavo kitame sezone, kai jis buvo išnuomotas į taip pat trečioje lygoje žaidusį „Tranas AIF“ klubą. Sezono viduryje lietuvis pagal atremtus metimus buvo geriausias visoje lygoje ir nors sezono pabaigoje jam išlaikyti tokio ritmo nepavyko, sėkmingas sezonas atkreipė ir pagrindinės „Mora IK“ komandos dėmesį, kuri jaunuoliui prieš 2013-2014 metų sezoną nusprendė suteikti progą įsitvirtinti ir antroje Švedijos lygoje žaidžiančioje ekipoje.
 
Į aukštesnį lygį M. Armalis žengė stebėtinai lengvai: jis ne tik išsikovojo vietą „Mora IK“ sudėtyje, tačiau ir tapo tvirtu pagrindinės sudėties žaidėju, o pagal atremtus metimus (92,6%) jis visoje lygoje žengė trečias.

Nenuostabu, kad po tokio sezono žaidėją pradėjo medžioti ir stipriausios Švedijos lygos klubai, o sutartį vartininkas pasirašė su „Djurgardens“, kurio jaunimo ekipoje jis buvo žaidęs prieš septynerius metus.
 
Naujoje ekipoje M. Armalis sutiko kolegą, iš kurio jis galėjo pasisemti patirties: „Djurgardens“ tą pačią vasarą papildė Mikaelis Tellqvistas, kuris ne vienerius metus žaidė NHL ir gynė Švedijos nacionalinės ekipos garbę. Jau pirmajame savo sezone SHL įrodęs, kad jis gali žaisti šiame lygyje (20 rungtynių – 90,5% atremtų metimų), kitais metais M. Armalis sugebėjo nukonkuruoti ir kur kas labiau patyrusį kolegą bei tapo pagrindiniu „Djurgardens“ vartininku.
 
34 rungtynių ir 91,8% atremtų smūgių statistikos užteko vartininko talentu įtikinti ir NHL klubus: dėl žaidėjo parašo kovojo bent trys šios lygos ekipos, o galiausiai kovą laimėjo San Chosė „Sharks“, kuriai tuo metu atstovavo ir Dainius Zubrus.
 
Pradėjęs pasiruošimą sezonui už Atlanto, M. Armalis „Sharks‘ ekipoje sužaidė vienintelį mačą ikisezoninėse rungtynėse ir buvo išsiųstas į antrinę šio klubo atstovę AHL lygoje – to pačio miesto „Barracuda“ komandą, kurioje jis praleido visą sezoną.
 
Visgi, metai Amerikoje lietuviui nebuvo lengvi: nors vienu metu jis buvo pradėjęs demonstruoti stabilų žaidimą, nukonkuruoti kolegos vartuose Troy‘aus Grosenicko mūsų šalies atstovui nepavyko. Tiesa, reikia pastebėti, jog tai buvo tikrai nelengva užduotis, nes po sezono amerikietis buvo pripažintas geriausiu visos lygos vartininku. Vis mažėjant progoms pasirodyti ant ledo M. Armalio statistika suprastėjo, o galiausiai komanda nusprendė jo net neberegistruoti mačams, tad sezono pabaigoje lietuvis savo komandos pasirodymus buvo priverstas stebėti tribūnose.
 
Po ne itin sėkmingo debiuto AHL pirmenybėse (24 mačai – 88,5% atremtų metimų), „Sharks“ nusprendė nepratęsti sutarties su ledo ritulininku, o kito šanso už Atlanto praėjusią vasarą jis taip ir nesulaukė. Galiausiai, jau spalio mėnesį, kai sezonas jau buvo įsibėgėjęs, M. Armalis sutiko prisijungti prie KHL žaidžiančios Rygos „Dinamo“ komandos.
 
Deja, bet antrus metus iš eilės M. Armaliui teko susitaikyti su antrojo vartininko vaidmeniu. Kur kas daugiau trenerio pasitikėjimo sulaukdavo Janis Kalninis, o per visą likusį KHL sezoną mūsų šalies atstovą aikštėje pamatėme vos 12 kartų (91,1% atremtų metimų). Tik pasibaigus sezonui pasirodė pranešimų, jog M. Armalis gali sugrįžti į Švediją, kur jo paslaugomis domisi ne vienas aukščiausios lygos klubas.

 
Pasiekimai rinktinėje
 
Nuo 16 metų pradėtas kviesti į jaunimo rinktines, M. Armalis netruko būti pakviestas ir į nacionalinę ekipą. 2011 metais tuo metu 18-metis vartininkas jau vyko į pasaulio čempionatą, kuriame ne tik debiutavo rinktinėje, tačiau ir aikštėje praleido nemažai laiko. Keturis mačus, iš kurių tris be keitimų, sužaidęs jaunasis rinktinės debiutantas stebuklų nerodė (87,5% atremtų metimų), tačiau įgijo vertingos patirties. Nelengvas M. Armaliui buvo ir antrasis čempionatas, kurio metu jam teko rungtynėse su rumunais iš vartų traukti šešis, o mače su olandais septynis ritulius.
 
2012-2013 metais įgijęs patirties žaisdamas Švedijos trečioje lygoje, lietuvis kur kas solidžiau atrodė ir pasaulio čempionato IB diviziono kovose. Vartininkui pagaliau pavyko peržengti 90% atremtų metimų statistinę ribą (91% atremtų metimų).
 
Žaidėjui kylant karjeros laiptais, jo tobulėjimas ir toliau puikiausiai atsispindėjo jo žaidimu rinktinėje: 2014 metais jis jau buvo vienas iš rinktinės lyderių, o jo puikus žaidimas ginant vartus (92,2% atremtų metimų) leido mūsų šalies rinktinei leido namuose pirmą kartą iškovoti IB diviziono bronzos medalius.
 
M. Armaliui debiutavus aukščiausioje Švedijos lygoje, iš jo vis daugiau buvo tikimasi ir rinktinėje, o atvykęs į 2015 planetos pirmenybes jis gerbėjų tikrai nenuvylė. Fantastiškai vartus gynęs lietuvis (93,8% atremtų metimų) ne tik varė į neviltį dėl aukso kovojusios Didžiosios Britanijos atstovus, tačiau ir padėjęs Lietuvos rinktinei iškovoti dar vienus bronzos medalius buvo pripažintas geriausiu pirmenybių vartininku.
 
Deja, tačiau persikėlimas į Ameriką iš M. Armalio atėmė galimybę pastaraisiais metais padėti savo šalies rinktinei. 2016 metais jis ruošėsi pasirodymui „Sharks“ ekipoje, o po metų jis per planetos pirmenybes vis dar turėjo būti Amerikoje, kur jo komanda be vartininko iš Lietuvos pagalbos kovėsi AHL atkrintamosiose varžybose.
 
Šis sezonas bei artėjantis pasaulio čempionatas
 
2017-2018 metų sezonas M. Armaliui prasidėjo nestandartiškai: komandoms jau stojus į kovas, lietuvis vis dar buvo be klubo ir sezonui galėjo ruoštis tik individualiai. Atėjus spaliui užsienio spaudoje atsirado vis daugiau informacijos, kad vartininko nori keletas SHL bei KHL klubų, o ledo ritulininką į savo gretas prisivilioti sugebėjo ne vienerius metus žaidėją sekusi Rygos „Dinamo“ komanda.
 
Pirmus du mačus sužaidęs spalį, kito šanso aikštėje M. Armalis turėjo laukti daugiau nei mėnesį. Po sėkmingų mačų su „Traktor“ ir „Avtomobilist“ klubais atrodė, jog lietuvis gali pagaliau įsitvirtinti pagrindinėje ekipos sudėtyje, tačiau kitame mače su „Metalurg“ per pirmas penkias minutes du praleisti įvarčiai lėmė jo keitimą, o kitos progos jam ir vėl teko laukti mėnesį.
 
Nepaisant ilgos pertraukos, gavęs progą M. Armalis sėkmingai sugrįžo į vartus, tačiau Girtis Ankipanas ir toliau labiau pasitikėjo J. Kalniniu. Mūsų šalies atstovui šansą jis galiausiai suteikė sezono pabaigoje, kai jis pasirodė keturiuose mačuose iš eilės, tačiau paskutinės savo dvikovos mūsų šalies atstovas prisiminti nenorės: praleidęs keturis iš aštuonių varžovų smūgių jis dar kartą turėjo užleisti savo vietą aikštėje kolegai iš Latvijos.
 
„Dinamo“ sezonas baigėsi dar kovo pirmąją dieną, tad M. Armalis turėjo pakankamai laiko pailsėti ir pradėti ruoštis balandžio mėnesį vyksiančioms pasaulio čempionato IB diviziono kovoms Kaune. Du metus negalėjęs savo šalies rinktinei padėti vartininkas nekantrauja ir vėl apsivilkti rinktinės marškinėlius stebint saviems žiūrovams, o iš M. Armalio ir vėl bus tikimasi užtikrinto žaidimo ir lyderio vaidmens saugant savo vartus.
 
Ar žinojote kad:
 
M. Armalis yra tapęs geriausiu čempionato vartininku tiek U-18 čempionate (2009 metais), tiek U-20 pirmenybėse (2012 metais), tiek pasaulio čempionato IB divizione (2015 metais);

Atstovaudamas Lietuvos rinktinei M. Armalis kiekviename čempionate demonstravo vis geresnę atremtų metimų statistiką (87,5% pirmajame, 87,6% antrajame, 91% trečiajame, 92,2% ketvirtajame ir 93,8% penktajame);

M. Armalis sužaidė vieną mačą San Chosė „Sharks“ sudėtyje: ikisezoninėse rungtynėse jis pasirodė ant ledo mače su „Canucks“ bei atrėmė šešis iš septynių į jo vartus atliktų metimų;

Lietuvos rinktinės vartininkas yra žinomas ne tik sporto, tačiau ir madų pasaulyje: 2012-2013 metais jis dirbo modeliu garsioje „Versace“ kompanijoje;

2016 metais M. Armalis pasekė Dariaus Kasparaičio ir Dainiaus Zubraus pėdomis bei tapo trečiuoju lietuviu pasirašiusiu kontraktą su NHL klubu;

2014-2015 ir 2015-2016 metų sezonais M. Armalis su „Djurgardens“ kovojo ne tik Švedijos lygoje, tačiau ir ledo ritulio Čempionų lygoje;

2014 metais po pasaulio čempionato M. Armalis buvo pripažintas geriausiu Lietuvos rinktinės žaidėju šiame turnyre;

Per savo karjerą M. Armalis yra sužaidęs 54 mačus SHL, 24 susitikimus AHL bei 12 mačų KHL lygose.
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas