sostineskl.lt | 2018 m. lapkričio 19 d. 14:40 |
![]() ![]() |
Tiki, kad Lietuva grįš ant olimpinio podiumo
Sidnėjaus olimpiados prizininkas Andrius Giedraitis: „Savo malonumui dar norisi pajudėti. Vieni žaidžia golfą, kiti tenisą, o aš – krepšinį.“
![]() |
2000-ųjų Sidnėjaus bronza. Tai kol kas yra paskutiniai olimpiniai medaliai Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės istorijoje. 1996–2000 m. laikotarpis gražiausiomis spalvomis įsiminė tuometiniam rinktinės gynėjui Andriui Giedraičiui.
1996–1997 m. sezone vilkėdamas Vilniaus „Sakalų“ marškinėlius jis tapo naudingiausiu Lietuvos krepšinio lygos (LKL) žaidėju, o jau 1999–2000 m. sezone padėjo Vilniaus „Lietuvos rytui pirmą kartą klubo istorijoje pasipuošti LKL čempionų žiedais.
37 rungtynės, vidutiniškai 37 minutės aikštėje, 25 taškai, 6 atkovoti kamuoliai, 4 rezultatyvūs peravimai ir 27 naudingumo balų vidurkis. Tokie solidūs skaičiai A. Giedraitį įrašė į naudingiausių LKL žaidėjų metraščius.
Profesionalaus krepšininko karjerą 2009 m. baigęs A. Giedraitis šiuo metu oranžinį kamuolį gainioja Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“). 45-erių vilnietis D lygoje atstovauja „Home report LT“ ekipai. Pirmosiose dvejose rungtynėse olimpinis prizininkas aikštėje vidutiniškai praleisdavo po 28 minutes ir fiksavo 14 taškų, 7 rezultatyvių perdavimų ir 25 naudingumo balų vidurkį.
Tėvo pėdomis sėkmingai seka ir jo sūnūs – Dovydas žiba Madrido „Estudiantes“ (Ispanija) gretose, o Karolis fiksuoja solidžią statistiką Vilniaus „Ryto“ sistemoje, kur gina „Perlo“ spalvas.
„Kai beveik 20 metų praleidau su profesionaliu krepšiniu, nori ar ne, nutolti nuo jo neišeina“, – pripažino „GEALAN–SKL“ vaizdo konferencijoje apsilankęs A. Giedraitis.
„Tada „Sakalų“ komandoje visi buvome jauni, alkani. Tai buvo vienas geriausių bei keisčiausių sezonų tiek man, tiek visai komandai. Tada komandoje visiškai neturėjome „centro“, visi buvome 190-200 cm ūgio“, – 1996–1997 m. sezoną su šypsena prisiminė krepšininkas. – Žaidėme smagiai ir visiems priešininkams buvome kietas riešutėlis. Pamenu, pačioje sezono pabaigoje gal kiek ir nepasisekė („Sakalai“ 1:2 pralaimėjo dramatišką ketvirtfinalio seriją „Žemaitijos Olimpui“, – aut. pastaba), tačiau sezonas buvo tikrai geras. Dabar būna, kad susitinkame su tada klube žaidusiais krepšininkais ir vis prisimename tuos laikus.“
„Tada „Sakalų“ komandoje visi buvome jauni, alkani. Tai buvo vienas geriausių bei keisčiausių sezonų tiek man, tiek visai komandai. Tada komandoje visiškai neturėjome „centro“, visi buvome 190-200 cm ūgio“, – 1996–1997 m. sezoną su šypsena prisiminė krepšininkas. – Žaidėme smagiai ir visiems priešininkams buvome kietas riešutėlis. Pamenu, pačioje sezono pabaigoje gal kiek ir nepasisekė („Sakalai“ 1:2 pralaimėjo dramatišką ketvirtfinalio seriją „Žemaitijos Olimpui“, – aut. pastaba), tačiau sezonas buvo tikrai geras. Dabar būna, kad susitinkame su tada klube žaidusiais krepšininkais ir vis prisimename tuos laikus.“
Žaidė su būriu būsimųjų trenerių
Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse A. Giedraitis rinktinėje žaidė kartu su Dainiumi Adomaičiu bei Šarūnu Jasikevičiumi. Praėjus 18 metų dabar jie yra žinomi ir gerbiami treneriai: D. Adomaitis treniruoja Lietuvos rinktinę ir Vilniaus „Rytą“, o Š. Jasikevičius vadovauja Kauno „Žalgiriui“.
„Tuo metu dar niekas apie tai negalvojo. Tuo metu nebuvo minčių apie trenerių karjeras. Tuo metu tiesiog visi norėjome gerai žaisti ir laimėti. Apie trenerio kelią pradedi galvoti gal tik nuo 35-erių“, – sako A. Giedraitis.
Įdomu tai, kad bronzinėje rinktinėje žaidė ir daugiau būsimųjų trenerių: Ramūnas Šiškauskas, Darius Maskoliūnas, Tomas Masiulis, Darius Songaila.
Ar pats A. Giedraitis niekada nesusimąstė apie trenerio karjerą?
„Baigus karjerą reikėjo rinktis – darbas ar šeima. Aš pasirinkau šeimą. Šis darbas reikalauja tiek pat laiko, kiek ir buvimas krepšininku – kelionės, rungtynės ir pan. Norėjau būti su šeima, nes paskutinius šešis mano karjeros metus ji su manimi nebekeliavo. Žinoma, baigęs karjerą metus dirbau Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijoje (ŠMKA), tačiau tada visiškai įsitikinau, kad trenerio darbas ne man. Nemačiau savęs šiame darbe.“
Džiaugiasi atžalų charakteriu
Dvidešimtmetis A. Giedraičio sūnus Karolis Nacionalinėje krepšinio lygoje („Mezon–NKL“) pagal pelnytų taškų vidurkį šiuo metu yra antroje vietoje, o 18-metis Dovydas patirties semiasi žaisdamas Madride.
„Su sūnumis sportuodavome rytais prieš pamokas. Ką galėjau, stengiausi perteikti jiems. Seku Dovydo žaidimą Ispanijoje interneto pagalba, o Karolio rungtynių stengiuosi taip pat nepraleisti ir jose apsilankyti. Važiuoju, stengiuosi patarti, patarti teisingai ir išklausyti. Kalbamės. Toks dabar mano gyvenimas“, – sako A. Giedraitis.
Apie jaunėlio progresą ir įsitvirtinimą vyrų krepšinyje A. Giedraitis nedaugžodžiauja: „Vertinti sunku, ypač savo sūnus. Kaip bebūtų, tikrai džiaugiuosi, kad Dovydas nuvažiavo į Ispaniją, jog treniruojasi, žaidžia. Ten sudarytos sąlygos tiek mokytis, tiek sportuoti, dirba geri treneriai. Svarbiausia, kad jis pats jaučiasi patenkintas, motyvuotas ir stengiasi. O kaip jam pasiseks toliau – viskas priklauso nuo daugelio kitų dalykų.“
Paklaustas ar jam būtų įdomu pakovoti prieš sūnus žaidžiant krepšinį, A. Giedraitis tik nusijuokia: „Man būtų įdomu, bet jiems turbūt jau nebe. Kažkada lauke žaidėme ir supratau, kad jau nebe.“


Norėtų daugiau dėmesio vietiniams žaidėjams
Buvęs krepšininkas džiaugiasi, kad Lietuvoje jau kuris laikas yra daugiau nei dvi komandos, kurios kėsinasi žaisti LKL finale, o krepšinio lygis vis auga:
„Su krepšiniu stengiuosi nesipykti. Seku NBA, LKL, Eurolygos čempionatus. „Žalgiris“ yra kiek stipresnis, jis dalyvauja ir Eurolygoje, tačiau kitos komandos sparčiai vejasi ir tai džiugina. Yra daug pajėgių komandų, kurios garbingai atstovauja Lietuvai tarptautiniuose turnyruose.
Aišku, lengviausia yra kritikuoti, bet norėčiau, jog LKL būtų galima šiek tiek įmanoma reguliuoti legionierių skaičių. Žinoma, klubo rėmėjai, vadybininkai ir treneriai nori laimėti. Galbūt remiantis vietiniais žaidėjais ir jaunimu tai yra sunku padaryti. Todėl bandoma ieškoti išeities ieškant žaidėjų. Mano nuomone, tai trukdo vietinių žaidėjų tobulėjimui. Suprantu, kad su 2–3 legionieriais kažką Europoje pasiekti būtų sunku, bet jauni žaidėjai tobulėtų greičiau.“
A. Giedraitis taip pat pasidžiaugė NBA lygoje žibančio Domanto Sabonio žaidimu: „Tikrai džiugu už Domantą. Kiek tik įmanoma, stebiu tiesiogines transliacijas. Jo tobulėjimui dar tikrai yra vietos. Tai yra jaunas žaidėjas, su charakteriu ir sugebėjimu siekti tikslų. Linkiu jam pavyti ir pralenkti tėtį.“
D. Sabonis su Lietuvos rinktinės nariais, A. Giedraičio manymu, 2020 m. Tokijuje (Japonija) yra pajėgūs nutraukti olimpinių medalių sausrą: „Kiek metų dar reiks laukti kiti olimpinio medalio? Iki ateinančios olimpiados. Manau, tam yra galimybių. Rinktinėje yra tikrai pajėgių žaidėjų – žaidžiančių NBA, Eurolygoje ir kituose turnyruose. Tikrai galima kovoti dėl medalių ir labai nenustebčiau, jeigu medaliai būtų.“
Tiesa, į olimpines žaidynes Lietuvos rinktinei dar reiks patekti. Tiesioginės kelialapių dalybos vyks ateinančią vasarą Kinijoje vyksiančiame pasaulio čempionate.
Mėgėjų krepšinyje – visiškai kitaip
A. Giedraitis „GEALAN–SKL“ lygoje varžosi nuo 2008 m. 2012 m. jis tapo B lygos čempionu, o 2018 m. iškovojo D lygos sidabrą. Iš viso krepšininkas šioje lygoje yra sužaidęs jau 208 rungtynes ir pelnęs 3495 taškus.
„Home report LT“ narys A. Giedraitis sako suprantąs, kodėl kai kurie buvę profesionalūs krepšininkai sąmoningai vengia žaisti mėgėjų krepšinio lygose. „Mėgėjų krepšinyje yra visiškai kitaip. Ten žaidžia ne vien krepšininkai, išauga traumų tikimybė, o ir kūnas vis primena save. Kai aš žaidžiu, stengiuosi būti atsargus, nepersistengti, o kiti taip negali – jie nori atiduodi visą save. Savo malonumui dar norisi pajudėti. Vieni žaidžia golfą, kiti tenisą, o aš – krepšinį.“
Vis tik „GEALAN–SKL“ lygoje buvusių profesionalių tikai netrūksta. Joje žaidė ar vis dar žaidžia Virginijus Sirvydis, Rolandas Matulis, Rolandas Jarutis, Rolandas Skaisgirys, Erikas Kučiauskas, Gintautas Vileita, R. Šiškauskas. Savo karjeros pradžioje, 2007–2008 m., mėgėjų lygoje žaidė ir Mindaugas Kuzminskas.
„Aš manau, kad šie žmonės be krepšinio negali. Jiems tai yra viskas. Žinoma, džiugu, kad jie čia žaidžia, nes buvusių krepšininkų dalyvavimas rungtynėse labai pakelia tiek „GEALAN–SKL“ lygį, tiek sustiprina šios lygos autoritetą. Mėgėjams ir jauniems talentams tai puiki proga pasitempti, motyvuotis ir išmėginti jėgas prieš buvusius profesionalus. Manau, buvę profesionalai į lygą įneša savo indėlį“, – užbaigė A. Giedraitis.
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.