LIF informacija | 2019 m. sausio 30 d. 11:27 |
![]() ![]() |
Irkluotojai naudojasi aukštikalnių magija
"Kiekvienam irkluotojui sąvoka „geras oras“ reiškia skirtingus dalykus", - tikina Lietuvos irklavimo rinktinės treneris Mykolas Masilionis.
Irklavimas – sezoninis sportas. Irkluotojo gebėjimus ir galimybes ugdo ne vien fiziniai pratimai, bet ir besikeičiantis oras. Lietuviška žiema, deja, tokių galimybių irkluotojams nesuteikia. Kaip gi tada Lietuvos vardą garsinantiems irkluotojams pavyksta pasiekti tokių gerų rezultatų pasaulinio lygio varžybose ir čempionatuose, parsivežti iš ten auksą, sidabrą ar bronzą? Kaip jiems pavyksta pranokti savo varžovus iš šiltesnių kraštų? Ką mūsų irkluotojai veikia žiemą? Apie tai pasakoja Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) treneris Mykolas Masilionis.
Žiemą keliauja į kalnus ir šiltuosius kraštus
Pasak trenerio M. Masilionio, irklavimas Lietuvos klimato sąlygomis – neabejotinai sezoninė sporto šaka. Deja, net šiltėjančios žiemos kol kas dar nepasiūlo galimybės Lietuvoje irkluoti ištisus metus.
„Kiek leidžia sąlygos, bandome irkluoti, kartais net iki Naujųjų metų. Tačiau šiais metais jau gruodžio mėnesį nebegalėjome irkluoti, teko keliauti į Graikiją, kur praleidome dvi savaites. Kai vanduo užšąla, stengiamės išvažiuoti į šiltus kraštus“, – sako LIF treneris.
Anot M. Masilionio, Lietuvos irkluotojų sezonas pasibaigia po pasaulio čempionato, maždaug rugsėjo pirmąją savaitę. Tada sportininkai mėnesį atostogauja, o kitam sezonui pradedama ruoštis spalio pradžioje.
Sausio mėnesį Lietuvos irkluotojai paprastai vyksta į aukštikalnes, į jų treniruotes įtraukiami įvairūs pratimai su svoriais, lygumų slidinėjimas, taip pat ir vadinamasis ergometrinis irklavimas uždarose patalpose. Vasario mėnesį keliaujama kur šilta, kad kuo anksčiau pradėti irkluoti.
Po pertraukos – daugiau entuziazmo
„Spėju, kad gerų rezultatų Lietuvos irkluotojams padeda pasiekti tai, kad jie pasiilgsta irklavimo. Po pertraukos kimbame į darbus su entuziazmu. Vis dėlto reikia pripažinti, kad sezoniškumas mums atsiliepia. Pavyzdžiui, italams pirmosiose sezono varžybose pavyksta pasiekti geresnių rezultatų. Juk jie turi daugiau galimybių pairkluoti. Irklavimo valandų kiekis ypač svarbus jaunesnėje amžiaus grupėje – dominuoja sportininkai, turintys daugiau galimybių pairkluoti“, – aiškina M. Masilionis.
Pasak LIF trenerio, yra daug prietaisų, kurie bando imituoti kuo daugiau irkluotojams reikalingų balanso pratimų, bet valtyje veikia daug veiksnių ir dirbtinėmis sąlygomis jų visų atkartoti praktiškai neįmanoma.
M. Masilionis pastebi, kad irkluotojui svarbūs visi jo pojūčiai – rega, klausa ir kiti jutimai, taip pat ir protinis darbas.
„Irklavimas, be viso kito, yra ir gamtos sportas, keliantis labai daug iššūkių: vieną dieną pučia vienos krypties vėjas, kitą – kitos, be to, galbūt stipresnis, o kartais pasitaiko ir visiškai rami diena. Kiekvienam sportininkui šios įvairios sąlygos sukelia skirtingus pojūčius, kuriuos jie savaip interpretuoja, todėl kiekvienam sąvoka „geras oras“ reiškia skirtingus dalykus. Kuo didesnis šių skirtumų patyrimas, tuo geresni rezultatai pasiekiami, o kai kuriems tam tikros oro sąlygos gali tapti ypač svarbia rezultato dedamąja“, – sako M. Masilionis.
Išnaudoja aukštikalnių magiją
Trenerio teigimu, irkluotojų žiemos dienotvarkė aukštikalnėse yra įtempta. Sportininkai atlieka sunkų, ilgą, varginantį darbą.
„Pradedame prieš devynias su slidėmis po to einame į salę, kur treniruojamės valandą. Vidurdienį valgome pietus, o nuo trijų pradedame vakarinę treniruotę, kuri baigiasi apie šešias. Sportininkai tikrai būna išvargę“, – pasakoja M. Masilionis.

„Pradedame prieš devynias su slidėmis po to einame į salę, kur treniruojamės valandą. Vidurdienį valgome pietus, o nuo trijų pradedame vakarinę treniruotę, kuri baigiasi apie šešias. Sportininkai tikrai būna išvargę“, – pasakoja M. Masilionis.

Jis taip pat atkreipia dėmesį į magišką treniruočių efektą aukštikalnėse – tai gerai žinoma sportininkams ir naudojama jau seniai. Aukštikalnių sąlygos sukuria natūraliai didesnį krūvį, kurį sunku įvertinti, todėl sportininkai skatinami dirbti sunkesnėmis sąlygomis. Kiekvieną dieną lygumų slidinėjimui skiriama 1,5–2 valandas, čiuožiama maždaug 20–30 kilometrų, kartais ir daugiau. Pamėgta Lietuvos irkluotojų aukštikalnė – Kampeče kaimelis Italijoje, pietų Tirolyje.
„Sportininkams patinka slidinėti – tai jiems yra nauja, žavi veikla. Pastebime, kad mūsų irkluotojai kasmet tampa vis geresniais slidininkais“, – šypsosi treneris.
Taiso judesio klaidas
Žiemos, rudens ir pavasario sezonas, anot M. Masilionio – geras laikas irkluotojams taisyti judesio klaidas. Judesys suskaidomas į smulkesnes atkarpas ir kiekviena jų gali būti šlifuojama. Toks judesio tobulinimas reikalauja ne tiek fizinių, kiek protinių pastangų.
„Tam, kad ištaisytum seną klaidą, reikia labai daug pastangų. Kitą kartą nauji įgūdžiai lengviau suformuojami, nei ištaisoma sena klaida. Yra baziniai pratimai, tačiau juos galima interpretuoti. Trenerio meistriškumas – sugalvoti, ką ir kaip judesio atkarpoje pakeisti, kad pažanga būtų pasiekta per trumpiausią laikotarpį“, – atskleidžia treniruočių paslaptis M. Masilionis.
Pirmąją vasario dekadą irkluotojai ketina praleisti Lietuvoje, o vėliau jų laukia irklavimo stovykla Graikijoje – pirmieji grybšniai ir yriai.
„Gaivinsime tai, ką pamiršome per žiemą“, – sako treneris.
„Gaivinsime tai, ką pamiršome per žiemą“, – sako treneris.
Žiema – irgi varžybų metas
M. Masilionis atkreipia dėmesį, kad intensyvus irklavimo ciklas, tinkamai išnaudojant visus metų laikus, jauniems sportininkams padeda gerų rezultatų pasiekti per palyginti labai trumpą laiką. Jei treniruotis pradedama nuo 12 metų, tai dar vidurinės mokyklos nebaigę sportininkai gali tapti irklavimo žvaigždėmis – užimti aukštas vietas tarptautiniuose renginiuose.
Anot M. Masilionio, augančiai irkluotojų kartai žiemos irgi nebūna nuobodžios. Be treniruočių irklavimo ergometrais ir irkluotojams skirtų pratimų, žiemą organizuojamos įvairaus lygio irkluotojų varžybos, kuriose galima įvertinti savo pasirengimą, sykiu patiriant varžybų azartą. Tokios žiemos treniruotės ir varžybos stiprina organizmą ir tuo pačiu metu augina sportinį meistriškumą.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.