autoeventus.lt 2019 m. gegužės 16 d. 14:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pritrūkai elektros – žiūri į programėlę

Elektromobilių vairuotojų gyvenimui palengvinti sukurta programėlė „Charge it on“, kurios tikslas – nuvesti vairuotojus iki artimiausios laisvos stotelės.

Elektormobilių  įkrovimo stotelė.
autoeventus.lt nuotr.
Elektormobilių įkrovimo stotelė.
   
Viena iš „Lietuvos Energijos“ grupės įmonių „Energijos tiekimas“ elektromobilių vairuotojams sukūrė programėlę „Charge it on“. Tikslas labai gražus – vienyti visas įkrovimo stoteles, nuvesti vairuotojus iki artimiausios laisvos stotelės, leisti paprastai su programėlės pagalba susimokėti už elektromobilio įkrovimą. Šiuo metu vartotojai joje mato 12 stotelių iš visų, esančių šalyje. Vis dėlto projekto iniciatoriai sako, kad jau metų pabaigoje programėlė aprėps didžiąją dalį visos elektromobilių vairuotojams reikalingos infrastruktūros. 

Sunkus startas

„Charge it on“ aplikacijos mobiliesiems telefonams idėja labai graži. Joje turėtų būti parodyti visi įkrovimo punktai, jų statusas, užimta stotelė ar ne, ar šiuo metu ja galima naudotis. Padedama navigacijos programėlė nuves elektros energijos ištroškusį automobilį iki jam palankiausio įkrovos taško ir leis paprastai susimokėti už išnaudotas kilovatvalandes.
Iš daugiau nei 100 Lietuvoje esančių įvairiausio tipo elektromobilių įkrovimo punktų, „Charge it on“ vartotojai kol kas gali matyti 12„Energijos tiekimo“ stotelių. Tačiau jau artimiausiu metu sąrašas pradės pildytis. 

„Mes pradedame nuo savęs. Šiandien turime 12 stotelių, kurias galima matyti mūsų aplikacijoje, ten matomas jų užimtumas. Ir labai intensyviai diegiame naujas. Ne tik Vilniuje, bet jau ir visoje Lietuvoje. Iki metų pabaigos turėsime apie 60 stotelių tinklą, kuriam tieksime tik žalią Lietuvos pagamintą elektros energiją, o prie mūsų tinklo ir aplikacijos bus galima prisijungti visiems įkrovimo stotelių savininkams“, – sakė „Energijos tiekimo“ e-mobilumo plėtros vadovas Andrius Šeršniovas.

Tereikia vieno susijungimo

„Charge it on“ kūrėjai atviri ir nori, kad prie jų programos prisijungtų ir kitų stotelių savininkai. Sąlyga viena – stotelės turi būti išmanios, turėti tam tikrą komunikacijos modulį, kad jos statusą būtų galima stebėti gyvai per atstumą. 

Šiuo metu didžiausią elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą turi Lietuvos automobilių kelių direkcija (LKAD). Jų stotelės kol kas yra nemokamos. Numatyta, kad pirmuosius penkerius metus nuo pastatymo LKAD įkrovos vietos energiją automobilių vairuotojams teiks nemokamai, tad jokios apmokestinimo platformos joms iki šiol nereikėjo.

„Kai kurioms jų stotelėms jau artėja penkerių metų terminas, jie galvoja, ką toliau daryti, galbūt apmokestinti. Ir mes kalbamės, norime, kad jų stotelės atsirastų mūsų sistemoje“, – apie savo norus prasitarė A. Šeršniovas.

Kai „Energijos tiekimas“ iki metų galo įrengs visas suplanuotas šešias dešimtis naujų stotelių bei jeigu pavyks prie programėlės prijungti Lietuvos automobilių kelių direkcijos stoteles, „Charge it on“ aplikacija pasieks savo tikslą: elektromobilių vairuotojai vienoje programėlėje matys praktiškai visas stoteles, jų užimtumą, veikimo statusą.

Sprendžia sugedusių stotelių problemą
Šiuo metu elektromobilių vairuotojai planuodami savo keliones, kol dar nėra informacijos apie visas šalyje veikiančias įkrovos vietas, dažniausiai žiūri į specializuotas feisbuko grupes ar www.eismoinfo.lt. Čia vartotojai dalijasi informacija, kur kuri stotelė sugedusi, kuri atiduoda gerokai mažiau energijos nei turėtų. Niekam nesinori su besibaigiančiais baterijos likučiais atvažiuoti iki stotelės įsikrauti ir pamatyti, kad ši neveikia. Tačiau realybė tokia, kad įkrovimo stotelės kartais genda, nes visos naujos technologijos iš pradžių susiduria su iššūkiais.„Reikia pripažinti – būna, sugenda ir mūsų stotelės. Mes stengiamės dirbti su patikimais stotelių gamintojais, tačiau nauja, dar tobulinama technologija kartais genda. Mūsų klientų aptarnavimo centras veikia 24 valandas per parą ir visus gedimus šaliname iš karto. Kai kuriuos galime pašalinti nuotoliniu būdu, kartais tereikia perkrauti stotelę, o kai susiduriame su mechaniniais gedimais, juos stengiamės pašalinti kaip įmanoma greičiau, statome naują stotelę, seną vežame remontuoti“, – aiškino e-mobilumo plėtros vadovas.

Pašnekovas sako, kad jau šių metų antroje pusėje, kai išsiplės „Energijos tiekimo“ įkrovimo tinklas, „Charge it on“ pradės teikti išsikrovusių elektromobilių transportavimo paslaugą, gelbėsiančią energijos pristigusius nelaimėlius, jeigu šie negalės įsikrauti savo automobilio dėl energijos tiekėjų kaltės. Jeigu stotelė suges, elektromobilis ir vairuotojas bus nemokamai nugabenami iki kitos veikiančios stotelės. 

Stoteles gadina ir nekokybiški elektromobiliai
Bet stotelės genda ne tik atsitiktinai. Jų vidinius komponentus iš rikiuotės išveda ir kai kurie elektromobiliai. Pigiausi, dažniausiai po avarijos atvežti iš užsienio ir nekokybiškai suremontuoti.

„Būna mechaninių gedimų, kai žmonės techniškai sulaužo įkrovimo antgalius numesdami juos ant žemės, būna, sudaužo ekranus. Tačiau daugiausia problemų pridaro po avarijų iš Amerikos parvaryti ir sutvarkyti automobiliai, ypač, kai nekokybiškai pakeičiamos įkrovimo jungtys ir jos sutvarkomos pigiausiu būdu, ne autorizuotame servise.  Dėl nekokybiškų elektromobilių jungčių komponentų jie sutrumpina, įsijungia srovės nuotėkio relė ir stotelė automatiškai išsijungia. Aišku, ji turi automatinį atkūrimą, bet tai užtrunka“, – pavyzdžius dėstė A. Šeršniovas.

Kada „Charge it on“ idėja suvienyti visas elektromobilių stoteles ir su įkrovimu susijusią informaciją į vieną mobilią aplikaciją gali tapti realybe? „Energijos tiekimo“ atstovai tikisi, kad visus tikslus pavyks įgyvendinti per artimiausius dvejus arba trejus metus.

 
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas