sportas.info 2019 m. gegužės 24 d. 10:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Filmas - žinutė autosporto bendruomenei

Pirmosios lietuviškos autosporto dokumentikos režisierius J. Mikulėnas - apie kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu.

Filmo kūrėjų gyvenimas autosporto ritmu
Filmo kūrėjų gyvenimas autosporto ritmu
   
Juozapo aistra autosportui ir kinui leido pasiekti tai, apie ką svajoja kiekvienas kūrėjas – pastatyti pirmąjį dokumentinį filmą autosporto tema apie jauną ir ambicingą Kauno technikos kolegijos (KTK) studentų komandą. Apie visą kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu mintimis sutiko pasidalinti kino juostos režisierius J. Mikulėnas.
 
Pirmoji meilė – „Halls Winter Rally“
 
Juozapai, kiekviena istorija turi savo pradžią. Kaip prasidėjo jūsų pažintis su autosportu ir kelionė po kūrybos pasaulį?
Viskas prasidėjo, kai man buvo 13-a metų ir senelis man perleido savo BMW „chuligankę“. Žinoma, tuometinis jos techninis stovis buvo tragiškas, bet man tai buvo nesvarbu - tiesiog norėjau ją konstruoti ir treniruotis. Tada pats pradėjau ją krapštinėti garaže, atrestauravau kiek galėjau, vėliau sekė mėgėjiškas važiavimas slalome ir kartingu. Žinoma, labai daug įtakos padarė ir tai, kad kiekvieną žiemą, man būnant pas senelį, mūsų kaimo apsnigtais žvyrkeliais skriedavo „Halls Winter Rally“ dalyviai. Tai mane turbūt galutinai įtraukė ir įpūtė meilę šiam nepaprastam sportui.
 
Tačiau tai tikrai brangus sportas, tad, norint juo užsiimti, reikia turėti ir finansinį užnugarį. Tai supratau iškart ir, dar mokydamasis 11-oje klasėje, dalyvavau „Junior Achievement“ programoje, kur įkūrėme „FAST FOCUS“ audiovizualinės kūrybos įmonę.
 
Kadangi jau tada buvau autosporto fanatikas, tad filmuoti ir pradėjome nuo autosporto. Pirmasis mūsų projektas buvo labai paprastas - Narvydiškių aerodrome vykusios slalomo varžybos su senu geru Sportinio Vairavimo Centru, kurių treneriai - Andrėjus Savčenko ir Olga Židovlenkova mane daug ko išmokė. Vėliau, greta kitų automobilių sporto renginių, pradėjome filmuoti reklaminius ir muzikinius klipus, renginius ir t.t. Kaupėme patirtį, mokėmės dirbti su klientais ir brendome didesniems darbams. Kai sutikome Kauno technikos kolegijos studentų „KTK Racing Division“ komandą, supratome, kad gali gautis kažkas ypatingo. Taip atsirado idėja, kuri palaipsniui virto kūnu.
 
Dažniausiai kiekvieną kino kūrėją formuoja ir įkvepia kiti. Galbūt galite išskirti savo autoritetus ar mėgstamus filmus, sportininkus, kurie prisidėjo prie jūsų kūrybinio kelio?
Mane iš esmės žavi visi lenktynininkai dėl savo mąstymo būdo, preciziškumo ir dedamų pastangų. Asmeniškai tarp visų galėčiau išskirti Ayrton Senna, Colin McRae, Niki Lauda, Ari Vatanen, Heri Toivonen… oi, galėčiau vardinti ir vardinti, tačiau būtent šie įkvėpė mane labiausiai - apskritai, jie yra pasauliniai autosporto autoritetai ir jais tapo ne šiaip sau, o dėl savo išskirtinių asmenybių ir pasiekimų.
 
Kine galėčiau išskirti du filmus. Vienas iš jų „Rush“, kuris pasakoja Niki Lauda ir James Hunt istoriją F1 lenktynėse. Tai tiesiog geriausias mano matytas vaidybinis filmas apie autosportą. Kitas filmas – apie mano jau minėtą A. Senna. Tai dokumentika, kuri mane įkvėpė kurti būtent tokio tipo filmus. Šie filmai verti dėmesio ne vien autosportu besidomintiems žmonėms.

Grįžkime prie jūsų ir KTK studentų komandos ir bendro darbo pradžios. Ar viskas iškart pavyko, galbūt buvo ir sudėtingų momentų?
Žinote, iškart pajutau, kad tarp mūsų tinkamas ryšys. O tai yra vienas iš svarbiausių aspektų. Kolegijoje studijuojantys KTK vyrukai yra jauni, ambicingi ir darbo fanatikai, kaip ir mes. Jie beprotiškai myli autosportą ir turi labai panašų požiūrį į jį, kaip ir mes.
 
Žinoma, filmuojant kartu ištisus metus yra daug sunkių išbandymų. Pirmiausia, tiesiog paprastos ir ilgos kelionės, filmavimas įvairiomis gamtinėmis sąlygomis – lyjant lietui, esant kaitrai ir t.t. Bemiegės naktys, gyvenimas kartu su komanda garaže ir daug kitų išbandymų.
 
Toliau sekė sudėtingesni dalykai. Kaip pavyzdį galiu pateikti interviu sesijas. Jų turėjome gal 6 ir po pirmosios buvome kiek išsigandę. Garaže pradėjome kalbinti komandos narius, kurie pirmą kartą kalbėjo į kamerą. Natūralu, kad buvo nelengva, nes prie visko reikia priprasti. Juk jie – savo sritį išmanantys studentai, o ne profesionalūs aktoriai. Tad pradžioje maniau, kad tikrai turėsime problemų, bet su kiekviena sesija rezultatai vis gerėjo, o paskutinėse vyrai jau buvo visai atsipalaidavę – patys nepasidalino, kuris pirmas duos interviu.
 
Smagu, kad radome tarpusavio ryšį ir padėjome vieni kitiems atsiskleisti. Galiausiai gavosi taip, kad vien interviu nusifilmavome virš 20 valandų. O filmo trukmė - valanda, tad tai tapo dar vienu iššūkiu.
 
Kitas aspektas, kad kuriant dokumentiką ir ypač sporto, tu niekada nežinai, kas bus toliau. Niekada neturi tikslaus suplanuoto siužeto. Turi temas, mintis, kurias nori papasakoti ir stengiesi nieko nepraleisti lenktynių metu, kad jas galėtum papildyti. Tiesa, kadangi dirbome su studentų komanda, tad negalėjome tikėtis daug pergalių, tačiau nesulaukti nei vienos būtų buvę negerai dokumentikos dinamiškumui. Tarp viso to ir laviravome – stebėjome, prisitaikėme ir užfiksavome. Nežinojimas, ko laukti toliau, turbūt labiausiai ir veža, statant tokio tipo filmą.
 
Tačiau, kaip ir sakiau, mus pačius nustebino KTK komanda ir jos požiūris į tai, ką daro. Palaipsniui mes tapome komandos dalimi ir po pergalių džiaugėmės kartu, o po pralaimėjimų liūdėjome.
 
Kino filmas – tai nepaprastas ir laikui bei resursams itin imlus darbas. Galbūt skaičiavote, kiek laiko praleidote su komanda, kiek bemiegių naktų turėjote?
Tokios statistikos nevedėme, tačiau galiu pasakyti, kad turime nufilmavę virš 100 valandų. Visuose etapuose dirbdavo po 5-10 žmonių  – operatoriai, fotografai, pagalbinis personalas.
 
Techninių ir žmogiškųjų resursų visada norisi daugiau, tad labai gerai reikėdavo apgalvoti ir išanalizuoti trasas, kur norime filmuoti, kur turi stovėti kameros, kad nepraleistume tinkamo kadro. Juk tai dokumentika, praleisto momento jau nepakartosi. 
 
Komanda dirbo išvien, pasiaukodama, beveik nesiilsėdama ir negailėdama savęs, kaip ir KTK Racing division lenktynininkai ir inžinieriai - visi dėl bendro tikslo.

 
Užfiksuotas paskutinis FastLap sezonas
 
Taip sutapo, kad nufilmavote ir paskutinįjį  FastLap sezoną. Kaip jį vertinate ir kas jums buvo FastLap?
Dar kai nefilmavau, visada svajojau prisidėti prie FastLap lenktynių. Man tai atrodo fantastiškas šou, super žmonės, kultūra. Tikrai labai norėjosi prisijungti prie jos. Tad tikrai labai smagu, kad teko užfiksuoti istorinį sezoną ir taip prisidėti prie šio fenomeno savotiško išsaugojimo video formatu. Nors Fast Lap ir baigėsi, tačiau filme užfiksuoti momentai išliks dar ilgam.
 
Žiūrint į patį Fast Lap ir jo pabaigą, manau, nutiko tai, kas ir turėjo nutikti. Organizatoriai šiaip sau to nebūtų užbaigę. Viskam yra priežastys ir visada, kažkada ateina pabaiga. Tačiau šitas sezonas buvo jų aukščiausias taškas ir kažkam juos pakeisti bus tikrai sunku, bet neabejoju, kad tokie žmonės turėtų atsirasti. O pats Fast Lap taps legenda.
 
Jūsų filmą matė ir patys FastLap organizatoriai. Galbūt teko pasikalbėti su jais apie „United to Race“?
Visa autosporto bendruomenė mūsų filmą priėmė entuziastingai ir labai teigiamai. Tokių filmų nėra daug, o ypač didžiajame kine. Juk visi mes norime, kad ši sporto šaka populiarėtų ir įtrauktų vis daugiau jaunų žmonių, įgautų vis didesnį masiškumą ir visuomenės dėmesį.
 
Pasibaigus pirmajam uždaram seansui, mačiau, kaip FastLap vadovas Giedrius Čenkus atsistojo, nusišypsojo ir pradėjo ploti. Jautėmės tikrai pagerbti ir buvo be galo malonu. Kurdami šį filmą mes nesistengėme niekam įtikti. Darėme taip, kaip mums atrodo teisingai. Galbūt mums pavyko todėl, kad patys ir esame filmo tikslinė auditorija, kuri negali be autosporto.
 
Žinoma, kino juostą dar “šlifuojame” ir ruošiame sporto ir dokumentikos kino festivaliams. O tada bus kažkas naujo – dar vienas šuolis pirmyn. Apskritai, džiaugiuosi, kad tiek mes, tiek žiūrovai yra patenkinti šiandieniniu rezultatu ir po visko kartu su mūsų ir KTK komandomis reikės rimtai atšvęsti.
 
Pabaigai noriu ypač padėkoti savo „FAST FOCUS“ bendražygiams - toks rezultatas neįmanomas be visų kolegų atsidavimo, nepasidavimo ir palaikymo iš žiūrovų.
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas