autoeventus.lt 2019 m. liepos 15 d. 11:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ką vilki lenktynininkai trasoje ir šalia jos

Ne visada lenktynininkai vilkėjo kombinezonus. Dar šeštąjį dešimtmetį net prie „Formulės 1“ vairo pilotai sėsdavo su marškinėliais ir džinsais.

G. Grinbergas.
Gedimino Žilinsko ir PHOTO LR nuotr.
G. Grinbergas.
   
Visi esame įpratę matyti lenktynininkus, vilkinčius ryškiaspalvius kombinezonus, tačiau taip buvo ne visuomet. 

Pirmieji specialią aprangą pradėjo naudoti amerikiečiai. Automobiliuose buvo labai karšta, todėl lenktynininkai ieškojo tokių drabužių, kurie leistų lengviau išgaruoti prakaitui. Ir tik septintojo dešimtmečio pradžioje, kai įvyko kelios didelės avarijos, per kurias lenktynininkai nukentėjo nuo ugnies, pradėti kurti specialūs, ugniai atsparūs kombinezonai.

1963 m. Tarptautinė automobilių sporto federacija (FIA) patvirtino pirmuosius pilotų aprangai keliamus reikalavimus. Nuo to laiko kombinezonai buvo tobulinami, reikalavimai jiems griežtėjo.

Šiuolaikiniai kombinezonai dažniausiai gaminami iš specialaus „Nomex“ audinio. Vienas jo sluoksnis išlieka nedegus apie 15 sekundžių, todėl kuo greitesni automobiliai ir konkurencingesnės varžybos, per kurias kartu didėja skaudžios avarijos tikimybė, tuo griežtesni lenktynininko aprangai keliami reikalavimai. Iš „Nomex“ audinio pagaminti kombinezonai būna dviejų arba trijų sluoksnių, papildomai naudojami nedegūs apatiniai drabužiai – kojinės, kelnės, marškinėliai ilgomis rankovėmis, pošalmis. Batai ir pirštinės taip pat atsparūs ugniai.

Pigiausi lenktynėms tinkami kombinezonai kainuoja apie 250 eurų, bet gerai paieškojus galima rasti ir egzempliorių už beveik 2000. Ir tiek mokama ne už gamintojo ženkliuką. Brangiausieji bus ypač lengvi, gerai išgarins prakaitą, bus komfortiškesni. Standartinį kombinezoną galima pasimatuoti ir nusipirkti specializuotose automobilių sporto reikmenų parduotuvėse, tačiau beveik visi gamintojai siūlo pagal individualius piloto matmenis ir dizainą pagamintą aprangą.  Europos Le Mano čempionate (ELMS) lenktyniaujantis Gustas Grinbergas jau trečius metus vilki tik pagal individualius užsakymus pasiūtus kombinezonus. Pasak lenktynininko, jie gerokai patogesni nei standartiniai, tačiau brangesni. Tiesa, Gustui pačiam jų neteko pirkti. Porą kombinezonų kasmet jam skirdavo „BirelArt“ kartingo komanda, šiemet savo spalvų kombinezonu jį aprengė „Oregon“ komanda.

Taigi šiais laikais jokiose FIA sankcionuotose lenktynėse be specialaus kombinezono sudalyvauti nepavyks. Reikalavimai įvairaus lygio lenktynėms surašyti FIA dokumentuose ir visi lenktynininkai privalo jų laikytis. O ką pilotai vilki ne lenktynių metu? Paprastai kiekviena komanda turi savo dizaino uniformas. Šias kolekcijas sudaro marškinėliai, marškiniai, megztiniai, striukės, kelnės, kepurės ir dar daugybė kitų aprangos dalių.

Kai kurios komandos tiesiog užsako ir nusiperka norimo dizaino uniformas, tačiau kitoms pavyksta su gamintojais sutarti dėl abiem pusėms naudingo bendradarbiavimo. Pavyzdžiui, „Formulės 1“ „Mercedes“ komanda bendradarbiauja su „Tommy Hilfiger“ prekės ženklu, „Aurum“ 1006 km lenktynių Palangoje organizatoriai su „Hummel“. Kai kurie lenktynininkai turi asmeninius aprangos tiekėjus. Pavyzdžiui, G. Grinbergui sportinę aprangą fizinio pasirengimo treniruotėms tiekia „Sportland“. O iškilmingomis progomis jis velkasi pagal individualius matmenis pasiūtus išskirtinės kokybės „Vilkma Bespoke“ marškinius.

   


Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas