3x3 krepšinio asociacija 2019 m. rugsėjo 12 d. 11:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpinė viltis gyva kaip niekada

Krepšinis 3x3: nuo sugrįžimo į kelią, naujo atsipyrimo, pergalėms pamatą padėjusių pralaimėjimų iki įspūdingų laimėjimų ir varžovų pagarbos.

„Gulbelės“ triumfas Monrealyje.
„Gulbelės“ triumfas Monrealyje.
   
Oro uostas. Daiktų patikra. Prie jos būriuojasi keletas vaikinų, vilkinčių žalią aprangą su užrašu „Lietuva“. „Kur skrendate?“ - prabyla kiti panašiomis spalvomis pasidabinę keleiviai, akivaidžiai pradedantys savo kelią į pasaulio čempionatą Kinijoje. „Į Europos čempionatą, trys prieš tris“ - savo kelionės tikslą atskleidžia užkalbintieji. „Čia kas - tinklinis?“ - toliau smalsumą tenkina krepšinio sirgaliai, dėl meilės šiam sportui dalį rugsėjo nusprendę praleisti Tolimuosiuose Rytuose.
 
Taip savo kelią į aštuoniolikmečių Europos pirmenybes pradeda trijulių vaikinų rinktinė. Jų čia veikiausiai nebūtų, jeigu ne kelios aplinkybės.
 
Pirmoji susiklostė dar 2017-ųjų vasarą. „Iš gatvės į olimpines žaidynes“ - toks FIBA ir Tarptautinio olimpinio komiteto šūkis paskelbė kelio į Tokiją pradžią. Tą akimirką Lietuvos tame kelyje nebuvo - iš jo šalis išsuko maždaug 2015-aisiais. Iškart po to, kai Lietuvos rinktinė, tuomet sudaryta iš Ovidijaus Varanausko, Giedriaus Marčiukaičio, Dariaus Tarvydo ir Vitalijaus Lukšos, 2014-aisiais iškovojo Europos čempionato bronzos medalius ir ketvirtąją vietą pasaulyje.
 
2017-ieji buvo metai, kuomet 3x3 krepšinyje dominavo Serbija ir - iš pažiūros visiškai netikėtai - Latvija. Serbai, šį krepšinį paskelbus olimpiniu, galėjo pasigirti trimis pasaulio čempionų titulais, o kaimynai latviai - ką tik iškovotu Europos auksu. Tarp sektinų pavyzdžių tuomet buvo galima minėti ir solidžius rezultatus demonstravusius slovėnus, rusus, netgi olandus ar gilias turnyrų organizavimo tradicijas puoselėjančius rumunus.
 
Štai, pavyzdžiui, kaimynai latviai tuomet jau skaičiavo devintus 3x3 krepšinio vystymo metus. Pasisėmę patirties tarptautiniuose turnyruose, vietiniai organizatoriai 3x3 krepšinį kartu su kitomis gatvės sporto šakomis pavertė kone socialine misija - didžiuliu nusikalstamumu garsėjusiame Rygos mikrorajone su miesto pagalba buvo įrengta sporto bazė su daugiau nei 2000-iais vietų tribūnose. 
 
Iki tol šiose apylinkėse siautėjusius visuomenės užribio atstovus pakeitė gatvės futbolas, lauko treniruoklių salė, įvairios pramogos žiūrovams ir trijulių krepšinis. Latvijos Europos auksas buvo nukaltas dėl ilgų metų įdirbio bei atidžios šį krepšinį išbandyti nusprendusių žaidėjų atrankos. Nepaisant fiasko ką tik pasibaigusiame Europos čempionate, šiandien latvius galime vadinti planetos vicečempionais. Šį sidabro medalį jie iškovojo prieš trejetą mėnesių - birželį vykusiame pasaulio čempionate Amsterdame.
 
Tiek birželį, tiek juolab prieš dvejus metus - 2017-ųjų vasarą - sakyti, kad netrukus 3x3 krepšinio elite puikuosis ir Lietuva, būtų buvę drąsu. Tuomet šalis murdėsio 39-ojoje vyrų reitingo vietoje. Turint galvoje tai, kad 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse vietos buvo numatytos 8-ioms šalims, misija atsidurti ten atrodė mažų mažiausiai sudėtinga.
 
2018-ųjų kovo 11-oji. Šią simbolišką datą atgimsta Lietuvos 3x3 krepšinio čempionatas. Per keturis jo etapus dalyvaujančios komandos ima rinkti FIBA reitingo taškus, iš arčiau susipažįsta su naująja olimpine sporto šaka ir, sutelkę savo bei rėmėjų lėšas, vyksta į tarptautinius turnyrus. To rezultatas - per vieną vasarą Lietuva vyrų reitinge atsiduria kol kas didžiausiose aukštumose istorijoje - 6-ojoje pozicijoje. 2018-ųjų vasarą vainikuoja 3x3 krepšinio asociacijos įsteigimas.  “Mūsų tikslas ir didžioji svajonė - atvesti šalį į olimpines žaidynes”,- tuomet teigia vienas asociacijos steigėjų Rolandas Skaisgirys.
 
„Lietuva pavėlavo į šį vakarėlį, bet dabar ji ateina“, - vėliau - 2019-ųjų metų Europos čempionate - per mikrofoną tiesioginės tarptautinės transliacijos žiūrovams ir trims tūkstančiams sirgalių renginio vietoje ištars FIBA komunikacijos departamento vadovas. Pasitaisius situacijai reitinge, Lietuvoje pradėjus vykti 3x3 turnyrams, norint tapti vakarėlio siela trūko vieno - komandos, kuri tarptautinėje arenoje galėtų bent kiek pagąsdinti senokai nusistovėjusį 3x3 krepšinio elitą.
 
„Lietuva yra būsima šio krepšinio sensacija. O gal tas laikas atėjo dabar?“, - kelių milijonų žiūrovų auditorijos retoriškai klausia 3x3 krepšinį ir amerikietišką futbolą jau eilę metų komentuojantis amerikietis Kyle’as Montgomery. „Jūs - mano pasirinkimas“, - dar kiek anksčiau jis taria savo kaimynams - Lietuvos krepšininkams - prasilenkdamas su jais viešbutyje.
 
Paulius Beliavičius, Marijus Užupis, Šarūnas Vingelis ir Aurelijus Pukelis tame viešbutyje atsidūrė po to, kai iš šių krepšininkų sudaryta Šakių „Gulbelės“ komanda laimėjo teisę atstovauti Lietuvos rinktinei iškovodama 1-ąją vietą „Hoptrans 3x3 Winter Open“ turnyrų serijoje Garliavoje. Tuomet Nacionalinėje krepšinio lygoje rungtyniaujančioje Šakių „Vyčio“ komandoje žaidę vyrai - kaip vėliau pripažino patys - sunkiai įsivaizdavo, kaip viskas klostysis toliau.
 
Keletas „Challenger“ varžybų, užbaigtų ketvirtfinalyje. Pasaulio čempionatas, kurio grupėje po teisėjų klaidos nusileista Slovėnijai, vėliau pralaimėta Katarui ir galiausiai užimta 9-oji vieta, pasirodymą baigiant pirmajame etape. Tokia buvo šios komandos pradžia.
 
Europos čempionato atranka. Prie komandos jungiasi treneris Dainius Novickas. Norint keliauti į Debreceną, kur vyks čempionatas, reikia patekti tarp dviejų geriausiųjų atrankoje. Lietuva nepralaimi nė vienų rungtynių, P.Beliavičius paskutinėse rungtynėse prieš Kroatiją smeigia 5 tolimus metimus, pelno naudingiausio atrankos žaidėjo apdovanojimą. Rinktinė - tarp 12-os Europos pirmenybių dalyvių. „Kijeve „pramušėm“ - tikiuosi, kad dabar viskas kils tik į viršų“ - vėliau, Raudondvaryje pliaupiant lietui ir atidėjus „Challenger“ varžybas valandai, duodamas interviu televizijai kalbės rinktinę į Kijevą lydėjęs D. Novickas.
 
Nepraėjo nė dvi valandos ir iš tų pačių rinktinės žaidėjų sudaryta Šakių „Gulbelės“ komanda šiuos žodžius pavertė realybe. Pusfinalyje krito iš pasaulio vicečempionų sudaryta latvių ekipa, finale - tuomet arti pasaulio dešimtuko profesionalių komandų reitinge besirikiavusi serbų ketveriukė.  
 
Sėkmė pasikartoja „Challenger“ turnyre Rygoje. Liublianoje užimta penktoji vieta. Aukštesnio rango - „Masters“ - turnyras apmaudžiai baigiamas ketvirtfinalyje, paskutinę sekundę praleidus tolimą metimą.
 
Vengrija. Debrecenas. Šansas reabilituotis po nedidelio nesėkmių ruožo ir galimybė iškovoti pirmuosius 3x3 krepšinio medalius šaliai per pastaruosius penkerius metus. Pora dienų viešbučio koridoriuose, kur krepšinio pasaulis vis nevengia Lietuvą pavadinti tamsiuoju arkliuku. Po to - pirmoji rungtynių diena. 22 taškai - daugiausia, kiek galima pelnyti 3x3 krepšinyje - rungtynėse prieš Austriją. Tiek pat taškų jau grupės varžybose iš tolesnės kovos eliminuojant latvius. 21:9 nokautuota šeimininkė Vengrija su vienu iš dešimties geriausių 3x3 žaidėjų pasaulyje.
 
Pusfinalis. Kliūtis, kurią reikia įveikti norint žengti į istorinį finalą - titulą ginanti Serbija, sudaryta geriausios komandos planetoje - “Novi Sad” - pagrindu. Rezultatas po finalinio švilpuko: 19:20. Kaip parodys istorija, ir už šį pralaimėjimą Lietuvai atsiteisti pavyks. Tačiau prieš tai - šansas išvažiuoti iš Europos pirmenybių iškovojant bronzą. 
 
Nepaisant varžovų ispanų bandymo sugrįžti į rungtynes joms artėjant į pabaigą, Lietuva triumfuoja - trečioji vieta Europos čempionate ir juste jaučiamas sugrįžimas į trijulių krepšinio elitą. “Jūs čia visiems per greiti. Eikit kabintis medalių”, - atrodo, neklydo jau bene dešimt metų šioje virtuvėje besisukantis slovėnas, prieš pusfinalį ištaręs šiuos žodžius lietuviams delegacijų susirinkime.

 
Neliko nuviltas ir apsaugos darbuotojas iš Sakartvelo, kuris dar gerokai prieš lemiamas kovas Lietuvos delegacijai teigė besimeldžiantis už tai, kad Lietuva taptų čempione. Tai - jau kitos savaitės įvykių Tbilisyje dalis. Būtent šis miestas tapo namais Europos aštuoniolikmečių trijulių pirmenybėms - šalis taip pradėjo pasirengimą joje vyksiančiam 2021-ųjų Europos vyrų krepšinio čempionatui. Ir suorganizavo išties įspūdingą renginį, kuriame pagrindinis vaidmuo teko Lietuvai.
 
Rusija, Vengrija, Estija, Ukraina, Prancūzija. Tai - sąrašas šalių, kurias Lietuva nugalėjo pakeliui į čempionų titulą. Ir tik Estija buvo arti - ją ketvirtfinalyje mūsų šalies aštuoniolikmečiams pavyko įveikti vos vienu tašku. Prieš finalo rungtynes žiūrovus įspūdingais dėjimais linksminusiai ir tuomet ką tik vyrų rinktinę iš pasaulio čempionato eliminavusiai Prancūzijai vilčių palikta nebuvo - favoritais dėl varžovų atletiškumo ir viso čempionato metu demonstruoto taiklumo nelaikyti lietuviai auksą iškovojo rezultatu 21:14. Fenomenaliai turnyre rungtyniavęs Gabrielius Čelka tampa tampa naudingiausiu čempionato krepšininku.
 
Čempionai, skubėdami į autobusą, stabteli ten, kur dar šiek tiek veikia čempionato žaidėjams skirtas bevielis interneto ryšys. Gal kiek simboliška, bet jis nustoja veikęs iš karto po to, kai du M.Užupio baudų metimai nulemia pergalę prieš “Novi Sad” komandą, kurioje yra trys žaidėjai iš Serbijos rinktinės Europos čempionate sudėties, ir išveda Lietuvos rinktinės žaidėjų atstovaujamą Šakių “Gulbelę” į Kanadoje vykstančio „Masters“ turnyro finalą.
 
Jame Šakių ekipa be didesnių sunkumų įveikia “Edmonton” komandą iš Kanados ir iškovoja 30 000 JAV dolerių. Visiškai neseniai tik Nacionalinėje krepšinio lygoje rungtyniavę žaidėjai tampa asmenybėmis, apie kurių pergales sužino kelių milijonų 3x3 krepšinio gerbėjų auditorija visame pasaulyje. Vien Raudondvario „Challenger“ turnyre “Gulbelės” pergalę nulėmęs M.Užupio metimas šią akimirką yra peržiūrėtas beveik 3 milijonus kartų.
 
Tokių metimų šį sezoną dar gali būti - “Gulbelės” laukia kovos Mongolijoje, Taivane, Pietų Korėjoje ir veikiausiai Japonijoje. Jau daugiau nei 50 000 dolerių piniginių prizų iškovoję krepšininkai, demonstruodami panašų žaidimą, galės susižerti dar tiek pat.
 
Aštuoniolikmečiai savo ruožtu jau grįžo namo. Išvykstant oro uoste supainioti su tinklininkais, jie parvežė vienintelį Lietuvos krepšinio auksą šią vasarą.
 
2020-ųjų kovas - 3x3 rinktinių atrankos į olimpines žaidynes mėnuo. Ten dalyvaus 20 komandų iš viso pasaulio. Kovoje dėl trijų vietų Tokijuje veikiausiai neišvysime vietą olimpinėse žaidynėse pagal reitingą užsitikrinsiančių Serbijos, Rusijos, JAV ir Kinijos rinktinių. Mūsų pagrindiniais varžovais turėtų tapti Europos čempionate įveikti Latviai, Slovėnai, Ispanai, Europos vicečempionai prancūzai ir „Montreal Masters“ finale įveikti kanadiečiai. 
 
Olimpinė viltis gyva kaip niekada.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas