Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. rugsėjo 14 d. 10:59 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“

Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“

Č.Garbaliauskas.
pliadisfoto.com nuotr.
Č.Garbaliauskas.
„Kiekvieni metai man brangūs, vertingi. O kad savo gyvenimą susiejau su studentų sportu nuoširdžiai sakau – nesigailiu. Ko gero, jei reiktų viską pakartoti iš naujo, eičiau tuo pačiu keliu. Kartą teko matyti spektaklį „Biografija - vaidinimas“, kuriame pagrindinis herojus savo gyvenimą vis bandydavo pradėti iš naujo, bet visada eidavo tuo pačiu keliu, kartodavo tas pačias klaidas, jį aplankydavo tos pačios sėkmės ir panašiai“, - tikina rugsėjo 14 d. 70-metį švenčiantis Lietuvos studentų sporto asociacijos (LSSA) prezidentas Česlovas Garbaliauskas.

Nors metų jau nemažai, vis dar fiziškai stipriam ir energingam jubiliatui netrūksta, darbų, idėjų, klausimų. „Jubiliejus lieka jubiliejumi, šiokia tokia įtampėlė jaučiasi. Tačiau mano nuotaika pakili, tik labai neramina viso Lietuvos sporto situacija.  Neaišku, kas bus rytoj, kaip mes gyvensime. Daugybė neišspręstų klausimų, kurių gausėja kone kiekvieną dieną“, -  sako Č. Garbaliauskas, prieš kelerius metus su šeima iš daugiabučio persikėlęs į būstą žmonos Violetos tėviškėje Amaliuose.

Kuris dešimtmetis buvo pats reikšmingiausias?
Ko gero, patys maloniausi man buvo 1990-ieji, kuomet su mūsų šalies universitetais įkūrėme Lietuvos studentų sporto asociaciją. Tuo pačiu mūsų studentams atsivėrė tarptautiniai vandenys dalyvauti pasaulio Universiadose, Europos studentų žaidynėse ir SELL studentų žaidynėse.

Dar vis dirbate, esate kupinas jėgų, įvairiausių sumanymų, ką dar siekiate įgyvendinti?  
Jau beveik tris dešimtmečius dirbu ten pat - Lietuvos studentų sporto asociacijoje.  Nemažai jau nuveikta kartu bendradarbiaujant su universitetais, Kūno kultūros ir sporto departamentu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu, sporto šakų federacijomis..
 
Lietuvos studentų sporto pasiekimai jau daugiau kaip dešimtmetį tiesiog stebina pasaulį. Turime pagrindo didžiuotis jų pergalėmis ir iškovotais medaliais, tačiau sąlygos studentams sportininkams patekti ir studijuoti universitetuose nėra pakankamai geros. 

Šių metų Universiados Neapolyje (Italija) bronzinė prizininkė disko metikė Ieva Zarankaitė pasakojo, kad Floridos universitetas, kur ji studijuoja, nėra sporto universitetas, tačiau jis turi 85 tūkst. vietų stadioną, jau nekalbant apie kitas sporto bazes. 

Mūsų mokiniams, baigusiems gimnazijas ir pradėjus studijuoti aukštosiose mokyklose, reikia mokėti už studijas, bendrabučius, jie patys turi save išlaikyti. 

Nesudaromos reikiamos sąlygos sportuoti ir siekti įgyti aukštąjį mokslo diplomą. Pasaulyje yra puikių pavyzdžių, belieka tai įgyvendinti Lietuvoje. Tai padarius, laimėtų visi – studentai, universitetai, sporto šakų federacijos, Lietuva.


Savo jaunystę susiejote su rankiniu, du kartus (1971 m. ir 1973 m.) tapote Lietuvos čempionu, atstovavote Kūno kultūros instituto, kuriame mokėtės, Kauno „Žalgirio“ ir „Granito“ meistrų komandoms (1967-1977 m.), Lietuvos vyrų rinktinei (1968-1973 m.) kokie liko prisiminimai?
Rankinis mano gyvenime daug reiškia, daug ko išmokau iš savo trenerių. Be pirmojo trenerio, šviesaus atminimo Vytauto Kontvainio, ypač malonūs prisiminimai apie doc. Valerijų Griešnovą bei Algirdą Valinską.

Treniravote ir Kūno kultūros instituto vyrų rankinio komandą (1978-1987 m.), 1988-1993 m. dirbote LKKI žaidimų katedros vedėju, 1983-aisiais Kijevo KKI apsigynėte pedagogikos mokslų daktaro disertaciją. Kūno kultūros institute (dabar – Lietuvos sporto universitetas) praleidote gražiausius savo gyvenimo metus. Ar iki šių dienų palaikote ryčius su savo Alma Mater?
LSU yra Lietuvos studentų sporto asociacijos narė, todėl mano sportiniai ryšiai -  labai glaudūs ir abipusiai naudingi. Šioje aukštojoje mokykloje iš viso išdirbau 45 metus.
 
Jus žinome kaip Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentą (nuo 1990 m.), Europos universitetinio sporto asociacijos Vykdomojo komiteto narį (2004-2005 m., nuo 2007 m. iki šiol), Tarptautinės studentų sporto federacijos Kontrolės komisijos narį (nuo 2007 m.), tačiau tai visuomeninės pareigos. Kuo svarbios šios pareigos?
Nebūčiau šių visuomeninių organizacijų įvairių struktūrų narys, manau, kad ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai nebūčiau reikalingas, o su ja daug metų bendradarbiaujame. 

Ministerija mūsų universitetų pasiekimais yra patenkinta ir pagal išgales remia šią veiklą.

Kaip su rankinio kamuoliu, ar jis jau padėtas į šoną?
Tiesiogine prasme rankinio kamuolys padėtas į šalį, Jau nebežaidžiu šio nuostabaus žaidimo, tačiau prisidedu prie rankinio populiarinimo tarp studentų. 
 
Rengiame Lietuvos studentų rankinio čempionatus, „Sportas visiems“ festivalyje organizuojame paplūdimio rankinio varžybas, siunčiame rankinio komandas į Europos universitetų žaidynes. Kartą mūsų rankininkai netgi dalyvavo pasaulio universiadoje.

Koks jūsų laisvalaikis?
Sodas, miškas, gamta. Pačiam reikėtų daugiau pasportuoti, tačiau viską atidedu ir sakau, kad rytoj, rytoj. 
 
Man gyvas pavyzdys – Ona Gasparkienė, kuriai jau krūva metų, bet ji kiekvieną rytą po 1,5 valandos sportuoja. Kaip ji atrodo paplūdimyje, pavydas ima. Tarsi būtų 25-etė!   

Lietuvos studentų sporto asociacijai bėdų – nors traukiniu vežk, ar jums užteks jėgų įgyvendinti tai, ko siekiate?
Kol kas užtenka jėgų. Lietuvos studentų sporto asociacijoje dirba puikūs žmonės, kurie padeda įgyvendinti idėjas ir siekius.
            
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas