LTeam.lt 2019 m. rugsėjo 20 d. 10:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje

Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.

G.Sokolovas ir A.Zadneprovskis.
pliadisfoto.com nuotr.
G.Sokolovas ir A.Zadneprovskis.
   
Medaliai, rekordai, šlovingos karjeros nuojauta – visame pasaulyje kasdien gimsta po naują sporto žvaigždę. Tačiau praeina metai ar keli ir jie paprasčiausiai dingsta iš trenerių radarų. JAV dirbantis mokslininkas iš Lietuvos Genadijus Sokolovas savo tyrimais šias tendencijas paliudija itin liūdnais skaičiais. Bet ką daryti, kad taip nenutiktų? Ką daryti, kad karjeros pusiaukelėje ar net aukštumoje esantys atletai nenustotų tobulėti ir neatsisakytų sporto? Apie visa tai – rugsėjo 26 dieną vyksiančioje LTeam konferencijoje.

Beveik 20 metų kitoje Atlantoje pusėje gyvenantis G. Sokolovas yra vadinamas plaukimo guru. Geriausi pasaulio vandens sporto meistrai eilėmis rikiuojasi prie šio specialisto durų. Tarp elitinių lietuvio klientų pavardžių – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.

FINA ekspertas iš Lietuvos JAV rūpinasi šios šalies plaukikais, triatlonininkais, vandensvydininkais. Aštuonerius metus jis vadovavo JAV plaukimo federacijos fiziologijos ir sporto mokslo departamentui.

Unikalią tyrimo metodiką sukūręs mokslininkas sportininkams padeda taisyti technikos klaidas, tobulina jų treniruočių eigą – G. Sokolovo patarimų buvo išklausiusi ir olimpinė čempionė Rūta Meilutytė bei kiti geriausių mūsų šalies plaukikai.

Tą patį padaryti galės ir kiekvienas norintis – iš JAV atvyksiantis specialistas rugsėjo 26 dieną „Impuls“ sporto klube Vilniuje, adresu Vienuolio g. 4, vyksiančioje LTeam konferencijoje skaitys pranešimą „Kaip treniruotis norint būti geriausiu pasaulyje: persitreniravimo grėsmės“ bei su sportininkais patirtimi dalinsis praktiniame užsiėmime.

Apie vieną opiausių sporto problemų likus kiek mažiau nei savaitei iki konferencijos LTeam.lt nusprendė pasikalbėti su pačiu sporto fiziologu G. Sokolovu. Bilietais į šį renginį prekiauja Tiketa.

Atrodo, kad šiais laikais sportininkai patiria vis daugiau traumų. Kas tai lemia?
Ūmi trauma dažniausiai įvyksta, kai sportininkų raumenynas yra nepakankamai paruoštas intensyviam ar didelio svorio krūviui. Trauma gali išsivystyti ir ilgalaikių treniruočių metu atliekant tą patį judesį tūkstančius kartų. Pastaruoju atveju sportininkų raumenys irgi turėtų būti stiprinami nuolat. Persitreniravimas, nepakankamas poilsis, per didelis varžybų ir kelionių skaičius irgi gali padidinti traumų galimybę.
 
Didesniam traumų skaičiui įtakos turi ir ankstyva specializacija. Šiuo metu mes mokome trenerius neskubėti su specializacija ir net su sporto pasirinkimu. Mūsų ir kitų mokslininkų tyrimai rodo, kad ankstyva specializacija veda prie gerų rezultatų jauname amžiuje, bet dauguma jaunų čempionų baigia karjeras anksčiau aukštų pasiekimų amžiaus.

Ar persitreniravimą galima matuoti tik traumomis, ar jis pasižymi ir kitokiais būdais?
Persitreniravimas pasižymi ne tik traumomis, bet ir daugeliu kitų rodiklių, tokių kaip suprastėję rezultatai treniruotėse ir varžybose, stresas, nemiga, sumažėjęs apetitas, svorio kritimas, peršalimas, testosterono sumažėjimas ir kt.

O galbūt persitreniravimas susijęs ir su psichologija? Juk ne vienas sportininkas yra prisipažinęs, kad pavargo nuo kasdienių treniruočių, rutinos. Galbūt galima persitreniruoti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai?
Taip, persitreniravimas paveikia psichologiją. Sportininkai pasidaro apatiški, gali išsivystyti depresija. Norint sumažinti psichologinį poveikį, sportininkų treniruotės turi būti įdomios, su konkrečiais uždaviniais, į jas reikia įtraukti treniruočių stovyklas aukštikalnėse ar naujus treniruočių partnerius.


Ar daug žinote elitinių arba didelį potencialą turėjusių sportininkų, kurių karjeras užbaigė būtent persitreniravimas?
Dirbu daugiausia su plaukikais. Amerikoje yra labai daug jaunų plaukikų, kurie pagerina Amerikos rekordus būdami 10-14 metų, bet vėliau jie niekada nepatenka į suaugusiųjų rinktinę ir nedalyvauja pasaulio čempionatuose ar olimpinėse žaidynėse. Mūsų tyrimai parodė, kad vos 10 proc. jaunų čempionų 10-11 metų amžiaus grupėje ir tik 36 proc. jaunų čempionų 13-14 metų amžiaus grupėje patenka į 100 Amerikos geriausių plaukikų sąrašą. Tokių jaunų čempionų sąrašai yra gana ilgi. 

Persitreniravimas daugiau trenerių ar pačių sportininkų kaltė?
Geras klausimas. Man atrodo, kad prie trenerių ir sportininkų reikėtų prijungti ir tėvus, kurie dažnai labai aktyviai dalyvauja treniruočių procese ir sprendžia savo vaikų ateitį sporte. Jie gali reikalauti iš trenerių rezultatų jauname amžiuje, o tai veda prie persitreniravimo, traumų ir ankstyvo pasitraukimo iš sporto.

Kaip turėtų atrodyti normalus treniravimasis ir kokios turi sekti procedūros po jo, kad sportininkai išvengtų didesnių pasekmių?
Be reguliaraus raumenų stiprinimo sportininkai turi kreipti dėmesį į raumenų parengimą prieš treniruotę ir po treniruotės bei suderinti krūvį su savo galimybėmis. Tyrimai rodo, kad šiltos vonios, vibracija ir kiti metodai apšildo raumenis, sausgysles ir raiščius, o ne tik raumenų ir sąnarių tempimas. Suderinus treniruočių krūvius makrocikle su sportininko darbingumo augimu, mes sumažinome plaukikų traumų skaičių apie 50 proc.

Visi nori būti geriausiais pasaulyje ir todėl tiek daug treniruojasi, bet kaip rasti tinkamą balansą?
Svarbu sudaryti treniruočių planą pradedant nuo ilgalaikių treniruočių, paremtų vaikų brendimu, o savaitinį ir metinį treniruočių planus paremti individualia sportininkų adaptacija. Būtina parinkti ir teisingus treniruočių pratimus, kurie pagreitintų sportininkų adaptaciją. Nebūtinai reikia daug treniruotis. Naujas pratimas, nauja treniruočių priemonė pagerins adaptaciją ir sportininko motyvaciją. Šiuo atveju ir rezultatai augs greičiau.

Daug kas dabar daugiau žiūri į traumų prevenciją, bet ar tikrai įmanoma jų išvengti net ir viską atliekant tobulai?
Traumos sulėtina sportininkų adaptaciją, praleidžiamos treniruotės. Traumų prevencija, teisingai parinkti treniruočių krūviai, apšilimas, pratimai po treniruotės – viskas yra svarbu ir tai sumažina traumų tikimybę. Visiškai išvengti traumų yra sudėtinga. Sportininkai irgi turi žinoti, kas veda prie traumų ir kaip sumažinti jų tikimybę. Sportininkai patys geriausiai jaučia, kada vyksta persitempimas, ar persitreniravimo pradžia, todėl treneriai ir sportininkai turi kartu dalyvauti treniruočių procese, aptariant tiek treniruočių planą, tiek stovyklas ir varžybas, tiek treniruotes, pratimus ir atsigavimą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas