Balžeko teniso akademija 2019 m. spalio 23 d. 19:15 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Aukštumas pasiekia tik maža dalis žaidėjų“

Airijoje dirbantis buvęs Lietuvos teniso rinktinės narys Aistis Šlajus: „Airijoje labai didelis dėmesys skiriamas dalyvavimui, o ne rezultatams.“

A.Šlajus Balžeko teniso akademijoje.
A.Šlajus Balžeko teniso akademijoje.
   
Lietuvos čempionas, Lietuvos rinktinės narys, Lietuvos moterų rinktinės kapitonas – šie epitetai visą gyvenimą lydės Aistį Šlajų, kuris prieš penkiolika metų susikrovė lagaminus, patraukė į Airiją ir teniso gudrybių pradėjo mokyti tos šalies vaikus. 

Susipažinęs su Dubline tuomet jau gyvenusia buvusia Lietuvos tenisininke Galina Misiuriova, A.Šlajus, įvertinęs galimybes, įkūrė sportinę akademiją nacionaliniu – tarptautiniu lygiu.

„Tada nusprendžiau pabandyti ir tas pabandymas liko penkiolikai metų (šypsosi). Pradžioje svarbu, kad sutikau bendramintę kolegę iš Pietų Afrikos Respublikos, su kuria pradėjome lipdyti vaikų akademiją, kuri tapo mūsų darbo prioritetu. Šiandien turime akademiją, kurioje vaikai pradeda sportuoti nuo aštuonerių ir baigia aštuoniolikos metų, o jos tikslas yra paruošti vaikus sportiniam tenisui“, - sakė A.Šlajus, praėjusį savaitgalį praleidęs su Balžeko teniso akademijos treneriais bei jiems surengęs seminarą. 

Aisti, sakykit, ar labai skiriasi jūsų akademija nuo to vaizdo, kurį matote čia Lietuvoje?
Manau, kad kiekviena akademija turi savo specifiką, kuri priklauso ir nuo šalies, ir nuo kultūros, ir nuo pačių vadovų. Mano manymu, tikslai nesiskiria, skiriasi tik struktūra, kiek vaikų dalyvauja tik socialiai, kiek vaikų nori tapti profesionaliais tenisininkais, ir panašiai. 

Ar Airijos valstybės ir federacijų požiūris į tenisą ir teniso treniruotes labai skiriasi nuo Lietuvoje esančio?
Pagrindinis skirtumas yra toks, kad Airijoje labai didelis dėmesys skiriamas dalyvavimui, o ne rezultatams. Sportininkai ten nėra labai remiami, jiems nėra skiriamas didelis dėmesys, išskyrus kelias sporto šakas, kurios yra valdomos beveik kaip privatus verslas. Tarkime, regbis arba futbolas. 
 
Toms sporto šakoms didelis dėmesys yra skiriamas per mokyklų sistemą didelis, bet jos yra valdomos kitaip. Tas sportas, kuris yra valdomas valstybės, jame yra koncentruojamasi į socialinę pusę, kad kuo daugiau žmonių dalyvautų, bet ne tam, kad padėtų sportininkams siekti profesionalų karjeros. 

Net jei tu esi geriausias jaunis, tu iš valstybės paramos negausi, nes nėra tokios sistemos. Dalyvavimo prasme, viskas puiku, per klubus, per skatinimą, dalyvauti klubuose, bendruomenės veiklose, sportas yra labai skatinamas, bet sportininkai nėra skatinami, taip kaip Prancūzijoje, Olandijoje, Belgijoje.

Koks liko ryšys su Lietuva, jums išvykus į Airiją?
Bendravimas minimalus. Pirmus kelerius metus aš dar buvau susijęs su moterų rinktine, tai dar buvo ryšys ir su buvusiais žaidėjais, ir su federacija, bet kai to ryšio nebeliko aš likau sau, visi sau. 
 
Tada mane pakalbino Arūnas (Balžekas), kuris pasakė, kad čia reikia tokių žmonių kaip aš, tai ir bandome kalbėtis ta tema. Galbūt atsitiks taip, jog nuspręsiu grįžti ir parodyti tai, ką išmokau per visus tuos metus, kuriant savo akademiją. Pasidalinčiau savo patirtimi ir padėčiau tai pritaikyti čia. 

Padėčiau ar padėsiu? Kokie prioritetai lems jūsų apsisprendimą?
Čia bus instinktyvus šeimos sprendimas. Reikia apsispręsti, ar mūsų šeimai čia bus geriau. Ne finansus turiu omeny, o ar mes pasiruošę keisti gyvenimą iš esmės. Tai, ką aš mačiau Balžeko akademijoje, jau yra gerai. Šauniai vyrai dirba ir tai, ką jie čia kuria, tikrai yra šaunu bei pavydėtina. Galiu tik pagirti.

Užsiminėte apie savąją patirtį. Kokia ji?
Stiprioji pusė, manyčiau, tai sportinės struktūros kūrimas, kaip tai vystoma, kaip padaryti taip, kad vaikai išliktų sporte ir akademijose. Turiu daug patirties ir galėčiau ja pasidalinti su treneriais, jiems padėti tobulėti, sukurti gerą komandą, sukuriant gerą struktūrą ne tik treneriams, bet ir vaikams. Taip pat aš dirbu su 15-16 metų sportininkais, kur praverčia ir mano asmeninė patirtis, kuria taip pat tikiuosi ateityje pasidalinti. 

Sugrįžkime į 2010 metus, kai Lietuva Dubline Daviso taurės turnyre nugalėjo Airiją. Spėju, neeilinė savaitė jūsų gyvenime.
Tai buvo fantastika. Aš turbūt geresnio Daviso neprisiminčiau, nes buvo nušluota fanais ir, teniso prasme, Airija buvo nušluota, nors ji tuo metu turėjo tikrai gerų žaidėjų. Tuomet fanai iš Lietuvos sukūrė tokį pozityvų postūmį, dėl ko tenisas ir buvo žaidžiamas į vienus vartus. Reikia pripažinti, kad tenise taip būna retai. Kaip tą mačą vertino kolegos iš Airijos? 
Jie buvo sužavėti. Jiems tai buvo nesuprantama, kad Davisas gali būti su nacionalinėmis spalvomis ir taip stipriai palaikomas. Airiai visai kitaip į tą reikalą žiūri. 

Galime prisiminti, kad po dvikovos su Airija lietuviai palaikymas Daviso taurėje taip pat nebebuvo toks. Kaip manote, kodėl nepavyko užsikabinti?
Sunku atsakyti, kodėl nepavyko. Mano manymu, reikalinga žaidėjų giluma, bazė. Negali tikėtis, kad tik R.Berankis ir L.Grigelis metai iš metų ves rinktinę. Žiūrint į kitas valstybės, tai jeigu vienas negali, tai kitas gali. O Lietuvoje.. jeigu R.Berankis ar L.Grigelis negali, mes iš karto tampame silpnesni. 
 
Šiemet jūsų auklėtinis Conoras Gannonas žaidė duetu su Matu Vasiliausku. Kokie įspūdžiai?
Asmeninis kiekvieno žaidėjo potencialas yra didžiulis. Dabar svarbu atsakyti į klausimą, kiek šie vaikinai yra pasiruošę save tobulinti, kad žengtų į vyrų tenisą. Ar jie pasiryžę dirbti su savimi ne tik ties smūgiais, bet ir su psichologija, sportiniu režimu, mityba ir kitais dalykais. Patikėkite, kad mokančių mušti kamuoliuką yra labai daug, tačiau aukštumas pasiekia tik maža dalis. Linkiu jiems abiem, kad kas rytą jie atsikeltų su tikslu – būti geresniam nei vakar.

Trumpai papasakokite apie seminarą, kurį surengėte Balžeko akademijos treneriams?
Pasidalinau patirtimi, ką mes kurėme, ko išmokome. Visgi sukūrėme sistemą, kuri paruošia žaidėjus aukštam nacionaliniam lygiui. Kai jaunuoliams sukanka dešimt, dvylika, keturiolika metų, jeigu yra potencialas, paimi juos iš struktūros ir vedi privačiai, kaip tai Remigijus (Balžekas) darė su Ričardu (Berankiu). 
 
Turėjau tikslą parodyti, kad grupėse, kuriose trys – keturi vaikai, įmanoma paruošti sportininkus Amerikos universitetams ir netgi pradiniam profesionalų lygiui, neperspaudžiant vaikų nuo pat mažens. Mes pradėjome tai prieš dvylika metų ir ta karta, ties kuria dirbome, dabar yra universitetuose. Norėjau parodyti, ką ta struktūra ir ta sistema gali duoti vaikams, o koncentracija buvo skirta aštuonerių – dešimties metų vaikams, kurie nori tapti tenisininkais.     
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas