ltok.lt 2019 m. lapkričio 21 d. 20:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto filmų festivaliai – nuo JAV iki Irano

Seniausias pasaulio sporto filmų festivalis vyksta Palerme, JAV rengiamas moterų sporto filmų festivalis, o Milane garsiai skambėjo Lietuvos vardas.

FICTS festivaliai vyksta įvariose šalyse.
FICTS festivaliai vyksta įvariose šalyse.
Lapkričio 26 d. Lietuvoje prasidės tradicinis „Sporto kino festivalis 2019“, iš 2015 m. Vilniaus universiteto salėse surengtų „Sporto kino vakarų“ išaugęs į keturių miestų kino teatruose vykstantį renginį.

Šiemet iki gruodžio 3-iosos vyksiančiame festivalyje bus parodyta 13 filmų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.  Dauguma seansų turės pratęsimą – dirbtuves, diskusijas ar pokalbius su sportininkais, treneriais, sporto ir kino ekspertais, diplomatais.

Visi „Sporto kino festivalio“ filmai bus rodomi „Forum Cinemas“ kino salėse. 

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sumanytas festivalis mūsų šalyje yra vienintelis, kuriame rodomi tik filmai apie sportą. Tačiau panašūs festivaliai rengiami visame pasaulyje.

Pristatome sporto kino festivalius, kuriuos, kaip ir lietuviškąjį, galima vadinti išsikirtiniais.

Sporto filmų festivalis Palerme

Seniausias pasaulyje sporto filmų festivalis rengiamas Italijos mieste Palerme, pirmą kartą surengtas dar 1979 m. Tiesa, iki 1982 m. tai buvo nekonkursinė sporto kinomatografijos apžvalga. Nuo 1983 m. Palermo sporto filmų festivalis jau turi savo vertinimo komisiją ir prizus.

Pagrindinis šio renginio trofėjus – Auksinis riteris. Kasmet festivalyje išdalinama dvi dešimtys garbingą kovą ir didybę simbolizuojančio riterio statulėlių. 

Pagrindinės nominacijos – geriausias vaidybinis filmas, geriausias trumpametražis filmas, geriausias filmas apie futbolą ir geriausias paralimpinio sporto filmas.

Specialūs prizai čia skiriami vadybininkams ir sporto klubams, olimpiečiams ir paralimpiečiams, techniniam personalui, televizijos ir radijo komentatoriams.

Jubiliejinio, 40-ojo Palermo festivalio, vyksiančio kitų metų sausį, programoje – net 44 įvairaus formato filmai apie sportą, atrinkti iš daugiau nei 700 pretendenų. Juos pristato Italijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vengrijos, JAV, Graikijos, Vokietijos, Australijos, Lenkijos, Rusijos, Japonijos, Olandijos, Meksikos, Kanados, Indonezijos, Suomijos, Brazilijos kūrėjai.

Tarp filmų herojų 40-ajame festivalyje – futbolo superžvaigždės Ronaldo, Neymaras, treneris Jose Mourinho. 

Moterų sporto filmų festivalis San Franciske

Pirmasis Moterų sporto filmų festivalis surengtas 2016 m. liepą Oklende, Kalifornijos valstijoje, likus savaitei iki Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių atidarymo. Organizatoriai neslepia, kad pasirinkę šią datą, kai pasaulis jau pradeda gyventi ikiolimpinėmis nuotaikomis, tikėjosi sulaukti daugiau žiniasklaidos dėmesio.
 
Per tris dienas festivalyje apsilankė beveik 500 žmonių, jiems parodyta 17 trumpametražių ir vaidybinių dokumentinių filmų apie moteris ir merginas iš keturių žemynų, užsiimančias 11 sporto šakų. Pagrindinį prizą laimėjo juosta „T-Rex: jos kova dėl aukso“ - istorija apie dviejų olimpinių aukso medalių laimėtoją boksininkę Claressą Shields.


Nuo 2017 m. šiame festivalyje rengiama Merginų diena. Jos metu vietinių vidurinių mokyklų sportuojančios moksleivės drauge žiūri filmus, diskutuoja, dalyvauja praktiniuose seminaruose, skirtuose sportui ir filmų kūrimui. Festivalio rengėjai taip siekia įkvėpti merginas išnaudoti savo kūrybiškumą, būti kūrėjomis ir pasakotojomis, o ne pasyviomis medijų vartotojomis.

Antrajam festivaliui jo organizatoriai lėšas rinko pasinaudoję sutelktinio finansavimo platforma „Kickstarter“. 389 rėmėjai patikėjo idėja ir skyrė 27 080 JAV dolerių.

Kasmet vis besiplečiantį festivalį, persikėlusį į San Franciską, lydi įvairūs renginiai, su žiūrovais susitinka ryškios JAV moterų sporto žvaigždės.

FICTS festivaliai

Tarptautinė sporto kino ir televizijos federacija (FICTS), kurios narėmis yra net 116 šalių, tarp jų ir Lietuva, kasmet rengia net 16 sporto kino festivalių penkiuose žemynuose. O šį festivalių maratoną, pavadintą „FICTS iššūkiu“, vainikuoja Milano tarptautinis FICTS festivalis.
 
„FICTS iššūkio“ festivaliai šiemet vyko Forlyje (Italija), Rabate (Marokas), Roterdame (Olandija), Prancūzijos Rivjeroje, Barselonoje (Ispanija), Teherane (Iranas), Zlatibore (Serbija), Pekine (Kinija), Taškente (Uzbekistanas), Kampaloje (Uganda), Kingstone (Jamaika), Rio de Žaneire (Brazilija), Lipecke (Rusija), Liberece (Čekija), Buenos Airėse (Argentina).

Filmai, dalyvaujantys šiuose festivaliuose, vėliau gali būti atrenkami „Iššūkio finalui“, svarbiausiam metų renginiui, vykstančiame Milane.

Šiemet finaliniame festivalyje spalio 25-30 d. Milane, sutraukusiame daugiau nei 50 000 žiūrovų, garsiai skambėjo ir Lietuvos vardas. TOK prezidento Thomo Bacho sveikinimo kalba pradėtame festivalyje tarp nominantų buvo ir Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta.“ 

Per festivalio uždarymą A.Mateliui įteiktas „Garbingojo paminėjimo“ (angl. Honourable mention) prizas. Tai jau 16-asis apdovanojimas, kurį lietuvių režisierius gavo už filmą „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.
 
37-ajame tarptautiniame Milano FICTS festivalyje šiemet iš viso parodyti 136 filmai iš 55 šalių. 

1983 m. įkurta FICTS yra Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) pripažįstama organizacija, o jai vadovaujantis Franco Ascani yra TOK kultūros ir olimpinio paveldo komisijos narys.
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas