Aurimas Kuckailis (balsas.lt) 2011 m. sausio 31 d. 16:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ne visi patys sugeba sutramdyti emocijas

Lietuvoje sporto psichologija dar tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau poreikis sužinoti daugiau apie šią specifinę sritį nuolat auga.

L.Vaisetaitė neabejoja, kad sportininkams reikia psichologų pagalbos.
Alfredo Pliadžio nuotr.
L.Vaisetaitė neabejoja, kad sportininkams reikia psichologų pagalbos.

Kiekvienas sportininkas prieš lemiamus startus tikisi sėkmės, o ši neatsiejama nuo fizinio ir psichologinio pasirengimo. Jeigu fiziniu pasirengimu rūpinasi treneris, tai kas padeda pasirengti psichologiškai? Ne paslaptis, kad JAV delegacija į olimpines žaidynes vežasi per 10 sporto psichologų, o kiek jų yra Lietuvos olimpinėje rinktinėje?
 

„Nulis. Dirbu ir Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) ir Lietuvos olimpiniame sporto centre (LOSC), tačiau į olimpiadą vykstu ne kaip sporto psichologė“, – sakė viena iš trijų LOSC dirbančių sporto psichologių Lina Vaisetaitė.
 

Rezultatai nukenčia

Olimpinėse žaidynėse yra kvotos ir komandos gali paimti tam tikrą skaičių aptarnaujančio personalo. Klausimas, ką geriau imti – trenerį, gydytoją ar psichologą? Kai skaičius ribotas, natūraliai vieta skiriama arba treneriui, arba gydytojui.
 

„Nors kitos šalys vežasi sporto psichologus, tačiau tai nėra būtina. Nenorime ugdyti tokio sportininko, kuris be psichologo negalėtų žengti nė žingsnio. Jis pats turi išmokti ir sugebėti reikalui esant save nuteikti“, – tikino L. Vaisetaitė, tačiau pripažino, kad be tinkamo psichologinio pasirengimo mūsų sportininkų rezultatai dažnai nukenčia.
 

„Vertinant rezultatus mūsų sportininkai kažką praranda. Negaliu pasakyti, kiek ir kaip. Lietuvoje nėra tradicijos turėti sporto psichologą, todėl negaliu pasakyti kaip būtų, jeigu jis būtų. Remiantis kitų šalių patirtimi, galime daryti išvadą, kad šiek tiek prarandame, – aiškino ji. – Kita vertus, sudėtingomis sąlygomis žmonės priversti patys mobilizuotis, ieškoti kažkokių resursų.“
 

Pagalbos ne ieško, o laukia...

Dažniausiai papildomų resursų rasti ir mobilizuotis padeda treneriai. Ar pastarieji gali kompensuoti sporto psichologo nebuvimą? „Taip. Jeigu su tuo dirbama iš anksto. Dažnai problema ta, kad sportininkai dalyvauja įvairiose varžybose, bet kai pirmą kartą startuoja olimpinėse žaidynėse, juos visas tas mastas apstulbina. Jeigu iš anksto tam nėra pasiruošta, tuomet reikalingas treneris arba psichologas, kuris padėtų suvaldyti sportininką, įstatytų jį į vėžias“, – pasakojo L. Vaisetaitė.
 

Pašnekovė pripažino, kad Lietuvoje treneriai yra platesnio profilio specialistai ir tikrai neprileis prie savo auklėtinių nė vieno sporto psichologo prieš svarbius startus, jeigu juo nepasitiki ar mato pirmą kartą. O ar patiems sportininkams reikia sporto psichologų?
 

„Galbūt jie apgailestauja, kad neturi sporto psichologo, tačiau tai didesnė problema. Kol kas turime neveikiančią sistemą. Užsienyje sportininkai patys eina, ieško, gauna pagalbą ir ją sprendžia. Tuo tarpu mūsų šalyje visi linkę laukti, kol kažkas bus „duota“. Galbūt nėra pasitikėjimo...“, – svarstė LOSC sporto psichologė.
 

V. Alekna: su viskuo susitvarkiau pats

Tituluočiausias Lietuvos sportininkas disko metikas Virgilijus Alekna sakė, kad sporto psichologo paslaugomis jam per karjerą neteko naudotis. „Esu senos mokyklos atstovas. Kai pradėjau treniruotis, tokių specialistų nebuvo. Visuomet mėgindavau pats su viskuo susitvarkyti ir, manau, man visai neblogai pavyko“, – kalbėjo dukart olimpinis čempionas.
 

Anot jos, viskas priklauso nuo sportininko: „Jeigu jis bus tvirto charakterio, žinos tikslą ir atkakliai jo sieks, tai gal tas sporto psichologas ir nelabai reikalingas. Tačiau būna visokių situacijų. Skaičiais būtų sudėtinga įvertinti psichologo įtaką. Nauda turėtų būti, bet su tuo tiesiogiai nesu susidūręs.“
 

Su kokiais iššūkiais V. Aleknai tenka susidurti, kai lengvaatletis savarankiškai ruošiasi varžyboms? „Visų pirma turi save gerai pažinoti, žinoti savo galimybes, kad krūviai nebūtų per dideli ar per maži. Su viskuo susitvarkydavau. Patirties įgijau dalyvaudamas varžybose, – pasakojo sportininkas. – Gal sporto psichologas pradiniame etape galėtų padėti įveikti varžybų jaudulį, o paskui reikia pačiam to išmokti. Aš mokiausi iš savo klaidų. Manau, kad galiu treniruotis ir be sporto psichologo. Tai labai individualus dalykas.“


 

Idealu, kai psichologas – treneris

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerio asistentas Robertas Kuncaitis tikino, kad psichologinis pasirengimas vyksta kiekvieną treniruotės sekundę. „Tuo persunktas kiekvienas žingsnis. Psichologinis pasirengimas labai svarbus, tik gaila, kad jis taip mažai ištyrinėtas dalykas. Kartais viską darai taip pat, nuteikinėji komandą, bet gaunasi vis tiek kitaip ir nežinai kodėl“, – kalbėjo krepšinio specialistas.
 

Ar komandai reikalingas sporto psichologas? Neseniai iš stažuotės NBA klube „Dallas Mavericks“ grįžęs treneris tikino, kad už Atlanto ekipos turi sporto psichologą ir emocinei būklei ten skiriama daug dėmesio.
 

„Net per tris valandas trunkančioje treniruotėje žaidėjai viską daro džiaugdamiesi, plodami vieni kitiems. Tačiau kiek sporto psichologas svarbus, sunku pasakyti. Tikriausiai būtų idealu, jeigu treneris ir psichologas būtų viename asmenyje. Pavyzdžiui, psichologo funkciją Lietuvos rinktinėje puikiai atlieka vyriausiasis treneris Kęstutis Kemzūra“, – teigė jis.
 

Starto jaudulys, pasak Klaipėdos „Neptūno“ trenerio, nesvetimas krepšininkams: „Netgi treneris išgyvena starto jaudulį. Man laukti rungtynių pradžios – tragedija. Panašiai išgyvena ir krepšininkai. Kelios pirmos minutės dažnai būna nekontroliuojamos – žaidėjai būna pernelyg susijaudinę arba to jaudulio per mažai, kad kovotų visa jėga.“
 

Starto jaudulys – būtinas

Lygindama individualias ir komandines sporto šakas L. Vaisetaitė teigė, kad komandinėms sporto šakoms reikia mažiau psichologo pagalbos: „Jie patys turi vienas kitą užvesti, sukurti komandinę dvasią. Gali būti taikomi tie patys metodai kaip ir individualiose sporto šakose, bet specifika skiriasi.“
 

O jeigu reikia psichologiškai nusiteikti savarankiškai? LOSC sporto psichologė kiekvienam sportininkui pirmiausiai pataria pačiam arba su treneriu apgalvoti tikslus.
 

„Jeigu kalbėsime apie varžybų dieną – reikalingas tikslų pasikartojimas. Tai gali būti ir tam tikri vaizduotės pratimai, būsenos kontroliavimas atsipalaiduojant. Jeigu sportininkas jaučiasi vangus, jam reikia stimulo. Jis gali padaryti intensyvesnį apšilimą, išsikelti papildomus tikslus. Ar reikia kreipti dėmesį į varžovus? Kažkiek reikia – tai gali užaštrinti tą būseną ir sukelti papildomą stresą“, – aiškino ji.
 

Paklausta, ar starto jaudulys gali sportininkams tapti argumentuotu pasiteisinimu dėl prasto rezultato, L. Vaisetaitė atsakė teigiamai: „Nesvarbu, profesionalas jis ar ne, bet sportininkas yra žmogus. Būna reikšmingų situacijų, kai emocijos labai stiprios. Tačiau tai nereiškia, kad profesionalas prieš varžybas turi likti visiškai ramus. Turi būti tam tikras psichologinis ir fizinis sužadinimas, vadinamas mobilizacija.“
 

Pasak jos, jaudulys būtinas, tačiau turi būti ir tam tikras pasitikėjimas savimi. „Tai užsitikrinti padeda geras darbas treniruotėse. Sportininkui reikia atsvaros – žinojimo, kad jis savo darbą padarė ir pasirengęs tam tikram rezultatui. Kažkokių stebuklingų vaistų, kaip sportininkai nori, nebūna. Tai tiesiog nuolatinis darbas su savimi. Nuo to daugeliu atvejų priklauso ir sportinė sėkmė“, – kalbėjo pašnekovė.
 

Daugiau sportininkų ieškos kur geriau

Ne vienas sportininkas, baigiantis karjerą ar nutraukiantis ją dėl tam tikrų priežasčių pasakoja apie tam tikrą gyvenimo lūžį. Ką išgyvena toks žmogus?
 

„Tai labai sudėtinga situacija – psichologinė krizė. Tai gali būti nusivylimas, depresija, pasimetimas. Atsiranda didžiulė skylė gyvenime, kurią reikia užpildyti. Jeigu sportas iš žmogaus atimamas, jam reikia atrasti save. Ką reikia daryti? Ieškoti atspirties taškų. Gerai, kai padeda žmonės – šeima, draugai. Tie, kurie planuoja karjeros pabaigą, jiems lengviau, o kuriems nutrūksta viskas staiga – sudėtingiau“, – aiškino LOSC sporto pscihologė.
 

Apie daugiausiai diskusijų pastaruoju metu sulaukusį penkiakovininkės Donatos Rimšaitės pasirinkimą atstovauti Rusijos rinktinei, L. Vaisetaitė tvirtino, kad tai kiekvieno sportininko asmeninis reikalas. O kaip jaučiasi kiti sportininkai, matantys tokį pavyzdį?
 

„Aišku, jeigu kas kitas išeina laimės ieškoti kitur, jaustis galima įvairiausiai. Čia geriausiai tiktų pavyzdys, jeigu mano kolega išeitų dirbti į geresnę darbovietę. Galiu jausti pavydą, nepasitenkinimą, norą prieštarauti. Gali būti, kad dabar bus banga, kai daugiau sportininkų mėgins ieškoti kažko geriau“, – sakė ji.
 

Ar sportininkui gali padėti bet koks psichologas? Vienareikšmiško atsakymo nėra. „Tai specifinė sritis. Reikia supratimo, kas yra sportas, į ką orientuotis, tačiau žinau psichologų, kurie dirbo su sportininkais ir visi buvo patenkinti to darbo rezultatais“, – tikino LOSC sporto psichologė.

 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas