Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2019 m. gruodžio 28 d. 14:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš Seimo – į Vingio parką

Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas po ypač sėkmingo pasaulio čempionato toliau rengiasi jau ketvirtosioms olimpinėms žaidynėms.

M.Žiūkas ir trenerė G.Goštautaitė.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
M.Žiūkas ir trenerė G.Goštautaitė.
Pekino, Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvis, 34-erių metų ėjikas Marius Žiūkas, besirengiantis jau ketvirtajai olimpiadai, tarp Lietuvos ėjikų yra vyriausias, bet 20 km distancijoje – pats greičiausias. Šiemet jam buvo ypač sėkmingas pasaulio čempionatas Dohoje, kur jis užėmė aukščiausią karjeroje vienuoliktą vietą ir pasirodė geriausiai iš visų Lietuvos lengvaatlečių.    
 
„Metai jėgų tikrai neprideda, bet atsiranda kitų pranašumų – daugiau proto, patirties. Vienų pranašumų įgyji, o kitų netenki. Atvejų yra visokių, vieni greitai eina sulaukę daugiau metų, o kiti būdami jauni“, – sako M.Žiūkas. 

Sėkmingas pasirodymas pasaulio čempionate vilniečiui suteikė daug džiaugsmo, nes padarytas darbas nenuėjo veltui ir buvo teigiamai įvertintas. Kol kas Marius dar nėra įvykdęs gana aukšto (1 val. 21 min.) Tokijo olimpinių žaidynių normatyvo, bet daug vilčių sieja su reitingu. 

Trijuose pasaulio čempionatuose dalyvavęs sportininkas yra įsitikinęs, kad neverta anksti plėšytis dėl normatyvo, verčiau rinktis kitą taktiką – stengtis įgyti kuo geresnę sportinę formą prieš olimpines žaidynes ir tada jį šturmuoti. 

„Mano reitingo pozicija šiuo metu gana saugi, galiu koncentruotis jau į Tokiją, o ne į normatyvo vaikymąsi. Per olimpines žaidynes 20 km distancijoje gali rungtyniauti 60 ėjikų, o aš reitinge kol kas esu 37-as“, – džiaugiasi Marius. 

Nepajus olimpinės dvasios

Trejų olimpinių žaidynių dalyvis M.Žiūkas apgailestauja, kad ėjikai, kaip ir maratonininkai, per olimpines žaidynes rungtyniaus ne Tokijuje, o Sapore. 
 
„Olimpinės žaidynės gali prarasti olimpinę dvasią, mes, ėjikai, jos nepatirsime. Kelios rungtys bus tarsi išplėštos iš olimpinio šurmulio, neteks gyventi olimpiniame kaimelyje – gali net nesuprasti, kur buvai: olimpinėse žaidynėse ar pasaulio, Europos taurės varžybose. Šimtu procentų dar neaišku, ar tomis dienomis, kai vyks sportinio ėjimo varžybos, vėsiau bus viename ar kitame mieste. Neabejoju, kad japonai tikrai gerai pasirengs olimpinėms žaidynėms, jos mano karjeroje būtų vienos įspūdingiausių. Tai, ko gero, bus mano paskutinė olimpiada“, – neslepia Marius. 

Jam apmaudu ir dėl to, kad 20 km sportinio ėjimo rungties vėliau gali apskritai nebelikti. Nuo 2021-ųjų Tarptautinė lengvosios atletikos federacija planuoja imtis prieštaringai vertinamų reformų. 

Paklaustas apie olimpinius planus Marius atsako, kad dar nėra šimtaprocentinės garantijos, jog jis iškovos kelialapį, nors tą padaryti turi nemažai galimybių. 

„Svarbiausia – išvengti traumų, kad jos nekliudytų rengtis olimpiadai. Jeigu pavyks, Tokijuje viskas bus gerai. Šis sezonas Lietuvos lengvaatlečiams buvo nepalankus ir gana skausmingas traumų atžvilgiu, todėl sau ir savo draugams linkėčiau jų išvengti“, – sako Marius.  

Rengiasi kelionei į Australiją 
  

Šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje Marius su Brigita Virbalyte-Dimšiene ir Tadu Šuškevičiumi, irgi dalyvaujančiais australų įgyvendinamame projekte, ketvirtą kartą vyks į šešių savaičių treniruočių stovyklą Kanberoje, o po to Adelaidėje dalyvaus Australijos ir Okeanijos sportinio ėjimo čempionate. 
 
„Naujuosius metus galbūt sutiksiu lėktuve ar oro uoste. Tačiau dėl to neišgyvenu, man už naujametinę fiestą svarbiau nuvykti į Australiją“, – sako Marius. 

Įgyta patirtis Australijoje M.Žiūkui ypač naudinga. 2018-aisiais per čempionatą Adelaidėje jis užėmė antrą vietą ir pasiekė geriausią karjeros rezultatą – 1 val. 20 min. 31 sek. Ankstesnį savo rekordą Marius pagerino net 56 sek. „Niekada gyvenime nesitikėjau, kad galiu taip greitai eiti“, – šypteli sportininkas. 

Sugrįžęs iš Australijos 2020-ųjų vasario antroje pusėje, jeigu bus gera sveikata ir nepatirs traumų, žada dalyvauti Lietuvos uždarųjų patalpų čempionate ir eiti 5 km nuotolį. 

20 km distancijoje Marius pradėjo rungtyniauti nuo 2004-ųjų, kai atsisveikino su jaunimo grupe ir ėmė kovoti su vyrais. Šiame nuotolyje jėgas išbandė jau daugiau nei 50 kartų. 

Pasirodymas Adelaidėje, kaip ir pasaulio čempionatas Dohoje, kur teko rungtyniauti ypatingomis sąlygoms, bei įvykdytas pirmasis olimpinis normatyvas pačiam sportininkui – vieni įsimintiniausių startų per visą ilgą karjerą. 

Pradėjo Prienuose  

Marius gimė ir augo Prienuose. Lankydamas trečią klasę kelis mėnesius žaidė futbolą. Tačiau po vasaros atostogų jau nenorėjo grįžti į žaliąją veją. Marius susidomėjo sportiniu ėjimu, kurį išbandyti pasiūlė lengvosios atletikos trenerė, praeityje buvusi ėjikė, kandidatė į sporto meistres Gražina Goštautaitė (tiesa, jos sportinė karjera buvo trumpa ir nutrūko vos devyniolikos). 
 
1995-aisiais, baigusi Kūno kultūros akademiją bei pradėjusi dirbti Prienuose, ji mokyklose ieškojo būsimų ėjikų. Po metų lankyti sportinio ėjimo pratybas pakvietė vienos mokyklos šeštą klasę, kurioje mokėsi ir Marius. 

„Gal jis iš tų vaikų nebuvo pats geriausias, bet iš kitų išsiskyrė tuo, kad ėjimu susižavėjo iš karto – nepabūgo, kad ši rungtis reikalauja ypatingos kantrybės, ištvermės ir užsispyrimo“, – prisimena G.Goštautaitė. 

Dvidešimt metų Prienuose dirbusi trenerė savo auklėtiniui skiria kuo gražiausius žodžius: jis protingas, Vilniaus universitete studijavo ekonomiką, sąžiningas, tvarkingas, nuoširdus, dar nėra sukūręs šeimos ir savo gyvenimą aukoja sportiniam ėjimui. 

„Nors Marius gana greitas, jam priklauso vos vienas Lietuvos uždarųjų patalpų rekordas – 3 km nuotolio. Pagerinti Lietuvos sportinio ėjimo rekordus sudėtinga, jie labai aukšti ir pasiekti dar Valdo Kazlausko bei Viktoro Meškausko sportavimo laikais. O 50 km nuotolio Marius niekada gyvenime nėra ėjęs, gal kada savo karjeros pabaigoje ir sugalvos jį išbandyti“, – svarsto G.Goštautaitė. 

Trenerė atskleidžia, kad abu su ėjiku labai prisirišo vienas prie kito ir dabar ji nekantriai laukia, kada Marius vėl vyks į olimpines žaidynes, į kurias ir ji pirmą kartą norėtų nuvažiuoti.   

„Trenerei nebuvo sunku mus sudominti šia lengvosios atletikos rungtimi. Buvau užsispyręs, turėjau savo tikslų, kuriuos trūks plyš siekiau įgyvendinti. Galėjau ir bėgioti, bet kultivuoti technines rungtis Prienuose buvo sudėtinga. Neturėjome stadiono, sportinio inventoriaus, nebuvo kur treniruotis žiemą. Sportinis ėjimas man labiausiai tiko“, – į pačią pradžią mintimis grįžta Marius.

Atostogų sąskaita  

Su savo pirmąja trenere, dabar 46-erių G.Goštautaite sportininkas nesiskiria iki šių dienų. Tik dabar trenerė ketvirtus metus gyvena gimtojoje Jonavoje ir treniruoja vaikus, o Marius apsistojęs Vilniuje ir dirba Seimo kanceliarijos Finansų skyriuje. Nuo praėjusių metų liepos mėnesio jis tapo šio skyriaus vedėju. 
 
„Darbą su ėjimu suderinti nėra lengva, bet labai norint – įmanoma. Dieną dirbu, o vakarais treniruojuosi. Į stovyklas važiuoju atostogų sąskaita, kito kelio nėra. Šiemet mano rezultatai geri, pernai prasčiau sekėsi“, – sako Marius. 

Seime geriausias Lietuvos 20 km nuotolio ėjikas – vienintelis aktyviai besitreniruojantis olimpietis. Seimo vadovai ir kanceliarijos darbuotojai Marių išlydi į olimpines žaidynes ar kitas svarbias varžybas ir jį sutinka. Šiemet skyriaus vedėjas buvo gražiai pagerbtas, kai grįžo iš pasaulio čempionato Katare. 

„Kai grįžtu iš svarbių varžybų, būnu maloniai nustebintas, kad manęs nepamiršta kolegos“, – sako Marius.   

Treniruojasi gimtinėje ir Vingio parke 

Kiekvieną savaitgalį Marius važinėja treniruotis į Prienus, į kuriuos iš Jonavos, savo mašina įveikdama po 70 km, atvyksta ir jo trenerė. Mariaus nėra jos grupėje, bet olimpietis priklauso trenerės 2004 m. įkurtam Prienų sporto klubui „Einius“. 

Kol žemė nepasikloja sniegu, trejų olimpinių žaidynių dalyvis kilometrus skaičiuoja tarp Birštono ir Prienų esančiuose dviračių takuose. O Vilniuje po darbo vakarais prakaitą lieja vienas Vingio parke, nes treniruotis su B.Virbalyte-Dimšiene ir T.Šuškevičiumi neturi galimybių, nesutampa jų užimtumo grafikai. Kartu pasitreniruoti namie jiems retai pavyksta. 
 
Per pratybas Marius kiekvieną dieną vidutiniškai įveikia po 20–22 km. Išvykus į treniruočių stovyklas kilometrų būna ir daugiau. „Vingio parke treniruojuosi ištisus metus. Tačiau kartais žvarba pakoreguoja treniruotes ir tada kilometrus skaičiuoju lengvosios atletikos manieže. Bet jame būnu retas svečias, nes pas mus palankios sąlygos treniruotis Vingio parke. Per sezoną į maniežą nueinu gal tik penkis šešis kartus“, – greitai suskaičiuoja ėjikas.

Treniruotės treniruotėmis, tačiau yra ir laisvalaikis. Marius domisi visomis sporto šakomis, todėl jų varžybas dažnai žiūri per televiziją. Vienas jo pomėgių – tenisas, kurį įvairiu metų laiku su draugais žaidžia lauke arba uždaruose kortuose.   
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas