Robertas Trakys/lengvoji.lt 2020 m. sausio 7 d. 11:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Australijoje pasijuto lyg siaubo filme

Ėjikė Brigita Virbalytė: „Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas.“

B.Virbalytė.
pliadisfoto.com nuotr.
B.Virbalytė.
6 mln. hektarų išdegusių krūmynų, milijonai žuvusių gyvūnų bei tūkstančiai namus praradusių žmonių – Australijoje siaučiantys gaisrai laikomi viena didžiausių šios šalies katastrofų istorijoje. Nors įvykių epicentras yra kitoje planetos pusėje nei Lietuva, savo akimis padarinius regėjo šioje šalyje stovyklaujantys ėjikai Brigita Virbalytė, Marius Žiūkas ir Tadas Šuškevičius.

„Vaizdas – tarsi iš siaubo filmo“, – neslėpė geriausia 2015 metų Lietuvos lengvaatletė B.Virbalytė. Jos, aukščiausią vietą tarp lietuvių praėjusiame pasaulio čempionate užėmusio M.Žiūko bei T.Šuškevičiaus pasiruošimą Tokijo olimpinėms žaidynėms teko koreguoti: tradicinė treniruočių stovykla Kanberoje, į kurią mūsiškiai vyko ketvirtus metus paeiliui, buvo atšaukta ir perkelta kitur.

Nuo 2017 metų Lietuvos ėjikai žiemas leidžia Australijoje – ten, prižiūrimi mokslininkų, jie dalyvauja 7 savaičių trukmės treniruočių stovykloje, kurios metu jie tampa vieno ar kito mokslinio tyrimo dalimi.

Sportininkams gali būti taikoma speciali dieta (pavyzdžiui, angliavandenių) arba jie gali dalyvauti karščio projekte, kurio metu australai tiria, kaip palengvinti sportininkų atsparumą karščiui.

Alinantis darbas stovyklose matomas ir rezultatuose: M.Žiūkas tris iš keturių geriausių savo karjeros rezultatų 20 km sportinio ėjimo rungtyje užfiksavo iškart po treniruočių stovyklos, vasario viduryje, vykstančiame Okeanijos čempionate, o B.Virbalytė 2018 metais daugiau nei minute pagerino Lietuvos rekordą bei Europos čempionate užėmė ėjikams neregėtą ketvirtą vietą.

Tačiau šį kartą Kanberoje ėjikai neužtruko. Gruodžio 31 d. iš Lietuvos išvykę lengvaatlečiai vos tik nusileidę Sidnėjuje buvo šokiruoti – projekto organizatorė Louise Burke, kad dėl pavojaus dalyvių sveikatai projektai yra atšaukiami ir sportininkų prašoma į Australiją nebeskristi.

„Kelionės metu per daug žinių apie situaciją Australijoje negavome, nors žinojome, kad gaisrai ten dideli. Vylėmės, jog jų nėra arti miestų. Nusileidus Australijoje viskas atrodė gerai, nebuvo nei smogo, nei degėsių kvapo. Laukiant autobuso iš Sidnėjaus į Kanberą, mus pasiekė žinia, kad projektai yra atšaukiami dėl pavojaus. Gruodžio 31 d. vakare smogas užklupo Kanberą, nes keli šimtai kilometrų nuo to miesto įsiplieskė nauji gaisrai, tūkstančiai žmonių neteko savo namų. Dėl didelio karščio smogas apgobė Australijos sostinę“, – pasakojo B.Virbalytė. 

Trumpai nežinioje buvę lietuviai nusprendė vykti į Kanberą bei savo akimis pamatyti, kokia situacija yra šiame mieste. Ištuštėjusios miesto gatvės B.Virbalytę sukrėtė.

„Išlipus iš autobuso iškart užuodėme degėsių kvapą, rūkas buvo visame mieste. Atvykus į Australijos sporto institutą smogas buvo ir patalpose. Ryte atsikėlę sužinojome, kad negalime treniruotis net viduje, nes uždaryta sporto salė, uždarytas baseinas. Turėjome viltį, kad galėsime treniruotis laboratorijoje ant takelių, bet po kelių valandų ir ji buvo uždaryta, – sakė B.Virbalytė. – Vaizdas pačiame mieste atrodė tarsi iš siaubo filmų. Sunku sutikti kitus žmonės, nes jų tiesiog nėra, miestas ištuštėjęs.“
 
Tuo metu Kanbera tapo labiausiai užterštu miestu planetoje, buvo rengiamasi evakuacijai, o skrydžiai vėlavo arba buvo atšaukiami. Lietuvos lengvaatlečiai autobusiuku buvo pergabenti į Melburną, kur nutarta surengti alternatyvią treniruočių stovyklą tiems ėjikams, kurie bilietų į Australiją atšaukti nebespėjo.

„Jautėmės nejaukiai, buvo labai sunku persiorientuoti: atskrendi iš Lietuvos ketvirtus metus iš eilės, žinai, kad tavęs laukia puikios sąlygos sporto institute, bet pasiekia žinia, jog turi persikelti. Baisiausių vaizdų, gaisrų, nematėme, tik važiuodami į Melburną šalia kelio regėjome kelis nedidelius gaisrus. Būnant Australijoje supranti, kad esi dalis to, kas vyksta čia, – pasakojo B.Virbalytė. – Sunku visiems priimti žinią, kad projektai yra atšaukiami. Visi ėjikai buvo pripratę, kad sausį praleidžia Kanberoje, darydami įvairias dietas ar dalyvaudami karščio tyrime. Buvo liūdnas, bet teisingas sprendimas, nes projektų organizatoriams yra svarbiausia mūsų sveikata.“

B.Virbalytė yra kilusi iš Alytaus, tad informaciją apie praėjusių metų rudenį šiame mieste vykusį padangų perdirbimo gamyklos gaisrą ji sekė itin atidžiai. Tuo tarpu Australijoje siaučiantis gaisras apima tokį plotą, koks sudaro kone visą Lietuvą.


„Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas. Tas pats Alytaus gaisras kaip paveikė Lietuvą... Australijoje vyksta pasaulinio masto katastrofa ir Australija nebegali viena su ja susidoroti“, – teigė B.Virbalytė.

Treniruočių stovykla Australijoje – vienas svarbiausių akcentų ruošiantis Tokijo olimpinėms žaidynėms. Kelialapių į olimpiadą B.Virbalytė, M.Žiūkas ir T.Šuškevičius dar neturi. Gali būti, kad Brigitai bei Mariui durys į Tokiją atsivertų jau dabar, kadangi jie užima aukštas pozicijas planetos reitinge, tuo tarpu T.Šuškevičiui reikalingas dar vienas sėkmingas startas 50 km varžybose.

Treniruočių stovyklą iš Kanberos perkėlus į Melburną bei atšaukus mokslinių tyrimų programą lietuviai turėjo apsispręsti, ar likti treniruotis Australijoje, ar grįžti į Europą. Vis dėlto, pasak B.Virbalytės, geresnės kompanijos treniruotėms nei šiuo metu yra Australijoje, niekur kitur nėra. Be to, šioje stovykloje sportininkai dalyvaus kontrolinėse varžybose, jiems bus atliekami tyrimai.

„Melburne gyvena didžioji dalis geriausių Australijos ėjikų, ten gyvena mano treneris. Čia yra puikios sąlygos treniruotis, jau išbandėme kelias treniruočių trasas. Gyvename netoli tų vietų, o sąlygos yra puikios. Čia susirinko ėjikai iš viso pasaulio – kanadietis, japonai, švedai. Projektai buvo transformuoti į bendrą treniruočių stovyklą, tad vis tiek turėsime apie 20 aukšto lygio ėjikų treniruočių stovykloje ir niekur pasaulyje šiuo metu negalėtum turėti tokios kokybiškos treniruočių stovyklos“, – neabejojo B.Virbalytė. 

Sekmadienį ėjikai varžysis 10 000 m sportinio ėjimo varžybose, o vasario viduryje jų tradiciškai lauks Adelaidėje vyksiantis Okeanijos čempionatas.

„Tikimės, kad pats pasirengimas nenukentės. Svarstėme visokias galimybes ir manome, kad pasilikimas Australijoje yra geriausias sprendimas šioje situacijoje“, – sakė B.Virbalytė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas