Robertas Trakys (LBF) 2020 m. sausio 9 d. 11:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kelio į elitą kaina – pusė milijono eurų

Lietuvos biatlono federacijos vadovas Arūnas Daugirdas: apie viltį parvežti olimpinį medalį ir sumą, reikalingą tam pasiekti.

L.Jakeliūnas, L.Banys, M.Fominas, J.Mačkinė, N.Romanovas.
LBF nuotr.
L.Jakeliūnas, L.Banys, M.Fominas, J.Mačkinė, N.Romanovas.
Nuo komandos be perspektyvų – iki vilčių laimėti pirmą nepriklausomos Lietuvos medalį žiemos olimpinėse žaidynėse. Jei ne drastiški sprendimai po 2006 metų Turino žaidynių, šalies biatloną greičiausiai būtų ištikęs liūdnas likimas.
 
Kad podiumas nėra utopija jau Sočyje įrodė Tomas Kaukėnas, prieš lemiamą šaudymo ruožą individualiose varžybose buvęs antroje pozicijoje. Rinktinės lyderiai savo žodį dar tars po dvejų metų Pekine, tačiau specialistų akys vis labiau krypsta į jaunimą – tokios perspektyvios kartos ir, svarbiausia, tokių sąlygų jiems nebuvo turbūt niekada.

Į varžybas – tik su vienu treneriu

Turino olimpinėse žaidynėse Diana Rasimovičiūtė užėmė tada istorinę Lietuvai 18 poziciją 7,5 km sprinto varžybose. Atrodė, kad biatlono laukia pakilimas, tačiau su jauna sportininke į Pasaulio taurės etapus dažniausiai vykdavo vienintelis treneris, stigo lėšų, o žodžio „komanda“ apskritai nebuvo – apie kineziterapeutus, šaudymo trenerį ar slidžių tepėją lietuviai galėjo tik pasvajoti.

„Pati pradžia buvo liūdna. Nežiūrint į labai gerą Dianos startą, resursų neturėjome jokių. Nebuvo nei komandos, nei aplinkos, kuri turėjo užtikrinti komandos egzistavimą. Tuo metu vyriausiuoju treneriu dirbo ir tuo pačiu federacijos generalinio sekretoriaus pareigas ėjo Vilius Repšys, kuris tą naštą nešė ant savo pečių. Nuo tada aktyviau pradėjome investuoti į naująją kartą, žiūrėti į jaunimą, kurį turime, ieškoti papildomų finansinių resursų“, – prisiminė Lietuvos biatlono federacijos (LBF) prezidentas Arūnas Daugirdas.

Perspektyviausias jaunimas, tarp kurių buvo T.Kaukėnas, Karolis Dombrovskis ir Rokas Suslavičius, gindavo šalies garbę jaunimo čempionatuose, vėliau – IBU taurės varžybose. Galop, pirmuoju tos kartos atstovu, iškovojusiu teisę startuoti pasaulio taurėje, tapo T.Kaukėnas – 18-mečio debiutas įvyko 2009-ųjų sausį.

„Buvo laikas, kuris tapo užuomazga tam jaunimui, kurie dabar atstovauja Lietuvai Pasaulio taurės varžybose, čempionatuose ar olimpinėse žaidynėse. Nuo 2006-ųjų iki 2010-ųjų aukščiausio lygio varžybose mums atstovavo tik Diana, o visi kiti buvo jaunimas. 2008 metais pakvietėme specialistą iš Baltarusijos Viktorą Korčiaginą, su kurio pagalba po truputį pradėjome kopti į elitą. Iš pradžių į pasaulio taurę pateko Tomas ir galop dėl to, kad kvalifikacijas turėjo keturi sportininkai, Pasaulio taurėje galėjo startuoti visa Lietuvos vyrų estafetės komanda“, – pasakojo A.Daugirdas.

Semtis patirties – iš užsienio specialistų

Lietuvos biatlono federacija nepabūgo pagalbos ieškoti svetur. Kaimyninės valstybės patirties biatlono trasose turėjo kur kas daugiau, tad rinktinės vyr. strategais tapo užsieniečiai, šalia kurių nuolat žinias gilino ir lietuvių specialistai.

Pirmuoju „gelbėtoju“ tapo baltarusis V.Korčiaginas, vėliau rinktinei vadovavo buvusi latvių žvaigždė Ilmaras Bricis, estų olimpietis Meelis Aasmae, pasaulio čempionas iš Baltarusijos Olegas Ryženkovas, o po Pjongčango žaidynių prie vairo stojo dar vienas baltarusių specialistas Sergejus Sakalovskis.

„Tikrai pasiteisino sprendimai pasitelkti užsienio specialistus. Žinios, patirtis ir informacija, kurią turėjo samdyti specialistai, parodė mums kelią į elitinį sportą. Su treneriais atėjo atitinkamas požiūris į elitinį sportą, – džiaugėsi užsieniečių pagalba A.Daugirdas. – Samdėme specialistus, kurie turėjo labai didelę pasaulinę patirtį, atėję iš tų komandų, kurios mums buvo nepasiekiamos. Latvijos komanda dabar turi žiūrėti į mus, kaip organizuojame darbą, nors seniau žiūrėjome į juos kaip į sunkiai pasiekiamą tikslą.“

Kelerius metus šalies rinktinėje vyrauja aiški struktūra: pasaulio čempionate, Pasaulio taurės varžybose Lietuvai atstovaujantys biatlonininkai sudaro A komandą, B komandos nariai dalyvauja IBU taurės varžybose, dalis jų – pasaulio jaunimo čempionate, tuo tarpu su C komanda sportuoja jauniai, besiruošiantys žiemos olimpiniams festivaliams, jaunimo olimpinėms žaidynėms, dalyvaujantys IBU jaunimo taurės varžybose. 

Pasak A.Daugirdo, kiekviena struktūros grandis žino sau keliamus tikslus, o federacija tokiu būdu gali sudaryti maksimaliai geras sąlygas sportininkų tobulėjimui.

„B rinktinės pagrindą sudaro jaunimas. Jie turi tikrai neblogas sąlygas – pilną sezono planą, kiek tik reikia treniruočių stovyklų, stengiamės jiems suteikti medicininį testavimą, pagerinti inventorių. Jie per pasirengimo laikotarpį daug laiko stovyklose praleido su A rinktine ir matė, kaip sportuoja mūsų lyderiai“, – sukurtas sąlygas jaunimui apibūdino A.Daugirdas.


Suaugusiųjų rezultatai pagerino sąlygas jaunimui

Beveik pusė milijono – tokios sumos reikia norint paruošti aukšto lygio biatlonininką. Trūkstant sniego, lietuviai priversti kilometrus su slidėmis rinkti šiauriau esančiose valstybėse arba aukštikalnėse. Skaičiuojant ir varžybose praleistą laiką, biatlonininkas ne Lietuvoje praleidžia maždaug pusmetį.

„A rinktinės lygio sportininkas federacijai per sezoną kainuoja daugiau nei 50 tūkst. eurų. Žinoma, kai tie patys specialistai treniruoja, padeda keliems sportininkams, o ne vienam, tas krepšelis gali sumažėti. Didžiausią išlaidų dalį sudaro treniruočių stovyklos, inventorius bei trenerių išlaikymas. Net ir B rinktinės nariui per metus išleidžiama virš 25 tūkst. eurų“, – skaičiavo A.Daugirdas.

Tuo tarpu, kad sportininkas pasiektų brandą Pasaulio taurės varžybose, reikalingi 2-3 olimpiniai ciklai, t. y. ne mažiau aštuonerių metų.

„Tai tikrai imli sporto šaka, kalbant apie finansus. Bet ne tik todėl, kad daug treniruočių stovyklų vyksta ne Lietuvoje, o todėl, kad dabar nebe tie laikai, jog atletas sportuotų negaudamas maistpinigių ar stipendijų. Turi būti užtikrinta visa aplinka, bazės, inventorius. Reikalingi dviračiai, riedslidės, ne viena pora slidžių, batų. Nuo sudarytų sąlygų priklauso ir pasirengimo kokybė“, – teigė LBF prezidentas.
 
Tuo tarpu finansinė padėtis priklauso nuo rezultatų. Stiprų postūmį federacijai suteikė Pjongčango olimpinės žaidynės, kada T.Kaukėnas užėmė 13, 17, 30 pozicijas, Natalija Kočergina buvo 30-a, o mišri estafetė – 19-a. Kitų metų biudžetą papildys ir sėkmingi Vytauto Strolios bei Karolio Dombrovskio pasirodymai atitinkamai pasaulio bei Europos čempionatuose.

Dabartinių rinktinės lyderių indėlis pagerina ne tik jų pačių sportavimo sąlygas, bet ir ateinančios kartos – federacija išgali aprūpinti B rinktinę panašiai kaip A komandą.

Vizija – medalis olimpinėse žaidynėse

„Manau, kad medalis olimpinėse žaidynėse yra realu. Pats biatlonas yra tokia sporto šaka, kurioje visomis aplinkybėmis suėjus į vieną – fiziniui pasirengimui, savijautai, gerai pateptoms slidėms, taiklumui – gali būti visko. Anksčiau ar vėliau kažkas iš lietuvaičių tą medalį parveš į Lietuvą“, – šviesia ateitimi tiki A.Daugirdas.
 
Daug vilčių LBF prezidentas sieja su ateinančia karta. Minimalų reikalavimą asmeniškai dalyvauti olimpinėse žaidynėse (surinkti mažiau nei 150 IBU taškų – aut. past.) jau įvykdytų būrys jaunimo – 19-mečiai Maksimas Fominas ir Jokūbas Mačkinė, 20-mečiai Nikita Romanovas ir Ana Jesipionok bei 21-erių Linas Banys.

Skambų žodį kylančios kartos atstovai jau spėjo tarti tarp bendraamžių: praėjusių metų pasaulio jaunių čempionate M.Fominas pranoko daugiau kaip 100 konkurentų ir užėmė 7 vietą sprinte bei 8 persekiojime, L.Banys buvo šeštas 2018 metų Europos jaunimo čempionato sprinte, o A.Jesipionok pribloškė stulbinamu šaudymu pasaulio čempionate.

„Galime pasidžiaugti ateinančia karta sportininkų – M.Fominu, J.Mačkine, N.Romanovu. Sportininkai jau įrodė, kad gali kovoti dėl pakankamai aukštų vietų jaunių ir jaunimo varžybose. Bus įdomus pasaulio jaunimo čempionatas, nes šie sportininkai iš jaunių perėjo į jaunimą ir bus labai įdomu, kaip jie atrodys tarp jų, – sakė A.Daugirdas. – Nežiūrint į tai, kad L.Banys yra jaunimo rinktinės atstovas, jis jau yra įsitvirtinęs pagrindinėje rinktinėje. Galima paminėti ir Ana Jesipionok, kuri baigia susitvarkyti sveikatos problemas ir IBU taurės varžybose buvo netoli pasaulio taurės normatyvo.“

A.Daugirdas įžvelgia ir dar vieną stiprėjančio jaunimo naudą – konkurencija gali pakelti ir visos rinktinės lygį.

„Ar tikiu, kad jaunimas pagerins dabartinių lyderių rezultatus? Labai norėčiau, kad taip būtų. Nenoriu sumenkinti dabartinių, kurie atstovauja Lietuvai aukščiausiame lygyje, bet jaunimui įsiliejus į jų gretas būtų labai sveika konkurencija, kas leistų neužmigti ir vyresniems. Potencialo mūsų jaunimas tikrai turi, o jų rezultatai gali būti dar geresni nei dabartinių lyderių“, – neabejojo A.Daugirdas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas