skm.lt 2020 m. sausio 15 d. 15:54 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelią lėmė skelbimas laikraštyje

Gynybos ryklys, kuris gali padaryti žalos puolime. Taip buvo galima vadinti trenerį Gintautą Vileitą jo krepšininko karjeros metu.

G.Vileita.
SKM.lt nuotr.
G.Vileita.
Gynėjo pozicijoje žaidęs, o dabar jau Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) treneris geriausiais laikais Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) rinkdavo net po 15,8 taško ir perimdavo 3,5 kamuolio. G. Vileita pripažinimo sulaukė 2005–2006 metų sezone, kai buvo apdovanotas daugiausiai kamuolių perėmusio žaidėjo nominacijoje.
 
G. Vileita pagal kamuolių vagysčių rodiklį šiuo metu yra 13 LKL istorijoje – veržlusis gynėjas savo karjerą perėmė net 432 kamuolius. 

„Man labai patikdavo. Man gynyba buvo kažkas tokio. Jeigu būčiau turėjęs ilgesnes rankas, būtų buvę dar linksmiau“, – sako perimtų kamuolių meistras.  

Mykolo Romerio universiteto (MRU) salėje, kurioje G. Vileita 2012 m. ir baigė profesionalaus krepšininko karjerą, SKM korespondentas Erikas Petrikas treneriui metė iššūkį H.O.R.S.E (liet. „Minusas“)  žaidime. Jo metu 44-erių geriausios Lietuvos krepšinio mokyklos treneris prisiminė savo klajones po Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), profesionalo karjeros pradžią egzotinėje šalyje ir aptarė treniravimo ypatumus.

Atskaitos taškas – skelbimas laikraštyje

G. Vileita pripažįsta, kad kelias moksleivių krepšinyje jam tikrai nebuvo klotas rožėmis, o vietą aikštėje reikėjo išsikovoti išliejant tonas prakaito.

„Buvo toks laikraštis „Vakarinės naujienos“. Jame buvo skelbimas, kad priimami vaikai į sporto mokyklą. Būdamas antroje klasėje atnešiau laikraštį tėvui. Pamenu, kad atranka Salomėjos Nėries mokykloje vyko sekmadienį. Patekau į sąrašus pas trenerį Vytautą Poteliūną. Taip viskas po truputį ir prasidėjo. Pasirodo, antroje klasėje jau mokėjau skaityti“, – juokiasi net 9 LKL komandose žaidęs pašnekovas.

„Nieko neišsiskyriau iš kitų vaikų. Pradėjau nuo II komandos, kurioje žaidė ir dar vienas dabartinis SKM treneris Donatas Sabaliauskas. Vėliau abu perėjome į I komandą. Sėdėjau suolo gale, bet daug dirbau papildomai ir U18 čempionate jau žaidžiau startiniame penkete“, – laipsnišką kopimą laiptais apibūdina G. Vileita.

Amerikoje – auksas ir bendravimo pamokos

G. Vileita Monmouto univerisitete studijavo ir žaidė krepšinį 1995–1999 m. Jau pirmajame savo sezone jis su universiteto komanda tapo NCAA NEC konferencijos čempionu.

Tuomet išvykti į JAV buvo kur kas sunkiau nei dabar. Nebuvo nei interneto, nei pažinčių, nei daug pavyzdžių, kuriais būtų galima sekti. Vis dėlto G. Vileita turėjo bičiulį, kuris anksčiau išvyko į JAV. Tai padėjo kiek lengviau apsispręsti.

„11 klasėje buvo atvažiavę pora trenerių iš Amerikos mokyklos Ajovos valstijos, vedė mums seminarą pedagoginiame (Vilniaus pedagoginis universitetas, VPU – aut. past) ir jau tada pradėjo eiti kalbos, kad galima išvažiuoti ir yra tokia galimybė.

Viskas įvyko per Steponą Kairį. Vasarą dar buvome Šilutėje ir po jos su vienu treneriu apsitarėme, jog aš ir Antanas Vilčinskas važiuojame į Šiaurės Karoliną.

Mes žinojome, jog reikia papildomai tobulinti anglų, matematikos žinias, nes ten reikėjo išlaikyti testus. Vien matematikos gali užtekti, kad galėtum įstoti į universitetą, tad buvo ruoštasi. Metais anksčiau į JAV išvažiavo mūsų komandos draugas Aidietis (Giedrius Aidietis – aut. past.).“

Kaip studijos Šiaurės Karolinoje pakeitė G. Vileitos asmenybę ir pasaulėžiūrą?

„Gal išmokau lengviau bendrauti. Pati asmenybė nelabai keičiasi. Šeima tau viską suformuoja, vėliau susirandi draugų, su kuriais galbūt kitaip bendrauji, bet man atrodo, kad aš per daug nepasikeičiau.“

Vyšnaitė ant torto – etapas „Šiauliuose“

Nors viešai prieinamoje informacijoje nurodoma, kad pirmasis G. Vileitos profesionalus klubas buvo Klaipėdos „Neptūnas“, pašnekovas atskleidė kitą istoriją:

„Nedaug kas žino, bet aš prieš pradėdamas žaisti „Neptūne“, metus praleidau Uzbekistane, kur tapau šios šalies čempionu. Dar turiu sporto meistro vardą. Aš ten išvažiavau, nes ten buvo tėvo verslas. Nutariau jam padėti, nes irgi baigiau verslo vadybos bakalaurą. Galvojau, kad teks eiti ta linkme, bet įvyko įvairių dalykų, pradėjau žaisti krepšinį ir po metų grįžau į Lietuvą.“

G. Vileita profesionaliai krepšinį žaidė 1999–2012 m. Per šį laikotarpį jis gynė net 9 skirtingų LKL klubų spalvas. Kuri ekipa jam sukelia šilčiausius jausmus?

„Labai daug skirtingų sezonų, bet turbūt ta vyšnaitė ant torto buvo „Šiauliai“. Buvo labai gera komanda, su kuria laimėjome 3 vietą LKL. Gal norėjosi daugiau, nes buvo suburta tikrai labai stipri komanda. Ir pačiam neblogai sekėsi. O užbaigiau karjerą būtent šitoje MRU salėje su „Perlu“, – į praeitį mintimis trumpam sugrįžo 2011 m. NKL čempionas.

2008–2009 m. „Šiauliuose“ G. Vileita žaidė kartu su Mindaugu ir Sauliumi Kuzminskais, Virginijumi Praškevičiumi, Andriumi Šležu, Gintaru Kadžiuliu. Komandą, kaip ir dabar, treniravo Europos čempionas Antanas Sireika.Šeima – pagrindinis dalykas gyvenime

G. Vileita per savo karjerą turėjo tokią didelę trenerių įvairovę, kuria kartais net keli krepšininkai kartu sudėjus negali pasigirti. SKM treneris išskyrė vieną specialistą, kuris jam į atmintį įsirėžęs iki pat šių laikų.

„Iš visų trenerių pasisėmiau nemažai, bet labiausiai man patiko buvęs Izraelio rinktinės trenerio Ariko Šiveko filosofija ir tai, kaip viskas pas jį vyko. Man teko garbė pas jį treniruotis Olandijoje, kai žaidžiau už Amsterdamo komandą, kur taip pat tapome čempionais, turėjome neblogą sezoną „FIBA Europe“ turnyre. Galbūt stebėti A. Šiveko darbą buvo įdomu ir dėl to, nes man jau pačiam buvo 30 metų.“
 
Ar 2012 m. karjerą baigęs G. Vileita iš karto buvo tvirtai apsisprendęs dėl savo trenerio karjeros?

„Jaučiau, kad esu sukaupęs pakankamai  žinių, kurias galėčiau ir norėčiau perduoti. Lietuvoje labai sunku prasimušti. Bet aš pagalvojau, kad reikia pradėti nuo vaikų. Ir su vaikais dirbti yra žiauriai faina.“
G. Vileita šiuo metu treniruoja trylikamečių ekipą „SKM-II“, kuri dalyvauja Lietuvos moksleivių krepšinio lygos („LIDL–MKL“) batalijose.

„Maloniausia dirbant su jaunais krepšininkais tai, kad gali juos mokyti. Kaip sakoma, gali lenkti jauną medį, gali viską formuoti, o didesnį jau gali tik apgenėti arba nukirsti. Sunkiausia, kad viskas užima labai daug laiko. Su mažesniais krepšininkais – dar daugiau laiko. Tu turi turėti daug kantrybės, kad sulauktum ir pamatytum rezultatą. Įgūdis ateina su laiku, tad tu turi dirbti. Turi matyti viziją ir kaip tu iki jos ateini.“

Kuo dar be krepšinio gyvena SKM treneris?

„Šeima yra pagrindinis dalykas. Todėl man ir patinka krepšinis, nes komanda irgi yra kaip šeima. Kol tu žaidi, su komandos draugais yra tas ryšys. Šeima mano gyvenime yra Nr. 1. Man malonu ne tik gauti, bet ir duoti“, – apie gyvenimo vertybes kalba G. Vileita.  

„Krepšinis yra kova, kurioje gali save išreikšti. Galbūt to, ko negali gyvenime, gali aikštėje – pakovoti dėl pergalės, išmokti nepralaimėti, o jeigu pralaimi, tai tik atiduodamas visas jėgas. Po to turi su tuo susitaikyti ir eiti tolyn. Tai yra vertybės, kurios gyvenime labai praverčia.“

Daugiau G. Vileitos minčių – SKM.LT reportaže:
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas