Robertas Trakys/lengvoji.lt 2020 m. sausio 29 d. 17:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Koronavirusas kelią nerimą ir lietuvei

Sezoną pradedanti Airinė Palšytė – apie nevertinamą žiemą, olimpines viltis, stebinantį sprendimą, svarbiausią tikslą, Lietuvos čempionės medalio vertę.

A.Palšytė.
pliadisfoto.com nuotr.
A.Palšytė.
Londono olimpinėse žaidynėse 20-metė Airinė Palšytė buvo vyresnė vos už vieną varžovę, tačiau tai nesutrukdė skambiai driokstelėti suaugusiųjų tarpe: lietuvė prasibrovė į finalą ir jame užėmė 10 vietą.

Po ketverių metų į Rio de Žaneirą šuolininkė į aukštį vyko po tik ką laimėto sidabro Europos čempionate, vėl pateko į finalą ir jame liko 13-ta.

„Labai norėtųsi, kad trečias kartas olimpinėse žaidynėse nemeluotų ir Tokijas man būtų sėkmingas“, – olimpinio sezono išvakarėse šyptelėjo A.Palšytė.

Šiandien geriausia 2017 metų Lietuvos sportininkė Kotbuse (Vokietija) pradės 2020-ųjų startus. Jei vasarą visos mintys suksis apie Tokiją, tai žiemą norisi nutiesti kelią link jo – įvykdyti normatyvą.

Per keturis mėnesius atliktas progresas – džiugina

„Doha yra pradinis atskaitos taškas, o Tokijas yra beveik po metų ir pradėti nuo kažko reikia“, – lygiai prieš 4 mėnesius po pasaulio čempionato atrankos varžybų ištarė A.Palšytė.
 
Į Dohą lengvaatletė vyko neturėdama jokių vilčių, o savo sprendimu dalyvauti planetos pirmenybėse nustebino daugelį. Po bronzinės žiemos, kada Europos uždarų patalpų čempionate ji lipo ant trečio apdovanojimų pakylos laiptelio, birželį LLAF taurės varžybose ji patyrė sunkią čiurnos traumą ir dėl dalyvavimo čempionate nebuvo užtikrinta kone iki paskutinės akimirkos.

Į Kataro sostinę A.Palšytė visgi nuvyko, kalnų ten nenuvertė (peršoko 185 cm ir užėmė 22 vietą), tačiau svarbiausiu diskusijų objektu tapo sportininkės sveikatos būklė.

„Doha buvo didžiulis eksperimentas, kurio reikėjo ir fiziškai, ir morališkai. Fiziškai dėl to, kad duočiau stimulą savo kojai ir pažiūrėčiau, koks yra atsakas, kaip ji reaguoja, o psichologiškai, nes ilgą laiką būnant be varžybų, sunku įeiti į kitą sezoną, – sprendimą paaiškino A.Palšytė. – Reikėjo tarpinio varianto, nes norėjosi pažiūrėti, ką mano kūnas gali padaryti prie esamos situacijos. Rezultatas yra toks, koks yra, bet daug ką nustebinau išvis pasirodydama sektoriuje po tokios traumos.“

Iškart po pasaulio čempionato lengvaatletė ėmė ruoštis žiemai ir per 4 mėnesius nuveiktu darbu yra labai patenkinta. Iš vilnietės lūpų išsprūsta ir atsargi frazė, kad po nelemtos traumos galbūt jau pavyko atsigauti.

„Įdėta daug darbo, daug stovyklų tiek užsienyje, tiek Lietuvoje. Žinome, kad šiuo metu Vilniuje neturime bazės, kur ruoštis, todėl ne veltui kalbamės rūsyje (juokiasi – lengvoji.lt), sporto salėje, kur dažniausiai sportuoju, jeigu nesu Kaune. Panašu, kad po traumų atsigaunu... Viskas eina geryn, o ir kiek darėme įvairių testų, jie rodė prieaugį. Ne kartą vykau į „Red Bull“ aukšto meistriškumo sportininkų tyrimų centrą Austrijoje ir tyriausi įvairius kūno parametrus, stebėjau, kokioje stadijoje yra mano esamos traumos, skausmai, kokios yra problemos ir kaip būtų galima jas sutvarkyti. Pavyko sužinoti labai daug naudingos informacijos, kurios Lietuvoje vis negaudavau“, – sprendimu išbandyti užsienio centrus džiaugėsi A.Palšytė.

2017 metų Europos čempionė tradiciškai beria padėkos žodžius tiek gimtinėje, tiek užsienyje su ja dirbantiems rinktinės kineziterapeutams Mantui Lesnickui bei Spartakui Zastarskiui.

„Manau, viskas eina teigiama linkme. Pirmas sezono startas jau čia pat, bus įdomu pasižiūrėti, kur esu. Daug pastangų, juodo darbo buvo įdėta ir norisi pagaliau pradėti skabyti tuos vaisius. Žinoma, nieko neforsuoju, nieko per daug nesitikiu, bet pasitikrinti esamą formą reikia“, – sakė A.Palšytė.


Konkurencija Kotbuse – tarsi pasaulio čempionate

198 cm, 197 cm, 195 cm ir 198 cm – tokiais rezultatais Kotbuse gali pasigirti A.Palšytė. Pagal rezultatų vidurkį šį prestižinį šuolininkų startą galima laikyti kone sėkmingiausiomis lietuvaitės komercinėmis varžybomis apskritai. Praėjusiais metais šiame Vokietijos mieste mūsiškė nusileido tik daugkartinei planetos čempionei rusei Marijai Lasickienei ir peršoko 198 cm. Olimpinis šuolių į aukštį rungties normatyvas – 196 cm. Ar Lietuvos olimpiečių gretos padidės jau šiandien?
 
„Normatyvas yra pagrindinis žiemos sezono tikslas. Truputį gaila, kad yra sutrumpintas normatyvų vykdymo laikas. Jei imtumėme praėjusią žiemą, tą rezultatą pasiekiau dukart – Europos uždarų patalpų čempionate (197 cm) ir Kotbuse. Pagal viską atrodo, kad tai nėra tas aukštis, kuris turėtų mane labai riboti. Tačiau nereikia atmesti vasaros traumos ir labai ilgo reabilitacinio laikotarpio po jo. Tikiuosi, kad sugebėsiu sugrįžti į tą pačią formą, jog pakartočiau tokį rezultatą“, – vylėsi A.Palšytė.

Pasiekti jį Vokietijoje gali padėti ir gausus būrys pajėgių varžovių. Kotbuse šuoliuos praėjusių metų pasaulio čempionate sidabrą iškovojusi ukrainietė Jaroslava Mahučik, ketvirtą vietą užėmusi Julija Levčenko iš Ukrainos bei penkta buvusi lenkė Kamila Licwinko.

„Tikiuosi, kad konkurencija suteiks daugiau adrenalino bei įves į tam tikrą formą, kuri leis pasiekti aukštą rezultatą. Protokolas jau aiškus, kartelė kils į 195 cm ir 197 cm aukščius. Gaila, kad šįkart nebus 196 cm ir norint įvykdyti olimpinių žaidynių normatyvą teks šokti centimetru aukščiau, bet labai tikiuosi, kad viskas bus gerai. Galų gale, jei ne pirmu startu, tai kitose varžybose man pavyks – toks šios žiemos tikslas“, – sakė A.Palšytė.

Abejonės dėl pasaulio čempionato Kinijoje

A.Palšytės varžybų kalendorius žiemą – jau beveik aiškus. Jei sportininkei pavyks atgauti jėgas po varžybų Kotbuse, dar šeštadienį Kaune ji startuotų LLAF taurės varžybose. Vasario 11 dieną lengvaatletė laukiama aukščiausią „European Athletics“ kategoriją turinčiose varžybose Banska Bystricoje (Slovakija), o vasario 21-22 d. aistruoliai Lietuvos lengvosios atletikos žvaigždę galės išvysti Klaipėdoje, kur vyks šalies čempionatas.

„Norisi dar kartą apginti Lietuvos čempionės titulą ir tai nėra dar vienas kažkoks medaliukas mano lentynoje. Tai yra garbė, istorija, o čempionatas vyks tame mieste, kur man gerai sekasi dalyvauti“, – paaiškino A.Palšytė.
 
Išvardinusi keturis startus sportininkė padarė pauzę. Kovo 13-15 d. Nandzinge (Kinija) vyksiantis pasaulio čempionatas merginos kalendoriuje įrašytas blankiomis raidėmis.

„Keliu tokią mintį, kad uždarų patalpų čempionatai nėra pakankamai svarbūs, kad ir kiek man juose sektųsi. Vėliau pamatau, kad jie nėra tiek vertinami, kiek į juos įdedu pastangų. Mums, šuolininkams į aukštį, žiemą ir vasarą yra vienodo pajėgumo varžybos, ar tai būtų uždarų patalpų Europos čempionatas, ar uždarų patalpų pasaulio čempionatas, varžovės yra tos pačios, kurios dalyvauja olimpinėse žaidynėse. Šioje rungtyje, kaip ir šuoliuose su kartimi ar rutulio stūmime, negalioja nei per didelių vėjų, nei neolimpinių rungčių taisyklės. Konkurencija yra labai didelė ir labai keista, kad šie čempionatai taip nuvertinami“, – su apmaudu balse kalbėjo A.Palšytė. 

Valstybiniu mastu – žiūrint į premijas ar taškus, pagal kuriuos federacijoms skirstomas finansavimas – uždarų patalpų čempionatai lyginami su neolimpinių rungčių analogiško rango varžybomis. Tačiau tai nėra vienintelė priežastis, verčianti šuolininkę į aukštį dvejoti: šįkart čempionatas vyksta vėliau nei įprastai, o kovą sportininkai jau pradeda pasirengimą vasaros sezonui, be to, abejones didina aklimatizacija dėl laiko juostų skirtumų ir Kiniją užklupęs virusas.

„Dėl pasaulio čempionato dar negaliu nieko pasakyti, be to, dabar siautėja koronavirusas, kuris kelia grėsmę visų sportininkų sveikatai. Mačiau žinutę, kad Azijos lengvosios atletikos federacija atšaukė savo žaidynes Kinijoje, Didžiosios Britanijos federacija planuoja į čempionatą siųsti ne pačios stipriausios sudėties rinktinę, tad klausimas, ar uždarų patalpų čempionatui nėra grėsmės būti atšauktam, nes niekas nenori prieš olimpiadą rizikuoti“, – spėliojo A.Palšytė.

Prieš ketverius metus, taip pat olimpinio sezono metu, A.Palšytė pasaulio uždarų patalpų čempionate dalyvavo: Portlande (JAV) ji tik per plauką neiškovojo medalio, užėmusi ketvirtą vietą ir pasiekusi tokį patį rezultatą, kaip visos trys rungties medalius išsidalijusios varžovės.

Planuose – dar ne viena olimpiada

Nors olimpinės žaidynės Tokijuje A.Palšytei, kaip ir kitiems planetos sportininkams, bus svarbiausias ketverių metų startas, šių varžybų lietuvė taip stipriai nesureikšmina. Tai nebus nei pirmosios, nei paskutinės žaidynės sportininkės karjeroje.

„Labai norėčiau, kad trečias kartas olimpinėse žaidynėse nemeluotų ir Tokijas man būtų sėkmingas. Bet stengiuosi savęs nespausti, kad viskas arba nieko. Nors suprantu, kad sportininko karjera yra labai trumpa, bet neatmetu galimybės dalyvauti Paryžiaus ir net Los Andželo olimpinėse žaidynėse, tad su Tokiju mano karjera tikrai nenutrūks ir nemanau, kad tai bus mano paskutinės olimpinės žaidynės“, – teigė A.Palšytė. 

Be to, tikėjimo savo jėgomis prideda ir visas keturmečio ciklas: po Rio de Žaneiro žaidynių lengvaatletė įstojo į dviejų metrų klubą, šalies rekordą pakėlusi iki 201 cm iškovojo 2017 metų Europos čempionato auksą, 2019-ųjų žemyno čempionato bronzą, o pasaulio čempionate pirmą kartą pateko į aštuntuką (Londone užimta septinta vieta).

„Stengiuosi sau nedaryti didelio spaudimo, nes jaučiu, kad kaip sportininkė vis labiau subręstu. Jau turiu ir patirties, ir tam tikrų rezultatų bei titulų savo kišenėje. Tai tikrai duoda pasitikėjimo, užtikrintumo ir ramybės. Pirmoje vietoje šiuo metu visgi yra sveikata, tad jei pavyks kiek įmanoma ilgiau išbūti be įvairių traumų ar skausmų, rezultatai kils savaime. Darbo įdedu tikrai labai daug, motyvacijos ir nusiteikimo nestinga, tad vieninteliai dalykai, kurių šiuo metu trūksta – sveikata ir sėkmė“, – tiek sau, tiek kitiems atletams to linkėjo A.Palšytė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas