sportas.info | 2011 m. vasario 2 d. 13:40 |
![]() ![]() |
Tarptautinė federacija surišo D.Rimšaitei rankas
Tarptautinė šiuolaikinės penkiakovės federacija (UIPM) neleidžia D.Rimšaitei atstovauti Rusijai, o atletė skelbia, kad Lietuvoje yra ”priešas numeris 1".
![]() |
“Gerbiami prezidentai, gerbiami Generaliniai sekretoriai,
Iki šiandien aš negavau jokio atsakymo iš Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos. Vakar man pranešta, kad jokia informacija nepasiekė UIPM būstinės.
Todėl, pagal UIPM taisykles, poniai Rimšaitė neleidžiama atstovauti Rusijai UIPM A ir B kategorijos varžybose 2011 metais. Kol nėra dokumentų, įrodančių, kad ji pakeitė gyvenamąją vietą ir pilietybę, Rimšaitė laikoma Lietuvos atlete.
Su linkėjimai
Michaelas Geistlingeris
UIPM teisininkas”.
Tokį raštą šiandien gavo Lietuvos ir Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijų vadovai. Tai reiškia, kad D.Rimšaitė kol kas negali atstovauti Rusijai tarptautinėse varžybose.
UIPM A kategorijos varžybomis laikomos olimpinės žaidynės, pasaulio ir žemynų čempionatai, pasaulio taurės etapai ir finalas, Čempionų varžybos, Pasaulio kariškių čempionatai.
Į B kategoriją patenka regioniniai čempionatai, Europos taurės varžybos, pasaulio senjorų čempionatas
Tuo tarpu Rusijos laikraštis “Sovetskij Sport” išspausdino straipsnį, kuriame aprašoma istorija apie Lietuvos penkiakovininkės D.Rimšaitės sprendimą palikti gimtinę ir atstovauti kitai šaliai, taip pat pateikiami pokalbiai su sportininke ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentu Artūru Poviliūnu.
Rašinys, kurį pateikiame sportas.info skaitytojams, vadinasi “Jai prisisapnavo Londono dangus. Lietuviai prieš 2012 metų Londono olimpiados favoritės atstovavimą Rusijos rinktinei."
* * *
Gruodį šiuolaikinės penkiakovės pasaulio reitingo antrasis numeris Donata Rimšaitė išvažiavo iš Lietuvos ir nutarė atstovauti Rusijai. Praėjusią savaitę sportininkė jau laimėjo mūsų šalies žiemos čempionatą. Bet Baltijos šalies sporto vadovai tvirtai pareiškia: į Londono olimpiadą su Rusijos rinktinės apranga bėglė nevažiuos”
“Su amerikiečiai lietuviai bendrautų kitaip”
"Lietuvoje aš dabar išdavikė, priešas numeris vienas, - liūdnai konstatuoja Donata Rimšaitė.- Bet patikėkite, aš pasiryžusi kentėti."
Gruodžio pabaigoje viena geriausių penkiakovininkių raštu kreipėsi į Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentą Viačeslavą Aminovą. Pareiškime buvo prašoma priimti po mūsų federacijos sparnu “dėl asmeninių aplinkybių”.
Patekimas į Rusijos rinktinę buvo tik formalumas: šalies žiemos čempionatą, sausio viduryje vykusį Maskvoje ir buvusį pagrindiniu startu prieš Pasaulio taurę, D.Rimšaitė laimėjo aiškia persvara. 2010 metų pasaulio čempionę Jekateriną Churaskiną naujoji komandos draugė aplenkė 236 taškais – milžinišku pranašumu šiuolaikinėje penkiakovėje. Suprantama, kad Lietuvoje su tokia įvykių eiga nesusitaikė ir prarasti perspektyvią sportininkę – gal net olimpiados medalį – nepanoro.
Pernai, kai eksbaltarusis Aleksandras Lesunas persikėlė į Rusiją, buvę jo tėvynainiai nedarė kliūčių. Jis tapo vienas mūsų vyrų rinktinės lyderių, pasaulio vicečempionu, o šį sezoną kovos dėl patekimo į olimpiadą Londone. D.Rimšaitės padėtis – kitokia.
“Donatos situacija – sudėtinga, - teigė Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas V.Aminovas. – Lietuva tikriausiai pamiršo, kad prieš pustrečių metų Julija Kolegova persikėlė ten ir laimėjo Lietuvai Europos čempionatą. Rusija neprotestavo. Gyvename demokratinėje visuomenėje. Tokie persikėlimai – normalus reiškinys. Viskas turi spręstis sportininko naudai”.
Sportininko naudai, šiuo atveju - ir Rusijos naudai. Tai reiškia, kad atsiranda ir politiniai motyvai. “Manau, kad jei Donata būtų išvažiavusi į Didžiąją Britaniją arba JAV, lietuviai reaguotų visai kitaip”, - savo pozicijos neslepia V.Aminovas.
Kas privertė D.Rimšaitę ryžtis persikėlimui? “Asmeninės aplinkybės”, minimos D.Rimšaitės pareiškime, reiškia vaikiną. Prie to prisideda ekonominė krizė, persmelkusi Lietuvos sportą.
“Lietuvoje sportininkai gauna labai kuklias stipendijas.Tačiau mano sprendimą labiau lėmė ne stipendijos dydis, o tai, kad krizė apėmė visą Lietuvos sportą. Pavyzdžiui, vienintelis Vilniuje treniruotėms tinkamas baseinas pernai buvo uždarytas daugiau nei pusei sezono. Tad apsisprendžiau gerai pagalvojusi. Žinoma, norėjosi išeiti gražiai…"
Pasaulio čempionate Kinijoje Rusijos penkiakovininkai iškovojo keturis medalius, iš jų du – aukso. Atrodytų, pridėk prie šios komandos D.Rimšaitę ir – laikykitės, Vokietija ir Vengrija! Tačiau ar pavyks tai iki Londono olimpiados? Vilniuje šiuo klausimu yra savo nuomonė.
“Rimšaitė pabėgo”
Man asmeniškai D.Rimšaitės poelgis – savotiškas įžeidimas, - į telefono ragelį atsiduso Lietuvos nacionalinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas. – Pirmąkart per 22 metus, kai a6 vadovauju Lietuvos olimpiam komitui, sportininkas nesilaiko duoto žodžio.
Kokio pažado netesėjo Donata?
Apie galimą D.Rimšaitės persikėlimą į Maskvą sužinojau dar pernai birželį. Susitikome, pasikalbėjome. Ji pasakė, kad jos netenkina sąlygos. Tarp jų –ir finansinės.Nenoriu smulkiai aiškinti, kiek D.Rimšaitė gaudavo pas mus ir kiek jai pasiūlyta Rusijoje. Kalbėjome ir apie tai, kad jei ji taps Rusijos piliete, neteks Lietuvos pilietybės.Ir apie tai, kad mes nesutiksime, jog ji atstovautų Rusijos rinktinei, todėl sportininkei teks praleisti Londono olimpiadą. Sutarėme,kad 2012 metais Londone ji atstovaus Lietuvai. Gruodžio pradžioje buvome susitikę per geriausių sportininkų apdovanojimą – viskas buvo gerai. Bet jau po dviejų savaičių ji pareiškė, kad nori atstovauti Rusijai.
Šokas?
Žinoma. Ji paprasčiausiai pabėgo. Lietuvoje labai daug rašoma apie šią situaciją. Tikiuosi, kad dabar bus prabilta ir Rusijoje.
Nejaugi Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas V.Aminovas nesiūlė kokių nors jos perėjimo sąlygų?
Vasario 11 arba 12 dieną su juo susitiksime. Manau, kad kiekvieną problemą galima ir būtina aptarti. Tačiau bet kokie pasiūlymai dėl D.Rimšaitės mums netinkami. Tai liečia pilietybės klausimus.
Tad D.Rimšaitės ateities negalima sieti su atstovavimu Rusijai Londono olimpiadoje?
Pagal olimpinės chartijos sąlygas žmogus turi gauti naują pilietybę likus mažiausiai trejiems metams iki olimpiados. Ir tik jei šalies, kurią palieką sportininkas, olimpinis komitetas leidžia, jis gali atstovauti naujai rinktinei. Manau, kad šiuo metu Donata neturi Rusijos paso. Bet kuriuo atveju, mes nesutiksime, kad D.Rimšaitė startuotų po Rusijos vėliava.
Donata žino šią situaciją?
Apie tai jai sakiau dar vasarą: “Jei negalėsi startuoti Londone, būsi nebereikalinga. Nejaugi rusai tau sudarys tokias sąlygas ir lauks iki 2016 metų olimpiados?
O jei pažvelgti iš sportininkės pozicijos?
Supraskite, ji apgavo ne tik mane. Ir jei net norėčiau padėti, negalėčiau. To nesuprastų Lietuvoje – pagalvotų, kad mane papirko.
“Tik skaičiai”
100 000 eurų ir premijos regionuose. Tiek gavo Pekino olimpiados čempionais tapę Rusijos sportininkai.
400 000 litų (apie 115 000) eurų Lietuvoje skiriama olimpiniams čempionams.